Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Pene, dar ti-am cerut eu sa citesti ce scriu?
Nu stiu ce v-a casunat asa pe mine... nu numai eu am o parere diferita de a vostra...

:-X

simona72

deseara vine mosul nicolae si daca  nu v-ati facut ghetele,cismele,pantofiii sau papucii dupa caz mai aveti timp,daca nu vine asta nu inseamna ca nu a-ti fost cuminti dar pentru orice eventualitate puteti sa va cumparati chiar voi darul din banii lui   a mosului ce credeati ;D ;D ;D ;D

Ella

Quote from: myky on December 05, 2009, 10:13:27 AM
Quote from: luiza on December 05, 2009, 06:20:04 AM
Quote from: Ella on December 04, 2009, 07:00:34 PM
Am avut o saptamana de groaza, am dat doua examene, le-am si luat  ;)  am scapat de un curs, mai am doua. ;D

:) felicitari, Ella si bafta multa in continuare...

felicitari!
spor la invatat! si la alte activitati  ;)  ;)

Multumesc!  :-*

Nicol  :-*

luiza

Quote from: Ella on December 05, 2009, 06:29:27 AM
Multumesc, Luiza! bafta si tie!  :-*banui ca nici tu nu ai ramas cu studiile din Ro. sau ai depasit deja acest moment?

Sa fie, Ella  :). Nici eu nu am ramas cu studiile de acasa, a trebuit sa mai adaug ceva si de aici :( ...   

Ella

Eram sigura! nu-i nimic Luiza, hai, sa vedem partea plina...intinerim!  ;)  :D :D :D

luiza


ELA

ozi, eu am citit tot ce ai scris si iti impartasesc convingerile, desi nu sunt p.s.d-ista si nici nu doresc sa ne intoarcem la comunism....pur si simplu nu suport smecherasii si ipocritii!
despre 'mos niculae" pot sa va spun ca si acum vine in fiecare an la fetele mele( desi sunt mari,casatorite) si le pune in incaltari ceea ce le placea in copilarie,in mod deosebit;astept sa vina si randul nepoteilor dar...se lasa asteptati!
la mine vine 'mos craciun'....sper sa isi pastreze obiceiul si anul acesta ;D

gentiana

Quote from: costieanuconstantin on December 03, 2009, 10:03:10 PM
si dormi langa turn !!!?
nene costeo de ce turn vorbesti.nu de alta da io de ani de zile visez sa ma inzestreze cineva cu un far(turn) si sa -mi instalez atelierul acolo si sa pictez(da sa n-aiba vreo 200 de trepte ca-l vreau si cu lift,apoi) :D
uite io nu mai citesc la politichie,nu de alta dar prefer sa am pareri bune despre oameni......cel putzin inca o vreme
cat despre lupa.........hm...merita ceva cautat cu lupa?
ella felicitari!
sa stii ca si in romania oamenii isi completeaza studiile(eu cel putzin am terminat anul asta 3 cursuri postuniversitare  si cu cele care le mai am ,la anul as putea sa-mi echivalez un master,desi  personal nu cred ca daca ai 70000 de mastere esti mai grozav;stiu cazuri in care oameni inscrisi la doctorat nu aveau notiuni elementare din domeniul lor,dar cu bani...se poate orice)

luiza

Gentiana, diferenta este ca de cele mai multe ori cei ajunsi aici isi refac studiile, nu le completeaza (pt ca nu le sunt recunoscute cele facute acasa....). Daca esti norocos le refaci partial. 

