Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 09:15:52 AM
Asa e, cu sare  ;D
Aha, inteleg... ::)
Dar ma scuzati... voi de unde stiti?
;D ;D ;D

Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 09:16:47 AM
Eiiiii, tu ai spus "cafea tare"! Io am spus "cafea" !
;D La mine toate e tare.
Deci am plecat pana nu apuc sa scriu prostii pe aici, sa ma exmatriculati.

O zi buna.
Ne vedem la stiri.
:D

simonaelena

Quote from: ozimandias on March 04, 2010, 09:18:52 AM
Aha, inteleg... ::)
Dar ma scuzati... voi de unde stiti?
;D ;D ;D


...... ;) de la televizor, de unde credeai!

Ionela

OZI, noi stim TOT :D :D :D
Eu stiu dintr-un film cu Brigitte Bardot - Ursul si papusa (parc-asa!). De mic copil mi-am zis ca nu gust asa ceva (mama, ce se mai stramba in timp ce bea!) - mai bine o zeama de varzaaaa ;D ;D ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Regret că trebuie să fiu iar contra, dar zău, prefer discuţiile aprinse, contradictorii, cu "substanţă" din care fiecare are ceva de învăţat.  :(

Trebuie să realizăm şi să acceptăm că, aici, sunt persoane cu o  inteligenţă peste medie, care nu se mulţumesc să-şi piardă timpul cu discuţii "de dragul discuţiei".
Tot pe inteligenţa lor mizez atunci când îndrăznesc să-i rog, să discerne imparţial orice temă de discuţii.
Toţi avem dreptul la opiniile personale!  Atâta timp cât nu sunt un atac direct la cineva, totul se poate analiza, discuta şi rezolva.
Genţiana a spus ce gândeşte fără să aibă intenţia de a lovi pe cineva. Eu o percep ca pe o persoana "aparte" cu un stil mai dur de exprimare dar, in niciun caz "un călău".
Marmo duce o grea cruce în viaţa asta şi de aceea e mai sensibilă, reacţionează violent dar, sunt sigură, tot fără intenţie.
Diana, în viziunea mea, este un exponent al dreptăţii ......... chiar şi atunci când am avut opinii politice opuse ;D  Şi, oricum, ea e ŞEFU ;) . deci, are ultimul cuvânt! :)
Mihail a greşit, şi-a cerut scuze ................. e cazul să-i mai acordăm o şansă.
Vernil a suferit mult şi a conştientizat "măsura" în care a greşit faţă de unii dintre noi. Chiar trebuie s-o punem la zid sau să-i vânăm greşelile la nesfârşit???  Ea nu are dretul la iertare??
Ştefana este o "justiţiară". Şi ea are un stil propriu de gândire. Chiar trebuie să interpretăm tendenţios orice intervenţie a ei???
De ce ne lăsam influenţaţi de sentimente negative???

Fac, iarăşi, apel la toţi userii acestui forum: Fraţilor, haideţi să ne acceptăm şi să ne înţelegem aşa cum suntem, să ne ajutăm reciproc să ne cunoaşte,. să comunicăm "transparent" şi inteligent.




stefana

Penelopa :-*
Ai dreptate, nu ma pot dezvata total de a aprecia, in felul meu, ce spune altul. De aceea am inceput sa-mi tin parerile pentru mine, nu mai consider necesar sa comunic chiar tot ce gandesc :). Dar de fiecare data inteleg un punct de vedere diferit, chiar daca nu-s de acord 100% cu el.

ozimandias

Quote from: penelopa on March 04, 2010, 10:51:32 AM
Regret că trebuie să fiu iar contra, dar zău, prefer discuţiile aprinse, contradictorii, cu "substanţă" din care fiecare are ceva de învăţat.  :(
Penelopa, regret ca ai scris aceste randuri.

