Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: einsteinitza on June 15, 2010, 07:34:42 AM
Nu avem probabil inca, dar il vom avea pe Daka.

Es, Daka e ............... un Daka  ???

Geodezia, m-ai spart!!  :D Ete, frate, scrie in japoneaza. :o ;D

einsteinitza

Poate cu Gomez sa poata sta la taclale :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

He he he va dadui pe stape cu buna dimineta asta al meu ...E ce credeati ca la mine nu merge google unelete lingvistice ? Na ca sa   nu mai scrieti in romana pronuntiile astora .Ce litere schelabaiate au parca iti rup miinile si picioarele in mai multe parti acu sa nu ziceti ca am ceva cu ei ca eu la cv-urile mele ca planuri de viitor scriu ca vreau sa vad Janopia .MA intrebat unu da de ce nu vrei sa vezi America
Pai domnule atit am citit toate cartile lui James Clavell  asta despre cum s-au adaptat sau nu europenii la consitiile din Japonia si despre cultura lor ca am inceput si eu sa-l pun pe d-l Pipi care nu tyranspira picatura sa se spele de 5 ori pe zii ca mine  .Si imi vine sa rid de el ca e un chin Imi Zice ai turbat soro citi bani dam la gaze
Da ma da japonezi .PAi ce soro te compari cu ei ca au apa gratis calda
MA si ma mai bufnea chestia cu veceurile alea ale lor pac pac  nu sunt frustati oamenii
Da da cee misto cum zice d-l Pipi ca muierea e inferioara barbatului .Acolo soro nu mai tii cardul tu e la dusmanul de clasa muierea mucles planul ierarhic inferior pe scara animala inaintea ciinilor si pisicilor .
Si chetsia cu respectul pentru europeni care si acum este zero .Pentru ai umili trimit sa fie intimpinati de muieri .Da europeni nu stiu ca sunt umuliti ca femeie nu este demna de ei si ei nu sunt demni de  a fi intimpinati de barbati la aeroport sau unde o fi

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Daca mai scritzi acilea ca femeia e inferioara si trebi din astea.... ma infuriez si va esplic pe larg de ce femeia este sexul tare dpdv  genetic   :D :D :D  La ora adevarului rezulta clar ca 2 de X fac legea in natura 8) 8) 8) 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Hai mai, ca zice si Geo asa, ce, doar nu facem gasti ;D ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: einsteinitza on June 15, 2010, 07:48:03 PM
Hai mai, ca zice si Geo asa, ce, doar nu facem gasti ;D ;D ;D

Am inteles eu care-i treaba pe aici, dar vreau sa se stie... Noi suntem cele mai importante pentru specie ;) 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Stimate Doamne,

daka face referire la o sabie strabuna care pe langa Sica a reusit sa dea romanilor de gandit si la propriu si la figurat...
in urma intalnirii dinte romani si daka au modificat coifurile romane pentru stavilirea pierderilor.... in primul razboi dac Daca si-a facut fara probleme loc in testele romane.

Acaciile ma intereseaza datorita continutului in dmt si nu numai... un astfel de izvor in gradina...

in alta ordine de idei Ionela pomeneai ceva de desmanthus illinoensis, intrebarea mea este .... ce stii despre el/ea... ?
poate creste in conditiile de clima de noi din Dacia ?

Ionela

Eu stiu c-am pomenit de Mimosa pudica ! Oi fi pomenit si de Desmanthus?? Daka, asta chiar nu-mi aduc aminte :D :D Sau pe tine DMT-ul te intereseaza??  Vezi sa nu fie pe lista plantelor interzise :D :D :D :D


Iti dai seama, nici daca as sti, tot n-as putea sa-ti spun cum se cultiva :D :D :D :D :D Norocul meu ca nu stiu :D :D :D  dar ma pot informa :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on June 15, 2010, 11:08:21 PM
Eu stiu c-am pomenit de Mimosa pudica ! Oi fi pomenit si de Desmanthus?? Daka, asta chiar nu-mi aduc aminte :D :D Sau pe tine DMT-ul te intereseaza??  Vezi sa nu fie pe lista plantelor interzise :D :D :D :D


