Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Gata Stefana, m-ai convins sa-mi iau si acest aparat :)
Ne spui te rog si ce reteta folosesti pentru chestiile dulci, din cele pe care le faci dimineata :D

turturica

Am facut si eu de ziua lui fiu-meu ( il cheama si Mihail) tortul cu 3 feluri de ciocolata - eu am pus doar 2 feluri, dar cantitate ca si de 3 straturi :
;


dupa cum observati, am facut si frunze de ciocolata !
nu are el aspect comercial, dar de bun , a fost bun....

vivi23ro

aparat din ala Stefana are si soacra mea, tot la curent, dar are alta forma inauntru si nu face asa ceva ci din aluat cam de genul clatita dar mai gros face niste chestii rotunde ce se mainca cu marmelada ... sau goale

Codruta

Turturica, tortul arata foarte bine si important e ca a fost bun :)
In weekend am facut si eu un chec cu branza de vaci, reteta pusa de Nicol aici si a iesit tare bun. Nasolia e ca imi place foarte mult branza de vaci, mai ales in prajituri dar aici trebuie sa mi-o produc singura si nu are chiar acelasi gust ca si cea din comert din RO. Am gasit in unele retete ca se poate inlocui branza de vaci cu qwark dar mie nu mi se pare ca seamana...mai degraba ma face sa ma gandesc la o smantana sau iaurt mai gros, decat la branza de vaci.

ozimandias

Haideti sa va povestesc ceva, sa va amuzati.

Ne-a placut foarte mult cand am mancat prima data papricas (nu stiu sigur cum se scrie, mancarea aia de felul II cu galusti), asa ca am hotarat sa le fac si eu alor mei.
Primele doua dati (e chestie de cativa ani...) a iesit super, ceea ce m-a incurajat.
Apoi.... Apoi n-am mai tinut minte si am facut galustile din ou si pesmet.... Super-naspa, va inchipuiti... Apoi le-am facut cu faina dar nu's de ce au iesit tari.... Azi fac iar, ca ma batea copilu' la cap de cateva luni... M-am dus special la magazin sa cumpar pesmet... Am spart patru oua, am amestecat cu pesmet si... si mi-am adus aminte: nu pesmet! GRIS! si am facut galustile din ou si gris...
Parca erau mai bune cu pesmet  ;D

Cand am terminat de fiert si ultima galusca si o puneam in oala... am avut o revelatie... trebuia faina...
Aata e... au ce manca doua zile cateii de la serviciul sotului...

Cred ca incepe sa ma depaseasca chestia asta cu bucataria... Prea complicat. La snitele pui ori pesmet ori faina... la galusti gris, la gris cu lapte, gris... la papricas faina... deci m-am ametit...

Singurul regret e ca vroiam sa le fac surpriza alor mei...

cara


lala

Hi hi hi ,poate faci snitelele cu gris ;D ;D ;D ;D

gabriela jalba

I-a o pauza de gatit,ca te-ai epuizat!!!!
Codruta,mie nu mi-a venit sa cred ca in Olanda ,tara brinzeturilor,sa nu gasesti brinza de vaci!!! Fac aia de toate din laptele vacilor,dar brinza ca a noastraaa....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Ella

Ozi  :-* si acum imi dai voie sa zambesc, da?  :D :D :D

Gabi, nici aici nu gasesc branza de vaci, si eu o prepar in casa din iaut, ;D nu-ti spun cat ma costa un pumn de branza  ??? Citeam zilele trecute o statistica si se plangeau ca in Canada se consuma putina branza, in general, branza. Pai cum altfel, daca o bucatica de cascaval, de 200gr. costa ceva peste 10$  ;D

stefana

Hehehee! Acu 'jde ani stiam retete de "fabricat" cascaval de casa, pe baza de lapte la sticla, margarina si ou :D.
Din pacate nu poti obtine branza de vaci cum trebe din lapte pasteurizat :(...