Va opreste cineva sa dechideti discuţii aprinse, contradictorii, cu "substanţă" din care fiecare are ceva de învăţat? Eu chiar va rog. Spre exemplu din discutiile in care vorbeati de excrementele pisicilor si ale cainilor, am invatat ca niciodata nu-i bun mai mult de unul.
Chiar nu pot sa inteleg de fapt ce si cui reprosezi.
Asa cum fiecare are dreptul la o parere, asa si eu am dreptul sa cred ca nimeni pe lumea asta nu poate sa-si permita sa spuna despre copiii altora ca sunt "complet handicapati".
Stiu ca ma judeci de o vreme. Si nu stiu in baza carui drept...
Insa tipi sus si tare ca toata lumea are drepturi. Dar vad ca de fapt tu hotarasti cine ce drepturi ar trebui sa aiba.

Vorbiti, dragele mele, jucati-va si invatati, v-am deranjat eu? Nu. Decat cand chiar m-am simtit indreptatita sa o fac.

Cat despre realizatul si acceptatul inteligentei peste medie, asta presupune ca cel care o poseda scrie corect gramatical? Sau cum? Ca sa stiu sa realizez si sa accept, Pene.

Ionela


Ceva imi spune ca in disputa asta nu-i rost sa ma bag... dar ce sa fac?
Pentru ce nu lasam trecutul sa doarma acolo unde ii este locul. A fost, a trecut, a murit . GATA! Nu se mai poate schimba nimic, apele sa nu se mai tulbure zadarnic. Putem actiona cat vrem asupra prezentului si modela viitorul, fara a invoca mereu greselile trecute. Este contraproductiv, daca nu chiar daunator. Cum pot eu acum sa o combat pe PENE care a judecat situatia cu detasare, la modul general si obiectiv, dar cum sa o combat pe OZI care s-a angajat cu tot  sufletul intr-o problema de maxima importanta despre care nu vreau sa mai vorbesc? CUM sa le combat pe una sau cealalta, daca amandoua au exprimat puncte de vedere perfect valabile? Si imi sunt dragi amandoua!

Efectiv ma simt ca magarullui Buridan si o sa crap aicea in dilema! 

Va propun PACE SI COMUNICARE! Drepturi egale pentru toti, caci la fel ne nastem si toti sfarsim in moarte! Toti avem dreptul la opinie si obligatia morala de a respecta acest drept tuturor oameilor de aici. Asta se poate doar in clipa in care fiecare dintre noi REFUZA  sa mai intrepreteze cuvintele celuilalt in mod negativ, refuza sa mai caute/ gaseasca noduri in papura - greseli , refuza sa isi imagineze rautati de tot felul directionate spre propria persoana.
Facand ceea ce am facut pana acum, nimic nu se va schimba. Asa incat alegeti sa facem ceva DIFERIT. Alegeti sa ne respectam unii altora defectele, fixatiile, opiniile. Alegeti sa nu ne mai lovim unul pe celalalt.  In momentul in care TOTI facem asta, avem climatul pe care il dorim aici pe forum.
Aici nu suntem ca sa impartim pedepse - altcineva e responsabil cu pedepsirea "vinovatilor". Cu totii gresim chiar fara sa vrem! E normal. E omenesc. Dar si IERTAREA exista. Cine nu a gresit, acela sa nu ierte.
Imi cer iertare daca va tin aici teorema impartirii cu rest.
ROG fetele pacifiste sa ma sprijine!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

Tu ramai Elvetia cum ti-ai dorit  :D

Cat priveste IERTAREA, cunosc foarte bine conceptul. La impartirea cu rest stau un pic mai prost  ;D
Insa iertarea si uitarea sunt chestii total diferite.
Am invatat de la bunica mea ca trebuie mereu sa iert (ca la randul meu sa fiu si eu iertata). Insa nu prea pot sa uit... Dar asta nu inseamna ca ne-uitarea imi provoaca anumite sentimente (ura, spre exemplu). NU. Numai ca atunci cand amintirea revine... simt un cutit in inima... Apoi trece...

Si de fapt cine sunt eu sa iert?
Iau oamenii asa cum sunt, fireste dupa logica mea. Care nu as garanta ca e cea corecta, dar fiecare om cu logica lui.
Nu am de ce sa iert pe nimeni de aici. Pentru ca fiecare (inclusiv eu) e asa cum ar trebui sa fie. Cum i-a fost destinat... Imi place, bine. Nu... iar bine... Ceea ce e valabil si in ceea ce ma priveste.

