Gladiole

Started by costieanuconstantin, April 24, 2009, 11:32:58 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Anul trecut,ca sa nu stric iarba,am pus in ghivece maritot felul de floricele,in combinatie cu gladfiole. Am avut flori pina toamna tirziu,la "locul meu"
            
  Acum am observat ca la gladiolele din ghivece nu le-am mai facut poze cind erau la floare....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Unele varietati de gladiole rezista si in gradina, chiar dupa ierni grele, cum a fost cea din 2010. Am uitat sa le iau din pamant, in toamna, anul urmator le-am vazut crescand  bine-merci.

flordel

Eu nu le-am scos intentionat, sa vedem, ies ::)?

anasstasia

Ele in mod normal nu rezista peste iarna afara. Mai ales ca am avut si o iarna grea. Daca ar fi fost una usoara, poate mai aveau sanse. E pacat de ele, eu le-am scos in toamna.

flordel

Asa e, dar eu oricum nu prea ma omor dupa ele, asa ca le-am lasat. ::)

vernil

Quote from: flordel on March 03, 2012, 06:02:49 PM
Asa e, dar eu oricum nu prea ma omor dupa ele, asa ca le-am lasat. ::)
Sa vezi ce surpriza placuta cand vor inflori , cam asa se intampla dupa un soc termic.  ;D  Am invatat lectia asta si cu muscatele, le-am dus afara cand inca era rece pentru ele (undeva la jumatatea lui martie, acum 2 ani), a fost cel mai bun an al lor. Nici nu banuiam ce harnice vor fi.

anasstasia

Sau nu va mai inflori nimic.... :(

vernil

Stiu ca nu infloresc in acelasi loc, adica fie schimbi locatia, fie ingrasi pamantul corespunzator. Oricum ar fi, au nevoie de mult soare si un pamant cu Ph ridicat.

flordel

Quote from: vernil on March 03, 2012, 06:06:50 PM
Quote from: flordel on March 03, 2012, 06:02:49 PM
Asa e, dar eu oricum nu prea ma omor dupa ele, asa ca le-am lasat. ::)
Sa vezi ce surpriza placuta cand vor inflori , cam asa se intampla dupa un soc termic.  ;D  
De abia astept, adica sper! ;D

claude

Eu am uitat in pamant iarna trecuta un bulb si a rezistat, a si inflorit, si a ramas tot acolo  ;D

Pe mine ma enerveaza ca trebuie sa le proptesc, altfel le culca vantul la pamant si am cam renuntat la ele. Asta nu insemna ca nu proptesc altele, desi mi se pare tare sacaitoare chestia asta, tufel legate, tutori s.am.d.  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Pai cam aceleasi probleme le fac si tuberozele, crinii, freziile ... Nu sunt prea incantata de gladiole, dar tuberozele, crinii (mai ales cei asiatici, parfumati), freziile, sunt mortale pentru mine ... In fiecare an o iau de la capat, nu obosesc  +dns

gabriela jalba

Si eu am gladiole care de ani sint in acelas loc ,si apar de fiecare data si infloresc. Asta se intimpla numai daca-s adinc ingropate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Pai nu-ti spuneam eu ca ma "enervezi "mai Gabi?
O sa incerc si eu anul asta trucul tau .

trandafira

Quote from: gabriela jalba on March 04, 2012, 11:26:41 AM
Si eu am gladiole care de ani sint in acelas loc ,si apar de fiecare data si infloresc. Asta se intimpla numai daca-s adinc ingropate.

Cam ce temperatura este la tine iarna? Ma intereseaza foarte mult subiectul acesta cu plantare la adancime si ramas acolo  peste iarna. As scapa sa mai stau de~ 90 ori cu capul in jos, plus canna, plus tuberoze(care au facut doar boboci-n-au mai apucat inflorirea ca a venit bruma-)

vernil

Trandafira, poti incerca  sa pui gladiolele intr-un ghiveci foarte mare, iar toamna il protejezi, Eu asa am procedat cu bulboasele mai sensibile, iar acum imi este usor. Am pierdut foarte multi bulbi de crini, stiam ca rezista in pamant, iarna, insa anul urmator nu au mai aparut. Acum, i-am adunat pe toti in ghivece mari, cu ocazia asta pun ghiveciul exact unde are mai multa lumina,si mai mult, pot controla udarea.

claude

Chiar sunt curioasa daca a rezistat si iarna asta bulbul din gradina, o sa racai mai incolo, sa vad care-i treaba si, daca a rezistat, sa vad la ce adancime e. Ca daca a trecut de gerurile de -25 atunci merita lasati in gradina si, eventual, musuroiti  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Acum doi ani in ianuarie am avut si -27, anul asta -24.
Cu crinii nu am avut probleme niciodata. Cana pun seminte si si infloresc,iar calele le scot.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Claude, daca pui de la inceput un tutore (facut "meserias" din ceva  ;D) si in jurul plantezi gladiolele, nu mai e chiar asa greu sa legi plantele.
Mie imii plac gladiolele, dar nu ma arunc la multe, doar la cateva soiuri, mai deosebite.
Am vazut acum in catalogul de la Multeplante niste exemplare  extranemaipomenite! ;)

gabriela61

gladiolele rezista iarna in pamant.Pe vremuri mama nu le scotea toamna iar eu am uitat cateva si au iesit mai frumoase ca celelalte.Canna insa putrezeste iarna in pamant, probabil nu rezista din cauza frigului.Nici daliile nu rezista.Iar cu anumiti crini si eu am avut probleme.N-au mai iesit anul urmator probabil tot datorita frigului.Ma refer la crinii uitati in ghiveci.

Radu

Eu scot gladiolele toamna, prin noiembrie, şi le pun la beci cu 5-10 cm din tulpină şi cu oarece pământ - cât nu se scutură.
Le replantez prin luna lui mai, în loc însorit. Merg minunat, ajung la 1.5 m cel puţin şi înfloresc de mai mare dragul.
Le trebuiemult soare şi nu prea multă apă, din câte am văzut eu. Nici pământul prea acid nu le place.


einsteinitza

E bine ca ai rabdare, eu am renuntat, ca s-a scurtat timpul ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Ai dreptate, Radu!
De vreo 2 ani mă tot joc cu gladiolele, plantându-le mai pe la semiumbră  :(, drept pentru care, anul trecut nici măcar una n-a înflorit, iar bulbii scoşi în toamnă erau mici şi prăpădiţi.
Aşa că, acum am comandat la Multeplante câteva soiuri de gladiole extrem de frumoase, pe care am de gând să le "înfrăţesc" cu Soarele! :)

ionutsu92

Am plantat si eu in acesta primavara vreo 70 de cuiburi de gladiole de diferite culori si sunt foarte nerabdator sa vad cum se vor prezenta :x Momentan au scos capsoru' la lumina cativa.
Mai am de plantat vreo 22 de tipuri de gladiole (in total cam 220 de bulbi). ;;)
Deabia astept....ca la cat am dat pe bulbi sper sa merite efortul.


einsteinitza

Trebuie sa fie foarter speciale, sa faci munca asta de doua ori pe an, sa ne pui poze sa le vedem.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionutsu92

Promit sa vin cu poze cand va fi gradina plina de gladiole inflorite.
;)