Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Radacina proaspata e in toate hipermarketurile bine aprovizionate. Rasa, are gust de hrean tare placut parfumat (poate pudra isi pierde din iuteala, altfel nu vad cum poate fi pusa in prajituri  :-\ ).
Si da o imbatabila infuzie impotriva racelii.

vernil

Eu am gasit in Cora pudra de ghimbir. In prajituri ii da un gust racoritor.

ozimandias

Deci io n-am gasit in trei super-marketuri, intr-un hipermarket si in 10-15 magazine de cartier. Am gasit doar la plafar... ::)

vernil

OK, va fac cadou un pachet de ghimbir si unul de sofran. Au in Cora Pantelimon, eu am luat, dar nu ghimbir. Au niste amestecuri interesante, insa unele sunt cocotate pe rafturile de sus.

ozimandias

Vernil, nu de duce special pentru mine. Mai am eu doua hiper-marketuri in care sa caut. Daca nu gasesc, tip eu si o sa ma auziti  :D

gabriela jalba

Coroana,poate fi servita ca aperitiv rece?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Da... se aseamana foarte mult cu pizza. De fapt, cine a postat reteta a spus ca se poate folosi ca si umplutura orice folosim la pizza.
Eu aseara am incalzit-o doar un pic in cuptor. Dar doar asa de idee...

ozimandias

Am facut biscuitii. Copilului ii plac. Dupa gustul meu sunt prea aromati  ::)
Am primit de la Mos un set cu trei cutii, asa ca, savurati. Miros (in schimb) extraordinar!


cara

deci, Ozi, congratuleishan, aghein!
esti tare, ce mai!

eu o sa-i prestez peste 2 saptamani.

gabriela jalba

trei cutii...cu ce,sau pt ce-s??
CARA,cind iti prisoseste timpul,ia topicul asta de la inceput si posteaza pozele tale. La fel si Daveco, Diana,...s-a pierdut savoarea postarilor!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

brrrr..... daca mai am pozele.... ::)
unele le pot lua de pe sunphoto, dar altele....nush. oi vedea!  ;D

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on December 06, 2008, 07:31:19 PM
trei cutii...cu ce,sau pt ce-s??
Trei cutii goale ( ;D) ca sa le folosesc la pus diverse chestii in ele.

daveco

brava ,ozi!
iaca si io cu preferintele fie-mi.e asa mofturoasa ca am pus-o sa-si faca lista cu mancaruri pe care le mananca sigur.am lipit lista pe frigider si gata cu pana de inspiratie.
ieri a vrut asta.

ozimandias

Quote from: daveco on December 07, 2008, 12:28:22 PM
brava ,ozi!
Oho.... de la tine asta e cel mai mare compliment!!! Multumesc, multumesc...

(PS: cat ai chinuit puiul acela de a trebuit sa-i legi picioarele sa nu fuga?  ;D)
:D :D :D

vernil

Voi ati fost in Ikea ? Au cateva obiecte absolut necesare intr-o bucatarie, care nu se prea gasesc in alte super-marketuri: aparat de desfacut conserve, de ascutit cutite, de curatat morcovi, cartofi etc, cutite si cutitele, lingurite mici si lungurite mari, cu coada mare sau mica, seturi intregi de cratiti, cutii si cutiute, seturi haioase de boluri si farfurii moderne (alb-negru, cu picatele, bulinute, linioare etc), seturi de farfurii patrate, dreptunghiulare, alb, crem, vernil si negre - toate metalizate -  normal ca am luat vernil  :D . Am stat aproape 3 ore in magazin ... Ce mai aveau interesant - cel putin pentru mine - ghivece albe, ceramice, cu model in relief avand  aceeasi culoare, la un pret excelent - 5 ron - am cumparat sa protejez violetele. Mai aveau prosopele de bucatarie (din bumbac), toate marimile, toate albe ! cum e normal, fete de masa elegante pentru diferite ocazii, majoritatea avand si servetele, tot din bumbac - toate la preturi super-bune. Iar o idee tranzet este suportul de pluta pentru pastrat painea sau prajiturile, acoperit cu o plasa rotunda, colorata, detasabila. Iar raionul pentru sarbatori avea o multime de obiecte interesante pentru decorat interiorul, dar cel ami interesante mi s-au parut seturile de globuri si alte "minunatii" intr-o singura culoare - portocalii, verde inchis, albastru inchis, rosu intens, galben pai, alb-argintiu. Doamne, ce de idei au suedezii ! Si totul foarte practic, sa nu ocupe spatiu, sa fie la indemana.

