Discutii medicale

Started by geodezia, May 25, 2010, 10:40:24 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Ce sa se termine Vernil  .nu m-au primit ca nu am suflat in besica corespunzator .am repetat testul  de 6 ori nu am bosogii bunii .Vorba lu barbatu-meu daca ar fi asa si acasa . Ma am  un astm alergic si cum eu ianinte de a pleca cu vreo 2 zile am dat cu total pe flori cred ca de acolo mi s-a tras .DA stii ce mai bine ca doctorii mi-au zis ca am ficatul ,inima stomacul ,pancreasul si nu mai stiu ce bun da nu am buni capul si bosogii (am un AIT la cap si astmul ,asta alergogen cica ii zice ) Si nu m-au lasat de la medicina muncii sa fac interventia ca este cu risc major (adica pot crapa pe masa de interventie ) Oricum au zis ca sa nu mai incerc ca nu imi  dau voie nefiind o interventie vitala Asa ca acum sunt la regim de cind am venit numai pe verdeturi si firturi .si mai ales fara Collllllla mea preferata . Eu eram fan cola .asa ca iti dai seama ca imi vine sa ma urc pe pereti acum. Mi-a intins Rontzi nada ieri ca au fost Rusaliile si a zis hai mami ca fac cinste cu un cola .Mi-a  zis ca imi iesisera ochii din cap parca eram posedada cind i-am zis DDDDDDAaaaaaa .Si bineinteles mi-a dat peste bot :Pacaleala de Rusaliiiiiiii Acum mere cartofi fierti ,carne de vita fiarta .Am mai ris ca am cumparat peste pangasus din ala fara oase chipurile sa mi-l fac pe gratar si acum mi-l haleste barbatu-meu ca cica e prea bun si nu e pentru cura

Ionela

Daca ai astm n-o sa sufli in veci corespunzator in besica ::) Nu e vorba ca nu ai plamanii buni - ai caile respiratorii problematice, zic ei pe fond alergogen. Practic riscai sa nu te mai trezesti din anestezie - asa vad eu problema.

AIT asta e accident ischemic tranzitoriu??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Da asta inseamna si l-am avut acum vreo 10 ani .Da al draq Ait ramine nu trece la fiecare control il vad astia si ma intraba chiar daca nu le spun eu . Acum sunt pe aspirina iau zilnic .Da ce nu ma iau dupa ei ca ar fi insemnat sa fiu moarta de mult dupa doctorii astia si daca luam toate tratamentele lor . pentru fiecare boala mai imi dadeau cite un hap doua .Asa ca de vreo 6 ani am renuntat la toate hapurile lor .ori la bal ori la groapa . .Eu sunt radicala .Avea fie-mea a mare un prieten prin India .Englez stabilit acolo cu familia si vorbeau pe net , vroia englezul sa vina pe la noi sa vada Romania etc , SI dintr-o data pac nimic englezul nu mai suna nu mai scria si nu avea copilul decit 18 ani (acum 4 - 5 ani ca era de-o seama cu fiimea a mare  )  Si dupa vreo 2 luni o suna unu tasu aluia ca au descoperit prin mailurile lui ce si cum si ca ii pare rau ca asta mic murise intr-un accident si i-au trimis imagini de la inmormintarea aluia .Asa si eu cu medici astia .daca vedeti ca nu mai scriu am dat cotu

Ionela

Am splitat de la Hibi si putem discuta on topic de aci inainte.

Neaparat sa tii regimul, geodezia. AIT presupune risc de AVC... asa incat alegeri dureroase au loc... Cola sau viata, cu alte cuvinte :(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ce sa se termine Vernil ca nici nu a inceput .Nu mi-au aprobat cei de la medicina muncii ca nu pot sufla in besica si este risc major  la operatie .Adica nu ma mai sculam la viata sa ca pa operatie pentru slabit Au zis ca pe cale naturela daca vrea cucoana frumusete sa pun mina sa slabesc .asa ca pa colllllla pa oua in tigaie cu cartofi si brinza ,pa fripturi pa multe iau de ma uit .Mai si face Rontzi misto de mine Hai sa ma duc sa iau colla Cica imi iesisera ochi din cap cala melc numai cind am auzit cuvintul iti dai seama .Asa ca acum ia de nu se poate .verdeturi fierturi ape plate etc

doina

Geodezia , de ce nu incerci dieta Montignac ?
O sa ai voie sa mananci oua cu branza dar fara cartofi sau paine  ;D

nico.agat

  doamna Doina sa imi scrieti si mie reteta aceasta poate mai dau si eu jos ceva :-*

Rux

Eu cind vreau sa "mai dau jos "ceva  kilograme  nu maninc cu paine . Si la mine merge beton!
Incercati si voi si lasati curele alea drastice . Mancati mai multe fructe ,rosii ,orez ,mamaliga ... si nu combinatii de genul un pic de cartofi linga un pic de friptura !! Dupa ora 18 mancati mere !
Sa auzim de bine !

