Rhapsody in blue

Started by einsteinitza, June 06, 2010, 06:32:12 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

La mine e plantat in toamna, si uitasem de el, pentru ca il primisem cadou nu l-am cumparat eu.
Culoare interesanta, cel mai tare dintre ce am eu, insa floare e jalnica deoacamdta. Simpla, dar nu chiar, medie ca marime, nici cum de fapt. Nu ma impresioneaza prea tare
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

L-am vazut si eu astazi , chiar tufe de citiva ani . Interesanta culoarea dar modest si la frunzis si la floare , per total un trandafir modest care se vinde " de gura lumii " .

einsteinitza

O floribunda despre care, dupa primele flori, nu aveam o parere prea bi=una.Mici, cam spalacite, insa acum mi-am mai schimbat punctul de vedere. Florile, desi mici, au culoare intensa si plina, chiar daca se decoloreaza inainte de ofilire.Staminele vizibile ajuta la contrast, parca e si mai colorat asa, cu galben.
Nu pot spune nimic de tufa inca, se pare ca prefera putina umbra si e sensibil la patearea neagra, dar ramane de vazut
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Trandafirul ăsta pare să fie bun pentru dulceaţă. ;)

Mihai


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

Cred ca astazi preferatul meu este Rhapsody.Sa vedem ce urmeaza maine... ;D

adrianam

Pun si eu o poza cu Rhapsody in blue, un pic cam trecut dar inviorat de ploaie:

Este plantat in martie anul acesta si deja a inflorit dar nu m-am indurat sa-i rup florile.


costieanuconstantin

fain, si eu pandesc unul prin apropiere , a avut ceva probleme anul trecut ,vad ca anul acesta si-a revenit . a imbobocit

einsteinitza

Stai linistita, ca nici eu nu rup florile, nu ma indur, abia astept sa vad cum sunt cei noi, asa ca.... ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Floarea de toamna e mai frumoasa, desi mai deschisa la culoare, petalele sunt parca mai pline si mai sanatoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Mie imi place trandafirul asta. A fost printre primi cumparati si m-am cam chinuit cu el pana i-am gasit locul potrivit. Nu ii place soarele de dupa amiaza, florile se ard foarte repede si arata urat. Cea mai buna locatie este pe est cu soare pana pe la 11-12. Tufa nu este plina, asa ca mai bine este sa-l pui in spate in fundal. Este un trandafir inalt, mai mult de parc decat floribunda. Rezistenta la fainare buna (patarea si rugina nu apar la mine in gradina). Infloreste primavara dupa care intra in repaus cand sunt caldurile alea vara si mai infloreste odata in toamna, un trandafir pt zone mai reci.
Floare are parfum mediu dar nu ma pricep sa-l descriu, in orice caz e diferit fata de majoritatea trandafirilor. Culoarea este cea care m-a atras.

Pozele sunt din 2009 ca in 2010 l-a rupt zapada

flordel

Rhapsody la mine inainte de inflorirea completa, a facut spectacol anul acesta...A fost pur si simplu plin de flori, mai mult mov decat verde. Frunzis foarte sanatos.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Da, frumos foc, dar cred ca tufa aia de margarete era mai frumoasa daca o puneai mai aproape, sau de jur imprejur!

flordel

Tufa aia nici nu eram sigura ce este asta primavara, mi-a jumulit tata vreo' 20 pe post de balarii...
A rasarit din seminte puse anul trecut care nu au inflorit. Eu am zis ca-s margarete, dar el nu, ca-s balarii. Eu scapat 2.
Oricum nu-mi plac, sunt ca niste chestii lungi si rasfirate. Ma gandesc sa trec la tuns.

anasstasia

Contratul petale-frunze este foarte frumos. Culoarea petalelor este deosebita, intensa.

samy

In fiecare primavara parca este mai frumos.

flordel

Si la mine a inflorit foarte abudent, dar acum i-au dat 2 ramuri extrem de groase, foarte lungi care au facut manunchi de flori in varf. Arata foarte ciudat, parca are 2 coarne. ;D
Initial am crezut ca ramurile astea sunt date din portaltoi si mai mult de aceea le-am lasat sa ma conving de unde sunt.
Ciudat rau si arata rau, trebuie sa tai dupa ce se trec florile.

Vad ca la tine Samy toate ramurile par subtirele.
Daca te uiti la poza mea cu atentie cred ca poti vedea despre ce vorbesc.
Tu ai patit asa ceva cu el?

samy

Asa arata trandafirul meu in primavara. Primele ramuri de sus sunt de la ILSE KROHN SUPERIOR iar ramurile lui care erau mai groase le-am indoit pt pegging, este destul de flexibil. Nu am taiat nimic din el, am lasat totul si am incercat sa le duc cat mai mult pe orizontala.

Mihai


flordel

N-am alta solutie decat sa tai ramurile de care vorbeam se pare. Ramurile tale Samy, par subtirele, astea 2 care au crescut la mine sunt mult mai groase, nu se pot indoi. Pe de alta parte trandafirul meu nici nu are vreun suport, n-as avea cum sa le leg. O sa le tai cam la 80 cm. ::)
Ce pot spune este ca per global, la mine a inflorit foarte frumos anul acesta. Nu prea mi-era la suflet anul trecut, dar acum s-a revansat.

adrianam

La mine la munte se dezvolta foarte greu, nu stiu in cati ani va ajunge la cat al lui Samy!


einsteinitza

Si la mine primii doi ani paroape ca nu l-am vazut, apoi si-a luat elan.
Adriana, mi se par incantatoare pozele tale, trandafiri superbi cu firicelele de flori din faneata, o pveste cu parfum de dealuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Multumesc, ES. Deocamdata toti sunt inca mici si aproape nu se zaresc vara in atata verdeata cat este acolo!
Sper ca in 2-3 ani sa inceapa sa se vada tufele si urcatorii. Mai am de pus cativa trandafiri pe gardul de langa drum dar inca nu sunt hotarata. Cred ca un rambler care sa fie plin de flori primavara si mai multe tufe remontante. Dar trebuie sa ma mut la mine in gradina ca sa nu deviem aici subiectul.