Iti dai seama, nici daca as sti, tot n-as putea sa-ti spun cum se cultiva :D :D :D :D :D Norocul meu ca nu stiu :D :D :D  dar ma pot informa :D :D :D

daca faci ceva asa ilegal pt mine nu voi ramane dator !
planta nu este pe lista respectiva si apoi in majoritatea tarilor din eu cu exceptia frantei plantele -jage, chaliponga, chacruna, peganus si multe altele sunt legale insa extractele nu sunt... si apoi daca e ceva voi inghiti dovezile imediat....

Ionela

E doar o mimoza de preerie... Daca vrei o opinie sincera, cred ar creste in conditiile noastre de stepa. Si daca nu e interzisa, atunci cultivarea ei este legala. (acum am vrut de fapt sa zic si eu ca iarna nu-i ca vara). Eu stiu pe cineva care era sa se arda... voia sa cultive Psilocybe si cand s-a hotarat, pac a aparut ciuperca pe Lista inteziselor! Normal ca n-a mai facut nimic. :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on June 15, 2010, 11:27:14 PM
E doar o mimoza de preerie... Daca vrei o opinie sincera, cred ar creste in conditiile noastre de stepa. Si daca nu e interzisa, atunci cultivarea ei este legala. (acum am vrut de fapt sa zic si eu ca iarna nu-i ca vara). Eu stiu pe cineva care era sa se arda... voia sa cultive Psilocybe si cand s-a hotarat, pac a aparut ciuperca pe Lista inteziselor! Normal ca n-a mai facut nimic. :D :D :D


sti la fel ca si mine ca poa sa le cultive in continuare... atata timp cat e pt studii stiintifice proprii ( vezi studiile japoneze pe balene...)
si nu iese la colt sa le vanda ... miceliu e easy de organizat...
nu ma atrag ciupercile... insa e o alta adresa...
nivelul de intelegere depinde de nivelul de energie propriu... din aceasta cauza toate teoremele sunt relative...
doamne ce inteleapta era doamna Tataru, profa de chimie din cara...

Ionela

Intotdeauna teoriile sunt relative ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on June 15, 2010, 11:41:31 PM
Intotdeauna teoriile sunt relative ;)


The psychoactive tryptamines in fungi are mainly psilocybin and psilocin although others are also present. Paul Stamets has compiled a comparison of combined maximum percentages of psilocybin, psilocin and baeocystin in 11 species of Psilocybe.

    * Family: Bolbitiaceae
    * Genus: Agrocybe
    * Species: farinacea

Contains psilocybin (Koike et al. 1981).

    * Genus: Conocybe
    * Species: cyanopus, kuehneriana, siligineoides, smithii

C. cyanopus (Benedict et al. 1962) and C. smithii (Benedict et al. 1967) contain psilocybin and psilocin while C. kuehneriana contains psilocin only (Ohenoja et al. 1987). C. siligineoides may also contain these alkaloids (Schultes & Hofmann 1979 p. 40).

    * Family: Coprinaceae
    * Genus: Copelandia
    * Species: anomala, bispora, cambodginiensis, chlorocystis, cyanescens, tropicalis

All species contain psilocin and psilocybin, for C. cyanescens (Schultes & Hofmann 1979 p. 40) and for C. cambodginiensis as well as C. tropicalis (Arora, 1986), and for C. anomala as well as C. bispora (Merlin & Allen, 1993).

