Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

mihail

oauuuu...am in lucru un"colt" ,un spatiu pe care l-am gindit in cele mai mici amanunte,ar trebui ,la final sa aiba un puternic iz simandicos.Ar merge un este de ala ca focu'.
Fleur,te rog,hai sa mai asteptam citeva zile,una doua,cel mult.Nu intru mai mult de citeva minute.

cara

pana va da mihail reteta de tort aveti timp sa mancati o tarta de visine "intoarsa"  ;D


Nicol Caloian

Cara, imi ploua in gura! arata de nu se poate. Te rog detaliaza  ;)

Mihail. vad ca ma/ne duci cu presul. Era mai cinstit sa spui ca nu poti obtine reteta.  ;D
(Ori era cumva cumparat si evident n-ai cum sa afli cum a fost facut?!)

sicamin

Muhail si pe mine ma faci curioasa si vreau sa aflu reteta de tort,pe care ti-o cere cu insistenta atatea "pofticioase".
Sau astepti sa vezi  cate se roaga de tine? ;)

cara

deci io ma vand usor, asa ca ia reteta:

1,5- 2 kg visine
70 g unt
zahar tos


se curata visinele de samburi, se pun intr-un vas cu o cana mare de zahar tos si se dau la cuptor. dupa cca 20 min se scot si se scurg de sirop.

se tapeteaza tava de copt cu un strat mai gros de unt , se presara zahar tos, se aseaza visinele in strat uniform, se preseaza un pic si se toarna blatul peste ele. (blat obisnuit de tarta, eu l-am facut din 6 oua, 6 lg de zahar, 6 lg de ulei, 6 lg de faina).

se coace si se lasa la racit in tava in care s-a copt.

la servire, se taie bucati de tarta direct din tava, se intorc cu visinele in sus si se toarna langa portia de tarta cateva linguri din siropul scurs din visine, la inceput.


mihail

Sicamin,te rog sa ma ierti,au fost citeva "neintelegeri" aici,asa ca am preferat sa stau deoparte.Nu-mi place circul,iar banarea oricui membru imi repugna.Nici nu inteleg la ce foloseste.
Starea mea nu-mi permite emotii de acest gen.
Lasa-ma ,te rog sa-mi revin.
Nici vorba sa fiu cu nasul pe sus,dar mai stii....iar s-o fi gasind un binevoitor care sa spuna ca,defapt,am vrut sa spun altceva.
Nimic mai fals.

gabriela jalba

Cara,visinele cu simburi? Apoi ,blatul care il zici tu se executa ca cel de pandispan ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on June 21, 2009, 07:23:49 AM
Cara,visinele cu simburi? Apoi ,blatul care il zici tu se executa ca cel de pandispan ?



deci, am zis ca se scot samburii:

Quote from: cara on June 20, 2009, 11:44:59 PM
...
se curata visinele de samburi, se pun intr-un vas cu o cana mare de zahar tos si se dau la cuptor. dupa cca 20 min se scot si se scurg de sirop.
.....


si da, un blat obisnuit de pandispan  :)

gabriela jalba

 :'( :'( :'( :'(  !!! n-am vrut sa te supar!!! N-am fost atenta cind am citiiiit.. :'( !!!!   :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on June 24, 2009, 11:59:28 PM
:'( :'( :'( :'(  !!! n-am vrut sa te supar!!! N-am fost atenta cind am citiiiit.. :'( !!!!   :-* :-*

da' nu m-am suparat, ca doar ti-am zambit la sfarsit, nu? uite, amu zambesc mai larg, sa mi se vada si dintii:  ;D

ozimandias

Dragelor, tortul foarte bun adus de Mihail la Vaslui, din care eu nu am mancat, pentru ca nu mananc tort, e celebrul tort diplomat cu fructe facut in casa.
Am prestat si eu de cateva ori (ii place copilului) iar reteta se gaseste pe net din plin. Am s-o caut si eu pe a mea si am s-o postez. Nu se face greu si e racoros.

