Sapunul de casa vegetal

Started by einsteinitza, July 10, 2010, 12:12:35 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

De chec :D
Si a trebuit sa anunt familia sa nu il manance, arata foarte bine, e din acela batut
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Doamne, cand am deschis topicul acesta si am vazut pozele, ma si gandeam ce cauta chestiile astea de mancat aici? ??? Daca nu si citeam, eram sigura ca ala e un chec. O sugestie - pune-i o culoare din asta necomestibila albastru, mov, cine stie cine e tentat sa-l incerce. Poate menajera nestiind ce e. :D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Uite sunt tare tentata sa fac si eu sapunul ala,dar toata vara n-am avut timp si acu oha ingrediente
Es nu indraznesc sa ma gandesc cum ar fi sa intru in bucataria ta
Dupa cum te stiu cu gatitul,cred ca vesnic ai ceva prajituri,daca mai pui si niste sapun albastru alaturi sa stii ca ma cer adoptata de tine
Pe care din baietii tai reusesc sa-i mituiesc mai repede?

flordel

Aoleu, eu care ma gandeam la fetele mele +hypno

einsteinitza

Pe cel mic ;D Cu o tava de prajituri :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Hm........stiu precis cu ce l-as putea mitui....cu ochi de elefant(dar nu se face la tava ci la tipla ;))

einsteinitza

Genti, nu-i  pretentios, la el cantitatea conteaza.Fix o tava. >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Acu na........am si eu tavi  de diverse dimensiuni(gasesc eu una mai mica)
Radem noi,dar ma intreb daca sapunul  asta ar putea avea si arome de toamna?

einsteinitza

Da, poate avea arome de toamna, desi la mine e clar de vara, din greseala. Bergamota su scortisoara, cuisoare cu scortisoara si cu gardenie, astea sunt mai de toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Gata,trebuie sa ma apuc si eu de facut
Poate reusesc sa ma adun

myosotis

Sapun inca nu am reusit sa fac. Am toate ingredientele si sculele, dar nu reusesc sa ma adun cum zice Gentiana.
Am preparat insa, detergent de vase natural.
Am folosit:
- 3 lamai
- 400g apa
- 200g sare grunjoasa
- 100ml otet
Reteta zice otet de mere,ar neavand,am folosit otet obisnuit.
Lamaile se spala si se taie bucati mici, se scot samburii. Se pun intr-un blender impreuna cu restul ingredientelor si se amesteca cca 5 min pana se obtine o pasta. Pasta se toarna intr-o cratita de 1 - 1,5 l. Se pune la foc 10 - 15 min amestecand din cand in cand. Eu am tinut 20min pe foc .
Prima impresie este ca nu spala, fiindca nu face spuma cu care ne-am obisnuit la detergentii din comert, vasele raman curate dupa clatire. Il folosesc de vreo doua saptamani.
Nu curata cratiti arse sau cruste vechi de ulei/grasime.

einsteinitza

Cand ne vedem pentru aster iti aduc un litru de otet de mere, curat, din suc .Este foarte bun am facut anul asta mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Es, ma intereseaza si pe mine otet de mere natural +dns . Plz  +hug
Myo, eu am reusit sa ma adun in vara si am facut 2 sapunuri   ;D, dar ai mei nu sunt cu chestii naturiste si folosesc sapun din comert. O ora din timpul meu voi mai sacrifica iarasi ::) in curand, ca mi s-a parut interesant procesul de fabricatie. Am sa testez si detergentul tau  ;) : lamaile se taie cu coaja cu tot?

einsteinitza

Bineinteles, cu drag.Ne intalnim de luni incolo, iti aduc un litru.Este facut din suc curat,fara adausuri, fara apa, doar din suc .
Stefana, inteleg ca te-a prins +apl
Daca vrei, poti  incerca si din cel batut spuma, insa iti trebuie un mixer cu suport, nu-l poti bate cu mixerul de mana, dureaza cam o ora jumatate batutul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Lamaia se pune cu tot cu coaja. O tii in blender pana se face pasta. Es, multumesc . Pot sa-i duc eu otetul Stefanei, daca aduci. Pentru sapun parca am citit pe unul din site-urile alea cu retetele ca poti sa amesteci in reprize de cate 5min cu pauze de 15min. daca nu ai mixer cu suport. Sapunul facut de voi face spuma ?

einsteinitza

Am adus otetul.
Metoda batuta face un sapun ca o frisca, care sta teapan si poti sa faci muntisori la suprafata lui, exact cum faci cu frisca.Este mai alb si pluteste pe apa. Celalalt , prin metoda normala cu trace, nu face spuma si se face ca o crema, ca o budinca.
La spalat ambele fac spuma, dar nu cu clabuci foarte mari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

