Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

Mihaelacph

 Eu am avut din 2011  ardei iuti care au fost plantati unii in apropierea altora ,de cateva soiuri. Am pastrat samanta de la ei si de la unul dintre soiuri, chocolate habanero din niciuna dintre seminte nu a iesit nimic.
Imi poate explica cineva (poate Bunicutz) de ce?
Nu cred ca au fost soi hibrid .

bunicutz32

Quote from: Mihaelacph on December 11, 2012, 11:57:44 AM
Eu am avut din 2011  ardei iuti care au fost plantati unii in apropierea altora ,de cateva soiuri. Am pastrat samanta de la ei si de la unul dintre soiuri, chocolate habanero din niciuna dintre seminte nu a iesit nimic.
Imi poate explica cineva (poate Bunicutz) de ce?
Nu cred ca au fost soi hibrid .
Singura cauza evidenta pentru care semintele sa nu aiba germinatie deloc ar fi semintele imature sau sistave. Altfel ardeii (chiar C.chinense cum este si Chocolate Habanero) nu au probleme deosebite de germinatie. Exceptie fac unele specii salbatice dar nu este cazul aici. Chiar daca au fost mai multe soiuri de C.annuum langa Habanero respectiv nu inseamna ca toata samanta a fost hibrida intre specii, asa incat sa aiba probleme de germinatie din cauza incompatibilitatii intre specii. Chiar nu vad alta cauza decat samanta luata prea repede din fruct (imatura) sau sistava, din cauza lipsei de apa la momentul cresterii semintelor in fruct.

Mihaelacph

Eu zic ca imature nu erau, ca le-am cules tarziu, inainte de inghet si erau colorate bine, nu pareau necoapte . Insa acum ca zici de lipsa apei, poate o cauza sa fie aceea ca eu am uscat ardeii cu seminte cu tot in dehidrator, ca sa reziste mai mult timp.

bunicutz32

Quote from: Mihaelacph on December 12, 2012, 10:56:17 AM
Eu zic ca imature nu erau, ca le-am cules tarziu, inainte de inghet si erau colorate bine, nu pareau necoapte . Insa acum ca zici de lipsa apei, poate o cauza sa fie aceea ca eu am uscat ardeii cu seminte cu tot in dehidrator, ca sa reziste mai mult timp.
Referitor la uscare in deshidrator - in ce conditii lucreaza, adica mai ales temperatura, dar si combinatia intre temperatura si viteza de uscare ? La bancile de gene se usuca fortat semintele, din diverse specii si soiuri, in deshidratoare cu clorura de calciu sau electrice, dar niciodata la temperatura mai mare de 35 C si de obicei numai dupa ce semintele extrase din fruct sunt lasate cateva zile sa se usuce partial la temperatura camerei. Cea mai scazuta germinatie rezulta daca semintele cu continut mare de apa sunt uscate fortat in timp scurt si la temperatura mare. Nu stiu cum lucreaza deshidratorul dumneavoastra, poate el sa fie de vina pentru germinatia scazuta a semintelor.

einsteinitza

In principiu un dehidrator are pana la max. 55 de grade, dar poti regla temperatura. Am vrut si eu mai demult sa iau seminte din ardei uscati cumparati, nu a germinat nici macar una!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

55 de grade e foarte mult pentru seminte si chiar si mai putin dauneaza daca timpul de uscare este prea scurt. Apa scoasa fortat "rupe" pur si simplu peretii celulelor. Iar daca deshidratarea are loc prea repede nu mai au loc procesele metabolice normale de maturare (transformarea zaharurilor simple in zaharuri complexe, degradarea unor enzime etc.). Ardeii uscati de cumparat sunt uscati 100% fortat, chiar numai daca sunt intinsi in strat subtire la soare, cu atat mai mult daca sunt uscati in uscatoare cu aer fierbinte. Uscarea rapida este de dorit pentru fructe, ca sa se pastreze culoarea, zaharurile etc. dar este moarte curata pentru seminte.

gabriela jalba

De mult vroiam s-o fac; sa va arat poze cu ardei de la bunicutz
     
  Mai am si acum in recipiente pt consum proaspat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

bunicutz am dat si eu 2 mesaje pe sunphoto cu seminte de ardei si rosiute ..sa ma iei si me mine in calcul .multumesc

bunicutz32

Quote from: geodezia on January 02, 2013, 01:45:58 PM
bunicutz am dat si eu 2 mesaje pe sunphoto cu seminte de ardei si rosiute ..sa ma iei si me mine in calcul .multumesc
Multumesc, am sa va pregatesc semintele, doar ca va rog sa faceti comanda pe magazinul online, asa incat sa-mi pot tine o evidenta macar aproximativa a semintelor si clientilor. V-am trimis un mesaj si prin sunphoto.
Am vazut "undeva" ca doriti seminte de ardei Jalapeno. Va trimit eu cateva impreuna cu celelalte.

geodezia

pai am pus in mesajele de pe sunphoto si semintele de jalapeno .fac comanda si pe magazinul online dar sa  nu se dubleze comanda . multumesc

einsteinitza

Pentru pasionatii de ardei iuti, cu dedicatie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

da ce ardei sunt mama de va minunati asa de ei  ca doar are bunicutz soiuri de soiuri ... alea de care sunt de va minunarati asa de ele ?

Mihaelacph

Quote from: einsteinitza on January 20, 2013, 12:16:47 PM
Da, dar sscumpi, foc!

Nu am inteles de ce sunt scumpi, ca eu vad doar o poza si aia neclara .

einsteinitza

 :D
Sunt ardei iuti de toate felurile, uscati si insirati pe sfoara. Fiind un magazin al twranilor din zona apropiatwq, deci nu cultivati industrial, tot ce era acolo era foarte scump. Un sirag de ardei din aia era 30 de euro.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

 =)) Macar erau si iuti?? Vorba ceea: scumpi, da' iuti :'(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Asa ziceau, dar banuiesc ca era in. Functie de soi.
Mihaela, nu era o poza cu preturi, era o poza cu ardei iuti uscati pe care am gasit-o facand ordine prin poze. M-am gandit ca o sa ii amuze pe impatimiti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Prima data am vazut asa ceva in Ungaria. Eu ii prefer pe cei mai putin iuti. 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ma fratilor si luai si io de la Bunicutz seminte de toate felurile da mai ales  de ardei iuti si facui metoda aia cu servetelul udat 1 zi pusei in vase semintele incoltite si pusei deasupra caloriferului vasele si iesira puzderie da puzderie de ardei ..acu adunai paharute ca dupa ce cresc asa de 10 cm sa mut in paharute ... are omu saminta buna ..D-l Draga am primit si al 2 -lea colet .. multumesc

gabriela jalba

Mai !!!!! Cam devreme pentru rasaduri !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

ardei nu  rosii ..pentru mine un calvar rasadurile de ardei acu descoperii america ...

rodi

 ;D Si eu am pus... doar 6 seminte de "Chinese five colors", tot de la Bunicutz  +rsp. Mi-am permis sa le pun de pe acum ca astea vreau sa le pastrez acasa, pe balcon. Restul, pe la sfarsitul lunii si alea vor merge in gradina.
Bunicut ?! Are ceva ca le ud cu ceai de urzica? ::)


bunicutz32

e chiar putin cam devreme pentru rasadurile pentru gradina. Eu seman ardeii si vinetele la sfarsitul lui februarie-inceputul lui martie si se fac destul de bine pana la 10-15 mai. In sera e adevarat, cu lumina multa si caldura binenteles.
Ceaiul (sau maceratul dupa caz) e bun de udat rasadurile, dar diluat.