Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pene,foarte frumoasa.Stii ce ma gandem,cu Gheorghe ala al tau? Sa pui bambus de la Attila.E mare,creste repede,betele raman acolo si iarna,un fel de jungla.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Exact, Es!
Uite, daca  te intorci la pag. 12 la acest topic, noi doua am discutat exact despre posibilitatea de a pune bambus.
De aceea vreau 2 portii de bambus de la Attila.

einsteinitza

Eu l-am pri mit pe al meu,arata ca un bambus preistoric :D.Se vede unde a fost o tija,e foarte groasa,aproape6cm grosime,iti dai seama ce va creste de acolo,mai mult niste pomi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Pene, Skimmia ai pus-o in pamantul gradinii, fara alte adaosuri? Stiam ca ii place un sol usor acid. Am avut si eu si am "terminat-o".

penelopa

Da, Myo, am pus-o direct in pamant, in gradina, unde nu-i prea mult soare , fara sa adaug ceva. Dupa aceea am aflat ca-i place pamant usor acid si i-am pus in jurul radacinii, deasupra, 2-3 pumni de pamant de azalee. Apoi, am udat-o numai cu apa de ploaie  sau apa de fantana in care puneam putin otet.
Vreau sa spun ca n-am avut nicio problema cu ea si, cel mai tare m-a bucurat faptul ca, desi n-am protejat-o prea tare peste iarna ( am musuroit-o si i-am pus cateva crengute de brad), a facut fata mormanului de zapada care a stat peste ea pana aproape de primavara.

myosotis

Ce bine ! Imi iau inca una si o pun in gradina direct. Cealalta am mosit-o in ghiveci, poate din cauza asta a murit.

ati

Skimmia

Este chiar o planta foarte atragatoare daca ai gasesti un loc unde sa ai placa
Eu am avut in semiumbra dar din ceva cauza a diparut  ::)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Gradina mea, acum,  este imbracata in parfumul florilor de corcodus!
Desi e pe jumatate uscat,  corcodusul cel mai batran e plin de flori:

[attachment deleted by admin]

costieanuconstantin

dupa parerea mea ar trebuit taiati si lasat numai  unul mai tanar,de regula se tine un corcodus in curte pt. portaltoi la pruni ,caisi. sunt si corcodusi mai valorosi care fac fructe mari si f. dulci

penelopa

Eu ii pastrez de frmusete, Costi  ;)
Si nu renunt la  corcosul ala batran nici cand va ramane cu crengile goale.
Ia uite acum ce flori are ! Pote iti prind albinele la corcodusul meu  :D

[attachment deleted by admin]

cara

bai frate! da' la voi de can ii primavara, bre?
la mine nik, nici un mugure, nici o frunza...  >:(

penelopa

 :D   Fa-le foc la radacina  ca sa le stimulezi inflorirea  :D

costieanuconstantin

Quote from: cara on April 01, 2008, 03:21:17 PM
bai frate! da' la voi de can ii primavara, bre?
la mine nik, nici un mugure, nici o frunza...  >:(
interesant soi de citrice ai adus din golf, ai mai adus si altea alea ;) ;) ;)

cara

 :D :D :D iti plac portocalele astea, ha?

lala

Chiar batran corcodusul a adus raiul pe pamant,toti sunt minunati cum sa-i tai?

penelopa

Binenteles, Lala, ca nu-i tai. Am 2 corcodusi batrani, chiar  pe linia gardului din spatele curtii (cu vedere spre padure) si sunt singurii mei  pomi mari.
Ori, visul meu, dintotdeauna,  a fost sa am casa inconjurata ce copaci mari in care sa cante stoluri de pasarele  :D  (cele din capul meu canta  si fara copaci...  :D).

lyana

foarte frumoasa gradina Pene sa-ti traiasca corcodusii si nu numai ei ,de fapt toate plantele de gradina si plantele de interior ...sa ai parte de frumusetea florilor lor pentru ca meriti asta :-* :D

penelopa

Multumesc pentru aprecieri, Lyana!  :-*
Poate, vreodata, vei  putea face astfel de aprecieri si la fata locului  ;)

lyana

Multumesc pentru invitatie Pene chiar mi-as dori sa te vizitez ,sunt convinsa ca mi-ar place mult "la fata locului ",sper ca intr-un viitor nu prea indepartat sa pot veni :-* ;D

penelopa

Oricand, cu drag, Lyana  :-*

lala

Pene,da ce draguta e gradina ta!Da nu ne pui niste poze noi,sa vedem evolutia?M-ai convins sa-mi fac si eu aleea din beton,cred ca ies mai ieftin.Tare scumpe sunt materialele de constructie si multe mai trebuie la o casa!!!! >:( :-\

penelopa

....si  din alt unghi:

[attachment deleted by admin]

penelopa

Cateva anemone  langa berberisul grena (de care sunt tare mandra),  tisa si buxus.Langa anemone sa incapataneaza o planta sa existe. Eu o jumulesc , ea rasare mai viguros in primavara urmatoare. Este  obtinuta din seminte aduse de o prietena din Canada si miroase a ...pipi decatel >:(

[attachment deleted by admin]

lala

 ;D ;D ;DDa catel ai?ce planta o fi aia ca n-am auzit pana acum de asa ceva!!!!E ok ca ai simtul umorului si planta isi vede de treaba ei. 8) 8)

penelopa

 ;)  De altfel, planta este frumoasa si chiar infloreste frumos ( inflorescente roz ca cele de garofita turceasca) iar frunzele sunt  lucioase si zdravene. Dar este taratoare si prezinta niste rizomi in pamant ... ... extrem de prolifici si puternici.