Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Cara,esti ispiticiosa!!! asa rulada ,in post....Peste o saptamina o fac si eu!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Am si eu o mare rugaminte...
Aveti o reteta pentru un sos (alb) pentru fructele de mare? Un sos pe care l-ati incercat si e foarte bun?
Eu fac unul din galbenus de ou, lamaie, ulei de masline si castravete. Insa, pentru ca mi se pare cam fad (asa era reteta) mai adaug iaurt. Daca stiti alta, incercata de voi, please... ca m-au lasat ideile...

cara

incearca si cu un sos bechamel, in care adaugi cascaval ras si patrunjel tocat. e f gustos.

ai incercat vreodata sosul de rosii la fruncte de mare? sau vrei musai unul alb?  ::)

ozimandias

Cara, multumesc!
Am incercat sosul de rosii (la un restaurant) si nu mi-a placut. Ma rog, poate nu mi-a placut acela, insa am ramas cu fixatie...

Am sa incerc si ce mi-ai scris tu. Merci inca o data.

cara

pentru cand intrati in pana de idei sau de timp. o reteta simplissima si excelentissima  ;D

paine feliata (taiata la dimensiunile tavii)
cascaval - taiat felii
sunca feliata
ciuperci ( eu prefer gustul ciupercilor proaspete, asa ca folosesc palarii de champignons pe care le pun in tava, la cuptor, cu "gura" in jos, sa lase toata zeama.  daca nu aveti rabdare, folositi ciuperci din conserva)
smantana ( la cele doua tavi eu am folosit 400 ml )
oua ( la cantitatea mea am folosit 6)
piper, sare, verdeata


se aseaza ca in prima imagine, se toarna peste "aranjament" smantana batuta cu ouale si condimentele
se rade putin cascaval deasupra

se coace cca 30 min la 200 * C



[attachment deleted by admin]

costieanuconstantin


martipan

Vaaaaai,stiam eu de ce nu intru la sectiunea asta  >:( >:( >:( >:( din cauza ta imi ploua-n gura,si la ore de-astea tarzii  >:( >:( >:( !
Esti o oama rea  :D :D :D :D :D !

cara

lasa ca esti mai castigat asa!
saliva n-are calorii!
maine o sa am suncile si mai pufoase!  :D

martipan

Si papagalii mei sunt pufosi,au niste pene matasoase,si toata lumea care-i vede e incantata de pufosenia lor... ciudat,dar nimeni nu pare incantat de pufosenia mea  :D :D :D :D !

cara

na, io ma duc sa ma impufosez. mie imi urez digestie usoara si voua haladuiala...delicioasa!  (ca sa nu fiu off topic!   ;D )

papati mult!  :D

gabriela jalba

Bravo,Cara!!!! Rapid,satios, frumos,gustos!!! Azi ma gindeam la o versiune "de post",dar nu am mai avut cind sa o fabric....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: cara on September 18, 2008, 09:36:55 PM
pentru cand intrati in pana de idei sau de timp. o reteta simplissima si excelentissima  ;D

paine feliata (taiata la dimensiunile tavii)
cascaval - taiat felii
sunca feliata
ciuperci ( eu prefer gustul ciupercilor proaspete, asa ca folosesc palarii de champignons pe care le pun in tava, la cuptor, cu "gura" in jos, sa lase toata zeama.  daca nu aveti rabdare, folositi ciuperci din conserva)
smantana ( la cele doua tavi eu am folosit 400 ml )
oua ( la cantitatea mea am folosit 6)
piper, sare, verdeat

se aseaza ca in prima imagine, se toarna peste "aranjament" smantana batuta cu ouale si condimentele
se rade putin cascaval deasupra

se coace cca 30 min la 200 * C



vreau o sectiune,sa vaza ochiul daca e adevarata painea ta bogata/

cara

apoi de unde pana mea sa-ti scot io amu' sectiune, cand pita bogata ii papata de trei zile?

stai totusi, poate pot sa-ti arat o sectiune daca-mi fac sepuku!

aaaaauuuuuuu.............


