Managementul conflictelor

Started by Maria, May 20, 2010, 10:25:52 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Niciodata nu trebuie sa-ti fie rusine ca-ti respecti munca :) In fond, in asta se traduce respectul pentru fiecare banut. Iar cei din jurul nostru trebuie sa invete sa-si respecte cuvantul, in cazul asta pretul, nu tu sa fi cea care cedeaza.Ce il inveti pe copilul tau, ca mincinosul si hotul castiga si cinstitul trebuie sa se retraga?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Corina de aici
Quote from: Maria on November 05, 2008, 08:26:11 PM
...sa stiti ca va cunosc in mare pe toti( am stat si v-am tot citit postarile). Am ajuns la voi cautand un id prin google,  ea este si nasa mea, chiar daca ea nu stie dar nu vreau sa creez un mister asa ca spun numele nasei mele:Einsteinitza.
se deduce ca esti nasa :D
Si fiinca suntem la managementul conflictelor: e foarte simplu teoretic sa rezolvi orice conflict. Important este sa nu te enervezi, indiferent de reactia celuilalt. Usor de spus, greu de realizat :D .
Cand eram mai tanara ma inroseam din orice, o simpla interpelare, o acuzatie ... Mereu imi impuneam sa nu se mai intample asa, dar as! obrajii se inroseau imediat. Deci nu mereu depinde de vointa. Acu' is mai inteleapta, ajunge doar sa duc mana dreapta la inima si sa tac cateva momente.
Iar "rusinea" vine din anticiparea reactiei celuilat, de felul in care te va privi respectivul. Si, ce? Tu stii ca ai dreptate, trebuie sa ramai ferm. fara enervare  ;D

einsteinitza

Repet, chiar nu stiu de nasitul asta, dar poate intra Maria, ca a prins curaj, si imi explica.

Oriucm,Stefana, tu stii ca ai darul sa ma pacifiezi in momentele mele de draci ;D Oricine poate invata o lectie de stapanire de la tine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Stii, nu stii, de-acum esti nasa ;)

La mine cu "rusinea" e chiar mai complicat decat spune Stefana... Ma simt de parca as fi eu in situatia personajului respectiv - adica mi-e rusine mie de rusinea lui! Ca de exemplu la sedinta cu parintii cand educatoarea spune ce e de spus despre fiecare copil si mie mi-e rusine chiar daca nu e vorba de copilul meu. Ati mai pomenit asa ceva? Intr-un fel bizar ma transpun fara sa vreau (mai degraba ma trezesc in mod reflex) in acea situatie si ma gandesc ce rusine mi-ar fi mie daca as fi eu mama acelui copil (care de pilda bate alti copii si vorbeste urat)... Si gandind asta, automat simt ca mi-e rusine! E caz patologic de-acum :(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

"Managementul conflictelor"  :o ......  cam greu de manageriat ! :)

Spun asta fiindcă, deşi am încercat de multe ori să aplanez un conflict, de cele mai multe am declanşat un conflict, binenţeles, fără intenţie. :(
Îmi place să cred despre mine că sunt cel mai înţelegător om de pe pământ dar şi cel mai fidel unui crez, unei idei, unei prieteni etc., fără să dau dovadă de încăpăţânare până în pânzele albe.
Accept orice sfat, orice părere, orice observaţie (dar, nu jignire, insultă etc.) şi, în final, acţionez aşa cum cred eu că e mai bine.
Ce nu pot  înţelege la semenii mei este, teama/neputinţa de a spune direct, deschis, în limitele bunului simţ, ceea ce gândesc în momentul de referinţă. >:(
Nu e mai simplu ca atunci când cineva nu-ţi place, să-i spui direct  (în particular) că nu-l suporţi şi nu vrei să mai ai de-aface cu el decât să aduci acuzaţii (nefondate, binenţeles  >:() în public, angrenând în conflict şi pe cei din jur  şi generând situaţii critice, imagine negativă comunităţii în care se creează aceste conflicte ???