In timp ce scriam aici mi-a venit o ideee. Nu-mi permit sa-i propun lui Pene, dar oare nu ar fi bun un poll? O mai doriti pe Ozimandias aici sau nu. Si-n functie de rezultat, actionam ca atare...
(ma simt acum ca-n pilda aceea cu doua mame si-un copil la judecata....  )

stefana

Quote from: Ionela on March 04, 2010, 01:34:34 PM
... in clipa in care fiecare dintre noi REFUZA  sa mai intrepreteze cuvintele celuilalt in mod negativ, refuza sa mai caute/ gaseasca noduri in papura - greseli , refuza sa isi imagineze rautati de tot felul directionate spre propria persoana.
ROG fetele pacifiste sa ma sprijine!
Deci, da, eu te sprijin ;D

Quote from: ozimandias on March 04, 2010, 01:48:06 PM
Pentru ca fiecare (inclusiv eu) e asa cum ar trebui sa fie.
Ei, aici as avea ceva de zis :) : intotdeauna poti alege sa devii mai bun, mai intelegator (cum scriam, chiar daca nu esti de acord cu parerea celuilalt).

vernil

Eu activez pe mai multe forumuri de plante, ca si multi altii de aici. Insa acesta este singurul forum de unde am fost alungata, si nu o data, ci de doua ori. Nicaieri nu am intalnit aceasta stare incordata, dusa uneori dincolo de limita suportabilitatii. Oare care sa fie cauzele ?

Te sprijin, Ionela, neconditionat, in demersurile ce le vei face pentru restabilirea normalitatii.

ozimandias

Quote from: stefana on March 04, 2010, 02:04:52 PM

Quote from: ozimandias on March 04, 2010, 01:48:06 PM
Pentru ca fiecare (inclusiv eu) e asa cum ar trebui sa fie.
Ei, aici as avea ceva de zis :) : intotdeauna poti alege sa devii mai bun, mai intelegator (cum scriam, chiar daca nu esti de acord cu parerea celuilalt).

Mai bun, mai intelegator ca cine?

Mentin ce-am spus, fiecare este asa cum l-a lasat Dumnezeu.

stefana

Nu poti ramane toata viata asa cum te-ai nascut. Mereu evoluam.
Si nu era un grad de comparatie cu altcineva, ci numai cu propria persoana. O sa vezi in timp, o spun din experienta mea.

simonaelena

As spune si eu ceva, dar nu-mi gasesc cuvintele....... Da, vreau liniste pe aici .....
am tot scris si am sters.....
vreau pace si veselie, asa cum era inainte, cand nimeni nu se simtea lezat de tot felul de glumite care dintr-o data au parut vulgare. De ce? Pentru ca asa a decis cineva. Si asa cum se intampla de obicei, atunci cand cineva emite o parere, se gasesc destui care sa-i tina isonul, chiar daca pana atunci au facut ei insisi glumite de genul. Am ajuns sa purtam discutii sterile, Pene nu a mai avut voie sa aiba avatar cu anthurium, pentru ca i s-a parut cuiva tendentios si vulgar. Sa fim seriosi! Chiar vrea cineva sa cred ca acele persoane care au criticat modul nostru de exprimare de atunci sunt foooooarte pudice si delicate?! Ca ele nu au glumit niciodata astfel? Nu cred si nimeni nu ma va convinge ca e asa.
E doar un exemplu din multe altele cu privire la critici mai mult sau mai putin gratuite unor postari care nu se dorea a fi altfel decat glumete.
A fost o perioada cand abia asteptam sa intru la aberatii, sa citesc ce le-a mai trecut prin minte fetelor (si baietilor), abia asteptam sa vad plantele Carei, nu mai vorbesc de retele ei, care ma faceau sa salivez si pe care le experimentam de cele mai multe ori. Asta a devenit forumul meu de suflet. Am platit pentru indrazneala de a-l recomanda si altora si acum ce avem? Numai inclestari, muscaturi de o parte si de alta, de multe ori ma simt prinsa la mijloc, pentru ca intr-un anume fel imi sunt dragi ambele persoane intrate in conflict.
Ce sa fac? Cui sa tin partea? Sa le las sa se impunga la nesfarsit? Fiecare dintre ele are argumente le ascult si ma intreb: ce-i de facut?

