Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

turturica

Cara, am facut sufleul tau de dovlecei - a mancat si copilul , minune mare !
e drept ca era servit ca garnitura, la un fel de cordon bleu ( sau o fi cu g?) - niste piept de pui rulat cu sunca si cascaval, pus pe un pat de rondele de cartofi , stropit cu putin ulei, niste apa in tava, apoi pus la cuptor cca 1 ora.

vernil

Eu azi am gatit dulceata de capsuni, sirop de capsuni, budinca cu capsuni  :D Iar pentru maine ma gandesc sa fac si niste inghetata cu capsuni ...

GetaV

Vernil, capsunile sunt din gradina blocului? Am sa-ti spun "capsunica" acum.

Marmoset


myky

acum 2 zile am facut tortul de zahar ars, si dupa ce am rasturnat 'opera' pe farfurie, am pus din loc in loc, in crema, capsunici.
a fost delir!

cara

din ciclul "capsunii la putere", tort de capsuni cu iaurt  ;D


Marmoset

Cara, o sa-l rog pe Felix sa adauge un amendament la regulament: pozele tale de aici sa fie musai insotite de retetele scrise!  ;) Arata tare apetisant tortul! Si-s sigura ca-i teribil de bun!

cara

e cel mai usor de facut tort, ever!

blat din 4 oua (daca cineva nu stie pot sa-i dau reteta aproximativa ca eu blaturile astea simple le fac "la ochi" ) care se coace in forma detasabila.

in timp ce se coace blatul se pregateste stratul doi:

o cutie de iaurt mai gras (4 %) - eu am folosit zuzu albastru
vreo 10 capsuni
2 linguri de gelatina (in functie de tip se ajusteaza cantitatea dupa instructiunile de pe plic)
vanilie
zahar

se taie capsunii felii, se adauga zaharul si se lasa jumate de ora sa lase sirop.
se inmoaie gelatina (in functie de tipul folosit, se urmeaza instructiunile de pe pachet). se adauga in siropul de capsuni. se infierbanta (fierbe) dupa caz gelatina si se adauga in iaurt. se adauga si fructele feliate si se toarna compozitia peste blatul scos din cuptor, asa fierbinte cum este.

se lasa la rece 12 ore. se scoate din forma si se orneaza cu frisca si capsuni.


e minunat de vara, foarte racoros si mancabil.

vernil

Quote from: GetaV on May 30, 2009, 05:17:24 PM
Vernil, capsunile sunt din gradina blocului? Am sa-ti spun "capsunica" acum.

Getuta, zi-mi cum vrei tu, sunt curioasa cum imi vei zice cand o sa incep ciclul caiselor, piersicilor, visinelor ... ca anul asta sunt hotarata sa am camara plina. Si burta la fel  :D

Cara, multumesc de idea cu tortul, ma gandeam la niste tarte pentru ziua copilului  :-*

GetaV

Pai in functie de sezon si fructe !

Nicol Caloian

Cara, n-ar strica sa dai si reteta blatului, chia si in varianta aproximativa.

Marmoset

Cred ca-i vorba de 4 oua, 4 linguri de zahar, 4 linguri de faina, eventual 1 linguritza de ulei (albus+zahar spuma, apoi se pune galbenusul). Si se coace in forma, pe hartie pergament.
Cara, nu da cu ...oua in mine ca m-am bagat!  :D :-\

vernil

Marmo, exact acum am scos blatul din cuptor, pe reteta scrisa de tine.

Marmoset


cara

blatul e fix cum ziceti!  ;D
dar in functie de tipul de faina pe care-l folosesc sau de marimea oualor, ajustez cantitatile

Nicol Caloian

Pai asta-i intr-adevar clasic, dar eu il stiam ca pandispan. ;D  Am crezut ca e vorba de altceva  :P

cara

"Lasagna" din dovlecei

dovleceii taiati felii subtiri pe lungime, asezati in straturi, alternativ, cu sos Pesto si felii de parmezan. delicios ca garnitura la ceva carnuri  ;D


turturica

este a doua oara cand am facut sufleul de dovlecei, inca ii mai place sotului- ca nu prea mananca legume deobicei ;
sosul pesto l-ai cumparat ?

Codruta

Am niste foi cu cacao de pandispan din comert. Merg sa le umplu cu crema de lamaie sau nu e buna combinatia?

cara

Quote from: turturica on June 05, 2009, 09:20:14 AM
sosul pesto l-ai cumparat ?


da, clar, ca habar n-am cum se face. are busuioc si ceva branza, nush de care, plus alte cele...

cara

Quote from: Codruta on June 06, 2009, 10:45:20 AM
Am niste foi cu cacao de pandispan din comert. Merg sa le umplu cu crema de lamaie sau nu e buna combinatia?


nu e cea mai stralucita combinatie, dar te asigur ca asa a progresat lumea, cu inventii si inovatii, deci da-i bataie si spune-ne cum a iesit  :D

vernil

Azi am facut dulceata de nuci verzi, insa nu oricum, ci cu zahar caramel ... O delicatesa ... Sper sa gasesc cirese albe si sa fac si din aceea, tot cu sirop caramel. Sunt hotarata ca anul asta sa-mi refac camara cu dulceturi. Nu mult, 3-4 borcanase din fiecare ... Poate asa vine nepotul/nepoata ...  :D

GetaV

La urmatoarea intalnire ne aduci si noua ,sa vedem cum iese cu zahar caramel?

vernil

Sigur Geta, aduc tot ce am promis. Si supliment. Prima data am facut dulceata de cirese albe cu zahar caramel din greseala. iti imaginezi de ce ...  :D  Dar cine a gustat in ea, a zis ca-i delicioasa ... Nu merge zaharul caramel la orice fruct. La nuci verzi da, la cirese albe, la caise.

vernil

Inca un secret al dulcetii din nuci verzi: se tin nucile (curatate) in apa aprox. 24 ore, timp in care apa se schimba mereu, de cate ori ai ocazia. Dupa ce se fierbe siropul, se adauga scortisoara si vanilie.