Decoratiuni de iarna si de Craciun

Started by flordel, November 03, 2010, 10:37:38 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Daca am vazut ca ati inceput deja, am facut topicul, deci poftiti! ;D


flordel

Multumim, Gty. Eu n-am inceput inca, de abia dupa Sf. Nicolae, dar cu cat se strang mai multe idei cu atat mai bine.

gentiana

Nu-mi place sa fac globuri de Craciun,prefer sa le cumpar sunt atatea si atat de frumoase
Anul asta insa am interdictie,am aproape toate culorile  si suficiente sa impodobesc 2 brazi mari
La capitolul aranjamente insa mai gandesc

penelopa

Decoraţiunile de Crăciun reprezintă un subiect tentant pentru cei care au copii mici acasă. :)
Când copii cresc, această sărbătoare îşi pierde din farmec  :( .......... cel puţin, în ceea ce mă priveşte.
Chiar nu mă mai tentează să împodobesc bradul de Crăciun numai pentru mine şi consort.  :( O fac, totuşi, special pentru instalaţia electrică de pom, ;)
La final, abia aştept să strâng totul, să nu mă mai împiedic de aceste ornamente printre sutele de ghivece cu plante de interior.

flordel

Hai Pene ca-s frumoase decoratiunile de Craciun!

Ideea cum o vad eu este nu sa cumparam alte globuri sau chestii ci sa vedem ce facem cu cele pe care le avem!Adica cum le aranjam (si numai daca e musai mai luam >:D).

einsteinitza

De acor, hai Pene, ca e frumos sa impodobesti totul sa stai langa bradul luminat cu luminile stinse, intra in atmosfera, ca e buna pentru suflet.Te bucura. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: penelopa on November 05, 2010, 11:10:51 AM
Decoraţiunile de Crăciun reprezintă un subiect tentant pentru cei care au copii mici acasă. :)
Când copii cresc, această sărbătoare îşi pierde din farmec  :( .......... cel puţin, în ceea ce mă priveşte.
Chiar nu mă mai tentează să împodobesc bradul de Crăciun numai pentru mine şi consort.  :( O fac, totuşi, special pentru instalaţia electrică de pom, ;)
La final, abia aştept să strâng totul, să nu mă mai împiedic de aceste ornamente printre sutele de ghivece cu plante de interior.
Eu n-am copii mici si de o vreme incoace fac "slalom" in magazine sa nu ajung la raionul cu gateli de craciun
Norocul meu  azi in Auchan ca aveau numai banalitati pe rosu si alb
Anul trecut am avut un brad doar pe olive si violet
Aranjamentele mici  de masa erau orange
Anul asta trebuie sa le permutez si sa fac un schimb cu mama(oricum toate globurile sunt la ea

Pufa

Imi place foarte mult Craciunul.
Zapada, pregatirea bucatelor,impodobirea bradului,filmele cu Nasterealui Iisus parca fac sarbatoarea mai frumoasa +dns
Am o groaza de aranjamente pentru brad, dar tot as mai cumpara +ham :D

gty

 atmosfera de Craciun este frumoasa
nu atat ca facem ptr ai nostri copii ci si ptr noi
mai reanviem copilul din noi si mai este si tentatia de a crea ceva nou
  ceva nou din materiale pe care nu le mai folosesti si nu mai ai ce face cu ele
  nu inseamna numai globulete si instalatii cu beculete ci si un desen pe geam cu zapada artificiala , niste oameni de zapada din hartie ( metoda Papier Mache )  etc.
     si in acelasi timp reuniunea cu familia
     deci este minunat - mai un bulgare dupa ceafa  ;D  mai un tras cu sania

             asteptam ideile voastre
 
http://www.youtube.com/watch?v=IOFk3bIUysc
http://www.youtube.com/watch?v=uJEdfPRyRxA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=KEJ8WxS1G2E&p=2DBEF45501521726&index=6&playnext=2

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Anul trecut eram ferm hotarata sa nu impodobesc nici un brad. Am renuntat la aceasta hotarare cu cateva zile inainte de Craciun. De cand sunt aici impodobesc in fiecare an acelasi bradulet de plastic, pictez sau umplu geamurile cu beculete iar in gradina din fata nu lipseste sania "luminoasa". Fac toate acestea doar pentru mine dar cu fiecare an e tot mai greu sa simt de una singura spiritul Craciunului. Ii admir pe cei care, indiferent in ce situatie se afla, reusesc sa simta sarbatoarea. E drept ca asta se intampla mai mult in filme.

einsteinitza

Eu cred ca nu conteaza pentru cine faci decoratiunile, important e sa faci pentru tine  si sa nu te lasi. Ai mei sunt mari deja nu-i prea mai impresioneaza noile aranjamente ;D, dar nu ii las  si  nu ma las.Cand am sa ma las inseamna ca am pierdut lupta. Decorez vara, toamna, de toate sarbatorile, Craciun, Pasti, Reveion, de Ziua Nationala, o data pe luna obligatoriu fac o masa cu bunicii si cu copiii, la care prezenta este obligatorie pentru toate partile, :D :D
Asa baietii invata sa-si respecte familia, le intra in sange obligatia de a respecta traditia, de a merge cu o floare la mormantul celor care s-au dus.
De ziua Nationala inainte de masa chiar mergem la un cimitir din zona, pe un deal , si punem flori pe mormintele soldatilor cazuti.
Cred ca nu trebuie sa te lasi Codruta, chiar daca cateodata nu mai ai chef.E important ca tu, femeia casei, sa tii traditiile si gasesti bucurie in casa ta, oricum ar fi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Ma alatur celor spuse de Corina. De fapt, sarbatoarea este in sufletul nostru, iar prin decoratiuni nu facem altceva decat sa scoatem la lumina, in afara noastra, ceea ce simtim. Asa ca nu trebuie sa ne lasam niciodata invinsi, chiar daca e ceva mai greu uneori.
Exemplul meu, ieri, cand pentru ortodocsii a fost pomenirea mortilor. Sunt racita ca abia mai respir, dar nu m-am lasat si am fost sa aprind cate o lumanare la mormintele celor dragi, chiar daca locatiile sunt foarte indepartate una de alta. Si am reusit, apoi am avut impresia ca si raceala s-a mai atenuat ...  :D
Asa ca, draga Codruta, nu lasa sa intervina nimic intre tine si traditii, urmeaza-le cu convingere.  +hug

