Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

popgeo

Nu e tirziu... dar eu te-as sfatui sa ii traansplantezi totusi in  septembrie. Daca doresti poti sa iti faci o rezervare pt la toamna, in general odata ce ti-ai facut rezervare ii primesti cind e sezonul de transplantari.  merge si in primavara transplantarea dar cam pierd un an pina se stabilizeaza si fac flori... in timp ce in toamna se prind mai sigur... si infloresc destul de sigur in sezonul urmator.   

Quote from: Rux on April 01, 2012, 04:09:54 PM
Geo ,este tarziu sa comand ceva irisi de la mama ta ?

popgeo



Atunci e tirziu deja pt irisi barbosi ... eu as spune sa iti faci rezervare pt toamna si atunci dansele de transplantare si inflorire sint semnificativ mai bune.  In principiu cu cit e mai nobil soiul cu atit transplantarea e bine sa fie facuta la timpul optim.

Quote from: adrianam on April 01, 2012, 04:13:13 PM
Si eu vreau sa comand ceva irisi, dar sa-i primesc dupa Pasti, ca pana atunci nu mai am timp de gradinarit, se poate?

Mihai

Combinatii.......

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

DanaT

Si eu am descoperit cu mare surprindere in gradina mamei niste frumuseti din astea mici... Mirarea a fost pentru ca mama mea asociaza intotdeauna irisii cu cimitirul (ca tot era discutia despre... eu am considerat calele florile pentru dus cand cineva a decedat).  Dar nici ea nu a stiut ce sunt, i-a adus cineva cand ai mei erau in concediu si cine statea acasa i-a plantat...

Si o intrebare. Sunt invazivi? Ca atunci sa-i zic la mami sa-i mute undeva, intr-un colt unde ar putea fi mai usor stapaniti.

anasstasia

Aoleo, de m-ar invada si pe mine asemenea frumuseti! La mine in afara de stir nimic nu este invaziv  +ham

Mihai

Deocamdata te invadeaza aici........

anasstasia

Ce-ti place sa ma mai chinui... +ham +ham
Ai aflat ca am o pasiune pentru irisi, sau cum?!?

popgeo

Mihai... arata tare bine..... as dori sa ma invadeze si pe mine daca sint prea multi  intr-un loc.  Pot sa dau altzii la schimb care nu sint chiar asa invazivi ...;-)

Quote from: Mihai on April 23, 2012, 10:41:04 PM
Deocamdata te invadeaza aici........

emilia68

"Piticoti" din acestia infloresc si la mine:


einsteinitza

Ce frumos s-au indesit tufele la tine, sunt foarte de efect  asa, desi. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

emilia68

Cred ca le place locul...in primavara i-am primit..erau doar niste firicele...nici nu speram ca se  vor indesi asa de mult!

Multumesc, Es!  +hug

einsteinitza

N-ai de ce, sunt frumosii tai!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Sint foarte frumosi, insa cei galbeni sint superbi!

claude

Infloresc si piticotii mei  ;)   Poate are cineva alta culoare si facem un schimb...mi-ar place langa ei o culoare cu care sa se combine frumos  :)

   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

N=am mai vazut asa o culoare doesebita. Eu am bleu cu bleumarin pe margini, fac maine poze, poate iti plac.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Hmmm.....
Ai mei sunt galbeni si mov.Poate vreodata facem un schimb.

claude

Es, in mod sigur o sa-mi placa  :D

Mihai, sigur, astia se inmultesc ca dezmatatii  ;D   :D

Sunt putin mai galbeni decat in poze, am facut poza pe inserat si cred ca asta a alterat culoarea, maine ii mai pozez o data  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

popgeo

Superbi!!!

Quote from: claude on April 27, 2012, 09:52:06 PM
Infloresc si piticotii mei  ;)   Poate are cineva alta culoare si facem un schimb...mi-ar place langa ei o culoare cu care sa se combine frumos  :)

   


emilia68

E superb piticotul tau alb!  :-bd

Primul soi inalt inflorit:

 


flordel


anasstasia

Waaaaaaaa, cit e de frumos! +rsp


adrianam

Si la mine au inceput cam de o saptamana. Unii dintre ei sunt foarte parfumati, mai ales unul din cei mov inchis si cei multi, galbeni cu mov, au un parfum proaspat foarte placut, as sta cu nasul numai in ei:


Si cei mai putin parfumati: