Reciclati-Reciclati-Reciclati

Started by gomez99, November 01, 2008, 10:04:37 PM

Previous topic - Next topic

georgette

Quote from: cara on November 04, 2008, 12:52:07 PM


georgette darling, complici si amesteci si intinzi si impletesti lucrurile de ma ia cu dureri de cap!  :D
SCUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUZE!pe scurt..pur si simplu! ;)

gabi_gabriella

Sunt si eu de acord cu Es. Sunt convinsa ca in tarile in care oamenii sunt foarte atenti la mediu, la deseuri, un rol important l-au avut pedepsele si frica de pedeapsa . Si educatia are un rol important . Dar din pacate sunt multi aceia care sunt educati numai cand e vorba de proprietatea lor, in rest ...nici ca le pasa ( cum se spunea cu golitul scrumierei la semafor ) ..iar c uacestia numai pedeapsa are sanse de succes . Dar mai trebuie sa fie si cine s-o aplice ...si asta e iar o problema delicata la noi

gomez99

in unele tari un rol important l-a avut buba.
asa cum mi se pare mie, noi cam sintem in pozitia in care era japonia prin 60. am fost invatati - sau ni s-a indus oarecum ideea - ca natura se descurca singura daca noi nu rupem florile si nu scriem pe copaci. prin 60, japonezii tocmai ce dadusera in industrializare. developmentu era baza, restu nu importa. poluarea cu metale grele a generat boala minamata [itai-itai], care a afectat mii de oameni intr-o perioada scurta de timp. vedai literalmente grupuri de oameni mergind cocirjati de durere. baietii au bagat-o pe mineca, dupa care au bagat la cap si acu japonia, una dintre cele mai industrializate tari din lume este una dintre cele mai curate, printre primele in reciclare si in derularea de programe de protectie a mediului la nivel mondial. deci de la buba mare, omu a bagat la cap. la noi nu stiu cit de mare ar trebui sa fie buba ca sa bagam la cap. vorbesc de omu de rind, ca nici eu nu dau doi bani pe programele autoritatilor.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

daveco

Quote from: ozimandias on November 03, 2008, 09:40:07 PM
Daca te-ai dus cu masina si nu cu bicicleta si daca ai cumparat iaurt in cutie de plastic, n-ai facut nimic... ;D
tu,m-am dus pe jos si ...am uitat ce-am cumparat.na,ca am la ce ma gandi acum.

ozimandias

Deci nu. Ca sa dai dovada ca-ti pasa, trebuie mers cu bicicleta... Asa pe jos, merge oricine!
:D


costieanuconstantin

 " Si ca o concluzie (ca am aberat destul), educatia ne omoara. Iar educatia se face si cu forta, daca altfel nu se poate. Dar "cineva" ar trebui sa fie interesat sa aiba oameni educati in tara. Asta in ideea ca acel "cineva" e si el un "om" educat "
ma gandeam la o educatie prusaca -- cu pusca ( kalasnikov ) da mai la picior  ;D

adita

Apropo de reciclari, hai sa va spun si eu una:Pe la noi se poarta cumparatul nucilor de catre... dragii nostrii conationali rromi. La periferia orasului nostru este o zona locuita de ei. Banuiesc ca au vandut la italieni numai samburii de nuca si cu cojile de nuca ce credeti ca au facut? Au pavat drumul. Acum au un cartier luxos si cu o strada asigurata 100% deoarece coaja de nuca se dezintegreaza foarte greu, este rezistenta si ecologica. Sa stiti ca nu-s prosti. Pe mine m-au uimit cu asta.

Claudiu

Reciclarea resturilor vegetale sub forma de mulci :)

Am citit pe undeva despre posibilitatea folosirii cojilor de nuca pe post de mulci.