Ella

Nu, din lapte pasteurizat nu iese, am incercat si asa. Nici iaurtul nu este bun tot, se comercializeaza si iaurt cu gelatina, din asta iar nu iese branza, am testat cam toate posibilitatile  ;D

vivi23ro

Ozi esti tare.. gjalba, la ei nu se  gasesc pt vacile sint move, cum se vede de la reclama si fac direct ciocolata ;D

floare mica

Ozi, daca totusi vrei sa mai faci galuste pentru papricas, compozitia este urmatoarea : oua, faina si smintina. Faci un amestec potrivit de tare ca sa poti lua cu lingurita sa le pui la fiert. Smintina e secretul, ea da gust la galuste si le mentine moi, nu ies tari ca piatra  ;D

Codruta

Ozi, m-ai facut sa rad cu lacrimi. Eu galustele pentru papricas (merg foarte bine si in supa de rosii sau mazare) le fac doar din ou si faina. Voi incerca sa pun si smantana sa vad cum ies. Compozitia e ca o smantana mai groasa pe care o las putin sa stea inainte de a pune galustele la fiert. Cand le pun in apa le fac foarte subtiri. Prima data cand am facut singura galuste am pus cu lingurita de ceai (o lingurita plina) si mi-au iesit niste "pietre" ca i-as fi lasat fara dinti pe cei are ar fi avut curaj sa manance din ele :D :D

Vacile mov sunt in Elvetia ;D si din laptele lor se face ciocolata, nu branza :D
O fi Olanda tara branzeturilor dar va pot spune ca aici nu se gaseste branza de vaci, branza de burduf, urda sau telemea ca cea din Romania. Se vinde Feta (produsa de obicei in Grecia) sau in magazinele turcilor mai gasesti si telemea dar nu e deloc ca si cea de acasa. Sa nu mai spun ca au si oi destule dar nu produc branza din lapte de oaie. Cum spune fratele meu, nu stiu ei ce-i ciocolata, manca hartia si arunca bucata :D :D
Ella, m-am socat cand am auzit cat costa cascavalul in Canada. Cat priveste branza de vaci, eu o fac din lapte pasteurizat si iaurt. Am cumparat o data lapte de la ferma dar nu mi-a placut deloc gustul laptelui. Asa cum am zis branza nu e chiar ca la mama acasa ;D dar iese foarte fina si e buna la prajituri. Pentru mancat cu mamaliga am descoperit Cotage Cheese care inlocuieste cu succes branza de vaci.
Uite cum fac branza: pun 3-4 linguri de iaurt simplu sau iaurt de vanilie in 2 litrii de lapte. Dupa 1-3 zile, atunci cand vad ca laptele incepe sa se "adune" (nu stiu daca e in functie de temperatura sau de cat iaurt pun, dar uneori e dupa o zi si uneori e dupa 2-3 zile) pun laptele la fiert la foc foarte mic. Las sa se adune branza pana cand apa e limpede apoi strecor. Din aceasta cantitate iese aproximativ 500 gr. de branza. Uneori, cand las branza prea mult la scurs e cam seaca dar amestec cu iaurt pana iese asa cum vreau eu.

georgette

Codruta..pai sa organizam niste cursuri intensive  si sa i invatam pe olandezi ce sa faca din lapte iar ei sa-l produca! sa nu mai mance hartia si s-arunce bucata :D :D :D..cat despre inchegat branza ..la noi exista cheag pe piata sau si mai sigur direct de la producatori,nu stiu daca merita sa te chinui cu iaurtul...

cara

he he he, Ozi, hai sa te mai ametes un pic.

nokedli de cele mai multe ori se fac fara grasime, dar intr-adevar, ies mai pufoase daca adaugi putin ulei sau smantana sau unt.

ia:

http://www.desszert.eu/nokedli


ozimandias

Cara draga, in robot sau cu razatoarea Borner se pot face chestiile alea? Razatoare din aia n-am.