O-{----<
        -
           -
             -

lala

Nicol,ia sa treci mataluta reteta de la prajitura ta......se topea in gura! :P

Nicol Caloian

Quote from: lala on October 06, 2008, 04:37:43 PM
Nicol,ia sa treci mataluta reteta de la prajitura ta......se topea in gura! :P


E foarte simpla si fara pretentii. Deci:
Pentru aluat
20 linguri de zahar
20 linguri de faina
20 linguri de lapte
10 linguri de ulei
3 oua
1 praf de copt
arome
pentru umplutura
1 Kg de branza de vaci
3-4 oua
zahar (cam cat vrea fiecare)
arome, stafide, etc.
Se pun toate ingredientele pentru aluat intr-un vas de mixer si se amesteca pana se topeste zaharul. Se obtine un aluat de consistenta smantanii. Separat se pregateste umplutura. Tava se unge si se tapeteaza cu hartie de copt. Se toarna jumatate din compozitia de aluat, apoi se pune branza iar deasupra restul aluatului. Se coace la foc potrivit. Tava e bine sa fie mai inalta pentru ca in cuptor prajitura creste mult. Cand e coapta si se scoate din cuptor se mai "desumfla". Prajitura se poate face si cu mere, sau poate aveti alte idei. Cand se raceste se taie si .....................se mananca repede. Pofta buna!

lyana

Mersi mult Nicol pentru reteta , pare delicioasa si cu siguranta am s-o incerc si eu dar pt tava mea cu dimensiunile de 38 / 27 cred ca trebuie sa fac portie dubla de aluat nu-i asa? :-*

myky

io nu am gustat placinta aia, da o fac, ca a laudat-o barbatu-meu, si io care sunt mama prajiturilor la mine in familie, a zis ca nu o fac la fel! :D

lala

si eu am"prins"doar o bucata,dar era suuuper...

Nicol Caloian

Quote from: lyana on October 07, 2008, 09:02:11 AM
Mersi mult Nicol pentru reteta , pare delicioasa si cu siguranta am s-o incerc si eu dar pt tava mea cu dimensiunile de 38 / 27 cred ca trebuie sa fac portie dubla de aluat nu-i asa? :-*
E numai buna! Tava mea are 35/24.

ozimandias

Deci: se ia o felie de paine, oarecare, se unge cu unt, nu conteaza marca si deasupra se intinde musai miere de la Vio sau gem de la Gabi. Pofta buna!
(mierea nu stiu daca e buna, ca nu ma lasa copilul sa gust  ;D, dar gemul.... :P)

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Dac-as avea silueta taaa......ce bunatate!!!!De incerc, in primavara,mai bine ma sari,decit sa ma ocolesti ;)!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

Quote from: ozimandias on October 07, 2008, 08:43:19 PM
Deci: se ia o felie de paine, oarecare, se unge cu unt, nu conteaza marca si deasupra se intinde musai miere de la Vio sau gem de la Gabi. Pofta buna!
(mierea nu stiu daca e buna, ca nu ma lasa copilul sa gust  ;D, dar gemul.... :P)
ti-as propune sa amesteci cu mixerul untul si mierea (crema )  si poti improviza mai departe cu nuci macinate, alune, miez de samanta de bostan , si poti presara la urma dupa ce ai uns felia, nuca de cocos, si apoi sa vezi abonament la vio :)

myky

na, am facut placinta, si am descoperit care era diferenta, io pun si branza sarata, imi plac amestecurile de gusturi.
si pt ca am avut miere din belsug, merci vio!, am pus miere si am presarat nuci.
sotul meu este in delir, nu se astepta sa o fac pt. ca il tin la regim de dulciuri.
iar eu am uitat sa precizez ca nu am mancat la slanic, nu pt ca nu a ajuns ci din motiv de depuneri adipoase! :D
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/jpg163.jpg

gabriela jalba


ti-as propune sa amesteci cu mixerul untul si mierea (crema )  si poti improviza mai departe cu nuci macinate, alune, miez de samanta de bostan , si poti presara la urma dupa ce ai uns felia, nuca de cocos, si apoi sa vezi abonament la vio :)
[/quote]La chestia asta daca mai adaugi unt + cacao+ lamiie data prin masina de carne(sau tocata prin tehnica moderna),omogenizezi bineeeeee, 3 linguri pe zi + reteta ideala de ingrasat. Fara gluma!!!!! cine are nevoie,sa incerce.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

eu, o iau ca energizant, ca vine toamna si e de sapat in gradina