De spalat intrebam daca face spuma. M-ai pierdut. Care-i metoda batuta si care-i metoda normala  ???

einsteinitza

Metoda normala e cea pe care am explicat-o la inceput. Metoda batuta are o cantitate de min 60 la suta ulei solid, care se bate cu mixerul pana se face frisca.Apoi se pune uleiul lichid, aromele, culoarea.Ramane ca o frisca. Cauta pe net whipped soap
Avantajul e ca nu se incalzeste, se face la rece.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

incerc sa revigorez topicul , ca ma intreba cineva de niste retete si le copiai de acilea.
incep cu o divagatie ca la orice lucru romanesc
intr-o oarecare tara superdezvoltata, facutul sapunului la rece e trecut in programa scolara la activitati optionale extracurriculare. alea cu efectul razelor gamma asupra craitelor. acolosa e lege ca uleiul de gatiti uzat nu se arunca la chiuveta si exista citeva moduri de reciclare. asta e unul dintre ele. copiii aduc la scoala ce ramine de acasa si fac sapun. desigur ca distractia asta se petrece mai mult in zonele rurale, penca protectia muncii cere o incapere separata iar la oras e mai dificil cu spatiul. da se mai intimpla si acolo. si acu sa revin la subiect.
in acea tara se fabrica o pasta de sapun care se serveste in cutii. spre exempul la noi ar merge poate cutii de brinza topita, nu stiu daca nu cumva ar trece sapunul prin ele. pasta asta de sapun se preseaza intr-o banda de masaj facuta din fisii de lufa, cu care tot omu se freaca pe spate si alte parti cind face baie. in felul asta lufa, care acolosa e scumpa cu clabuci, se poate folosi pina se uzeaza bine, nu se arunca ca atunci cind se pune in sapun.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Daca se poate detaliaza cheastia cu fasia de lufa, ca nu inteleg. Pe dasia de lufa presezi sapunul periodic?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

da. se ia crema cu mina si se intinde pe fasia de lufa care la rindul ei e cusuta pe o pinza aspra cu doua prinderi la capete. e ca si cum te-ai freca cu un prosop ingust, numa ca lufa e si usor abraziv, sapunul sapuneste si in acelasi timp pielea nu se irite ca e lubrefiant.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

fdana

Quote from: myosotis on October 26, 2010, 10:58:36 AM
Sapun inca nu am reusit sa fac. Am toate ingredientele si sculele, dar nu reusesc sa ma adun cum zice Gentiana.
Am preparat insa, detergent de vase natural.
Am folosit:
- 3 lamai
- 400g apa
- 200g sare grunjoasa
- 100ml otet
Reteta zice otet de mere,ar neavand,am folosit otet obisnuit.
Lamaile se spala si se taie bucati mici, se scot samburii. Se pun intr-un blender impreuna cu restul ingredientelor si se amesteca cca 5 min pana se obtine o pasta. Pasta se toarna intr-o cratita de 1 - 1,5 l. Se pune la foc 10 - 15 min amestecand din cand in cand. Eu am tinut 20min pe foc .
Prima impresie este ca nu spala, fiindca nu face spuma cu care ne-am obisnuit la detergentii din comert, vasele raman curate dupa clatire. Il folosesc de vreo doua saptamani.
Nu curata cratiti arse sau cruste vechi de ulei/grasime.

Si eu revin ,am incercat si eu dar ce faci cand mixerul  sau blenderul nu toaca(cu toata puterea lui) cojiile?Eu am incercat si cu cojile asa si le-am dat unclocot si tot degeaba.Asa ca am facut reteta doar cu sucul de la lamaie si a iesit super ok.Intradevar nu spala toata grasimea dar e ok pt vase si mai ales la cele a copiilor.

Rodica Stacescu

 Iata un topic pe care abia acum l-am zarit! Ce bine! Aici chiar pot oferi sfaturi! Sapunaritul e una din pasiunile mele, de cativa ani nu mai cumpar deloc din magazin acest produs, mi-l fac singura. Se face mult mai usor decat sapunul traditional pe care il faceau bunicile noastre si care erau doar pentru spalat rufe. Sapunurile din uleiuri vegetale se fac fara fierbere si daca iti faci o reteta buna, mai mult dureaza pregatirea ingredientelor decat producerea propriu zisa. Voi posta in zilele urmatoare cateva din retetele mele si eventual, cui vrea, le pot detalia modalitatea de a-l produce. Acum doar poze cu sapunelele mele!






























gabriela jalba

Mamaaaa !!!!  Ce tare esti !!!! Scrie,scrie tot, ca poate ma apuc si eu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=