Dragele mele, de-aia am povestit ce am patit, ca sa radeti. Stiu ca necazul unuia e bucuria altuia  ;D  (deci aici am glumit. Chiar si eu am ras de mine, dupa ce am terminat de plans  :D).
v-am spus, am facut alte dati si mi-a iesit, deci am stiut...Insa sunt prea multe "ingrediente" la mine in bucatarie si m-am incurcat...
Am sa incerc si eu cu smantana  ;) Sper ca destul de curand, ca sa nu uit iar.
Se zice ca din greseli inveti. Poate ca asa e... dar eu uit ce am gresit. Mi-aduc aminte ca odata nu am facut bine, dar uit ce anume am gresit... si repet  ;D

penelopa

Repetiţia e mama .......... greşelilor    :P
Floare mică, merci de reţeta acestor găluşti ungureşti!  :)
Mie nu mi-au plăcut niciodată fiindcă  meşteream unele asemănătoare cu cele ale Ozinei.
Mai fac o încercare după reţeta ta.

stefana

Da' sa nu pui mai mult de o lingura de smantana (sau ulei) daca faci dintr-un singur ou, Penelopa.

vivi23ro

ei  Codruta, cit esti de sigura ca nu le ati importat din elvetia? ;D

ELA

Cara, pe pag.1 de la topicul"La multi ani", ai postat un tort de ciocolata la vederea caruia salivez de cate ori ma uit; spune-mi si mie ce creme ai folosit...una e cu capsuni, dar cea alba?



gomez99

amicii mei din sua au aceeasi problema cu alimentele ca si ella si codruta. travereseaza tot orasu ca sa ajunga la un magazin al rusilor care vind pe sub mina tot felul de produse "ca la noi" de regula brinzeturi si salamuri. afumaturile sint interzise si cind pleaca de aici sint incarcati cu cascaval afumat si carne afumata. tot de la rusi iau si lapte nepasteurizat pentru iaurt - ei au o masinuta de facut iaurt. cind am fost la ei acu niste ani le-am dus o forma de facut nuci. a dus copila lor la scoala la nus ce "fair" local si ia dat peste cap paia :)
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Ella

Quote from: Codruta on November 12, 2009, 12:40:49 PM

Ella, m-am socat cand am auzit cat costa cascavalul in Canada. Cat priveste branza de vaci, eu o fac din lapte pasteurizat si iaurt. Am cumparat o data lapte de la ferma dar nu mi-a placut deloc gustul laptelui. Asa cum am zis branza nu e chiar ca la mama acasa ;D dar iese foarte fina si e buna la prajituri. Pentru mancat cu mamaliga am descoperit Cotage Cheese care inlocuieste cu succes branza de vaci.
Uite cum fac branza: pun 3-4 linguri de iaurt simplu sau iaurt de vanilie in 2 litrii de lapte. Dupa 1-3 zile, atunci cand vad ca laptele incepe sa se "adune" (nu stiu daca e in functie de temperatura sau de cat iaurt pun, dar uneori e dupa o zi si uneori e dupa 2-3 zile) pun laptele la fiert la foc foarte mic. Las sa se adune branza pana cand apa e limpede apoi strecor. Din aceasta cantitate iese aproximativ 500 gr. de branza. Uneori, cand las branza prea mult la scurs e cam seaca dar amestec cu iaurt pana iese asa cum vreau eu.

Merci, Codruta!  :-*  o sa incerc si asa.  ;)

Ozi, ai impresia ca numai tu te incurci in ingediente? eu am o prajitura pe care o fac si are cateva secrete, daca nu am reteta in fata, cu siguranta uit ceva si imi amintesc numai dupa ce o scot din cuptor si o gust  ;D ori este prea sfaramicios aluatul, ori prea tare crema  ;D

cara

draga mea, nu e tortul meu, deci nu pot sa-ti dau detalii... da' eu cred ca poti folosi orice crema alba (cu mascarpone si vanilie, sa zicem) si dulceata de care-ti place tie.  ;D