Ella

Eu sunt economist, partial, imi sunt recunoscute studiile, dar la ce nivel pot lucra?
Atunci au fost necesare cursuri care sa-mi aduca CV-ul mai aproape de descrierea job-ului spre ca tind. Am profitat de faptul ca Didi a avut nevoie de mine si mai are inca un an, ca altfel, nu-mi megea mie chiar asa. In plus, salariul sotului, imi permite acest lucru, dar munceste in disperare, abia astept sa-i pot "elibera umerii" (de 5 ani, dansul duce tot greul financiar al familiei). Cred ca asta-i si motivul pt. care locuim aici, altfel...ne mutam in B.C. unde-i cald si bine. ;)

vivi23ro


Ella

British Columbia, o provincie a Canadei, unde cresc muuuulte plante, unde-i cald, unde mi-ar placea mie sa traiesc...etc. ;D

luiza

Si eu m-as muta in BC .... m-as muta ieri...  ;) :D.
Revenind la scoala si cursuri, eu am facut Electronica in tara. Cand am fost la interviu cu consulul (in Bucuresti), am semnat o hartie ca nu voi avea pretentia sa lucrez ca inginer in Canada. Ajunsa aici cand mi-am cautat de lucru am picat pe cele doua cercuri vicioase de aici (vorbesc despre experienta mea in Quebec): fie ca sunt prea calificata, fie ca nu am experienta de lucru (canadiana). A urmat apoi caderea pietei hi-tech ...
In Quebec (si cred ca in majoritatea provinciilor din Canada, cu siguranta in Ontario si Alberta), inginerii sunt protejati in sensul ca sunt organizati intr-un Ordin (un fel de sindicat). Ca sa faci parte din ordinul asta te costa o poala de bani (ca emigrant nu ca persoana care si-a facut studiile aici) deschiderea dosarului, testul de limba franceza, examenele, cursul de economie, samd, dupa care continui sa platesti o cotizatie anuala.

Ella

Ai dreptate100% , din pacate. :'(
Sotul meu s-a prins de chestia cu "prea calificat" repejor si a fost norocul nostru. A "dat jos" din CV atat cat sa fie calificat si apoi, dupa doi ani si-a scos doctoratul la inaintare. Chestia cu experienta canadiana...ne-a adus in nord. ;D  Aici nu a mai avut nevoie de experienta canadiana ca nu se muta nimeni la -40grd C.  :D :D :D
Acum isi face si dansul, "intrarea" in Ordinul inginerilor, are dosarul trimis, dar costa, asa este.

In B.C. si eu, tot de ieri  :D :D :D

luiza

Avand in vedere ca majoritatea celor care posteaza aici sunt femei, aici, in Montreal, comemoram astazi 20 de ani de cand Marc Lepine a intrat intr-o sala de curs in Politehnica, a separat femeile de barbati si a impuscat femeile. A mers mai departe si a impuscat cate femei a putut, inainte de a se sinucide. A omorat 14 femei, din cele 28 persoane pe care le-a impuscat  :'(. Dumnezeu sa le odihneasca.

luiza

Eu am reusit sa intru in Ordin la inceputul anului  :). Sa speram ca ma ajuta ...

Ella

Felicitari! si noi speram, sa merite. ;)


Dumnezeu sa le odihneasca! :'(
Ma duc pe Google, nu stapanesc subiectul.

luiza


Claudiu

Quote from: luiza on December 06, 2009, 11:46:15 PM
Avand in vedere ca majoritatea celor care posteaza aici sunt femei, aici, in Montreal, comemoram astazi 20 de ani de cand Marc Lepine a intrat intr-o sala de curs in Politehnica, a separat femeile de barbati si a impuscat femeile. A mers mai departe si a impuscat cate femei a putut, inainte de a se sinucide. A omorat 14 femei, din cele 28 persoane pe care le-a impuscat  :'(. Dumnezeu sa le odihneasca.

Nu stiam de tragedia asta. Odihneasca in pace.

Deci s-a intamplat in data de 6 decembrie? Adica in perioada 25 noiembrie-10 decembrie?

Straniu. Pentru ca cele 16 zile din 25 noiembrie pana in 10 decembrie au o semnificatie aparte.
Asta mi-a adus aminte de povestea surorilor Mirabal, o poveste reala.
Poate unele nu o stiti asa ca am sa o rezum cum pot.

In timpul fluturilor.

Desi ar fi trebuit sa fie o poveste vesela cu femei tinere si frumoase care au trait pe o insula cu peisaje de paradis este tare trista dar in acelasi timp onoreaza umaninatea prin curajul si inteligenta cu care trei femei au luptat impotriva uneia dintre cele mai sangeroase dictaturi a secolului XX.