Să ne referim strict, la noi, la acest forum:
Este firesc ca într-o comunitate, fie ea şi virtuală, să se nască resentimente, animozităţi etc. dar, e nefiresc să dezvoltăm din aceste "simţiri" personale,  conflicte generale.
De ce a trebuit să pierd eu prietenia lui Vio, GJalbă, Myky, Mădă, Ozi, Bella dona etc. numai fiindcă GJalbă, Ozi, Myky, Bella dona nu o suportau pe Genţiana  iar eu eram prietenă şi cu Genţiana??? Sau, mumai fiindcă GJalbă, Mădă nu voiau să mai aibă de-aface cu Vernil iar eu am iertat-o pe Vernil pentru nişte jigniri anterioare şi am decis să reiau dialogul cu ea  ???
Nu era mai simplu ca aceste persoane să-şi rezolve direct neînţelegerile dintre ele fără să-mi impună mie restrângerea dialogului cu unele dintre ele??? ............ fără să declanşeze o dezbatere generală a unor probleme personale  ???
Şi, cum e posibil să vedem numai greşelile celor pe care nu-i agreem  ???
Personal, am avut discuţii (în particular) cu toţi cei care mi-au aruncat în spate diverse învinuiri, spunându-le direct ceea ce cred eu şi care e părerea mea.
Vernil şi Genţiana pot confirma că le-am zis la fiecare că una e prea dură, incisivă în exprimarea părerilor iar cealaltă prea sensibilă şi dă curs la orice impuls de moment, fără să realizeze că, amândouă, lovesc. :(

De ce a avut loc acea "socializare" cu Ozi când era evident că a greşit mai mult decât Genţiana  ???
OK, a intrat în conflict cu Ozi dar, ce le-a făcut Genţiana lui GJalbă, lui Myky, lui Bell dona sau lui Marmoset  ???
Genţiana n-a făcut decât să-şi expună părerea ei vis a vis de anumite situaţii în discuţie, fără să "atace" direct pe cineva. Nici eu n-am fost de acord cu duritatea exprimării ei dar ăsta nu a fost un motiv s-o "pândesc" la cotitură ca s-o lovesc. :(
De ce nu s-au purtat discuţiile pe forum, deschis, cu argumente pro sau contra şi s-a trecut la un conflict în masă??
Genţiana a spus clar că  vrea să fie ignorată de Ozi. Cum se numeşte atitudinea agresivă a lui Ozi, urmărind-o prin tot forumul pe Genţiana?
Myky  credea despre Genţiana că e prea lăudăroasă şi chiar a a"atins-o" la un moment dat cu o ironie la care Genţiana n-a reacţionat în niciun fel.
A fost ăsta un motiv ca Myky să adere la "atitudinea" lui Ozi???
GJalbă a fost pentru mine mai mult decât o mamă. Faptul că n-am vrut să renunţ la prietenia cu Genţiana, i-a dat dreptul să aleagă între mine şi Ozi  ???
Mădă spunea că e sora mea până la moarte! Faptul că aveam dialog cu Vernil pe care ea nu o suporta, i-a dat dreptul să renunţe la prietenia mea în favoarea lui Ozi  ???
Ozi spunea că sunt o persoană specială pentru ea! Faptul că am apărat-o pe Genţiana de atacurile ei, i-a dat dreptul să mă jignească public, în mod repetat  ???
Pe Bella dona o ştiam de mult. Ne simpatizam şi n-am avut niciodată nimic de împărţit cu ea. Faptul că nu o plăcea pe Genţiana şi împărtăşea poziţia lui Ozi, i-a dat dreptul să mă alunge din inima ei  ???
Spunea la un moment dat că, banarea lui Ozi a fost nedreaptă, pentru a linişti nişte orgolii.  :(
Greşit! N-a fost nedreaptă şi nu spun asta pentru că eu am cerut banarea lui Ozi, ci pentru că a instigat la scandal, pentru că a determinat mulţi useri să plece de pe TM.