Mulci (mulch)  strat de resturi organice asezate pe suprafata solului cu 2 scopuri principale:
- mentine umiditatea
- limitarea  buruienilor
alte functii:- prin putrezire-decompunere aduce un plus de substante inapoi in sol
                  -  protejare a plantelor-fructelor - cum sunt paiele de sub capsuni ca sa nu se murdareasca cu pamant
                  - peste iarna poate proteja de inghet
                  - estetic - cum este coaja maruntita a unor copaci

Practic materialele pentru mulci sunt nelimitate, orice se poate folosi de la fan-paie, resturi deplante, aschii de lemn,  rumegus, coaja de copaci, chiar si buruienile ce le-ai plivit pot fi puse la radacina plantelor cultivate pentru a retine umiditatea. Multe pot proveni din folosirea unor resturi - cum ar fi si tecile de fasole uscata, macinatura de hartie. Deci un fel de reciclari. (nu incercati insa cu cu orice fara sa experimentati unele pot schimba PH-solului sau s-ar putea sa nu va placa)

Probleme care pot apare: se pot ascunde multe insecte daunatoare sau melci de aia fara casa. Poate fi o sursa de boli datorate conditiilor propice pentru ciuperci sau datorita unor boli pe care resturile le aveau dinainte pe ele.

O data am folosit fan pentru a proteja solul in jurul unor castraveti proaspat rasariti. Mentinand umiditatea au atras si niste melci care mi-au mancat aproape tot ca nu tratasem cu granule. Daca peste noapte nu as fi avut umiditate la baza cred ca nu pateam asta.

Mentionez ca uneori se foloseste -prin extindere- notiunea de mulci si pentru substante neorganice cum e plasticul.


Sa revin la cojile de nuca. Intr-un an am avut destul de multe, nu cat o strada  ;D, dar asa vre-o doua pungi bune de alea de 1 Leu si-mi veni ideea (inspirat de cele citite) sa le pun sub niste tufe ca mulci-estetica.  :( Nu mi-a placut de loc si daca le-am rasturnat-imprastiat in 10 secunde mi-au trebuit cateva minute sa le adun  ;D

Personal am experimentat mai multe materii. Intradevar sunt bune pentru mentinerea umiditatii. Dar cu exceptia scortei de copac nu mi-au placut din punct de vedere estetic.
Nu mi-au placut nici unele din punct de vedere al prevenirii bolilor.

Protectia cu un strat de frunze contra inghetului iarna poate fi foarte utila, daca zapada e putina si in plus iarna frunzele asta pot arata acceptabil. Dar sunt o sursa de boli si insecte asa ca primvara trebuie indepartate cat mai rapid.




gabi_gabriella

Quote from: Claudiu on November 05, 2008, 06:58:27 AM

Protectia cu un strat de frunze contra inghetului iarna poate fi foarte utila, daca zapada e putina si in plus iarna frunzele asta pot arata acceptabil. Dar sunt o sursa de boli si insecte asa ca primvara trebuie indepartate cat mai rapid.


Frunzele de nuc, nu dauneaza sau influenteaza calitatea solului, daca le folosesc pt a proteza contra inghetului ?

vernil

Stiam ca nucul contine mult iod, deci s-ar putea sa nu mai creasca plante in acel sol. Acelasi lucru este valabil si pentru frunza de stejar, nu trebuie lasata sa se descompuna intr-un sol ce va adaposti flori. Poate gresesc ...

gomez99

fragmentele mici de coaja de nuca vopsite arata destul de bine ca elemente de decor. o fata e colorata, cea interioara aceeasi culoare dar mult mai inchisa.
coaja de nuca uda aluneca la fel de bine ca si macadamul ud.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

costieanuconstantin


  ""Sa revin la cojile de nuca. Intr-un an am avut destul de multe, nu cat o strada  , dar asa vre-o doua pungi bune de alea de 1 Leu si-mi veni ideea (inspirat de cele citite) sa le pun sub niste tufe ca mulci-estetica.   Nu mi-a placut de loc si daca le-am rasturnat-imprastiat in 10 secunde mi-au trebuit cateva minute sa le adun  ""
personal am incercat pt perioada de iarna : am macinat cate o punga   ( din alea de un leu )  cu coji de nuca si cu cele cu miez care nu erau comestibile , la un sac de 30 kg de furaj   (facut  dupa o reteta proprie ) pt gaini , rezultate bune la ouat  si cojile oualelor aveau o tenta violet -albastruie. am incercat aceste lucruri cu instiintarea medicului veterinar, care a fost de acord

