Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Dupa ce se usuca ii poti muta.
Al tau se cheama cred Katherinen Hodgkin.
Reticulata nu sunt parfumati, doar cei agalbeni au un parfum foarte discret, din cate stiu.
Toti sunt rezistenti si usor de ingrijit.Doar sa nu balteasca apa, sa fie sol cu drenaj bun. Cei cu rizomi tebuie plantati foarte la suprafata.Unii infloresc si de doua ori pe an, avand o inflorire de toamna.
Nu multe varietati sunt parfumate, dar asta depinde de soi. Ceic are au o sensibilitate oarecare la frig sunt barbosii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefanos

Anul acesta nu mai am nici timp,nici spatiu pregatit pentru a-mi forma o colectie - desi tare-mi plac - si m-ar interesa de mi-ati putea recomanda , rogu-va , vreo doua-trei tipuri de iris parfumat si , de se poate , locul de unde i-as putea cumpara(pe aici cel mai apropiat magazin de flori este la 40km...)

claude

Toti irisii mei parfumati sunt Iris barbata, dar si la acestia nu toate varietatile au parfum, asa ca e loterie sa cumperi fara sa ai informatii.
Cat despre rezistenta la frig la mine, unde e zona mai rece, au avut probleme Iris hollandica, la care am renuntat pentru ca in iernile mai reci si eventual cui putina zapada nu mai infloreau, ei rasar toamna si peste iarna le ingheta partea aeriana si atunci primavara o luau de la 0 cu frunzele si nu mai aveau putere si pentru flori
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihaelacph

Nu am cumparat de aici, dar oferta de irisi e tentanta :) :
http://www.kpr.eu/ro/iris/

einsteinitza

Aici e un forumist foarte serios, care are plante si bulbi de cea mai buna calitate.
Eu am luat de la el crini- impecabili, ambalare excelenta, plus un mic bonus. Are o colectie impresionanta de crini.
Merita cumparat.
Are si o oferta de stanjenei, eu am luat vreo trei soiuri din care doua care infloresc si toamna.
http://home-and-garden.webshots.com/album/580113693nRRGju
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Claude, care barbata din ai tai au parfum?
Eu am unii albastru deschis, de la un vecin, foarte parfumati, dar cei de cumparat nu au niciunul parfum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am cumparat acum 2 ani niste rizomi de barbosi inalti si multi dintre ei au parfum, dar nu mai stiu cum se numesc  +ham. Am lisgta cu numele, trebuie sa-i identific pe fiecare.  Dar vad ca au iesit multi pui, asa ca atunci cand infloresc o sa-i notez si in vara, daca vrei, iti trimit si tie din ei, prin iulie, cand se pot desparti tufele
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sigur, facem un schimb. Am din cei bleumarin cu inflorire remontanta, si am si albastru cu frunza vargata. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am gasit cateva poze mai vechi





www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

La mine au inflorit irisii danfordiae dar nu-mi imaginam ca sunt atat de mici. Sunt doar cu putin mai mari decat crocusii.

Carina

 ;D La fel am patit si eu anul trecut cand mi-au inflorit pentru prima oara irisii reticulata, nu ma asteptam sa fie asa de mici. Abia rasarisera si s-au si albastrit  :)

Iar din cate soiuri am, cei mai parfumati sunt tot aia albastri comuni (primiti de la un vecin)

popgeo

La irisi... in general sint si bulbi si rizomi (evident nu la acceasi planta). Cei din rizomi  sint cei care sint  mari si vigurosi, cei din bulbi  mai ales astia foarte timpurii sint mai mici si mai firavi .

Acesti irisi reticulata inflorind asa de timpuriu, nu au cum sa fie mari .

anasstasia

Care sint irisii ce infloresc si toamna?

popgeo

Sint irisii Germanica remontanti .  Functie de varietate si de conditiile de clima/apa , reinflorirea poate sa fie incepind cu august si terminind cu noiembrie.

einsteinitza

La mine e cel bleumarin si unul grena. Tot de la mama lui Geo ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, asa e al tau cel bleumarin remontant? Am plantat si eu un rizom vara trecuta, sper sa vad floare anul asta  :-\
http://www.dils.dk/coppermine/displayimage.php?album=41&pos=27
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cam asa, poate putin mai inchis, dar stii tu cum e cu pozele. Pare  mai inchis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Geo ,este tarziu sa comand ceva irisi de la mama ta ?

adrianam

Si eu vreau sa comand ceva irisi, dar sa-i primesc dupa Pasti, ca pana atunci nu mai am timp de gradinarit, se poate?

claude

Pentru irisi nu e acum momentul ci la vara, atunci se despart rizomii, prin iulie, dupa inflorire  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Da ,Claude ,stiu asta ,dar eu am primit de la cineva  si mi-a zis ca  i-a  despartit pe cei batrani de peste 5 ani ! ;D
Eu i-am plantat  totusi si in viitor o sa ma apuc sa le fac niscavai incantatii !  Chiar si de dragoste ! De ei !  :D

gabi_gabriella

Probabil; ca pusi acum nu infloresc, dar eu mereu ii mutam primavara si nu aveau nimic. Am mai patit ca am uitat cate unul ( din ala clasic mov ) in carare, si el acolo s-a prins , nici treana nu avea :)

Rux

Pai da ,asa se intampla uneori . Nu dai insemnatate si importanta unor plante dar ele se incapataneaza si merg mai departe .De ar fi toate asa ...

claude

Nu zic ca nu se pot planta acum, dar tot mai bine e vara, atunci se diferentiaza usor puii, cei care vor inflori anul urmator. Ca la mine au iesit pui si anul trecut dupa inflorire si vad ca au iesit si acum, cei iesiti anul trecut in mod sigur vor inflori anul acesta, cei iesiti acum...nu cred. Si nu are rost sa deranjezi planta si sa-i distrugi ritmul, ma gandesc ca prin separarea acum pot fi raniti rizomii noi de anul trecut care pe urma ar putea sa nu mai infloreasca  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Eu nu mi-am pus probleme . Eu  i-am primit ,i-am urat de sanatate  donatorului si acum astept florile . =))