Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

popgeo

Quote from: penelopa on May 21, 2009, 02:58:18 PM
Turturico, ăla galben cu alb m-a dat gata!
Gata, plec în căutarea lui! :)
Cred ca va fi disponibil in toamna de la mama...

gabriela jalba

    - cvumparat si plantat anul trecut. Tre3buia sa fie un roz-caramiziu ,si a iesit culoarea untului... :o    - luati de la Cara anul trecut                                                   Mai am o varietate care e la boboci,si inca doua care nu infloresc anul asta; si...cine stie cum or mai fi...         
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

penelopa

Quote from: popgeo on May 21, 2009, 06:11:23 PM
Quote from: penelopa on May 21, 2009, 02:58:18 PM
Turturico, ăla galben cu alb m-a dat gata!
Gata, plec în căutarea lui! :)
Cred ca va fi disponibil in toamna de la mama...

Mulţam! Adjudecat!  ;)


popgeo


irisii germanica..


popgeo


vernil

este aproape imposibil sa alegi cea mai frumosa floare! Geo, te rog sa ma anunti cand scoti la vanzare bulbi de iris. Doar ca te rog sa-mi spui ce conditii trebuie sa-i asigur pentru a inflori la fel de frumos ca la tine (lumina, apa, substrat). Abia astept sa infloreasca crinii Henrii, au boboci  :D

popgeo

Quote from: Vernil on May 26, 2009, 08:18:33 AM
este aproape imposibil sa alegi cea mai frumosa floare! Geo, te rog sa ma anunti cand scoti la vanzare bulbi de iris. Doar ca te rog sa-mi spui ce conditii trebuie sa-i asigur pentru a inflori la fel de frumos ca la tine (lumina, apa, substrat). Abia astept sa infloreasca crinii Henrii, au boboci  :D

In toamna  vor fi ceva rizomi de vinzare.  Nu le trebuie conditii speciale, dar soare  macar jumatate de zi.  Astept poze cu Henryi  si cu tine la bratz...;-)

irina

geo cel mov lila mi-a ramas la suflet si cel galben.tare frumosi  :)

einsteinitza

La mine deja cei de la mama ta sunt in floare, si bineinteles, ca de obicei, n-am decat cuvinte de lauda.Se pregatesc sa deschida floarea cei cu doua infloriri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Einsteinitza, mi se pare mie sau am vazut la tine in albume portocal/lamii trifoliat ? A rezistat peste iarna bine in gradina ?

einsteinitza

Da.Poncirus triloba.Si nu l-am protejat.In primii doi ani a mers mai greu, anul asta a fost o splendoare,in primavara devreme a facut flori, dar a vent gerul ala cateva nopti si n-a legat.Are doar un fruct. sper sa-l tina, e singurul.
Insa florile au mirosit minunat, ca citricele.Acum e frumos infrunzit.Am sa-i fac o poza noua.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Superb... as fi vrut sa il vad inflorit intr-o poza...;-)

einsteinitza

Nu am apucat sa fac.Dar planta e tare interesanta.  Iarna imi placea asa, ca un cocostarc spinos, daca asta creaza o imagine in capul tau :D.Acum e extrem de plin de frunze, si co o margica putin pufoasa pe o ramura.De abia anul asta a mers bine,chair foarte bine.Nu l-am protejat.Am sa fac sambata poze.Sa stii ca poti comanda la Eutopia
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Stiu planta,  i-am trimis la mama semintze din varianta  Flying Dragon . Dar pina ies din semintze parca  m-as  uita de unde mai pot sa iau...;-)

turturica

am un iris de 2 ani in gradina, a mai facut un pui, dar n-a inflorit niciodata
din cei 5 pusi anul trecut, doar 2 au facut floare, ceilalti nu dau niciun semna
mai au sanse sa infloreasca anul asta ?

liana

Si la mine infloresc abia acum irisi pusi de trei ani. Ori sunt mai mofturosi ori nu le ofer conditii prielnice.

Am si alti care infloresc de cand i-am pus

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

irina


popgeo

Quote from: turturica on May 28, 2009, 12:14:01 PM
am un iris de 2 ani in gradina, a mai facut un pui, dar n-a inflorit niciodata
din cei 5 pusi anul trecut, doar 2 au facut floare, ceilalti nu dau niciun semna
mai au sanse sa infloreasca anul asta ?

Da, toti vor inflori. ideea e ca daca dint tinuti mult afara din pamint sau sint transplantati cind nu trebuie sau sint din cei mai sensibili vor necesita un timp mai mare de adaptare...dar vor inflori toti.

sicamin

Foarte frumosi irisii popgeo !!!
Ai mei i-am lasat asta iarna in gradina si anul acesta doar cativa au mai inflorit. Acum in primavara am mai pus niste bulbi de la Bakker ,dar nu cred ca voi mai vedea flori anul acesta ca sant tare mici.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/gradina%20mea%202009/?action=view&current=P5280035.jpg

Codruta

Dar nu e normal sa fie lasati peste iarna afara, in pamant?

einsteinitza

Irisii nu se scot din pamant iarna, raman acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

pe linga frumusetile voastre,parca mi-e jena  cu ei mei (modelul 4) :  
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=