Nu judec pe nimeni, nu alimentez niciun scandal, am făcut aceste mărturisiri pentru a lămuri odată pentru totdeauna  situaţia care a dus la scindarea TM, la destrămarea de prietenii, la regretul de a se fi distrus ceva frumos, pentru mine, un adevărat refugiu din viaţa asta urâtă şi grea!

Mie, personal, mi se rupe sufletul când văd cum oameni care până mai ieri erau atât de apropiaţi, azi au devenit străini!!!
Şi, pentru ce  ???





Ionela

Pene :-* :-* :-* :-* 

Asa de bine te inteleg, desi asa m-as dori sa nu te pot intelege! :( Nu vreau sa inclin balanta in nici o parte - nici catre Gentiana, nici catre Vernil.

Este aproape paradoxal sa fim oameni maturi si sa ajungem in asemenea situatii! Mai ales eu, care nu va cunosc in viata reala, am ajuns sa fiu angrenata in aceste conflicte virtuale, vrand nevrand.

De aceea am reflexe de nestapanit ori de cate ori vad un fitil aprins. Asa cum a fost cel de astazi. Imi amintesc automat tot ce a fost odata si tot ce s-a distrus. Si datoria mea e sa impiedic asemenea situatii. Sau macar sa pastrez echilibrul.

Sunt oameni care ma ajuta in acest sens si le multumesc.  :-* :-* :-*

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Pene a expus niste situatii in care am fost implicate amandoua fara voia noastra
Si in ziua de azi ma intreb cu ce le-am gresit si de ce au atacat in loc sa ma ignore
Mie cand nu-mi place ceva sau cineva nu-l bag in seama
Si mai ciudat e ca cel putin GJaba mi-a scris pe public ca de ce nu am anuntat-o ca sa ne cunoastem si sa bem o cafea
Pene,stii foarte bine ca am regretat mereu ca a trebuit sa fi pusa in situatia sa alegi(desi nu eu te-am fortat sa o faci)
Poate reusim sa acceptam parerile celorlati si sa nu le consideram ca atacuri
Poate ca de-a lungul timpului au fost opinii care nu mi-au placut ,dar niciodata nu le-am considerat atacuri la persoana
Intotdeauna cand cineva m-a contrazis si mi-a dat argumente  m-am gandit daca nu are dreptate si eu gresesc
Pene,Stefana ,GetaV,ES au avut de multe ori opinii diferite sau mi-au atras atentia ca am gresit;pt asta trebuia sa consider ca m-au atacat sau ca au ceva cu mine si sa dezvolt adevarate SF-uri?
Cu Schnuppe m-am contrazis si ce?
Asta insemna ca nu pot sa-l apreciez si sa nu-i recunosc superioritatea in domeniul lui?
Cu Simonaelena ma simpatizez si radem si vb,dar asta nu inseamna ca avem intotdeauna aceleasi opinii sau ca ne-am suparat daca cealalta gandeste diferit
Da poate ca sunt mai dura sau am o exprimare mai dura ,dar n-am jignit si nici n-am atentat la persoana cuiva cu insulte sau amenintari
Viata e dura pt toti ,e pacat sa ne-o facem mai grea aiurea
Desi nu-s ortodoxa ,deci azi pt mine nu-i sarbatoare,as vrea sa le urez tuturor Elenelor si Constantinilor "La multi ani!" si sa se bucure  de ziua lor
Simona pe tine te-am pupacit de dimineatza
Nene Costeo sa te vaz pe unde scoti camasa acu!- sa traiesti si sa te bucuri de gradina

