SFATURI PRACTICE

Started by gabriela jalba, February 05, 2009, 07:03:50 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Sper sa fie un topic de succes. De mult ma gindesc la el.....Chit ca poate la un moment dat va fi un amalgam,dar macar stii unde gasesti,atunci cind te "framinta" ceva.
http://bucataria-lumii.blogspot.com/2008/10/ceapa.html
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

da, aveam si eu un fisier cu tot felul de chestii adunate.

gabriela jalba

Scoate de la naftalina!!!!  Si eu am,tot asa culese de pe ici-colea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Eu pot sa va zic cum tai ceapa fara sa ma usture ochii. De la Dinescu citire :D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

De la mama am "mostenit" tehnica de a taia ceapa de la partea unde au fost mustatile spre coada. Acum tai invers, de la coada spre mustati. Simplu ca oul lu' Columb. 

diana

Quote from: stefana on February 05, 2009, 08:41:54 PM
De la mama am "mostenit" tehnica de a taia ceapa de la partea unde au fost mustatile spre coada. Acum tai invers, de la coada spre mustati. Simplu ca oul lu' Columb. 

Eu asa tai ceapa de vreo 20 de ani dar degeaba. Si pot spune ca e cumplit ..cel putin la mine :'( :'(  Noroc cu ochelarii ::)

sorina_gt

Ceapa nu ustura deloc daca o lasi o jumatate de ora - o ora in frigider la rece, eventual curatata si taiata  in apa rece ;)

diana

Quote from: sorina_gt on February 05, 2009, 09:01:52 PM
Ceapa nu ustura deloc daca o lasi o jumatate de ora - o ora in frigider la rece, eventual curatata si taiata  in apa rece ;)
Mai intai, bun venit Sorina! :D
La modul cum gatesc eu (in mare fuga)...si timp nu prea am...trec prin chinuri lacrimogene ;D Dar e bun sfatul! ;)

ELA

se curata sub jet de apa rece sau se lasa taiata in jumatate,  2-3 min. in apa rece!

cara

bre, io nu pricep de ce stati deasupra cepei, sa va intre "aburii" in ochi  cand o taiati ;D
io tai ceapa de la distanta pe care mi-o permit "aripile" si n-am nici o treaba  ;D

ozimandias

Quote from: sorina_gt on February 05, 2009, 09:01:52 PM
Ceapa nu ustura deloc daca o lasi o jumatate de ora - o ora in frigider la rece, eventual curatata si taiata  in apa rece ;)
Am cumparat niste ceapa rosie dintr-un super-market si, pentru ca tot ce cumpar de acolo bag in frigider, am bagat si ceapa.... Si a usturat.. de numa.
Io tai ceapa si nu ma ustura cu razatoarea borner (cred ca asa se scrie... sper). O am cadou de la sot din prima luna de casnicie... ::)

Mai stiam de la un mare bucatar, dar n-am incercat, ca daca pui un pic de paine pe cutit, langa maner, nu mai ustura... Dar n-am incercat. Mi s-a parut absurd.

penelopa

Quote from: cara on February 05, 2009, 09:20:07 PM
bre, io nu pricep de ce stati deasupra cepei, sa va intre "aburii" in ochi  cand o taiati ;D
io tai ceapa de la distanta pe care mi-o permit "aripile" si n-am nici o treaba  ;D

... păi, da, ţie îţi permit "aripile" ....... mie, nu-mi permit  "pene-le" ochilor şi, la fel ca Diana, când tai ceapa plâng de se cutremură  şorţul pe mine. :( .... iar mirosul de ceapă crudă ... mă întoarce cu totul pe dos. Dar, îmi place ceapa în mâncare.
Ştiam trucul cu ţinutul cepei în apă rece dar nu şi pe cel cu tăiatul pe...invers al cepei.
Voi exersa tot ce aud deşi nu cred  că nu voi mai plânge. :)

stefana

Mai, eu v-am zis ce am "descoperit" si functioneaza la mine. Daca voi ati probat chestia si nu e valabil... ghinion  ;D .
Iar treaba cu taiatul cepei in apa rece, n-am sa o inteleg in veci. Zi-mi si mie cum faci asta, Sorina? De curatat foile exterioare sub jet de apa, pricep, ca asa fac. Dar sa o si tai marunt?

