Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Nu stiu cum se face dar iar e moleseala pe Mush
Ori e ciorovaiala ori moleseala
Chiar nu mai are nimeni de povestit despre gradini si plante?
Am vazut pe un gard niste trandafirasi micuti,climberi de un alb imaculat
ma bate gandul sa astept sa se scuture florile si sa ma duc sa "infiez "cateva  crengute
Oare o sa am succes?

penelopa

Ei, ce sa spun?!!! ..... ia vezi tu ce minunatii am pus eu pe forum. ;)

vernil

Trebuie sa o ajut pe soacra mea sa plateasca 10 milioane la administratia blocului. Administratorul care l-au avut, angajat printr-o firma privata, a fugit cu banii ... Vreo 200 milioane ... este bloc de pensionari, saracii  au facut reclamatie la politie ... Cu ocazia asta au aflat ca individul avea in grija 10 blocuri (aprox. 500 apartamente cu 2/3 camere) in cartierul Floreasca, si inca alte 30 blocuri in cartierul Pantelimon. In zona asta sunt numai blocuri cu 10 etaje, unele au si cate 5 scari .... asa ca nu stiu sa va zic exact numarul de apartamente. Cert este ca toate aceste administratii de bloc au fost furate ... Incercand sa fac un calcul banal a reiesit o suma imensa, 200 x 40 bocuri = ??? A fost cautata familia, care spune ca domnul a suferit o imensa depresie prin pierderea mamei ... si a disparut cu toti banii ... I-am zis eu soacrei mele, mamaie, si asa iti placea sa te uiti la telenovele ... acum aveti ce discuta ani multi de acum incolo, numai sa nu va certati intre voi  ;D


stefana

Mariana, 1000 de lei este intretinerea pe cateva luni. Nu a verificat nimeni cassa in aceste luni?

vernil

Asa este, Stefana, e intretinerea pe 3 luni de iarna. Au o presedinta de bloc, aia e in spital acum ... Dar hai sa zici ca aici au fost pensionari si nu stiau prea multe, dar cele 30 de blocuri din Pantelimon ? Asta este deja afacere, cum sa ai atata timp sa umbli sa platesti facturile si tot ce mai trebuie ca administrator ?

einsteinitza

Din cate stiu eu nu trebuie sa plateasca banii respectivi, ea i-a platit, e in regula. Administratorului i se intocmeste dosar penal si i se imputa banii. Am avut si noi un caz, , a fost pus sa plateasca, s-a facut o expertiza contabila la toate incasarile si platile si s-a descoperit ca in fiecare luna banii erau intarziati la plata utilitatilor, cam cu doua trei saptamani, penalitatile erau imaprtite intre locatari, iar el punea intre timp banii la banca. Era pe vremea dobanzilor mari. Noroc de un expert contabil in varsta, care a verificat si termenele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Ma ingrozesc de ce scrieti aici!  :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Doamne, s-a dus si Jean Constantin  >:( >:( >:( Dumnezeu sa-l ierte! Actorii nostrii fac echipa in Rai! Ce punem in locul lor ?  >:( >:( >:( Imi amintesc interpretarea lui Patraulea ...

Ionela

Adineaori am aflat si eu :( :(  Dumnezeu sa-l aiba in paza!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Quote from: einsteinitza on May 26, 2010, 05:50:30 PM
Din cate stiu eu nu trebuie sa plateasca banii respectivi, ea i-a platit, e in regula. Administratorului i se intocmeste dosar penal si i se imputa banii. Am avut si noi un caz, , a fost pus sa plateasca, s-a facut o expertiza contabila la toate incasarile si platile si s-a descoperit ca in fiecare luna banii erau intarziati la plata utilitatilor, cam cu doua trei saptamani, penalitatile erau imaprtite intre locatari, iar el punea intre timp banii la banca. Era pe vremea dobanzilor mari. Noroc de un expert contabil in varsta, care a verificat si termenele.

