Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Claude,pentru anul viitor,vreau si eu niste seminte de aia foarte mici,ca stiuca-s iuti bine.
Mihaela,esti tare in ardei.Aia ciocolatii sint deosebiti. Eu mai fac pasta din ei,ducleata,in ulei de masline,uscati si anul asta vreau a fac sirop.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Si mama si Florin maninca iute si nu-i inteleg. Mama maninca si plinge, dar nu se lasa. Tuseste, se ineaca, se roseste toata, iar eu ma uit siderata si nu inteleg de ce se chinuie...

claude

 =)) =)) =)) Asa e, Anastassia, cine sa-i inteleaga pe masochistii astia?

Gabi il intreb pe tata daca mai are seminte din astia mici si iuti si-ti trimit. Am pus si eu undeva dar nu-mi amintesc unde  +ham  Ca fac si eu ca bunica, 'pun bine' si uit unde pun  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Quote from: claude on March 12, 2012, 08:55:59 PM
............................... Ca fac si eu ca bunica, 'pun bine' si uit unde pun  ;D
Cunoastem !!! Practicam si noi sportul asta !!!
Sarumina tatalui tau !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Sporul asta cred ca e practicat de multi  =)) =)) =))

claude

Problema e ca treburile alea puse bine le gasim cand nu mai folosesc  ;D   Asa ca sa tin minte, daca gasesc o comoara, sa nu o 'pun bine'   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihaelacph

Quote from: gabriela jalba on March 12, 2012, 08:15:51 PM
Claude,pentru anul viitor,vreau si eu niste seminte de aia foarte mici,ca stiuca-s iuti bine.
Mihaela,esti tare in ardei.Aia ciocolatii sint deosebiti. Eu mai fac pasta din ei,ducleata,in ulei de masline,uscati si anul asta vreau a fac sirop.
Ce de retete aud aici! dulceata?Sirop de sau cu ardei iute?
Exista si topic despre retete din plante culese din gradina aici? Daca nu, poate incepe Claude unul cu retetele cu ardei iute.

claude

Pai gabriela e cu retete din chestii piscatoare, eu nici nu ma ating de ele  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Gabi, sa stii ca are Bunicutz seminte mult mai iuti decat cei cultivati la noi, chiar cei iuti iuti.
Eu am cumparat de la el cateva soiuri, si a fost foarte atent, mi-a trimis si cate un ardei proaspat sa ii gust . Fiecare are aoma lui specifica, dar unii sunt iuti tareeee.
La aroma cel mai mult ne-a placut Aji Limo.
Ai acolo in semintele alea un amestec, uita-te pe site si o sa vezi ce soiuri sunt prin pliculete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Am semanat 3 plicuri de seminte de la bunicutz. O sa vad la recolta ce si cum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32


Sa revenim la ardei: fiindca acum este perioada de semanat pentru rasaduri, sau cel putin pentru mine, sa le pot scoate la 10-15 mai in gradina, as fi curios sa stiu in ce "recipienti" semanati si daca si cum repicati. Eu seman soiurile "de colectie", la care am 10-20 de seminte, in tavite alveolare de 8x13 alveole (diametru 2,5 cm) sau 10x16 alveole  (diametru aprox. 2 cm), cate 1-2 seminte apoi repic in ghivece de 6x6x7 cm. Pentru rasaduri in numar mai mare seman pe randuri in tavi de plastic, apoi le repic la 2-3 frunze adevarate in ghivece. Am vazut la Dedeman zilele acestea tavite alveolare profesionale, la preturi acceptabile (in jur de 4 RON parca). Cred ca sunt foarte practice pentru rasadurile de ardei, de legume in general, cand ai nevoie de putine plante din multe soiuri, desi pare mai migalos sa semeni cate 1-2 seminte in fiecare alveola. Dar se pot eticheta si tine in ordine, plus ca ocupa putin loc in faza de inceput. Doar ca trebuie avuta grija sa nu se usuce substratul fiindca volumul unei alveole este foarte mic si pierde apa usor. Mai apoi trebuie repicat binenteles. Ardeii se pot repica foarte bine in pahare de plastic de unica folosinta si daca vrem sa le tinem o socoteala se poate scrie pe ele soiul cu marker.

claude

Eu prefer sa seman in recipiente suficient de mari incat planta sa stea acolo pana la plantarea in gradina, ca sa scap de repicat  ;D  Mi se pare mai avantajos si pentru ca in felul asta pot face rasaduri ceva mai tarziu, ca nu mai trebuie sa iau in calcul o perioada mare de refacere a plantei dupa repicat
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Bunicutz,in marketuri la raionul de flori ,se gasesc de multe ori ghivece cu ardei decorativi. Aia sint comestibili,sint ardei iuti? I-am admirat,dar i-am privit cu scepticism si indoiala.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: gabriela jalba on March 16, 2012, 09:18:42 PM
Bunicutz,in marketuri la raionul de flori ,se gasesc de multe ori ghivece cu ardei decorativi. Aia sint comestibili,sint ardei iuti? I-am admirat,dar i-am privit cu scepticism si indoiala.
Toti ardeii, indiferent de specie, soi sau categorie horticola sunt comestibili. In general vorbind capsaicina (grupul de substante care dau iuteala) nu este toxica, atat ca actioneaza asupra unor receptori ai durerii din stratul superficial al mucoaselor. Revenind la ardeii ornamentali: cei mai multi au fructe foarte iuti, dar exista si soiuri mai noi care au fructe dulci, create special sa nu dauneze copiilor care pot fi tentati sa guste din ei, asa-numite "children safe". Daca ardeii de care pomeneai sunt importati din Germania sau Austria (stocuri nevandute la ei binenteles pentru ca noi suntem groapa de gunoi a Europei in domeniul horticol) ar trebui sa scrie pe ghiveci sau pe eticheta daca sunt sau nu iuti.