Daca cumva m-am inselat (desi nu cred), repet, eu nu am gustat din el. Dar asa mi s-a parut, ca-i diplomat.  ;) (tortul)

gabriela jalba

Am " Sanda Marin " in format electronic. Doritoarele,dati-mi adresa in PM.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi... trimite-mi si mie... Mama mi-a cumparat-o cand m-am maritat, dar... e pacat sa o stric acum. O las si eu mostenire  :D

Apropos, ce mai faceti de mancare?
Sotul meu m-a rugat sa fac orez sarbesc. Dar nu prea-mi dau seama cu ce-l pot servi  ;D. Singura friptura cu sos pe care stiu s-o fac e ostropelul  :-[...

turturica

eu fac asa : tai carnea ( vita sau chiar de porc ) cubulete, o pun la foc mic cu ulei si apa , si o las asa, pana e  aproape gata .Apoi pun ceapa taiata marunt, uneori si un morcov mic , ras , o las pana s-a fiert bine , pun sare , piper si fff putin bulion, sosul nu trebuie sa fie rosu
si servesc alaturi de orez !
peste orez pun si putin sos ;daca vei , pune si verdeata
pofta buna !

cara

incearca varianta asta:


un muschi de vitel de cca 1 kg, intreg, bine condimentat si sarat il asezi intr-o oala mai mult inalta decat larga, cu fundul cat mai gros.
trei cepe mari taiate sferturi, le asezi pe langa el.
storci doua limes (sau lamai, dar limes-ul mi se pare diferit la gust, totusi, parca usor astringent), si amesteci zeama cu o cana mare de ulei.
torni totul peste muschi, in oala. acoperi cu hartie pergament vasul, fixezi capacul potrivit pt oala respectiva si eventual pui peste capac o greutate, ca sa piarda cat mai putin abur.
pui la foc pentru 3 ore, la foc foarte, foarte, foarte mic.

dupa ce expira timpul, inchizi focul si lasi pana se raceste. scoti muschiul, il tai felii de cca 2 cm grosime si-l asezi intr-un vas (eu folosesc vasul yena de chec).

arunci uleiul de deasupra sosului ramas in oala, lasand doar cateva linguri, bagi blenderul si mixezi pana obtii un sos omogen pe care-l torni peste feliile de carne si-l lasi sa se patrunda macar jumate de ora.

este delicios, te asigur!


stefana

Quote from: cara on June 29, 2009, 01:52:31 PM
arunci uleiul de deasupra sosului ramas in oala...
Daca tot il arunci, nu mai bine pui mai putin de o cana la inceput ???
Baietilor mei nu le place mancarea cu grasime (de nici un fel :) )

cara

Quote from: stefana on June 29, 2009, 01:58:01 PM
Quote from: cara on June 29, 2009, 01:52:31 PM
arunci uleiul de deasupra sosului ramas in oala...
Daca tot il arunci, nu mai bine pui mai putin de o cana la inceput ???
Baietilor mei nu le place mancarea cu grasime (de nici un fel :) )


friptura tre' sa se faca in ulei, asta-i spilul retei. si cum nu se poate manca uleiul, il aruncam  ;D

ozimandias

Multumesc dragele mele Turturica si Cara.
Am sa incerc acum reteta turturicai. Mai tarziu a Carei. Nu am ingredientul principal  :D.

Pe seara fac prajitura cu visine  ;)

ozimandias

Gata, am prestat  ;D
Cel mai bun a iesit orezul sarbesc. Dar a iesit atat de muuuult....

Revin cu intrebarea: ce mai gatiti acum, vara? Ce salate faceti?

DanaT

Nu gatesc, ca e prea cald. Branza cu rosii e felul de baza cat tine cadura...

ozimandias

Ma apuc de prajitura.
Cara, in blatul ce l-ai descris pui si praf de copt?

sicamin

Cara ,in loc de visine ,pot pune caise? Acum sant coapte caiselela mine,visinile s-au terminat. :D

cara

ozi, nu e nevoie de praf de copt, creste f bine fara.

sica, eu n-am incercat cu caise, dar cred ca se poate la fel de bine. daca faci, fa o poza si arata-ne si noua

ozimandias

Va rog frumos, dati o pagina inapoi si (revin obsedant) gasiti cele 10 diferente (sau mai usor, cele doua asemanari):

(ceva e dubios. Am inteles, florile Carei cresc datorita apei super-filtrate... Insa prajitura? In prajitura nu a pus apa. Si a ei e e 5 ori mai inalta ca a mea... ::) )
:D

cara

deci fata draga, esti de coma!   :D :D :D


hai ca sigur data viitoare iti creste, cu modificarile de rigoare!  ;)