daveco

Quote from: ozimandias on December 07, 2008, 12:34:37 PM
Quote from: daveco on December 07, 2008, 12:28:22 PM
brava ,ozi!
Oho.... de la tine asta e cel mai mare compliment!!! Multumesc, multumesc...

(PS: cat ai chinuit puiul acela de a trebuit sa-i legi picioarele sa nu fuga?  ;D)
:D :D :D

taci,draga!da-i inainte cu tupeu.daca ar fi fost puiul crud si crema nu destul de dulce? ce le-ai gustat?nu vreau sa zic ca aspectul nu conteaza,doamne fereste!ci, ca daca vrei ,se poate.

ozimandias

Draga mea, replica de dinainte se datoreaza faptului ca nu mancasem si puiul arata demential. Acum, ca am mancat, pot sa-ti spun ca arata suuuuper. (as face si eu, dar nu am decat sfoara cu care leg pachetele... ::))

vernil

Quote from: daveco on December 07, 2008, 01:15:15 PM
taci,draga!da-i inainte cu tupeu.daca ar fi fost puiul crud si crema nu destul de dulce? ce le-ai gustat?nu vreau sa zic ca aspectul nu conteaza,doamne fereste!ci, ca daca vrei ,se poate.

:D

turturica

Apropos de fursecurile de Craciun, am citit eu intr-o revista , ca la majoritatea dulciurilor din perioada aceasta, se potrivesc aromele (amestec de condimente  ) pt. Vin fiert , cred ca  sunt de la Kotany -  au si scortisoara, ghimbir, cuisoare, anason, cardamom, etc . - va trebuie doar o rasnita buna !
...dar nu numai ca am citit, am si aplicat, si merge f. bine !

turturica

Cara, siropul deschis la culoare din reteta de fursecuri cu ce se poate inlocui? cu unul din zahar, sau cu miere ?

ozimandias

In calitatea mea de executant al acestor biscuiti ( ;D) pot sa-ti spun ca poti inlocui siropul cu unul din miere. (de la Cara am aftlat si eu  ;))

cara

de azi 'nainte cand nu-s eu pe-aici raspunde Ozi!  :D


lala

Sefa noastra draguta si priceputa in bucatarie, nu vine cu niste propuneri apetisante pentru Craciun???
Eu,drept sa va spun, sunt satula de facut mancaruri si prajituri(si de trimis pachete),dar acum s-au rarit toate astea.....si sunt receptiva la nou!  ;) ;)
Hai ca e o provocare..ia sa vedem ceva meniuri(nu  chiar sofisticate ;) ;)) de Craciun ;D ;D ;D

ozimandias

Quote from: cara on December 09, 2008, 05:31:33 PM
de azi 'nainte cand nu-s eu pe-aici raspunde Ozi!  :D


Am inteles, sa traiti!


cara

lalo, io-s doar draguta, si priceputa, nu-s si sefa!  :D  :D :D

si daca faceti ce va propun eu, cre' ca nu va convine:

o oala maaaaaaaaaaaaaaare de sarmale. deci eu numai asta-mi doresc de craciun. in rest is satula de toate. (sarmale eu fac doar de craciun  ;D)

dar, cum imi vin rubedeniile din america, am comanda de:

sarmale
placinte (poale-n brau)
gulas
supa de chimen
tort de mac
biscuiti condimentati