    * Genus: Panaeolina,
    * Species: castaneifolius, foenisecii

P. foenisecii contains psilocybin (Robbers et al. 1969).

    * Genus: Panaeolus
    * Species: africanus, antillarum, ater, campanulatus, firmicola, microsporus, olivacens, retirugis, separatus, sphinctrinus, subbalteatus

Several Panaeolus species contain psilocybin. For P. antillarum refer to Allen et al. (1991), for P. ater refer to Bresinsky et al. (1990), for P. papilionaceus (Gurevich et al. 1992), for P. retirugis (Fiussello et al. 1971/72), for P. separatus ((Miller Jr. 1972), for P. sphinctrinus (Hein & Wasson, 1958 p. 322) and for P. olivacens (Ohenoja et al. 1987). P. subbalteatus contains both psilocin and psilocybin (Ohenoja et al. 1987) but was known to be hallucinogenic since 1959 (Stein, 1959). P. firmicola is also described as hallucinogenic and probably contains the same alkaloids (Schultes, 1979).

    * Genus: Psathyrella
    * Species: candollenana

Contains psilocybin (Koike et al. 1981) and psilocin (Ohenoja et al. 1987).

    * Family: Cortinariaceae
    * Genus: Galerina
    * Species: steglichii

Contains psilocybin and psilocin (Besl, 1993).

    * Genus: Gymnopilus
    * Species: aeruginosus, liquiritiae, luteus, purpuratus, spectabilis, validipes, viridans

Many Gymnopilus contain psilocybin, for G. aeruginosus, G. luteus, G. spectabilis, G. validipes and G.viridans refer to Hatfield et al. (1978). For G. liquiritiae (Koike, 1981) and for G. purpuratus (Gartz 1991).

    * Genus: Inocybe
    * Species: aeruginascens, calamistrata, coelestium, corydalna, haemacta, tricolor

These contain psilocin and psilocybin, for P. aeruginascens see Haeselbarth et al. (1985) and for the others Stijve et al. (1985).

    * Family: Lepiotaceae
    * Genus: Lepiota
    * Species: humei Murrill also known as peele "Peele's Lepiota"

This mushrooms was claimed by Peele of Florida Mycology Research Center (FMRC, POB 18105, Pensacola, FL 32523) to contain a legal tryptamine, which produces a trip with less physical symptoms and better ability of logical thinking than psilocin or psilocybin. Bioassay results didn't find psychoactivity (Akers 1992).

    * Family: Pluteaceae
    * Genus: Pluteus
    * Species: atricapillus, cyanopus, glaucus, nigroviridis, salicinus

P. atricapillus contains psilocybin (Ohenoja et al. 1987) while P. salicinus (Saupe 1981), P. nigroviridis (Christiansen et al. 1984) and P. glaucus (Stijve & De-Meijer 1993) contain psilocin and psilocybin.

    * Family: Polyporaceae
    * Genus: Gerronema
    * Species: fibula, swartzii

These contain psilocybin.

    * Genus: Hygrocybe
    * Species: psittacina

This contains psilocybin.

    * Family: Strophariaceae
    * Genus: Psilocybe (@ erowid)
    * Species: 75 Known hallucinogenic species such as cubensis (pictured)+ antioquensis, aucklandii, beliconiae, coprophila, crobulus, guatapensis, makarorae, samuiensis, subacutipilea

There are at least 75 mushroom species in this genera that contain psilocin and psilocybin in Guzman 1983, and there are several more recently discovered species such as P. aucklandii (Guzman et al. 1993), P. samuiensis (Guzman et al. 1991) and P. antioquensis, P. beliconiae, P. guatapensis and P. subacutipilea (Guzman et al. 1994) and P. makarorae (Johnston & Buchanan 1995). Also P. coprophila, while lacking psilocin (making it a non-blueing psilocybe) is known to contain psilocybin (Arora, 1986). P. crobulus is also known to be hallucinogenic (Phillips, 1981).

Images of Psilocybe azyrescens, baeocystis, cubensis, cyanescens, cyanofibrillosa, azurescens, pelliculosa, semilanceata, silvatica, stuntzii and weilii can be seen at A Gallery of Psilocybe Mushrooms


Daka

ametiti de la guvern cred k pot pune dop la natura ? sireacii pot taia un cap insa mai sunt fo 99 gata sa ia locul...