Ionela

Quote from: stefana on March 04, 2010, 02:04:52 PM

Ei, aici as avea ceva de zis :) : intotdeauna poti alege sa devii mai bun, mai intelegator (cum scriam, chiar daca nu esti de acord cu parerea celuilalt).



Asa voiam sa spun si eu, Stefana. Ne-am nascut fiecare cu felul nostru de a fi, dar ne putem schimba daca vrem! Nimic nu este batut in cuie si nimic nu-i pierdut. Cheia succesului in viata nu e rigiditatea, ci flexibilitatea - prin aceasta intelegand capacitatea de a ne schimba FARA a renunta la valorile proprii.

OZI, este adevarat ca multe lucruri in viata sunt greu de iertat, chiar si mai greu de uitat! Putem compara o CRIMA din viata reala cu o controversa/ disputa pe un forum? Sunt acestea la fel de grave si impardonabile??? Tu spui ca nu poti sa uiti si te inteleg. Dar trebuie sa iti spun (nu ca sa ma asculti, ca sa am eu constiinta impacata) ca problema se pune la modul "nu VREAU sa uit". Daca am vrea, am putea orice.  Iarasi este opinia mea su nu vreau sa o impun nimanui.
Ma cunosc foarte bine si stiu ca am o memorie ingrozitoare, mai lunga chiar decat sabia lui Carol cel Mare (nu este o lauda, ci o realitate). Ani de zile m-am "delectat" cu acele cutite in inima despre care ai scris tu, amintindu-mi toate relele ce s-au petrecut in viata mea, responsabilii/ vinovatii... Pana mi-a venit sa-mi fac memoria SELECTIVA. Sa las durerile trecutului si sa-mi hranesc spiritul cu amintirile frumoase. A FOST UN MARE EFORT. a fost si omare realizare, in acelasi timp. Am invatat sa ma iubesc asa cum sunt, sa aspir la mai bine si sa extermin tortura psihica anamnezica din ritualul cotidian. Este groaznic sa retraiesti iar si iar aceleasi suferinte rememorandu-le la infinit.
Nu va spun sa faceti la fel. Va spun doar ca exista si alt mod de a fi.  

Stefana si Vernil, multumesc pentru sustinerea neconditionata!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Ionela

Intre timp a scris Simo care se afla in aceeasi dilema ca a mea: NOI CU CINE VOTAM??? Nu ne obligati sa alegem!
OZI, nu stiu cum sa zic, dar daca revii vreodata cu propuneri de genul "O mai doriti pe Ozi aici sau nu?", o sa fac ce-a facut tata! Cum poti sa ne ceri asta? VREM sa fii aici cu noi! Hai, lasa imbufnarea si simte si tu ca asa este! Nu scapi tu cu una cu doua!

Simo, impreuna ne dam noi seama ce e de facut!  8)

PS Cum spune Stefana, comparatia e intotdeauna cu TINE INSUTI!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 02:53:47 PM
imi sunt dragi ambele persoane intrate in conflict.

Daca te referi de data asta la mine si la Pene, vreau sa-ti marturisesc, sincer, ca cel putin din punctul meu de vedere nu este un conflict. Tin prea mult la Pene, ma leaga prea multe de ea, ca sa pot sa intru in conflict cu ea. Insa dimineata m-am simtit nedreptatita si am scris ce-am gandit, fara cenzura. Poate ca nu am facut bine... poate ca da...
Deci conflict intre mine si Pene, din punctul meu de vedere, nu va fi...

