Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Irina, sunt absolut superbe! Felicitari!  :-* :-* :-*

ELA

eu nu am rabdare suficienta  si admir sincer persoanele care cos goblenuri; stiu despre aceste mici capodopere de rabdare si indemanare ca valoarea lor este direct proportionala cu nr. de culori(nuante) utilizate iar pe spate trebuie sa nu aiba noduri vizibile

gabriela jalba

Foarte frumoase! Le admir,imi plac,dar la altii.la mine stau aruncate intr-un dulap de 25 de anu.Vorba lui Gentiana:am lucrat ca sa-mi demonstrez ca pot.(atunci nu se kucra ca acum;cumperi pinza desenata si atele).Cele de virsta mea,stiu ce insemna atunci sa faci goblen.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Goblenul s-a cusut la fel dintotdeauna. Eu cos si pictate, si cu diagrama. Iar de bobine mouline, merceriile n-au dus niciodata lipsa. Stiu asta de la mama mea.  :) :-*

lala

Nu stiu exact unde ar trebui sa-l pun ??? ???,dar trebuie sa-l vedeti...aveti rabdare,este genial!http://www.youtube.com/watch?v=8HDM6ERbBKA

doina

Lala n-ai lasat spatiu inaintea linkului si nu se deschide  .........

Marmoset

Doina, ia cu copy tot ce e scris dupa semnul exclamarii, apoi deschide o pagina noua si da paste in browser. Functioneaza  ;) !


gabriela jalba

Quote from: Marmoset on January 06, 2010, 07:27:19 PM
Goblenul s-a cusut la fel dintotdeauna. Eu cos si pictate, si cu diagrama. Iar de bobine mouline, merceriile n-au dus niciodata lipsa. Stiu asta de la mama mea.  :) :-*
Zau??!!! Stii care e pinza pe care coseam? Sita de matase de la morile de faina,sau un gen de etamina fir/fir(dar subtiiireee!). Cum sa cosi cu mouline pe alea? Cu papiote colorate,daga mea! Am sacose cu toate culorile si nuantele posibile si imposibile.,m-ar invidia orice croitoreasa. Sau desfaceam firul de mouline.Diagrama???!!! de unde? Maream cu lupa (era un xerox destept!!)poze din cataloage straine (intii le caroiam) care ajungeau vai lume la noi,cind au aparut cartulii cu poze la noi,credeam ca am prins pe Dzeu de un picior,asa ne minunam. Si culorile le alegeam tot potrivind ata linga fotografie. Acum,timp sa ai si rabdare,ca gasesti sa comanzi ce vrei!!! Iti dau astia de toate:pinza cu locul unde sa bagi acul bine definit,pictata,atele,diagrama,poza...tot ce vrei.
     Imi plac foarte mult sa le vad,ma uit si in magazine,dar....nu cred ca am sa mai lucrez vreodata. As impleti,croseta,broda, chilim,cruciulite,..dar goblen n-as mai face.
     Iti doresc ochi buni,timp muuult !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias



ozimandias

 :D
Cel mai tare e ala care spune ca in 81 a obtinut ultimul....
Doamne.... oamenii astia chiar exista?
(si daca cineva ma va contrazice, va spun ca bunicile mele, cand nu inteleg un cuvant, spun "nu stiu mama, ca sunt batrana".)

costieanuconstantin

pai el intreaba de credit si apoi in studio a mixat vocea !!!!
nu e corect !!!! >:(

luiza

Quote from: lala on January 06, 2010, 08:25:32 PM
stai ca-l pun iar       
http://www.youtube.com/watch?v=8HDM6ERbBKA

lala, este deosebit ...  :)

Marmo, asta da rabdare - te invidiez  ;). Sunt foarte frumoase goblenurile  tale.  :-*  :-*

Marmoset

Quote from: gabriela jalba on January 06, 2010, 08:43:15 PM
Quote from: Marmoset on January 06, 2010, 07:27:19 PM
Goblenul s-a cusut la fel dintotdeauna. Eu cos si pictate, si cu diagrama. Iar de bobine mouline, merceriile n-au dus niciodata lipsa. Stiu asta de la mama mea.  :) :-*
Zau??!!! Stii care e pinza pe care coseam? Sita de matase de la morile de faina,sau un gen de etamina fir/fir(dar subtiiireee!). Cum sa cosi cu mouline pe alea? Cu papiote colorate,daga mea! Am sacose cu toate culorile si nuantele posibile si imposibile.,m-ar invidia orice croitoreasa. Sau desfaceam firul de mouline.Diagrama???!!! de unde? Maream cu lupa (era un xerox destept!!)poze din cataloage straine (intii le caroiam) care ajungeau vai lume la noi,cind au aparut cartulii cu poze la noi,credeam ca am prins pe Dzeu de un picior,asa ne minunam. Si culorile le alegeam tot potrivind ata linga fotografie. Acum,timp sa ai si rabdare,ca gasesti sa comanzi ce vrei!!! Iti dau astia de toate:pinza cu locul unde sa bagi acul bine definit,pictata,atele,diagrama,poza...tot ce vrei.
     Imi plac foarte mult sa le vad,ma uit si in magazine,dar....nu cred ca am sa mai lucrez vreodata. As impleti,croseta,broda, chilim,cruciulite,..dar goblen n-as mai face.
     Iti doresc ochi buni,timp muuult !!

