Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

iacătă-i, gata crescuti, in faza de asteptare a cuptorului sa se incinga.

nota:

daca va apucati de facut acesti panettoni luati in calcul prelungirile facute de robotul Oswald la cosulete,  pentru ca nu stiu ce s-ar fi intamplat cu aluatul daca nu le facea... ::)


Marmoset

Bagat la cap, sarut mana de pont! Mai, mai, da' mester profi mai e robotul Oswald!  :D Ma miram eu de ce nu gasesc neam de robot din asta pe google!

Francesca

Deci , Cara draga , pana la urma nu ai mai facut tu cozonacul....acu' iar isi lauda , mama, copilul . ::)

martipan

Breee,m-au luat poftele de la pannetoni (sau cum piticii zburatori s-o fi scriind  ;D ) Oswald  ::) :P !
Deci ai ramas restanta cu 2 toarte,retete diferite de la Craciun si Revelion (doar nu credeai ca am uitat  :D :D :D ) pluuus un pannemaneoswldtone dintr-asta !
Stiam eu de ce nu mai intram pe la topicul asta ..... incerc sa ma abtin  ;D !
Danke,astept camionul cu dulciuri  ;D :D :D !

cara

am ratat scosul din cuptor, i-am gasit deja pe burta. (pe ei nu-i deranjeaza ca pe mihail....  :D :D :D )


martipan

Breee,intrebare de copil tembel :D : de ce nu cad magaoaiele ?  ;D

Marmoset

Na poftim chichitza, ca sa nu se lase cozonacul! Ce frumosi sunt si ce fain stau!  :D :D :D Cinste lui Oswald!

Marmoset

Quote from: martipan on April 16, 2009, 09:47:53 PM
Breee,intrebare de copil tembel :D : de ce nu cad magaoaiele ?  ;D

Pai betzele alea sunt si prin hartie si prin aluat, coapte impreuna!  :D

Francesca

cara , cozonacii fost-au copti fara bete in ei, asa-i? ;)Ca doara i-am vazt in tava ...lamureste-ne , dara... :-*

cara

oswald nu le-a copt cu bete, le-a infipt dupa aia, ca nu-i incapeau in tava

martipan

Am inteles ....dar tot am nelamurir,betele se vad infipte catre baza cozonacilor ,deci practic,conforma legii distributiei greutatii,ar fi trebuit ca baza cozonacoasa sa cedez,partea sustinuta fiind mai mare,deci mai grea ....no amu or fi mai usori decat imi dau eu seama,asta sau Oswald face bu-hu-hu  ;D  :D :D :D

cara

sunt foarte pufosi, deci usori, deci nu cad. m-am dus acum si-am verificat!  ;D ;D

martipan

Asa se explica,danke fain de lamurire ;) !

cara

gata. cica nici astia nu-s perfecti, ca nu au caciula bombata ;D

dar buni si pufosi sunt, tocmai am mancat jumate dintr-unul!  :D

martipan

Tu realizezi ca imi ploua in gura de nu mai pot,daaa  >:( !
Bre ,da chiar trebuia sa-mi arati si sectiunea :D :D ? Mmmmmmmm ce bunnnnnn o fi....tocmai anul asta,cand am zis ca mama sa nu mai faca cozonaci,numai pasca,tort si praji cu crema  ;D ;) !

Marmoset

Si eu care tin post...  :'(

Ella

Quote from: ozimandias on April 16, 2009, 07:10:09 PM
:D
Super-tare.
Io uite ce-am facut azi:



Da, super tare ;) stiu hartia, o foloseam in Ro. Sa vezi aici, chin pe oua si munca pe Didi :D ;D ???

      

Corcodel

Cine imi da o reteta pentru friptura de miel buna, rapida, usoara, gustoasa, ieftina si deja testata,... ...fac cinste! Da' azi. Tks!

Corcodel

cara, deci...arata bine cozonacii tai. deci se vede ca tu i-ai framantat.

Corcodel

haideti, bre... am incins deja cuptorul.

einsteinitza

Pulpa de miel se cresteaza adanc din loc in loc, sau coastele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Corcodel

Sarumana pentru reteta einsteinitzo. Pare foarte interesanta. Din pacate am vazut-o prea tarziu, dar promit ca am s-o testez. Pana la urma am luat de pe net cea mai simpla reteta gasita: am facut un sos din miere, ulei de masline, cimbru, rozmarin, usturoi, piper si vin alb cu care am uns bine mielul impanat cu usturoi dupa care, la cuptor cu el.
L-am ars un pic, da' pana la urma a iesit super, chiar mai bun decat cel facut de nevasta-mea.

costieanuconstantin

eu aplic  ;D ,cea mai buna reteta ;) , unde miroase a miel fript ,merg in vizita !!!!!  ;) :D

mihail

Eu credeam ca ainshtanitza se pricepe doar la "natura",acum...ce stiu eu ? sa o intreb cum se repara distributia ?
Te pomenesti ca-mi spune cum se aliniaza culbutorii de la Rolls,sau orice....care are teava de asapamnet cu catalizator ! :o

cara

cine pofteste niste rulouri cu spanac?  ;D