Ionela

La mine a functionat dieta propusa de Rux. Eu am combinat-o si cu putin sport ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

În general, eu par slabă dar cântarul mă contrazice. :(   La 1,65 m înălţime am 66 kg. :( Se pare că oasele mele sunt mai grele decât ar fi trebuit. De aceea, nu mă iau după cântar ci după cum mă simt eu bine şi după ........  blugi ;D  Când mă strâng blugii, e clar că am mai pus ceva pe mine. Atunci, trec la măsuri! Cea mai bună şi eficientă măsură s-a dovedit a fi aceea conform căreia, după ora 19,00 nu se mai mănâncă nimic ..... eventual, un măr, un pahar cu lapte sau iaurt. În rest, mâncat normal, cu măsură, atât cât să nu simţi că te-ai săturat.
Astfel, în 2 săptămân, mă simt  liberă în blugii mei! :Di

simonaelena

Ha!
66 kg, zici? Sa ti le spun pe ale mele?  ;D La mine nu tine aia cu nu mai maninc dupa ora...... ca tocmai atunci mi se face foame  :P Mai ales cand alti flamanzi din casa trec la servit cina........ pur si simplu nu ma pot abtine  >:(

Ionela

Simo, ai pus degetul pe rana :D Cum sa ma abtin eu cand tre' sa servesc personal familiei cina??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Ce să va fac dacă n-aveţi "sânge'n voi"!! ::)

sicamin

Si la ai mei (sotul si fiul) seara incerc sa nu le mai dau mancare dupa ora 19. Fiul meu e musai sa mai slabeasca vreo 3-4 kile ca face ceva sc. de aviatie si nu trebuie sa aiba peste 90 kg. Vad ca are ambitie (cand vrea  ;D ) si respecta,numai sa slabeasca. Saptamana viitoare incepe practica la "zburat" ca teoria au terminato. Este un moft de al lui ,dar am zis ca daca ii place ,sa faca si asta.
La 17 ani ,are 1,95 m. si acum are doar 89 kg. dar vrea sa ajunga la 85.Cum alt sport nu face ,macar asta.
De la paine se poate abtine ,dar de la ciocolata in nici in caz. :D

geodezia

Ehe va spun  eu ca la nevoie te lasi .Cind m-au depistat cu ait mi-au zis cucoana adio cafea adio slana cu piine adio ciocolata adio cola .Pai ce eu ziceam ca ma las vreodata de cafea si slana .MAi ales slana afumata(imi ploua in gura ) facuta jumeri cu oua aoleo ca ma ia cu gioraituri de mate dupa oua cu rosii . si uite ma lasai de 2 saptaminii si de cola si de fripturi si de ciorba .maninc oua fierte cu urda dulce si rosii  da brinza nu cu ouale separat si beau la ceai si lapte mama ,mama . Da de dat jos ioc. nu vrea si nu vrea .si cu vremea asta ma apucara iar durerile de sale si de piciorete .Acvum tot e bine da anu trecut mergeam  tinindu-ma pe ziduri si de garduri pina ajungeam la servici .Asa dureri aveam .Acum vad ca mai cu usurelu .Totusi am mai dat citev agrame jos ca nu ma mai dor asa rau ca anul trecut

stefana

Cand mai incepeam si eu cure de slabit :D, vreo 2 saptamani nu slabeam nimica. Abia dupa aia ::). Deci rabdare Geo.
La ciocolata nu ar trebui sa se renunte, doar abuzul ingrasa. Este benefica sistemului circulator si celui nervos ...

geodezia

da cotoaie la cuptor am voie ca fie-mea imi da peste mine cica numai fierte si nu imi plaaaac fierte eu vreau la cuptooooor

sicamin

Eu cred ca la gratar ai voie Geo  ;)

Rux

Sicamin,constat ca avem baieti de aceiasi virsta ,al tau fiind mai  "mare-n stat" decit al meu .
Geodezia ,sint perfect de acord cu tine . Intotdeauna ca sa slabesti  cu spor este nevoie si de o  motivatie  .
In ceea ce priveste nemancatul dupa ora 18   am zis ca este bine  nu ca si eu fac la fel !!!!!!
Dar  daca seara mancam ceva -ceva mai "lejer" asa cum zicea cineva de aici  ,un iaurt ,etc si ignoram zgomotul produs de chiorlaitul matelor care-si cer dreptul ... este un pas spre succseul propus .

Claudya

mie sa imi dati o reteta sa pun pe mine cateva kg. ;D cine stie?

sicamin

Lasa Claudya ca e bine cum esti ;) .  De ce sa te mai ingrasi?
Rux ,sa-ti traiasca feciorul si sa-ti aduca numai bucurii !

vernil

Cel mai usor se slabeste mancand salata de varza cu morcovi. Eventual, adaugati alaturi putina branza mai slaba. Atat, fara carne. Renuntati un timp la cartofi, fainoase. Varza actioneaza in timp, daca reusesti sa mananci varza 2 luni ... wow ... devii de nerecunoscut.

einsteinitza

Cum, sa mananc doua luni varza cu morcovi? Pai nu mai am putere sa ma ridic de pe scaun. Nu cred ca se poate tine o dieta atat de unilaterala, are urmari.
Vernil, ai reusit tu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Eu cred in curele individuale,adaptate  de fiecare  persoana la particularitatile organismului sau.
Apro de modalitati de slabire ,eu am mai folosit cu mult  succes  sucul de grepfruit ,borsul ,etc.( Mentionez ca kg pe care vroiam sa le dau jos erau modeste 3-4 kg )maxim
Vernil ,sincer ,nici eu nu as rezista la reteta propusa de tine.
In ceea ce priveste ingrasatul ... inainte de toate as pune o intrebare: ce varsta ai ?
Ca daca ai sub  30 -35 ... nu ai nici o problema . Nu ai nici dupa aia ... dar de obicei este in legea firii sa mai pui pe tine  cu trecerea anilor. Asa ca  asteapta  daca esti din prima categorie. TRECE

vernil

Da, insa nu ai citit tot, Corina! Mancam si branza, lapte, foarte rar oua, si multe alte legume si fructe. Dar baza e salata de varza  :D Este o adaptare proprie dupa regimul de slabit cu ciorba de varza ... Eu l-am adaptat si da, am slabit cam 5 kg, mancand asa. Fara sa ma infometez, fiind si placut. Varza are si vitamina U, extrem de utila femeilor.