Gardena vs. Fiskars

Started by damienov, January 25, 2013, 11:16:53 AM

Previous topic - Next topic

damienov

Am o mica nelamurire si am nevoie de ajutorul vostru:
Care produse credeti voi ca sunt mai bune?cele produse de Gardena sau cele Fiskars?
Gardena mie cel putin mi se par atractive din punctul de vedere al pretului,sunt nemtesti,e un brand detinut de grupul Husqvarna,dar totusi mie imi da impresia de brand aparut ca o ciuperca dupa ploaie.
Pe de alta parte Fiskars este o firma cu o istorie foarte bogata in spate dar care are produse cam scumpute.
Deci,voi ce ati alege?

einsteinitza

Inrimul rand depinde si la ce produse te referi, o sapa, o grebla....astea poti sa le iei de la Wolf, produse nemtesti sanatoase si la un pret modest. Gardena produce majoritar in China si Taiwan, calitate bunicica fiindca e sub umbrela lor, insa nu de top. Fiskars e deja in alta lume, rezistente, te tin ani si ani, gandite, meseriase.la cele mai multe otel suedez, ceea ce spune multe.

Foarfecile insa, eu cel putin am alta marca pe care o respect ,renumita in intreaga lume, bijuteria oriarui gradinar....Felco!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Depinde si cat de mult folosesti foarfeca.
Eu am un Fiskars care s-a stricat, a fost si vina mea cred c-am vrut sa tai o ramura mai groasa. In general calitativ sunt peste Gardena.
Fiindca eu nu tai foarte mult, am o gradina relativ mica, ma multumesc si cu foarfece mai ieftine, daca sunt 1/2 de pret sau mai mult pentru mine e OK.
Am una chinezeasca no name, care a  costat cam 15 lei si m-a tinut un sezon. Din pct. meu de vedere e bine si asa.

einsteinitza

Da, asa e , drept, depinde si de gradina, si de pozitia ei. Ca pe mine daca ma lasa foarfeca, sunt moarta, iti dai semama ce e la gura mea! :D ca trebuie sa metg 30 km sa iau alta! Si dejaq am un cos cu foarfeci no name stricate, care mi-au stricat ziua cand t aiam cu ele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

damienov

eu am acasa o foarfeca ruseasca adusa de o ruda din Rp Moldova acum vreo 20 si ceva de ani....pot sa spun doar ca e zdarovaia ;D
dar din pacate dupa vreo 20 de ani de uz incepe sa dea semne de oboseala,asa ca vreau sa mai iau una(de backup),plus ca vreau sa-mi fac un arsenal nou de scule de gradinarit(topoare,greble,furci pt sapat,cazmale,sape)asa ca daca mai sunt si alte firme de renume care fac produse bune,sunt interesat