Reciclati-Reciclati-Reciclati

Started by gomez99, November 01, 2008, 10:04:37 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Pene, in revista le-ai vazut ca asa le-au pozat aia. Daca dai cautare dupa "utilaje" de facut compost o sa vezi ca in general, sunt recipiente inchise, cu ceva gauri de aerisire. In Hornbach exista o "patura" special pentru acoperit compostul, dar care momentan mi se pare destul de scumpa.. Nu e vorba numai de infestare, ci de faptul ca se mentine caldura si umiditatea care ajuta la desfasurarea procesului de putrezire. Nici la mine nu e vreo minune de utilaj. Am ingradit cu scanduri proaste un colt in fundul gradinii. L-am acoperit cu niste resturi de folie.

gentiana

io le acopar cu cenusa,in rest e ca la tine,myo

penelopa

Sunt convinsă că Myo are dreptate! Dar, nu întotdeauna se face după "dreptate".
Cum spuneţi voi se face compostul de calitate. Eu, deocamdată, am stabilit locul unde ar trebui să fie "utilajul" de compost.  Neavând materialele necesare, trebuia să arunc undeva resturile vegetale. Şi-acum, voi îmi ziceţi că  nu-i "comestibil" compostul meu.  >:(
Serios, chiar nu-i bun la nimic  "îngrăşământul" meu ???

gentiana

e bun stai linistita(diferenta e ca pute mai tare si mai dispar ceva din substante

vernil

Eu ingrop resturile alimentare, direct la radacina florilor. Si fac asta de ceva timp. Stiu ca dureaza procesul de descompunere, insa si florile isi etaleaza talentele coloristice ! Doar stiti florile din gradina mea de bloc   :D
Uite http://s87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/gradina/

lala

Quote from: penelopa on January 19, 2010, 12:27:34 PM
Sunt convinsă că Myo are dreptate! Dar, nu întotdeauna se face după "dreptate".
Cum spuneţi voi se face compostul de calitate. Eu, deocamdată, am stabilit locul unde ar trebui să fie "utilajul" de compost.  Neavând materialele necesare, trebuia să arunc undeva resturile vegetale. Şi-acum, voi îmi ziceţi că  nu-i "comestibil" compostul meu.  >:(
Serios, chiar nu-i bun la nimic  "îngrăşământul" meu ???




E bun,stai linistita ca si eu am facut o moviluta peste care am pus si multe frunze si dupa 2 ani era un pamant suuuuuuuper calitate-mai ales ca mai treceau si gainile pe acolo din cand in cand si-l ingrasau ;)

penelopa

Merci, fetelor, de încurajare!  :)
Parcă îmi părea rău  ......... după 3 ani de aşteptări să n-am şi eu compost.  :D

gentiana

tocmai tu ,pene!
las ca mergem noi la fazanarie si luam "guano"(oare am voie sa scriu asa ceva ?)

penelopa

Am deja 3 fazani în curte. :) Dar nu pot nici să-i las liberi să se urce pe grămada mea de compost, nici să fac grămadă de compost în voliera lor.
Aşa că, anunţă-mă (pe MP  :P) când vrei să mergem la fazanerie.

gentiana

pai daca ai nu mai mergem!
nu de alta da mi-e cam lene sa-i fugaresc prin "tz" paduri
pauni ai?
desi cica "guano" lor e mai acid
gaini ai?
ca sa stiu ce mai poti recicla
si ca sa va amuzati,m-am apucat de colectionat cutii de tabla(am de gand sa le fac un soi de fluiere sa gonesc graurii,ca prin metode electronice n-am reusit decat sa ma enervez eu)
ceva idei,solutii ,modele?

stefana

Un cunoscut dorea sa goneasca gugustiucii care ii invadau balconul, cu CD-uri atarnate, ca vezi-Doamne s-ar speria de reflexe. Nu stiu cum a facut in cele din urma, da' ma interesez.

penelopa

Îţi dau eu şi nişte crăci de soc   ;D ............ la primăvară, când trebuie să curăţ socul de crengi uscate. Poţi face nişte fluiere de soc care să le cânte cu foc ......... graurilor.
Deci, nu sunt off-topic: reciclez uscăturile de soc ca să nu fiu nevoită să le dau foc.  :P

gentiana

daca tot reciclezi socu ,nu vrei sa reciclezi si niste crengi mai tinere?
si apropo de reciclat,nu vrei sa te ajut sa-l reciclezi intr-o noua forma ?
si apropo de foc........amenzile garzii de mediu au crescut destul de mult
de anul asta sunt amendati si proprietarii care ard diverse  pe propria proprietate
(poluarea aerului)
voi reciclati hainele vechi in sperietori?
ceva modele?