bunicutz32

Quote from: claude on March 16, 2012, 07:33:15 PM
Eu prefer sa seman in recipiente suficient de mari incat planta sa stea acolo pana la plantarea in gradina, ca sa scap de repicat  ;D  Mi se pare mai avantajos si pentru ca in felul asta pot face rasaduri ceva mai tarziu, ca nu mai trebuie sa iau in calcul o perioada mare de refacere a plantei dupa repicat
E adevarat ca se face o oarecare economie de timp (in jur de o saptamana) dar repicatul are avantajul ca duce la obtinerea de plante cu radacini mai puternice, mai bine dezvoltate, ceea ce este un avantaj la plantarea in gradina. Iar daca ai seminte la care nu stii germinatia se poate sa tii degeaba cateva zeci (sute) de ghivece cu substrat, sau trebuie sa semeni 2-3 seminte pe ghiveci, asta insemnand consum de samanta. Esti un pic mai flexibil daca semeni in tavi pe randuri sau in alveole mici, dar pentru un numar mic de rasaduri este foarte potrivit si semanatul direct in ghivecele definitive. Dau un exemplu: ai o terasa sau balcon incalzit sau un solar mic - semeni in tavi sau alveole iar timp de 3-5 saptamani incalzesti un spatiu mic apoi, cand vremea se mai imblanzeste poti incalzi mai usor si cu costuri mai mici un spatiu mai mare necesar pentru plantele repicate in ghivece, un  solar mare sa zicem. Eu am sera inchiriata pentru producerea rasadurilor asa ca este convenabil pentru mine, fiindca platesc la metru patrat ocupat. Ardeii pe care vreau sa-i multiplic ii incep mai devreme (sfarsitul lui ianuarie-inceputul lui februarie), semanati in tavite alveolare si tinuti pana la 2-3 frunze adevarate pe rafturi metalice cu iluminat artificial, apoi repic in sera.
Ideea este ca fiecare trebuie sa procedeze dupa cum poate cu costuri minime si rezultate maxime.

gabriela jalba

Eu pun mai multe seminte intr-un pahar de 250ml. Faptul ca dupa aia,desfac balotul si plantez fiecare plantuta la locul ei, este un repicat?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: gabriela jalba on March 17, 2012, 06:55:49 AM
Eu pun mai multe seminte intr-un pahar de 250ml. Faptul ca dupa aia,desfac balotul si plantez fiecare plantuta la locul ei, este un repicat?
Tehnic vorbind nu este repicat. Repicatul este operatia de transplantare succesiva a unei plantule intr-un volum mai mare de substrat. Eu personal nu as folosi aceasta metoda fiindca nu-i vad nici un avantaj, mai ales din punct de vedere al plantei. In timpul vegetatiei pana la plantat este inghesuiala la nivelul radacinilor si la nivelul partii aeriene cu toate dezavantajele: concurenta pentru spatiu de nutritie, concurenta pentru lumina etc. Iar la plantat se pun plantele cu cele mai importante radacini (cele tinere, subtiri) rupte.

einsteinitza

Asa arata o parte din tavitele mele cu ardei iuti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on March 17, 2012, 07:59:38 PM
Asa arata o parte din tavitele mele cu ardei iuti
Arata foarte bine si sunt foarte utile dar ma doare sufletul cand stiu cat de scumpe sunt (cred ca in jur de 30 RON fiecare). Incercati la Blondy Romania, au multe materiale pentru horticultura (ghivece, substraturi etc.) la preturi foarte bune. Expediaza prin posta si la o valoare de peste 200 RON parca livrarea este gratuita.
Tavitele acestea cu capac sunt foarte bune si pentru butasit.

einsteinitza

Sa stii ca eu mi--am invatat prietenii sa imi faca cadouri utile, iar astea sunt 30 de lazi din astea primite cadou. Mie imi folosesc mult fiindca, avand si pisici, stau linistita ca nu imi rontaie cumva rasadurile.
Da, eu cumpar de la Blondy.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Deci si rasadurile le plac? :o Si eu am mari probleme cu ai mei: in afara de ficus si yuca nu am nici o planta la care sa aiba acces. Ar minca tot ce e verde.

Si eu ti-am admirat tavitele Es. Daca nu stau acoperite, nu ies? Intreb deoarece doream sa pun si niste seminte de ardei iute si nu stiu cum sa procedez. Nu am soare si am inteles ca sint destul de pretentiosi ardeii, deoarece au nevoie de caldura parca minim 20 grade pentru germinare. Sa nu ma bateti daca spun prostii. :D

einsteinitza

Nu cred ca nu ies, dar stiu ca se pastreaza un mediu constant si umiditate mai buna. Cand nu aveam tavitele acopeream cu folie alimentara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Exact! Pui folie alimentara,sau o punga de aia transparenta. Sint suluri de toate marimile. Eu le folosesc mult. Nu stiu ce ma faceam inainte cind nu erau!!! Acuma totul e simplu cu foliile si pungile.Si de depozitat,si de spalat vase.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Mai nou, la castroanele in care pun paine la crescut, folosesc casti de baie de unica folosinta.
Daca cumva semeni in bidoane de 5 l sau in vase mai rotunde, sau patrate, poti pune cu incredere o casca de baie, cand ies o iei , o speli si o poti refolosi de zeci de ori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Super idee! Io'te ca nu m-a dus mintea,si eu care credeam ca am epuizat cazurile de folosire a pungilor. Tre' sa-ti zic ca nu mi-am luat casti,ca am uitat cind am mers in metro...Tanti roza !!! Am sa-mi cumpar Memo +.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=