SFATURI PRACTICE

Started by gabriela jalba, February 05, 2009, 07:03:50 PM

Previous topic - Next topic

floare mica

Quote from: gabriela jalba on February 24, 2009, 08:02:06 PM
Cules de dimineata de la TV :
La fiertul fasolelor,dupa ce aruncati apa a doua oara,puneti un cartof mare,curatat o data cu ele la fiert. La sfirsit aruncati cartoful. Cica asta rezolva problema gazelor.

Problema gazelor se rezolva tinind boabele la inmuiat 24 de ore timp in care ele se rehidrateaza complet. In acest timp se schimba apa o data.

Rehidratarea completa face ca boabele puse la fiert sa piarda mai usor acele substante vinovate de vinturi  :'( de aceea se si schimba apa de doua ori punind tot apa fierbinte sa nu se intareasca boabele  :)


cara

eu o rezolv cel mai bine, solutia mea e sigura 100%:  nu mananc fasole niciodata. nici linte. nici mazare.  ;D

miha

Quote from: cara on February 25, 2009, 08:31:12 AM
eu o rezolv cel mai bine, solutia mea e sigura 100%:  nu mananc fasole niciodata. nici linte. nici mazare.  ;D
Ati vazut de ce arata Cara ca la 16 ani??? Asta e secretul...  ;)

penelopa

Da', dar cică, fasolea ......... te  face mai inteligent  ;)

Floare mică, mă bucur că ai revenit printre noi (să nu crezi că nu ţi-a simţit nimeni lipsa  :-*) şi aprob "soluţia" ta. Aşa fac şi eu numai că, n-am ştiut că lăsată la înmuiat trebuie să-i mai schimbi odată apa.

Ella

Quote from: floare mica on February 24, 2009, 11:53:33 PM
Quote from: gabriela jalba on February 24, 2009, 08:02:06 PM
Cules de dimineata de la TV :
La fiertul fasolelor,dupa ce aruncati apa a doua oara,puneti un cartof mare,curatat o data cu ele la fiert. La sfirsit aruncati cartoful. Cica asta rezolva problema gazelor.

Problema gazelor se rezolva tinind boabele la inmuiat 24 de ore timp in care ele se rehidrateaza complet. In acest timp se schimba apa o data.

Rehidratarea completa face ca boabele puse la fiert sa piarda mai usor acele substante vinovate de vinturi  :'( de aceea se si schimba apa de doua ori punind tot apa fierbinte sa nu se intareasca boabele  :)



Eu schimb apa de 3 ori si abia in a 4 a fierb fasolea, nu mai au nici urma de gaze. Sunt foarte sanatoase si nu renunt la ele ;)
Schimb doua ape la orez ;D si prima apa la carne, indiferent de oratanie. ;D

gabriela jalba

Pensula intarita de vopsea,se inmoaie in otet fierbinte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: gabriela jalba on February 26, 2009, 02:09:58 PM
Pensula intarita de vopsea,se inmoaie in otet fierbinte.

... dar, dacă stă vreun an aşa...... întărită şi aruncată prin curte, se mai înmoaie  :D

stefana

Daca n-ai avut nevoie de ea un an ... mai bine cumperi alta ... atunci cand iti trebuie  ;D

gabriela jalba

Pene,incearca !!! Eu nu am asa ceva.Intotdeauna curat pensoanele si dupa varuit si dupa vopsit. Am gasit sfatul intr-o carte,nu am avut nici cind,nici cu ce proba.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Quote from: penelopa on February 26, 2009, 04:05:50 PM
Quote from: gabriela jalba on February 26, 2009, 02:09:58 PM
Pensula intarita de vopsea,se inmoaie in otet fierbinte.

... dar, dacă stă vreun an aşa...... întărită şi aruncată prin curte, se mai înmoaie  :D
Sta in continuare tot asa..... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :Dsi daca ai nevoie de pensula,cumperi una noua. ;D

penelopa

Quote from: gabriela jalba on February 26, 2009, 05:33:24 PM
Pene,incearca !!! Eu nu am asa ceva.Intotdeauna curat pensoanele si dupa varuit si dupa vopsit. Am gasit sfatul intr-o carte,nu am avut nici cind,nici cu ce proba.