Rux

Primiti  o parere de la un tert ?
Eu am ajuns pe acest forum la insistentele repetate ale  lui Vio ,care imi  spunea de fiecare data ce  forum minunat este si ce oameni deosebiti sint aici .
Mentionez ca il "cunosc" pe Vio doar virtual ,de pe alt forum unde am intrat in vorba cu el impresionata fiind de lalele lui ,de dragostea lui de flori ,de irisii lui minuntati.
Ma uit acum in gradina mea ,la lalelele primite de la el  ,si nu pot sa nu ma gandesc ca si in gradina multora dintre voi cresc lalele primite de la el ! Sau alte flori !
Subliniez ca lalelele le-am primit de la VIO  fara sa le solicit si fara sa platesc vreun leu ! Doar  din prietenie !
Venind in rindul vostru ,am gasit o comunitate de oameni care iubesc florile ,care impartasesc din experienta lor  unii altora ,vorbesc despre  esecuri sau impliniri ,despre copii lor  ,cu alte persoane pe care le cunosc uneori  decit  virtual (asa cum este cazul Ionelei).
Am privit in arhiva voastra si am vazut poze cu voi ,am vazut ca ati sarbatorit impreuna de multe ori bucuria de a fi ,bucuria de a va imprieteni. Unii dintre voi au facut kilometri intregi doar pentru a  fii impreuna cu altii dintre voi !Am vazut iesirile voastre la Vio ,Slanic, etc.
Si dintr-o data ... totul s-a rupt ... totul s-a  redus la bucuria acelei "curatenii generale " de primavara !!!!
Eu una  am simtit o mare tristete pentru cele petrecute  ,aspecte asupra carora nu insist pentru ca nu cunosc  exact cauza sau cauzele care au dus la aceasta situatie si nici despre ce este vorba .Dar m-am intrebat ce resorturi interioare a putut declansa acesta ruptura ?  Politica ? Orgoliile? Care pe care  si care este mai tare ?Oameni care au respirat acelasi aer ,care au comunicat intre ei ,prieteni ,  acum sa se bucure asa de mult ca s-a facut "curatenie "?
Acum s-a intimplat ce s-a intimplat cu Vernil ! Oare de ce ? Chiar asa ? Vernil (pe care de asemenea o cunosc doar virtual )  din punctul meu de vedere un exemplu de altruism ! Bine asta nu poate scuza eventuale iesiri nervoase ...ale ei ... asa cum interpretati unii dintre voi !
Asa cum spuneam este parerea mea si nu dau sfaturi ,dar cred ca este nevoie de mai multa indulgenta .. de mai mult pacifism (si eu fiind o adepta a acestuia )
Nu toate zilele sint la fel pentru nici unul dintre noi ... poate uneori spunem ceva si apoi regretam ,poate avem o zi proasta ... poate ne enervam fara motiv pe altii de pe forum ... Sintem prea incisivi cu altii si mai putin cu fiecare dintre noi
Ce stiu ?
Stiu ca   : 1. Regret ca unii au disparut de pe aici ... si vad ca altii continua sa o faca ...Ma intreb si eu  DE CE ???
Stiu ca   : 2. Pe unii dintre voi ii admir   pentru modul in care stapanesc arta diplomatiei ,pentru modul in care stiu sa "vorbeasca " pe forum ,pentru realizarile in materie de gradini ,ingrijit flori etc.
Stiu ca   : 3 de cite ori apar mesajele lor pe forum ,le citesc  pentru ca imi place ceea ce spun si modul in care o spun !
Stiu ca  :4 ESTE CAM LUNG MESAJUL MEU PENTRU CINEVA CARE NU PREA SCRIE PE FORUM ,asa-i?
P.S. Penelopa  ,mult adevar in ceea ce ai spus !
P.S.S. Nu ma supar daca de maine o sa fiu doar "user " ,desi incepuse sa-mi placa sa fiu pe aici !
Ruxandra

gentiana

Rux ,ti-ai spus parerea si sa stii ca a-ti spune parerea si a o sustine e un lucru extrem de greu
Eu apreciez lucrul asta
Nu cred ca cineva ti-ar face vreo vina pt o parere sau asa simt eu
Eu sper ca nu te-am jignit vreodata ::)