Surorile Mirabal s-au nascut in Republica Dominicana:

Patria Mercedes Mirabal la data de 27 februarie 1924, a fost executata la data de 25 noiembrie 1960, din ordinul dictatorului Rafael Trujillo.

María Argentina Minerva Mirabal la data de 12 martie 1926 , a fost executata la data de 25 noiembrie 1960 din ordinul dictatorului Rafael Trujillo

Antonia María Teresa Mirabal la data de 15 octombrie 1935, a fost executata la data 25 noiembrie 1960 din ordinul dictatorului Rafael Trujillo

O a patra sora  Bélgica Adela "Dedé" Mirabal-Reyes nascuta la data de 01 martie 1925 a reusit sa supravietuiasca dictaturii.

S-au nascut intr-o familie cu stare materiala buna, cum s-ar spune in clasa de sus si s-au format intr-un mediu in care au beneficiat de cultura si educatie superioara.
Din pacate au prins vremuri in care in Republica Dominicana s-a instaurat dictatura lui Rafael Leonidas Trujillo Molina. A fost una din cele mai sangeroase dictaturi ale secolului XX care a reprimat cu  bestialitate orice opozitie. Trujillo a ajuns la putere in 1930 in timpul rebeliunii impotriva fostului presedinte Vazquez. Lui Trujillo i s-a ordonat sa infranga rebeliunea dar cand rebelii au ajuns in capitala nu au intampinat rezistenta fiind intelesi cu Trujillo. Ca urmare presedintele Vazquez a fost demis si inlocuit cu un fel de presedinte interimar care era seful rebelilor. S-au organizat alegeri fulger care au fost castigate de Trujillo, reprezentantul unui nou partid format peste noapte, cu o majoritate covarsitoare de 95%. Un judecator care a declarat alegerile ca fraudate a fost silit sa fuga din tara. Trujillo si-a asumat imediat puteri dictatoriale si a reprimat crud orice opozitie. In 1931 partidul lui a devenit unicul partid legal din tara. A condus tara ca dictator intre anii 1930-1961.
O vreme Trujillo a reusit sa pacaleasca politica internationala dandu-se drept un luptator aprig impotriva comunismului. Totusi chiar si in acele timpuri putea parea ciudat daca ar fi detinut permanent functia de presedinte. Ca atare a fost oficial presedinte in perioadele 1930-1938 si 1942-1952. In restul dictaturii lui fiind la presedentie un asociat loial dictatorului, dictatorul conducand din umbra. Trujillio a suferit de megalomanie autointitulandu-se "El jefe" – seful, "Generalissimo" "El Benefactor" – binefacatorul si altele. In timpul dictaturii lui deviza ofciala era "Dios y Trujillo". In timpul dictaturii lui Republica Dominicana a avut o crestere economica vizibila prin multimea de constructii noi impunatoare, scoli, spitale si drumuri dar toate astea pe fondul unei exploatari a populatiei (de exemplu era obligatia de a se inscrie in partidul unic si sa dea o cota din salar  in afara taxelor legale) si a terorii.

Ca sa fac o paranteza. Am citit prima data despre dictatura Trujillio pe la inceputul sau mijlocul anilor '80. M-au mirat doua lucruri 1. Multimea de similitudini ce o gaseam cu dictatura comunista si 2. Cum de au aparut la noi date despre aceasta dictatura pe care sa le putem citi.
Asa ca dupa ce lumea a devenit mai libera am cautat date despre aceasta asa ca am aflat mai multe si asa am aflat de povestea fluturilor.