Da' de ce să încer io? Să încerce cine le lasă aşa  :)  Nu-i problema mea ;D
Eu am alte "responsabilităţi"  ;)

gabriela jalba

la mine intra in sectorul meu activitatile astea,si am plecat fara sa gindesc,pe ideea ca si la tine e la fel.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on February 27, 2009, 12:07:18 PM
la mine intra in sectorul meu activitatile astea,si am plecat fara sa gindesc,pe ideea ca si la tine e la fel.
daca nu e la ea, la mine e sigur :(.

simonaelena

Mai, dar mie imi place sectorul asta, voua nu?
Sa va mai spun ca inainte de Craciun am venit acasa de la serviciu nervoasa de numa'? Si cum s-a calmat fata?
A mobilizat toata familia si in 2 ore a zugravit bucataria!  :D :D
Sa vedeti a doua circ la birou! Toata lumea intreba cand ma mai enervez, ca au si ei una alta de vopsit ;D

gabriela jalba

Muraturile, incepute,se vor pastra mai mult,daca se adaoga,din cind in cind cite o bucata de zahar.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: simonaelena on February 27, 2009, 02:06:30 PM
Mai, dar mie imi place sectorul asta, voua nu?
Sa va mai spun ca inainte de Craciun am venit acasa de la serviciu nervoasa de numa'? Si cum s-a calmat fata?
A mobilizat toata familia si in 2 ore a zugravit bucataria!  :D :D
Sa vedeti a doua circ la birou! Toata lumea intreba cand ma mai enervez, ca au si ei una alta de vopsit ;D
mie nu-mi place, dar n-am ce-i face!

penelopa

Quote from: gabriela jalba on February 28, 2009, 09:30:24 PM
Muraturile, incepute,se vor pastra mai mult,daca se adaoga,din cind in cind cite o bucata de zahar.

Bun pont, Gabi. Tocmai mi-am început un borcan mare cu gogonele  şi, deja, a făcut un pic de  "foare".

myky

Albus de ou - Spala imediat cu apa sau foloseste amoniac diluat.
Cacao - Umezeste locul cu apa si freaca bine cu sare fina de bucatarie (este si mai bine daca adaugi putina glicerina) sau freaca bine cu sare, apoi spala cu apa si un detergent obisnuit.
Cafea - Spala imediat cu apa calda si detergent sau tamponeaza cu glicerina si cu apa calda, iar la sfarsit, cu apa oxigenata. Daca nu le ai pe toate in casa, uda bine pata si presara multa sare de bucatarie.
Ceara - Indeparteaza stratul cu varful cutitului si aplica fierul incins (dupa ce ai pus sugativa sau hartie absorbanta deasupra si dedesubtul petei). Restul se inlatura frecand usor cu o carpa inmuiata in benzina.
Cerneala - Foloseste zeama de lamaie sau lapte sau lasa pata la inmuiat cateva ore in lapte cald, spala si clateste cu multa apa.
Fructe de padure - De pe albituri, acestea trebuie scoase imediat, cu o solutie diluata de amoniac ori de soda pentru rufe; in lipsa acestora, spala locul patat cu multa apa sau foloseste o solutie de apa oxigenata si amoniac.
Grasimi (ulei, unt, margarina etc.) - Presara multa pudra de talc sau faina, si lasa peste noapte. Perie bine; daca e nevoie, repeta operatia sau freaca pata cu acetona ori neofalina sau foloseste un amestec din benzina (70%), terebentina (20%) si eter (10%).
Iarba - Tamponeaza cu alcool sau picura putin acid lactic si alcool, iar apoi spala foarte bine.
Vin rosu - Cel mai bun remediu: sterge cu un tampon imbibat in vin alb sau inmoaie locul, cel putin o ora, in apa cu glicerina, in parti egale, apoi spala bine.

                                                 
  sursa-internet

gabriela jalba

Cafeaua,stiam,si am si facut practic de foarte multe ori,spalind imediat cu apa rece.
Pasta de pix - petele se curata bine daca se spala cu spirt medicinal. Experimentat!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

FLEUR : Tot vinul rosu care-mi ramane prin sticle il pastrez si-l amestec in apa de udat. Cam 1 lingura la 2 l de apa. Aciduleaza apa si contine potasiu. Am citit undeva ca apa calcaroasa impiedica asimilarea fierului de aceea un din cand in cand toate plantele cu apa cu vin rosu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

Acum interleg de ce florile tale sant asa bine dispuse , vesele si infloricioase  :-*
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Noroc ca nu pune mai mult vin ca ar avea flori mahmure :D
Oare vinul alb (din comert) nu e bun? De nu stiu cat saptamani am o sticla in frigider. Macar sa fac ceva util cu vinul din ea.

Nicol Caloian

Nu stiu daca vinul alb e bun pentru flori dar poti sa-l folosesti la friptura, fragezasta si da si o savoare deosebita fripturii la tava.

Codruta

Daca vrei sa mananci o talpa de cauciuc te invit la friptura facuta de mine ;D In afara de pui si peste si nu stiu sa fac fripturi la cuptor. Nici macar nu stiu care parte din vaca e buna pentru friptura  :(  Porcul iese din discutie ca sotul meu nu mananca.

gabriela jalba

Pai nu scrie pe la PAPA BUN, cum sa faci sa-ti iasa???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=