floare mica

Quote from: costieanuconstantin on November 05, 2008, 10:37:59 AM

  ""Sa revin la cojile de nuca. Intr-un an am avut destul de multe, nu cat o strada  , dar asa vre-o doua pungi bune de alea de 1 Leu si-mi veni ideea (inspirat de cele citite) sa le pun sub niste tufe ca mulci-estetica.   Nu mi-a placut de loc si daca le-am rasturnat-imprastiat in 10 secunde mi-au trebuit cateva minute sa le adun  ""
personal am incercat pt perioada de iarna : am macinat cate o punga   ( din alea de un leu )  cu coji de nuca si cu cele cu miez care nu erau comestibile , la un sac de 30 kg de furaj   (facut  dupa o reteta proprie ) pt gaini , rezultate bune la ouat  si cojile oualelor aveau o tenta violet -albastruie. am incercat aceste lucruri cu instiintarea medicului veterinar, care a fost de acord


Cred ca medicul veterinar trebuia sa te informeze ca gainile oua intr-adevar mai mult atunci cind mancarea lor contine ce trebuie si ca, culoarea cojii oului nu este data de ceea ce maninca ci de rasa din care face parte gaina respectiva.  :)

gomez99

in anglia, mc donalds si cred ca si starbucks pus zatul de cafea in pungi speciale, linga usa, iar clientii pot sa il ia pentru florile lor. am auzit ca si unele ceainarii fac treaba asta cu frunzele de ceai.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Erwin

Si zatul acela ce efecte are asupra plantelor?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

costieanuconstantin

cu frunzele de ceai  si de alte plante medicinale , am incercat (macinate ) la gaini, am vb si cu medicul veterinar , in cantitati mici , sunt un substituient alimentar ,in furaje

stefana

Nu uitati ca zatul respectiv nu are zahar  ;D. Asa, simplu, nu cred ca face rau.

Nicol Caloian

Parca a citit pe undeva ca zatul de cafea (fara zahar, asa cum a precizat Stefana) se poate folosi pentru modificarea PH-ului la substrat dar nu mai stiu in ce sens. Se spune ca e benefic la muscate.

einsteinitza

Frunzele de nuc si stejar, asa cum spune Vernil, nu se pot adauga la compost datorita substantelor pe care le contin.Restul, orice buruiana fara seminte.Si fara daunatori.Eu pun tot ce am resturi vegetale,si coaja de ou,zat de cafea, tot ce e rest vegetal si nu are nimic adaos animal.Pun si hartie, dar numai fara cerneala tipografica, de ex. sulurile de carton de la hartia igienica si de la prosopul de bucatarie.Se aduna enorm de multe, nu va dati seama ce cantitqate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

zatul de cafea e f. putin acid si e un bun afinator.
cele mai multe frunze de ceai sint neutre PH. se pot folosi ca afinatori.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999


myosotis

Fiindca nu am gasit un topic despre compost (o fi poate dar n-am dat de el) intreb aici.
Cenusa de lemn, de la soba proprie merge la compost ?

stefana


gentiana

Quote from: myosotis on January 15, 2010, 03:05:47 PM
Fiindca nu am gasit un topic despre compost (o fi poate dar n-am dat de el) intreb aici.
Cenusa de lemn, de la soba proprie merge la compost ?
io personal o cern(sa nu aiba cuie sau ceva de genul asta) si o imprasti direct pe ogor la vremea  asta
pentru vara am un container in  tin si presar peste "gunoi" sa nu faca muste
aruncatul cenusei pe ogor o practic de cativa ani si cum eu in gradina am pamant calcaros si toamna pun balegar.e o solutie pt ca structura pamantului sa se mai schimbe spre acid
am mai vb pe undeva si de reciclarea brazilor de craciun
eu reciclezi si crenzile taiate,le transform in tocatura si o pun pe langa plantele cu probleme sau pt protectia lalelelor
in  "gunoi" sunt resturi vegetale ,oase de peste arse,coji de oo,buruienile din gradina(exceptie fac pirul si diverse tipuri de ciulini)
io frunzele de la nucul mare le adun in jurul radacinii nucului si n-a zis ca nu i-ar place