Sa mai adaug cateva date despre politica externa a dictatorului. A stiut sa creeze o imagine de aparenta democratie electorala renuntand la presedintie dar in fapt conducand cu o mana de fier. La un moment dat Trujillo a inceput sa se amestece in treburile interne ale altor tari din America Latina. In 1941 a profitat de conjunctura, a intuit bine si a intrat in razboi de partea aliatilor declarand razboi Germaniei si Japoniei. A intrat, vorba vine intrucat Republica Dominicana nu a participat cu forte militare in al doilea razboi mondial dar ca urmare Republica Dominicana a devenit membru fondator al Organiztiei Natiunilor Unite.  Dupa cum am zis a pozat o vreme ca anticommunist si s-a folosit de aceasta imagine pentru a-si justifica politica interna pe fondul international in care comunismul prin intermediul USSR incerca sa se impuna in unele state sudamaericane. De altfel el nu a fost singurul care s-a folosit de o astfel de imagine in zona.

Am spus toate acestea pentru a putea aprecia cum se cuvine curajul surorilor Mirabal care s-au opus active dictaturii intr-o vreme in care torturarea si uciderea oponentilor era ceva current si pe fata. Beneficiind de o buna educatie si de o inteligenta peste medie ele au inteles ca guvernarea Trujillo va duce tara spre un haos economic. La un moment dat au devenit preocupate de opozitia pe plan ideologic si de a gandi-spera la sfarsitul dictaturii.
Apoi s-au angajat fizic in lupta impotriva dictaturii prin intarea si participarea  activa in rezistenta dominicana care urmarea inlaturarea dictatorului. Aceasta s-a intamplat cand una dintre surori, Minerva, a refuzat ferm avansurile amoroase ce i le-a facut dictatorul. Ca pedeapasa desi absolvise facultatea de drept i s-a refuzat dreptul de practica refuzandu-i-se licenta. Minerva a intrat imediat in organizatiile de rezistenta iar surorile au urmat-o fara sovaire. Grupul lor a fost cunoscut sub denumirea conspirativa (urat cuvantul dar nu stiu altul acum) de "Las Mariposas" fluturii - in spaniola si dupa cum am spus au avut o participare activa. Doua dintre ele, Minerva si Teresa fiind incarcerate si torturate in cateva randuri. Trei dintre sotii lor au fost si ei incarcerati.
La un moment dat Trujillio agasat de curajul acestor fete, care desi facusera in repetate randuri inchisoare nu se dadeau batute, a hotarat eliminarea lor. Ca atare a dat ordin ca atunci cand Minerva, Patria si Teresa isi vizitau sotii la inchisoare la inchisoare sa fie interceptate, arestate si executate. Cele trei au fost prinse, duse pe o plantatie de trestie de zahar si executate, impreuna cu soferul lor, la data 25 noiembrie 1960.

Dictatorul credea ca va rezolva" problema". In fapt asasinarea celor trei surori a indarjit si mai tare rezistenta care si-a largit randurile. Dictatorul a fost prins intr-o ambuscada si ucis la 30 mai 1961.
Ironia crunta a sortii, face ca la presedintele in functie, adica omul lui,  sa-i organizeze funeralii demne de un presedinte erou national insa familia dictatorului a decis sa nu fie inhumat in tara si ca atare a fost inhumat in Cimitirul Pere Lachaise din Paris.
In mare dictatura Trujillo a adus o oarecare prosperitate tarii prin infrastructura construita in timpul lui, adoptarea unor legi care a crescut nivelul de trai al oamenilor. Sa nu uitam a venit la putere in 1930 si multe din tarile din zona sufereau de o inapoire crunta generata de statutul de foste colonii spaniole, inapoiere mentinuta de tot felul de conducatori aventurieri. Insa pretul acestei prosperitati a fost imens pentru populatia dominicana care a iesit din dictatura dezorientata gasindu-si cu greu drumul, fostul asociat al dictatorului revenind de doua ori la putere.
In 2008 niste nostalgici ai dictatorului au pus in discutie aducerea ramasitelor dictatorului inapoi si inhumarea alaturi de eroii nationali dar majoritatea populatiei s-a opus puternic.

Cele trei surori sunt imormantate in pamantul tarii lor. Trei femei care ar fi putut trai fericite in frumoasa lor tara insulara din arhipeleagul Caraibelor. Trebuiau doar sa accepte favorurile dictatorului.