As avea multe de spus... referitor la rastalmaciri, la rautati, la pus paie pe foc... Dar nu o fac, pentru ca nu dorim sa incingem spiritele. Insa asta sa nu insemne ca altii n-au ochi, desi sunt banuiti ca inteligenta lor ar fi sub medie... ::)


Si intr-adevar, e greu sa exprimi fix ceea ce doresti.
Trebuie sa marturisesc faptul ca atunci cand am scris ca nu pot sa uit ma gandeam ca niciodata n-am sa uit niste "chestii" facute de cineva din familie (mai ales cele legate de copilul meu)... Insa asta nu m-a impiedicat sambata, pe ploaie si pe vant, sa-mi iau copilul si sa ma duc sa-i duc martisor, pentru ca fiul ei (sotul meu  ;D) nu a avut vreme sa o faca...
Pentru ca altfel, am spus, cine sunt eu sa iert?
(insa-mi va fi foarte greu sa uit chestii facute copilului meu)

Iar la faza cu mai bun... mai drept.... credeti-ma ca daca ma fac si mai buna decat sunt acuma... va trebui sa-mi scriu pe frunte "prost de bun". Acum sunt in stadiul de "spun altii despre tine..."

mihail

Penelopa greseala mea fata de tine,a fost prea importanta ca sa-mi cer numai scuze.Mi-am cerut iertare,iar daca nu-mi amintesc corect,considera ca am repetat gestul chiar in acest moment.In plus,imi pare rau pt.grosolania facuta fata de tine.
In privinta Gentianei,nu sint absolut deloc de acord cu opinia exprimata de ea.Este prea dura,lipsita de sensibilitate si tact.
Rezonez cu toate doamnele de aici,care i-au recomandat ca sa se abtina fie si atita timp cit inca nu este mamica.

ozimandias

Quote from: stefana on March 04, 2010, 02:44:11 PM
Nu poti ramane toata viata asa cum te-ai nascut. Mereu evoluam.
Dar Stefana, fireste ca evoluam. Dar evoluam asa "cum te-a lasat Dumnezeu". Pentru ca, fireste, nu ramai cum te-ai nascut. Te transformi, dar tot cum iti este lasat.

Ionela


Quote
Dar Stefana, fireste ca evoluam. Dar evoluam asa "cum te-a lasat Dumnezeu". Pentru ca, fireste, nu ramai cum te-ai nascut. Te transformi, dar tot cum iti este lasat.


Te-a lasat Dumnezeu, dar ti-a dat si oportunitati de evolutie, raspantii unde sa iti alegi TU calea, fara sa ti-o impuna EL. In viata fiecarui om exista asemenea momente decizionale... ca un panou cu mai multe optiuni unde trebuie sa apesi un singur buton.
Uneori ajungem sa ne intrebam ce-ar fi fost daca in loc sa aleg asa, alegeam altfel? Ar fi fost un ALT destin, fara indoiala. Mai bun sau mai rau decat cel de acum, dar cu siguranta ALTUL.

Si ma opresc, inainte sa deraiez intr-un univers paralel in care nici nu sunt in clipa de fatza pe totalmush...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

 :D
OK. Prea sunteti mute de spuneti asta... Inseamna ca (poate) aveti dreptate.

O sa incerc sa fiu mai buna si mai inteleapta decat sunt acum...

Chiar asa, e cineva care nu are casa?


:D

Ionela

Draga mea, nu tre sa faci asa pentru ca spunem NOI si chipurile avem dreptate. Iti faci viata asa cum vrei, cum simti, cum iti dicteaza fiinta ta! Si tot ceea ce faci sa fie pentru TINE, de dragul tau. Fara repere exterioare. Tu esti reperulde care ai nevoie.

Da, sunt aici oameni care nu au o casa.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

Offffffffffffffffffffffffff

Pe mine nimeni nu ma intelege...
Asta e...

PS: fireste ca mi-am facut viata asa cum am dorit. Si chiar am o viata frumoasa  ::)
Dar parca totusi nu asta era tema discutiei...
Prin penultimul meu post am dorit sa fac un spirit de gluma.

Ionela

Quote from: ozimandias on March 04, 2010, 03:44:49 PM
Offffffffffffffffffffffffff

Pe mine nimeni nu ma intelege...
Asta e...



BA DA :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

Scuze, mi-am editat mesajul adaugand PS.

Ionela

Daaaa... de la cafea cu sare la destin e o cale luuuunga. Sa ma mir ca am ajuns asa rapid de la una la cealalta?? :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8