Ionela

Marturisesc ca nu m-a interesat chestiunea, desi am biblia lui Stamets in dotare :D :D
Eu am niste pareri originale in directia asta... Nu cred ca pot sa-mi interzica altii ce sa fac, atata vreme cat nu deranjez pe nimeni... Dar asta e o alta discutie :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on June 15, 2010, 11:54:16 PM
Marturisesc ca nu m-a interesat chestiunea, desi am biblia lui Stamets in dotare :D :D
Eu am niste pareri originale in directia asta... Nu cred ca pot sa-mi interzica altii ce sa fac, atata vreme cat nu deranjez pe nimeni... Dar asta e o alta discutie :D :D

you spoke as a truth prodigy !!!!!!!!!!

Ionela

Eu mai degraba ma consider anarhista :D :D :D  Nu vad cu ce drept alti oameni imi impun  sau imi interzic anumite chestiuni. Sunt ei mai oameni decat mine?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: Ionela on June 16, 2010, 12:00:39 AM
Eu mai degraba ma consider anarhista :D :D :D  Nu vad cu ce drept alti oameni imi impun  sau imi interzic anumite chestiuni. Sunt ei mai oameni decat mine?

shut up asta e democratie !...
in prezent anarhist, in suflet monarhist...
o noapte cu vise care sa le tii minte iti doresc!
cu stima,

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Da' ce vrei, ma Ionelo, sa faci numai de capu' tau? ???  "Daca mai ai si-un cap capos   ;D )
Nu prea pricep io otravurile din vorbele voastre dar o chestie am inteles-o clar: Daka e un Daku, un sabioi taios  cu varful manjit in otravuri. ::)
Noapte buna, va doresc  voua, ceea ce imi doresc si mie ca eu am antidot la orice otrava umana. ;)

Ionela

Quote from: penelopa on June 16, 2010, 12:14:19 AM
Da' ce vrei, ma Ionelo, sa faci numai de capu' tau? ???  "Daca mai ai si-un cap capos   ;D )
Nu prea pricep io otravurile din vorbele voastre dar o chestie am inteles-o clar: Daka e un Daku, un sabioi taios  cu varful manjit in otravuri. ::)
Noapte buna, va doresc  voua, ceea ce imi doresc si mie ca eu am antidot la orice otrava umana. ;)
Dap. Atata vreme cat nu insel, nu fur, nu ucid, nu fac rau altora.
Noapte buna tuturor, ce visati sa se implineasca!! :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa



Noapte buna tuturor, ce visati sa se implineasca!! :-* :-*
[/quote]

Doamne pazeste!!
Sper sa nu se implineasca ce-am visat azi noapte. >:(

ps. Esti convinsa, Ionela, ca nu faci rau (chiar si involuntar   ;)) la nimeni  ???
Si-apoi, asa e lumea noastra! Trebuie sa existe oameni care impun sau interzic anumite "chestii" celorlalti. Altfel, ar fi un haos total  >:( ..........mai rau decat ce e acum in RO. :(

Ionela

Probabil insusi faptul ca exist inseamna un rau pentru unele persoane, fara ca eu sa actionez in vreun fel :D :D
Pene, stii ce ma enerveaza cel mai mult? Nu faptul ca exista legi - cum n-am tendinte antisociale si antilegale consider ca acele legi nu mi se adreseaza. Ma enerveaza sa existe legi de amorul artei, fara a fi respectate. Legi care sunt facute numai pentru cei mici. Il vedeti voi pe Iliescu dupa gratii pentru TOT ce a facut? Il vedeti pe Basescu dupa gratii? Unul ca mine ajunge la ocna ca Jean Valjean pentru o paine... Unul ca ei face moarte de om si nu pateste nimic!
Oricum, mai intai a fost faradelegea si apoi legea.

In alta ordine de idei, spune Daka, ce mai e prin iubitul meu Baden Wuertemberg??  ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

diditel

e bine de stiut,pentru cine nu stie evident,ca doua dintre cele mai intalnite si spectaculoase plante decorative prin frunze,sunt foarte otravitoare,colocasia si diffenbachia,daca aveti  copii mici e bine sa renuntati la aceste plante...