gabriela jalba

Craciunul a fost dintotdeauna cea mai draga sarbatoare mie. In toti anii a fost frumos si deosebit. Febra pregatirii casei,vine preotul,vin colindatorii,asteptam sa treaca 12 noaptea sa deschidem cadourile, ..fain!!!!
Gty ,eu iti multumesc pentru ce ai postat. Imi doresc sa am timp sa fac ,sa cum faceam cind eram copil,acasa,si nu se gaseau multe decoratiuni de cumparat.
Corina,felicitari pentru ce ai scris in ultima postare! Numai asa o sa ramii tinara,cu sufletul deschis si frematind de viata.
  Succes in pregatiri!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudiu

Quote from: einsteinitza on November 07, 2010, 11:23:28 AM
Eu cred ca nu conteaza pentru cine faci decoratiunile, important e sa faci pentru tine  si sa nu te lasi. Ai mei sunt mari deja nu-i prea mai impresioneaza noile aranjamente ;D, dar nu ii las  si  nu ma las.Cand am sa ma las inseamna ca am pierdut lupta. Decorez vara, toamna, de toate sarbatorile, Craciun, Pasti, Reveion, de Ziua Nationala, o data pe luna obligatoriu fac o masa cu bunicii si cu copiii, la care prezenta este obligatorie pentru toate partile, :D :D
Asa baietii invata sa-si respecte familia, le intra in sange obligatia de a respecta traditia, de a merge cu o floare la mormantul celor care s-au dus.
De ziua Nationala inainte de masa chiar mergem la un cimitir din zona, pe un deal , si punem flori pe mormintele soldatilor cazuti.
Cred ca nu trebuie sa te lasi Codruta, chiar daca cateodata nu mai ai chef.E important ca tu, femeia casei, sa tii traditiile si gasesti bucurie in casa ta, oricum ar fi.

+rsp


einsteinitza

Ce frumoasa floare, are acolo tot felul de lucraturi +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Amintiri, amintiri ...

Pentru cele care ati obosit cat si pentru cele care nu va dati batute, un cantecel de demult ...

http://www.youtube.com/watch?v=5B1nm1Co9wA

(Sper sa se deschida ca e versiunea care imi place  :) )

traduc la prima mana inceputul (scuze nu am inspiratie prea buna mai ales la unul din versuri dar incerc sa redau sensul)

Acum multi ani in zilele copilariei
Obisnuiam sa ma joc pana la venirea umbrelor serii
Atunci, la apusul soarelui
Auzeam obisnuita chemare a mamei mele.


Vino acasa, vino acasa, e timpul cinei
Umbrele se lungesc rapid
Vino acasa, vino acasa, e cina.
....





einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es mi se pare normal ca sa aduni la Craciun si la Paste familia in jurul mesei
Noi insa nu prea mai avem familie,bunicii nu mai sunt,suntem noi si parintii mei
De obicei insa se aduna la masa de Craciun prietenii
Eu la cimitir merg cand ma apuca vremurile si drumurile(sunt in diverse parti ale tarii)
De obicei ma multumesc  sa aprind lumanari la biserica(la Paste si Craciun insa e musai)
Adunatul familiei in jurul mesei e o traditie superba
In familia barbatului meu  e obligatorie adunarea cand sunt toti prin preajma(se aduna si 50 persoane la masa,adulti si copii si e un vacarm ingrozitor;asta insemnand vreo 4 generatii)

gabriela jalba

Azi ne prima zi de advent. Felicitari celor care-l tin. Multi dintre voi stiti eu am adoptat adventul de multi ani. Deci,cam asa l-am primit noi:  http://entertainment.webshots.com/video/3098148520091567945ortqQM Pe tru muna si Romel are o incarcatura mai deosebita ,pentru ca e primul in casa noua. Va fi si primul Craciun,si An Nou,...
    Sa va tihneasca in liniste si pace perioada ce precede sarbatorile !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi ,sa fiti sanatosi si sa va bucurati multi ani ,de casuta voastra  +hug ! Frumos obicei si aranjamentul e super ! +apl

gabriela jalba

Sarumina!!! Tu care nu de mult ai trecut prin "casa noua " intelegi cel mai bine ce inseamna pentru noi. Sarumina muult si numai bine si voua !! :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

Gabi sa va fie cu noroc casa si sa va bucurati de ea

Codruta

Gabi, ani multi si fericiti in noua casa si sarbatori cat mai pline de belsug!
Frumos aranjamentul. Cum eu nu am talent si rabdare la astfel de aranjamente sper ca voi primi unul de la o prietena care m-a fericit si anul trecut cu un aranjament tare frumos :)