Eu ma refeream la punctul de cusatura! De el ziceam ca s-a cusut la fel si atunci si acum  :)  :-* Da, pe panza aceea subtire de etamina, cu ochiuri foarte mici a cusut si mama mea, cu mouline desfacut intr-un singur fir. Si intr-adevar, cu lupa scotea modelele, incropea un semn ca legenda pentru fiecare culoare, pe hartie de calc, luata de la institutul de proiectari, apoi pleca la mercerie si venea cu o plasa de papusi din acelea colorate de mouline. Specialitatea ei, insa, a fost broderia sparta, in alb. Din aia a lucrat cel mai mult, am teancuri de fete de masa mai mari, mai mici, mileuri si mileuase. Si pe toate bluzitele luate din comert fie broda ceva, fie cosea motive florale mici, cu culori (mai ales pe panza topita).

ozimandias

Quote from: costieanuconstantin on January 06, 2010, 11:18:54 PM
pai el intreaba de credit si apoi in studio a mixat vocea !!!!
nu e corect !!!! >:(
Dar cei care si repeta ....

Nicol Caloian

Marmo, in privinta goblenurilor, Gabi are dreptate. Eforturile erau justificate doar de entuziasmul si dorinta noastra de a face ceva deosebit.

Lala, filmuletu pus de tine mi-a adus aminte de nenumaratele perle pe care le-am cules de-a lungul anilor. Cea cu deschisul/inchisul ferestrei e clasica (am avut si eu parte de ea, la propriu, ca nici n-am stiut pe moment cum sa reactionez). Dar cea care m-a blocat a fost cand la o indicatie de genul: "pozitionati mouse-ul pe imaginea care reprezinta ..... " cineva a luat mouse-ul de pe masa si a atins ecranul cu el. Si au mai fost si altele, dar oamenii invata pana la urma. Ma gandesc uneori ca si pe vremea cand au fost introduse telefoanele, spre exemplu, au fost probabil reactii asemanatoare.

larisa

Fetelor ,din toara tara ,apelez la voi ,poate am noroc.Stie cineva unde pot gasi carti cu modele de umplutura pentru laseta?Am avut carte dar am dat-o cuiva si nu mai stiu cui.am intrebat in dreapta si in stinga dar nici un rezultat.Acum nu stiu sigur cine are Allzheimer,ele sau eu,dar sigura sunt ca am pierdut cartea.As comanda alta carte dar nu stiu sigur unde o pot gasi si timpul meu ,nu-mi permite,asa ca ...daca cineva cunoaste vre-o editura ,va rog sa ma anuntati

lala

Quote from: Nicol Caloian on January 07, 2010, 10:03:09 AM
Marmo, in privinta goblenurilor, Gabi are dreptate. Eforturile erau justificate doar de entuziasmul si dorinta noastra de a face ceva deosebit.

Lala, filmuletu pus de tine mi-a adus aminte de nenumaratele perle pe care le-am cules de-a lungul anilor. Cea cu deschisul/inchisul ferestrei e clasica (am avut si eu parte de ea, la propriu, ca nici n-am stiut pe moment cum sa reactionez). Dar cea care m-a blocat a fost cand la o indicatie de genul: "pozitionati mouse-ul pe imaginea care reprezinta ..... " cineva a luat mouse-ul de pe masa si a atins ecranul cu el. Si au mai fost si altele, dar oamenii invata pana la urma. Ma gandesc uneori ca si pe vremea cand au fost introduse telefoanele, spre exemplu, au fost probabil reactii asemanatoare.



Da,sunt multe situatii comice pe tema asta!
Bietii parinti,cu copii plecati prin lume,trec prin tot felul de situatii...numai ei stiu!

Fleurf

Larisa, daca te ajuta pot sa-ti trimit niste modele de umplutura, pe mail ca am niste carti mai vechi. Nu incerci pe niste forumuri, mai bine, sa gasesti modele? Cred ca gasesti mai multe decat in orice carte.

georgette

Quote from: larisa on January 07, 2010, 10:44:09 AM
Fetelor ,din toara tara ,apelez la voi ,poate am noroc.Stie cineva unde pot gasi carti cu modele de umplutura pentru laseta?Am avut carte dar am dat-o cuiva si nu mai stiu cui.am intrebat in dreapta si in stinga dar nici un rezultat.Acum nu stiu sigur cine are Allzheimer,ele sau eu,dar sigura sunt ca am pierdut cartea.As comanda alta carte dar nu stiu sigur unde o pot gasi si timpul meu ,nu-mi permite,asa ca ...daca cineva cunoaste vre-o editura ,va rog sa ma anuntati

Larisa ..cred ca ai noroc! O caut si ti o trimit eu! Oricum  sta degeaba..am renuntat la sportul asta! :D :-*

gabriela jalba

Stati sa vorbesc eu cu ea ca am gasit cartea mea.

Larisa,fixul tau suna mereu ocupat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Mada, multumesc din suflet, surpriza de azi a fost totala!  :-* :-* :-*

Te rog, sa-mi accepti scuzele...stii tu de ce.  :-*

Pt. cine nu stia inca, Mada a fost, este si ramane o Doamna!  :-*

georgette

Larisa,asta e cartea pe care o am eu! zi mi daca o vrei si ti fac pachetul!
http://georgette.sunphoto.ro/achizitii_de_primavara/RMMMSDFFMTCZEAYCRPS
imi pare rau ca nu pot pune poza direct!

mamaruta

Placerea a fost a mea, Ella.  :-* Nici nu stiam daca o sa o primesti...am pus-o si tarziu.
Iar scuze ....eu habar nu am de asa ceva!