Schnuppe

Parerea mea este ca amestecati enorm viata virtuala cu cea reala . Probabil in conditiile vietii de zi cu zi chiar daca ati fi locuit in acelasi oras si ati fi aflat ca sinteti pasionate de plante etc. tot nu v-ati fi imprietenit atit de usor . In conditiile unui forum este o impresie extrem de falsa " cunoasterea " caracterului si a felului de a fi a celuilalt . Incercati sa fiti putin mai detasate , nu mai puneti totul la inima , fiti constiente ca discutati , in general , cu niste necunoscuti , oameni cu vieti diferite si total necunoscute de a voastra . Nu va amestecati familiile , evitati detalii despre viata cotidiana , casa , etc.  poate fi chiar periculos in cazul anumitor bolnavi psihic .

Sigur ca pot exista caractere bine definite , fie psihopati sadea ca imbecilul ce tocmai a fost banat fie  proasta aia care umbla ca tembela pe forum ca sa faca scandal . Faptul ca o grupare de gaini a ajuns sa o urmeze nu face decat sa usureze spatiul comunicational al forumului , priviti-o ca o usurare si nu ca o povara . De obicei prostii sint agresivi si gregari , in lipsa unei victime exterioare grupului sint nevoiti sa se devoreze intre ei . Asa ca , Pene , zi multumesc ca ai scapat , probabil te-ar fi facut zob in putin timp , oricum nu cred ca dau o ceapa degerata pe marea " prietenie virtuala " cu tine . Sorry !

O mare problema , din punctul meu de vedere este moderarea si administrarea unui forum cu dimensiunile acestuia . Presupun ca este extrem de dificil , micile agresivitati apar cam peste tot iar adminul sau moderatorii nu sint nici zei si poate nici nu au timpul fizic necesar , sau pur si simplu n-au chef tot timpul sa citeasca si sa inteleaga fiecare parte . Felicitari aici lui Felix , Ionelei , Dianei sau cine o mai fi in boardul forumului , si-au facut treaba excelent .  

So , relax !  ;)

stefana

Doamne, ce dur esti, Schnuppe  :-X
Eu am ajuns sa cunosc si personal, destul de bine, anumite persoane pe forum. Si tot nu pot sa-nteleg, de ce au reactionat cum au facut-o.

einsteinitza

In sfarsit cineva a scris pe fata niste lucruri care stateau probabil in mintea fiecaruia.
Pene, bravo, asa este.
Din pacate, oamenii au , fara suparare, manifestari de turma. Ceea ce povetesti tu e clar asa ceva.Nu mi se pare gest de adanca prietenie sa-i impui unui prieten ce sa faca si ce alti prieteni sa aleaga.Inseamna ca nu-i respecti alegerile.Iar daca  prietenul tau a gresit, sau a avut un conflict CU GAZDA,  nu scoti cutitul la gazda, care te-a primit si omenit, ci incerci sa-ti calmezi prietenul.Pentru ca este o regula de aur, cand intri intr-o casa RESPECTI IN PRIMUL RAND GAZDA. Asa-i frumos.Asta inseamna prietenie, nu daca scoate cutitul il scoti si tu.Asta e atitudine de smenar, nu prietenie adevarata.
Si eu sunt uimita de anume persoane, care inca au cont aici dar nu mai intra  decat sa citeasca.Se logheaza, citesc, apoi pleaca. Nu i-a alungat nimeni, nu i-a jignit nimeni.Pentru mine astfel de membri sunt o surpriza, mai ales ca am cunoscut cativa si nu mi s-au parut asa ca fire. Cum poti sa ai asa o atitudine fata de oamenii de pe un forum care te-au apreciat, te-au admirat, te-au inteles, iar tu te hotarasti ca ei nu mai sunt la nivelul tau, si le intorci gratuit spatele, fara sa ai vreo scuza.Dar intri, si citesti, te informezi.Atitudine absolut ciudata de la niste adulti care mi se pareau mult mai rationali decat par acum, care nu pleaca urechea la barfa si la intrigi.