penelopa

Eu nu  fac sperietori cu haine vechi că, dacă păţesc ca Ozi cu moşu ăla de Crăciun?  Noaptea, când  îmi caut căţeii prin grădină  :o :D
Dar, îţi dau un model de sperietoare: pe Corcodel să-l înfigi într-un băţ.  :D

gentiana

asta-i la tine reciclare?
1. imi cere de mancare,de baut si mai si pufaie  mahorca la mine in gradina
2. ma da in judecata ca l-am "avariat"
daca chiar vrei reciclare mai bine il pun sa sape!:D(asa cam la 60-70 cm ca sa reciclez pamantu)
anul trecut am avut un gradinar din ghivece vechi

Corcodel

Quote from: penelopa on January 21, 2010, 12:28:41 PM
Eu nu  fac sperietori cu haine vechi că, dacă păţesc ca Ozi cu moşu ăla de Crăciun?  Noaptea, când  îmi caut căţeii prin grădină  :o :D
Dar, îţi dau un model de sperietoare: pe Corcodel să-l înfigi într-un băţ.  :D

Alooo! Ce-i galagia asta?...
Da', de ce cauti noaptea cainii prin gradina Penelopo?
De oo?

gomez99

existau la un moment dat pe net 2 chestii de speriat porumbeii (unora de prin orasele din tarile dezvoltate nu le place gainatul pe pervaz)
- un dispozitiv electronic care imita sunetulu nuscarui uliu
-  un dispozitiv electronic care genereaza ultrasunete care creeaza pasarilor o stare de neliniste (ceva asemanator am eu pentru ciini)
erau destul de scumpe pe la 150-200 eur bucata
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Corcodel

Quote from: gentiana on January 21, 2010, 01:19:27 PM
asta-i la tine reciclare?
1. imi cere de mancare,de baut si mai si pufaie  mahorca la mine in gradina
2. ma da in judecata ca l-am "avariat"
daca chiar vrei reciclare mai bine il pun sa sape!:D(asa cam la 60-70 cm ca sa reciclez pamantu)
anul trecut am avut un gradinar din ghivece vechi

Vezi ca s-ar putea sa nu cer numai de mancare si de baut.
Si-atunci nu prea stiu cine o sa fie "avariatul" dintre noi doi.
Cat despre sapat nu-i problema. Sunt obisnuit.
Iar daca tot vreti sa reciclati ceva va dau eu zapada, ca am destula.

gentiana

am dispozitiv de ala,de ma sperii eu,pisicile si gaini si graurii imi mananca linistiti poamele mai departe

gentiana

Corcodele ,io zic ca sa spui cu ce te reciclezi ca sa stiu daca e avantajos sau nu
ete  daca ma superi te reciclez cu o pisica in poala!

penelopa

Quote from: Corcodel on January 21, 2010, 02:02:25 PM
Quote from: penelopa on January 21, 2010, 12:28:41 PM
Eu nu  fac sperietori cu haine vechi că, dacă păţesc ca Ozi cu moşu ăla de Crăciun?  Noaptea, când  îmi caut căţeii prin grădină  :o :D
Dar, îţi dau un model de sperietoare: pe Corcodel să-l înfigi într-un băţ.  :D

Alooo! Ce-i galagia asta?...
Da', de ce cauti noaptea cainii prin gradina Penelopo?
De oo?

Nu, că majoritatea sunt căţeluşe  ;)

gentiana

si alea-s reciclate?
la mine pisoii au oo si nu-s reciclati!

penelopa

No, acum vorbind serios, chiar nu am voie să-mi dau foc la casă dacă vreau?? ................. în curtea mea???
Păi, cu peturile de plastic, ce fac că se strâng multe şi la gunoi ocupă mult loc?

Corcodel

Quote from: penelopa on January 21, 2010, 02:28:27 PM

Păi, cu peturile de plastic, ce fac că se strâng multe şi la gunoi ocupă mult loc?

le umpli cu vin si le dai la vecini sa le recicleze

penelopa

Ai vrea tu!  ;)
Mai bine le dau foc cu vin cu tot.  :(