Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Diana,asa nu am incercat niciodata,dar cu prima ocazie voi experimenta.E rapid,si nu vad de ce nu ar iesi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

si eu faceam,pe vremuri, prajitura cu crema de zahar ars si blat,fara fructe, dar le puneam pe amandoua odata la cuptor si se coceau bine( blatul se ridica deasupra avand o densitate mai mica )
reteta de peste mi se pare super,am sa incerc si eu dar nu prea imi place menta in mancare....prefer cimbrul sau rozmarinul !

larisa

Pentru peste ,am si eu un mod de preparare
pestele decongelat si curatat ,de preferinta macrou ,(merlucius este cam fad),se marineaza un pic intr-un vas cu 5 ling otet ,o cana apa ,suc de rosii sau bulion,2-3 linguri ,condimente pentru peste ,sare piper .In timp ce pestele se marineaza ,curatati cam 2 morcovi mari sau 3 mai mici ,2 cepe potrivite ,morcovii ii taiati rondele sau ii dati pe razatoarea mare ,ceapa o taiati rondele .
Ungeti o tava cu putin ulei ,puneti pestele ,presarati cu morcov si ceapa ,puneti sosul marinat peste toate si dati la cuptor la foc mic .Cind e aproape gata puneti un pahar de vin alb in tava si o crenguta de cimbru .
Se poate prepara si cu peste proaspat .POFTA BUNA

penelopa

Quote from: zi_inflorata on January 15, 2009, 07:43:02 PM
Quote from: stefana on January 13, 2009, 07:51:57 PM
Mai, doamnelor, mai terminati cu prajituri si torturi, ca m-ati terminat! Tre sa trecem la dezintoxicare  ;). Ceva retete pentru peste congelat nu aveti?
Eu am facut si cozonacul cu zaharina, ca nu se putea sa miroasa peste tot si sotzul sa nu manance :).

Eu chiar am o reteta super buna pentru peste: congelat sau necongelat, de care vrei tu  - dar sa fie file, fara oase.
Pasul 1: decongelezi pestele, il usuci, razi 2 lamai si storci zeama, crestezi pestele, il ungi cu putin ulei de masline si apoi il pui intr-un vas cu zeama si coaja de lamaie, pentru 10 minute la frigider.
Pasul 2: te duci in gradina sau pe balcon, rupi o mana buna de menta, o toci marunt marunt si apoi o freci cu ulei de masline pana devine o pasta groasa (ca sosul pesto)
Pasul 3: scoti pestele din frigider, il stergi asa neglijent de marinata si il pui in tava in care vrei sa il gatesti, il mai ungi cu f. putin ulei de masline si apoi cu lingurita intinzi pasta de menta peste el, insistand in crestaturi.
Pasul 4: peste pestele pictat cu menta pui acum cateva felii de bacon, sau costita (5--6 feliute foarte subtiri) cat sa acopere pestele.
Pasul 5: Torni un vin alb sec sau demisec (jumatate de pahar e suficient) in tava si il bagi la cuptorul incins pentru maxim 15 minute.
Pasul 6: Scoti tava din cuptor, adaugi un cub mic de unt si inca putina menta, acoperi tava si o lasi inca 5 minute, cat sa se topeasca untul, si apoi pui in farfurii cate o bucata de peste stropita cu sosul rezultat. Baconul trebuie sa fie uscat acum de la caldura cuptorului si din cauza faptul ca toata grasimea din el s-a scurs in sosul ala minunat. Bucatelele ramase de bacon le vor aprecia cu siguranta pisicile sau cateii vostri.

Este foarte aromat, usor si merge foarte bine cu un vin alb, foarte rece. Si e gata in jumatate d eora!


Varianta 2 pentru peşte:

1. Te duci la baltă, faci o copcă ( e doar iarnă, nuuu?), îţi bagi coada şi prinzi  peştele;
2.  Cu peria de sârmă, freci 2 lămâi cu  "Cilit Zbang" ( ştiţi, doar, că au cojile injectate, daaa?), le  usuci, le storci;
3.  În lipsă de altceva, freci menta, o arunci peste peştele crestat, împănat cu usturoi şi pus, în prealabil, la fezandat,
4.  Arunci totul într-o tavă, torni  1 kil ulei măsline şi 1 kil vin alb,  bagi o oră la cuptor la 380*C.
Scoţi şi.... Poftă bună ! ............ este foarte bun afumat, aromat, uşor şi merge foarte bine direct la ........ tomberon  ;D

larisa

 :D :D :D e de coma reteta ta ,Pene .numai ca eu -mi pot baga coada in copca .dar nasul meu in oala altuia intra de minune ;D ;D ;D

costieanuconstantin

 si pentru copca ,trebuie sa ajungeti, la slanic  ;) :D

stefana

Quote from: penelopa on January 16, 2009, 01:26:07 PM
...  bagi o oră la cuptor la 380*C.
Scoţi şi....
... poti sa nu mai intri in casa aia. Ca mirosul de ars nu mai iese in veci ;) ;D... din tot blocul, nu numai din casa ta  :D.
La tine, Pene, e mai simplu: prepari reteta in casa veche, ca tot voiai sa o demolezi  ;D