Iar in ceea ce a spus, Pene a fost decenta, mai mult decat decenta,avand in vedere ca toti membri banati s-au comportat execrabil in mesagerie privata, cu pare, plangeri, acuzatii , amenintari si tiganie ca la usa cortului.Partea asta, noi nu am vazut-o ,dar am aflat-o ulterior.

In timp ce scriam a postat Schnuppe.Din pacate, vorbele lui clare  sunt exact adevarul.

Iar in toate astea Vio e cel mai de neinteles, pentru ca aici nu l-a atins nimeni nici cu o frunza.Nu a primit decat laude, admiratie si prietenie.Dar el a reactionat ciudat, ostil chiar, mergand pana la gestul cu concursul, cand a palmuit numai persoane care au avut numai cuvinte de lauda pentru el.

Cred ca aici toata povestea trebuie sa se incheie, iar forumul sa-si intre in normalul pe care il cunostea cu ceva timp in urma.E pacat, au disparut unii membri, dar vor veni altii noi, un forum e ceva viu si activ si in continua schimbare.Orice sut in fund e un pas inainte

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Quote from: einsteinitza on May 21, 2010, 07:29:04 PM

Si eu sunt uimita de anume persoane, care inca au cont aici dar nu mai intra  decat sa citeasca.Se logheaza, citesc, apoi pleaca. Nu i-a alungat nimeni, nu i-a jignit nimeni.Pentru mine astfel de membri sunt o surpriza, mai ales ca am cunoscut cativa si nu mi s-au parut asa ca fire.




Este exact ce am spus si ti-am mai spus de multe ori . Ai facut greseala sa crezi ca daca te-ai intilnit cu citiva de una doua ori  si mai discuti pe forum " niste chestii "  gata , ii cunosti . Ei , uite ca nu i-ai cunoscut cu adevarat deloc . Sint doar iluzii , personaje virtuale , nickname-uri si avatare de la care ai anumite asteptari prin prisma imaginii formate in fata calculatorului .  Atat si nimic mai mult . E trist dar asta e realitatea .

Sigur ca sint si exceptii . Adica eu .

:D

stefana

Schnuppe, eu am vorbit face-to-face ore intregi cu unii din ei. Nu doar o data, sau de doua ori. Si ma stiu de ani de zile cum sunt.
Dar se poate sa ai dreptate si imaginea formata, indiferent cum, in fata calculatorului sau in orele de discutii, era gresita  :-\.

Schnuppe

Pai asta arata ca nu i-ai cunoscut . Pe mine ma uimesc uimirile astea ale vostre , credeti ca exista explicatii supranaturale pentru comportamente aberante ? 

Trebuie sa fi normal , atat , in viata reala si implicit in asta virtuala care e o extensie a primei , nu trebuie sa fi deosebit sau excesiv de nobil . Mai bine spus cine este un individ cu un caracter si comportament jegos nu poate ascunde la nesfirsit asta , desi este usor sa pari altcineva pe un forum . Dar nu la nesfirsit .

gentiana

Schnuppe ai dreptate!
Eu nu-s o persoana prietenoasa si in general tin oameni la distanta,povestesc cu ei,socializez ,dar nu-i iau "acasa"(in sensul ca pastrez mereu  o limita)
Ce n-am inteles(probabil ca-s naiva rau) de ce nu se pot accepta opinii diferite
E ca si cum daca tie sau lui Es va plac anumite tipuri de trandafiri si celorlati altii,sa inceapa un razboi
Sa fim seriosi,cum putem accepta ca nu toti avem aceleasi gusturi la mancare ,avem dreptul si la opinii diferite
Eu am intalnit cateva persoane in real si mi-au facut impresie buna si am dorit sa le mai vad , asta nu inseamna ca le si cunosc
Doar le-am vazut si am conversat cu ele(e suficient ca mai doresc sa le intalnesc,ma rog,cu ceva exceptii)
Eu una am ajuns la  concluzia ca nu pot garanta nimic despre nimeni(poate uneori nici pt mine)

Mihai

Amuzant,oameni maturi :D ......in loc sa va vedeti de flori deschideti subiecte sensibile.
Merita?