In primul rand blocul soacrei mele nu e inscris la Asociatia proprietarilor, acolo s-ar fi recuperat banii prin presedintele blocului si comisia de cenzori. Iar administratorul e de negasit, de cel putin 3 saptamani ... Pai cu atata banet la el, posibil sa fie in strainatate ... Administratorul vostru a fost "de treaba" fata de nemernicul asta. Eu tot nu inteleg cum a fost administrator la atat de multe blocuri ... Ma gandesc ca poate firma la care era angajat avea toate blocurile in grija  :o

gentiana

Pene am vazut trandafirul ,l-ai laudat in 2 locuri,vrei sa iti spun si aici ce frumos e?
Din pacate marii actori imbatranisera si ei  ca orice om;isi cer si ei dreptul la odihna
Nenorocirea e ca din spate nu prea mai are cine sa vina,ca actorasii care n-au facaut nici macar o fac de actorie fie ea si particuloara si se strofoaca prin diverse showuri si telenovele........aia cu greu se pot numi actori,mai degraba saltimbanci sau si mai rau"epigoni" in sensul rau al cuvantului

einsteinitza

Ce-i frumos poate fi laudat oricand.
Merita, ca e deosebit. ;)
Vin si din spate, dar mai putini, pentru ca au mai putini spectatori.Lumea se schimba, nu neaparat in rau. Nu vezi,si forumul se schimba.Asa-i viata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu una sunt traditionalista
Ultima data cand am fost la teatru m-am enervat
Costum,ele erau niste zdrente,decoruri ioc si toti actorii tipau si ce comportau ca nebunii
Nu-mi amintesc acum ce piesa era,cert e ca eu mi-o aminteam intr-o alta scenografie si am fost foarte foarte dezamagita
Asta m-a alungat de la teatru
In copilarie si adolescenta mergeam saptamanal la Teatrul Mic(epoca lui de glorie) si nu conta ca degeram de frig in sala

doina

Quote from: Vernil on May 26, 2010, 05:11:01 PM
Trebuie sa o ajut pe soacra mea sa plateasca 10 milioane la administratia blocului. Administratorul care l-au avut, angajat printr-o firma privata, a fugit cu banii ...
D-aia sunt impotriva asociatiilor de proprietari  :D , la noi in oras s-au desfintat de mult .
Acum primarul incearca sa ne forteze mana sa facem alte asociatii , ca firma lui sa puna mana pe contractele de reabilitare a blocurilor  >:(

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Jean Constantin  :'(

Ionela

Fiindca tot vorbiti de teatru... eu nu inteleg cum vine treaba cu varianta moderna. A fost Flori la "Sarea in bucate" (teatru de papusi) si mi-a venit cu o poveste de-a dreptul noua: imparatul facea baie in cada, fata lui il iubea ca perna, nu mai stiu care dintre personaje zburau pe covorul fermecat.  >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu tu trebuie sa intelegi :D
Oricum mie cel mai mult  imi  placea la teatrul de papusi  cand incepeau cei mici sa participe, se tot apropiau de scena si strigau
-Nu , nu, nute duce acolo ca e lupul , ...si tot felul de indicatii.  Erau grozavi :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Exista si varianta teatru experimental,am vazut 2 piese care m-au inspaimantat
Teatru modern depinde de viziunea regizorului
Desi imi place si Dan Puric si Andrei Serban nu cred ca pot suporta foarte multe montari de ale lor
In anii 90 am  fost la o piesa de a lui Andrei Serban ,o piesa istorica si ne-a fugarit prin sala
Am imbatranit si vreau sa ma asez in fotoliul si sa savurez piesa nu sa fac cursa cu obstacole(nu de alta dar renunt rapid la fugaritul prin sala si imi cam bag picerele in ea de piesa)
Am zis ca eu o sa fiu deschisa mereu la nou si o sa incerc sa experimentez
Descopar ca sunt curioasa doar in atat timp cat nu-mi este afectat minimul de confort ::)
Viziunile modernistice m-au indepartat de teatru
E drept ca am descoperit ca e mai tentatnt sa dau banii aia pe niste flori :D

gentiana

Aoleu!
Ma simt aiurea,eu si copil fiind am detestat teatrul de papusi,cand era vorba de teatru de papusi deveneam catar
N-am inteles niciodata maimutareala