simonaelena

Ca tot veni vorba de bagat nasul: avea soacra-mea o vecina care la vreme de sarbatoare punea si ea ca tot omul, de-o paine, un cozonac...... numai ca nu avea cuptor?! Asa ca, fuga la cuptorul vecinei!
O lasa mama soacra sa-si puna bunurile la copt si-si vede de ale ei, ca de, veneau sarbatorile, nu?
In incaperea unde este cuptorul, se afla si un aragaz, pe care il folosim atunci cand gatim foarte mult. Dupa un timp, se aude zgomot de oale pe la cuptor; ??? mama soacra, fuga,fuga sa vada ce e;
Ce credeti? Vecina inspecta oalele puse la foc, :o ca tot trebuia sa stie dumneaei ce are fiecare in meniu :D

vernil

Deci, daca nu mai intru pe forum si nu voi mai putea veni la intalniri (de jena, ca voi deveni obeza), sunteti direct vinovate cu retetele voastre  ;D. In schimb, am o armonie in familie, ca in tinerete, cred ca pot sa-i cer sotului orice, sigur va face tot posibilul sa-mi satisfaca dorintele ... De dimineata stau in bucatarie si am preparat ciorba de curcan, somon la cuptor, snitele din piept de pui cu garnitura de ciulama de ciuperci si acum trec sa execut prajitura "noapte venetiana". I-am zis si fiica-mii ce meniu am azi si va trece cu prietenul pe la mine  :( ... Ca daca vine criza peste noi, sa avem amintiri frumoase  ;D

costieanuconstantin

parca asa zicea d-na ciuculete _" si peste un an ,ciorba de curcan ", si dupa poti sa  petreci si noaptea venetiana  ;D ;)

lyana

Larisa super bun pestele facut dupa reteta ta , este special si cu mamaliguta alaturi mmmm  ;D un deliciu , mersi mult pentru reteta  :-* :-* :-*

costieanuconstantin

 sotia mea si-a facut un pic mana ,pt saptamana asta  23-24 cand sarbatorim aniversarea zilelor de nastere  a sotiei si norei mari. :)

gabriela jalba

Vad ca ai gustat putin,Costi!!! ai facut nuai CTC-ul,nu?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Sa-ti traiasca sotia si nora, Costi! Dupa bunatatile aratate pare ca sotia te rasfata, chiar daca e ziua EI!

larisa

Quote from: lyana on January 18, 2009, 01:00:15 PM
Larisa super bun pestele facut dupa reteta ta , este special si cu mamaliguta alaturi mmmm  ;D un deliciu , mersi mult pentru reteta  :-* :-* :-*
Lyana ,cu peste proaspat iese si mai gustos .mai ales cu vin alb ;) ;)

gabriela jalba

Fetele,unde gasesc sa citesc cum poti face din carnea de vita,carnita de "purcel"  ??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

adica s-o albesti? ori ce?

penelopa

Quote from: gabriela jalba on January 19, 2009, 11:37:42 AM
Fetele,unde gasesc sa citesc cum poti face din carnea de vita,carnita de "purcel"  ??

.... duci o scroafă la montă  ..... la taur   ;D

daveco

lumeee,am facut mere-n aluat sau clatite cu mere ,cum le-o fi zicand.
cu multi ani in urma m-a servit cineva si erau bleahhh fiindca aveau prea mult ulei.
mi-am luat inima-n dinti si le-am facut ca la carte si sunt delicioase.daca ma invrednicesc pun poza ,da' nu mai ocup spatiul degeaba ,ca e ceva banal.

vernil

Quote from: gabriela jalba on January 19, 2009, 11:37:42 AM
Fetele,unde gasesc sa citesc cum poti face din carnea de vita,carnita de "purcel"  ??

Cara a scris o data secretul prepararii carnii de vita, pentru a se fragezi. Nu am retinut ...

cara

cred ca este vorba de postarea cu placinta cu carne de vita, unde cineva ma intreba cum de carnea arata ca de purcel  ;D

daca despre asta e vorba, gabi, atunci "secretul" e sa o tii o noapte in saramura concentrata.

daca fac friptura, tai carnea felii subtirele, o tavalesc prin sare grunjoasa si o tin intr-un vas 1-2 ore (fara apa!!) apoi torn apa rece si-o las pana dimineata. daca am chef schimb odata apa.

daca fac placinte, sau o toc pentru sarmale, sa zicem, o tai cuburi mici-mici, pun un pumn mare de sare si apa. las o noapte. si nimeni nu mai zice ca aia e carne de vita. se face alba.  deci e chestie de culoare, nu de fragezire.

(daca vaca e din cireada lui Matusalem, ma indoiesc ca sarea o face frageda.... ;D)

vernil

Mai stiam ca daca ungi cu mustar pulpa de vita si o lasi la macerat asa, pret de cateva ore, se mai fragezeste.
Eu folosesc numai rasol alb la fripturi, insa se gaseste din ce in ce mai rar ...

gabriela jalba

io aveam nevoie s-o moi!, nu coloritul.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca

Daveco, te superi pe mine daca iti zic ca acele "mere in aluat" se cheama de fapt "mere in pijama"??? :-* ??

gabriela jalba

Asa-i Francesca.Si noi tot mere in pijama le spunem.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=