Ionela

Dimineata cand am facut acest topic... nu ma gandeam ca se va ajunge aici. Ca totusi va iesi ceva bun din toata povestea. Am ajuns la o analiza clara a conflictelor care au existat pe forum! O analiza la rece, fara nervi, pur si simplu rationala. Este mult mai usor sa vorbesti despre conflicte decat sa te afli in mijlocul lor.

Cu totii ati atins puncte esentiale. Se pare ca aveam nevoie de aceasta discutie. Parerea mea este ca durerile nu se vindeca tinute sub cheie, lasate sa roada din interior... ci trec mai usor atunci cand sunt scoase la lumina.

Multi dintre voi ati investit afectiv in acest forum si asta-i mai important decat orice. Stiu ca nu-i un forum de socializare si poate-ar trebui sa fim niste robotei strict la topic. Dar mai stiu ca nu-i usor sa pastrezi detasarea si sa privesti de pe margine cand doi prieteni ai tai se cearta. Poate e prea mult spus prieteni - oameni pe care ii apreciezi, cu care ai crezut ca ai puncte comune, cu care ai schimbat ganduri, pe care poate i-ai intalnit de multe ori si ti-au fost dragi. Si-acum, dintrodata, ei iti cer sa alegi. Si este groaznic sa alegi!

Nu caut vinovati. Poate nici explicatii. Sunt n momente pe care mi le amintesc, momente in care regret ca m-am pierdut cu firea, momente care au schimbat fatza forumului. Momente in care am crezut ca-i drept ceea ce fac si de aceea am si facut. Momente in care am exagerat si-am regretat amarnic. Momente in care am facut cum am considerat ca e mai bine pentru forum...

E greu sa nu-ti pese, Schnuppe. Gresit, e greu sa fiu eu si sa nu-mi pese. Aceste doua chestiuni sunt inseparabile. Sunt eu si imi pasa. Si intotdeauna imi va pasa.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Ionela,te rog sa faci rost de un emoticon cu un omulet ce aplauda,da?
Crede-ma este necesar!

Ionela

Daca vrea Felix... el e mult prea zgarcit la iconuri :D :D :D

Gata, va las... ma ameninta seful cu banarea daca mai scriu ceva pe forum!! :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Eu zic ca ar fi bine sa nu fie sterse discutiile astea.

Schnuppe

Eu sint de parere ca tocmai pentru ca unii investesc afectiv exagerat de mult se ajunge la contre dure si plecari cu scrisnete din dinti . Din pacate oamenii au tendinta de a se considera mai egali fata de altii si cu cit se implica mai mult cu atit cred ca si-au cistigat drepturi suplimentare .

Si imi este foarte greu sa te cred ca ii iubesti si ii intelegi sau ii placi pe toti la fel . Cit esti tu de moderatoare .  :D  Probabil unii iti sint chiar antipatici numai dupa cum posteaza , desi daca i-ai cunoaste timp indelungat in afara forumului poate ar fi ok . 

Adicatelea , iti pasa de toti dar cum iti pasa ?  Si atunci nu ar fi mai sanatos pentru toata lumea sa fim putin mai rationali si mai relaxati ?

Ma si distreaza , eu de obicei reactionez violent la orice provocare de pe forumuri si acum fac un apel la relaxare . Adevarul este ca trebuie un efort ca sa te relaxezi ... :P


stefana

Tare mult mi-as dori sa revina un urzic pe forum. Eventual cu nickul pe care i-l stiu de ani de zile ::)

myosotis

Pune-ti trandafiri in balcon  :D

stefana

OK. Aia mai lipseau din balconul meu :D