ELA

o cureti de foi in apa rece, apoi o tai in jumatate si  lasi sa curga apa rece peste .....sau  lasi jumatatile 2-3 min. in apa; eu le storc apoi in palme inainte de taiere si ,odata cu apa in exces, se indeparteaza si substanta care produce usturimea...

lala

Eu tin un morcov aproape si trec lama din cand in cand prin el,chiar functioneaza la mine! ;D ;D ;D

ELA


daveco

stiu si io una! cica tre sa ungi lama cu otet!incercati!

Francesca

În foile de ceapă există o enzimă, Alliinase şi un aminocid cu sulf Aminoacid (Iso-Alliin) şi Propanthial-S-Oxid care provoacă lăcrimarea la tăierea cepei Rezultatele studiilor privind calităţile medicinale ale cepei demostrează că sulful pe care-l conţine are efecte benefice în diverse afecţiuni: boli de inimă, cancer, îmbătrânire precoce, colesterol, tensiunea mare şi îngroşarea sângelui.

stefana

Ce bine era daca lacrimarea asta ajuta si la vedere :D

gabriela jalba

Quote from: stefana on February 07, 2009, 09:55:49 PM
Ce bine era daca lacrimarea asta ajuta si la vedere :D
:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*,ca tare-s chioara si nici otilari nu pun !!!! si-am curatat la ceapa.....dar nu prea lacrimez.....am sa judic de ci nu.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Băi, am exparimentat 2 metode sugerate de voi: ceapa tăiată pe invers cu lama cuţitului  bălăcită prin oţet  ;D ......
n-am mai lăcrimat dar ochii tot m-au usturat  >:(.

Acum, să vă cer şi eu un sfat. Dar, mai întâi,  să vă povestesc:

Din cauza unei probleme la  colecist,  în ultima vreme nu pot să mai beau niciun fel de alcool.
Dar, cum ieri eram cam supărată, mi-am zis să-mi sting off-ul cu o duşcă de vin alb, trimis de tatăl meu, special pentru mine. De la Crăciun încoa n-am apucat nici să-l gust.
Văzând  că soţul a tras vinul în nişte sticle pe care le-a aşezat chiar la intrarea în beci (în interior) şi, înjurându-l ( în gând  ;)) că ..... "nesimţitul, şi-a tras vinul mai aproape ca să nu meargă prea mult până la el",  am coborât şi am înşfăcat şi eu o sticlă. Am ajuns în casă, mi-am turnat jumătate de pahar şi am completat cu apă minerală. Când să beau ......... mi-a venit, aşaa, un miros de .... motorină  :o  Miros mai bine sticla şi .......  stupoare: era motorinăăăă  >:(

Acum, vreau să ştiu cu ce scot eu mirosul de motorină din pahar fiindcă l-am spălat cu toate cele şi tot miroase ?!!!

ps. Să nu-mi ziceţi să arunc paharul că este paharul meu preferat din care numai eu beau  :D

cara

fierbe niste otet in el. la MO.
sau freaca-l bine cu bicarbonat  de sodiu.

simonaelena

Quote from: penelopa on February 09, 2009, 12:57:41 PM
Acum, vreau să ştiu cu ce scot eu mirosul de motorină din pahar fiindcă l-am spălat cu toate cele şi tot miroase ?!!!

Cu petrol  ;D

penelopa

Quote from: simonaelena on February 09, 2009, 01:20:24 PM
Quote from: penelopa on February 09, 2009, 12:57:41 PM
Acum, vreau să ştiu cu ce scot eu mirosul de motorină din pahar fiindcă l-am spălat cu toate cele şi tot miroase ?!!!

Cu petrol  ;D

....... şi-i dau foc, nuuu?  :D