Dar povestea lor nu se opreste aici.
In 1985 cand la conducerea tarii a fost Partidul Revolutionar Dominican sub care populatia a trait o relativa liberate si o minimala respectare a drepturilor omului, guvernul le-a omagiat pe cele trei surori emitand un timbru cu figurile acestora.
Le puteti vedea aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mirabal.jpg
In 1994 o scriitoare domenicano-americana a scris o nuvela intitulata "In the Time of the Butterfly" – In timpul Fluturilor, inspirata din viata lor.
In 1999 Adunarea Generala a Natiunilor Unite a adoptat ziua de 25 noiembrie, data la care cele trei surori au fost ucise, ca Ziua Internationala Pentru Eliminarea Violentei Impotriva Femeilor.

Mai mult cele 16 zile care urmeaza acestei zile de 25 noiembrie, adica pana in data de 10 decembrie este asa numita perioada de Activism impotriva violentelor sexuale. 
http://www.unfpa.org/public/News/events/16days/

Pe pagina de mai sus e trecuta gresit limita de 1 decembrie pentru cele 16 zile. E pana in 1o decembrie care este Ziua Internationala a Drepturilor Omului.

In 2001 a fost ecranizata nuvela de care aminteam mai sus, filmul purtand acelasi nume "In the Time of the Butterfly."

Fiica cea mare a lui Minerva Mirabal a fost aleasa ca in congresul Dominican pentru perioada 1998-2006 si realeasa cu mandat pana in 2010.

Si, povestea continua ... caci si dupa cincizeci de ani, dominicanii inca platesc tribut acelor timpuri.
Principalele reseurse bibliografice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mirabal_sisters
http://en.wikipedia.org/wiki/Rafael_Trujillo

Acum cred ca se intelege de ce pomeneam ca mi se pare straniu cand s-a intamplat tragedia din Canada de care pomenea Luiza. Adica in intervalul celor 16 zile oficiale de Activism impotriva violentelor sexuale. Chiar daca tragedia s-a intamplat cu 10 ani inainte de adoptarea acestor date.


Aici

http://www.vermontwoman.com/articles/1206/mirabal_sisters.shtml

se mai pot vedea fotografii si gasi date. Cea de-a patra sora, care a scapat a putut da detalii despre viata surorilor ei, astfel incat biografia lor e bine cunoscuta.

gentiana

luiza si in romania exista niste ordine
ordinul medicilor si ordinul arhitectilor si acolo se intra greu si iti trebuie o caruta de bani ca sa stai acolo(indiferent ca ti-ai facut studiile aici sau pe alte meleaguri)
in general toate meseriile banoase incearca sa se protejeze intr-un fel

simonaelena

Ordinul farmacistilor, al moaselor, CECCAR pt contabili, ..... multe profesii liberale au o organizatie de gen in spate; notarii, lichidatorii, auditorii, consultantii fiscali.... daca ma mai gandesc, mai gasesc cativa.

gentiana

io am dat 2 exemple care mi-au fost la indemana
nu cred ca ordinul farmacistilor nu este un ordin in care se platesc bani grei pt aderare
sau al notarilor

simonaelena

Peste tot se platesc bani grei, sau ma rog, la CECCAR platesti inca de la admiterea in stagiu, platesti examene, cursuri, apoi cand esti profesionist cu acte in regula platesti cotizatii de-ti vine rau. La farmacisti acestea sunt ceva mai mici, iar daca esti angajat, ai sansa sa ti le plateasca angajatorul.
Concluzia este ca peste tot se plateste. Diferenta este ca aceia care profeseaza in Canada, o duc mult mai bine decat cei din RO.

ozimandias

Quote from: gentiana on December 07, 2009, 09:31:13 AM

este un ordin in care se platesc bani grei pt aderare

Acum depinde ce intelegi prin bani grei... Dupa mine, in toamna, am platit bani extrem de grei ... Dar dupa altii poate nu...

gentiana

la arhitecti ,platesti anual o taxa de vreo 500 euroi(daca n-or mai fi marit-o) si un anumit procent din fiecare lucrare
o poveste intreaga
iar ordinul nu face nika pt tine(altceva decat sa te jefuie de bani