Ionela

Ca sa nu va mai spun ca la acelasi teatru pentru copii din Iasi Scufita Rosie are in lup un partener de pahar si de tigara >:( >:(  Mie imi plac trebile moderne inventate acu', nu stricatul clasicelor. Nu vreau sa imi imaginez ce ar iesi din Alecsandri, Caragiale, Ibsen, Camil Petrescu etc  in variante modernizate!  Dar imaginati-va Apus de soare cu actorul de Cotroceni ca leading character....  >:( >:( >:(  Oi fi batuta in cap!  :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Genti, maimutareala aia, e o feerie pentru copii, sa vada personajele miscand, sa fie printre ele, sa se implice in actiunile lor. Pentru ei, asa cum in carte nu sunt din hartie, nici pe scena nu sunt papusi, ci personajele in sine.
La un moment dat, gradinita unde erau ai mei a organizat petrecerea de sfasit de an la Teatrul Ion Creanga, de papusi. Cei de acolo au avut o initiativa fericita, au facut un tunel de hartie, ca un acordeon, din sala pana afara, intrai prin tunel si ajungeai in sala. Tunelul avea un fel de buzunare, unde erau papusi mari care se miscau cand treceau, faceau cu mana, topaiau. Cand Alba ca Zapada i-a intins lui Tudor un mar, el l-a luat, dar eu nu am putut sa-l mai misc de acolo.Statea si admira papusa, pur si simplu nu voia sa plece mai departe. Teatrul de papusi e o arta, e drept, pentru lumea copiilor. Probabil ai avut tu ceva impresie neplacuta in copilaria mica, de ti-ai pierdut dragul de asemenea povesti.

Eu am avut o idee care poate pare mai ciudata, dar am dus copiii dupa ce au crescut putin, intai la opereta si pe urma la opera si balet. M-am gandit sa incep cu ceva usor, mai muzical, sa nu ii plictisesc la varste mici. Am avut locuri in randul intai, unde vedeau si sub scena orchestra, deci daca ii pierdea subiectul puteau trage cu ochiul la activitatile de acolo. Era cred Contesa Maritza. Aveau vreo 4-5 ani si au stat nemiscati si atenti, erau pur si simplu teleghidati, n-au pierdut nimic, personajele erau foarte aproape, erau ca intre ei. Cand s-a terminat si lumea aplauda, au adormit instantaneu :D :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

Quote from: doina on May 26, 2010, 08:57:57 PM
la noi in oras s-au desfintat de mult .

pai si cum platiti cheltuielile comune ale blocului?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gentiana

Nu ES!
Pur si simplu nu mi-a placut,prea multa agitatie si prea multa galagie,nu se potrivea cu personalitatea mea
Ai mei au respectat asta si nu m-au mai dus
La opereta insa imi placea
Una din primele operete vazute cred ca a fost motanul incaltat si a fost printre ultumile spectacole tinute la sediul  Operetei(jos la Calea Victoriei)
Aveam  vreo 5 ani poate si eram innebunita dupa cladire si dupa dantelaria ei
Imi amintesc in clasele primare de o piesa cu actori si marionete(cu ate) si ma fascinau manuirea atelor

Ionela

Presupun ca difera de la copil la copil. Mie imi placea teatrul de papusi :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Sa nu rideti de mine da eu am acasa vreo 200 cd-uri cu muzica simfonica de la bach ,verdi prokofiev etc si stau pe sala in fotoliu goblenesc mai ales iarna si pun muzica simfonica .Asta din tinerete sufar ca am si placi de vinilin Au vrut sa mi le arunce am dat cu boata dupa ele ca acolo e tineretea mea  .Acum a mare cind a plecat la Timisoara i-am zis ma esti in oras mare dute la opera la opereta si intelege ce inseamna cultura in mase .A ris la inceput de mine dar acum si-a luat abonament si merge la opera in fiecare miercuri .Nici telefon nu ma lasa sa ii dau imi sufla in ureche sunt la opera suna si tu mai tirziu .E si asta un  hobii . am adunat la cd-uri citeodata ma apuca nostalgia cind ascult .Da e frumos si acum

einsteinitza

Geodezia, e superb , si e si mai frumos ca ai reusit sa o influentezi si pe fata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro