Ghislaine de Feligonde

Started by einsteinitza, June 25, 2010, 08:58:30 PM

Previous topic - Next topic

pronet

un trandafir deosebit.
il vazusem si eu pe un blog, tot asa tufe mari, vechime 5 ani,  si-l vroiam in comanda aceasta de toamna dar nu figureaza in catalog.



einsteinitza

Potrqi primi butasi daca re incumeti sa inmultesti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

pronet

Quote from: einsteinitza on August 17, 2012, 05:21:44 PM
Potrqi primi butasi daca re incumeti sa inmultesti.

am inercat anul trecut cu trandafiri din astia de pe la vecini si din 5 unul s-a prins.  si ala e firav nu a facut flori anul asta, iar eu vreau sa ceasca repede :)
poate la toamna urmatoare cand mai capat si putina experienta.

multumesc oricum.


lordu

Ma gindeam sa pun doi trandafiri Ghislane de Feligonde pe o pergola. Problema e ca pergola are 3 metrii inaltime, si dimensiuni 3m latime, 6m lungime.
Stie cineva daca soiul asta se ridica suficient?

Merci
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Eu as pune in locul lui GF niste rambleri mai mari, chiar daca au inflorire singulara , sunt spectaculosi in floare, pure si simplu batuti de flori. Daca alegi soiuri parfumate, e o minune, dupa gustul meu. Gf merge dar ca urcator scund, nu iti va acoperi pergola comlet, mai mult lateralele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Quote from: pronet on August 17, 2012, 01:09:05 PM
un trandafir deosebit.
il vazusem si eu pe un blog, tot asa tufe mari, vechime 5 ani,  si-l vroiam in comanda aceasta de toamna dar nu figureaza in catalog.



Il poti gasi pe eutopiamall  sub  numele  Rosa multiflora Ghislaine de feligonde.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ale

es as dori eu un butas daca se poate  :).

lordu

Quote from: einsteinitza on September 04, 2012, 08:17:53 AM
Eu as pune in locul lui GF niste rambleri mai mari, chiar daca au inflorire singulara , sunt spectaculosi in floare, pure si simplu batuti de flori. Daca alegi soiuri parfumate, e o minune, dupa gustul meu. Gf merge dar ca urcator scund, nu iti va acoperi pergola comlet, mai mult lateralele.

Multumesc pentru raspuns, de asta ma temeam si eu.....
Ma gindesc ca alternativa la Mmme Alfred Cariere. Aveti alta sugestie?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Quote from: einsteinitza on September 05, 2012, 07:33:43 PM
Da, am sa iti fac o lista.
Vrei in principiu soiuri vechi sau orice?

Multumesc
In principiu orice miroase si e destul de viguros sa imbrace 1/2 de pergola e OK.
Am loc de 2 bucati pe care trebuie sa le urc acolo (3m inaltime)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Atasez si imagine cu pergola in cauza.
Pergola e orientata spre sud, daca are vreo importanta
Multumesc
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

flordel

Buna!
Sper ca stii ca sunt fan al trandafirilor... ;D
Cu toate acestea eu acolo as pune Wisteria.

claude

daaaaaaa...Flor, ai mare dreptate cu wisteria, acolo trebuie ceva maaaaare  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


Opal

Eu am un singur comentariul ,in pamantul ala nu cresc decat  buruieni(in cel mai bun caz)
Eu as aduce intai  un buldozer sa ia vreo 20cm de pamant si apoi l-as inlocui cu vreo 2-3 camion de pamant de padure si as sapa sau ara tot locul
Poate e gresit,dar asa mi s-a sugerat de catre arhitecti dupa ce s-a terminat  o constructie si abia apoi inceputa gradina
Daca stiu eu bine,trandafirii si lianele ai nervoie sa fie plantate in pamant bogat in substante,ca sa se prinda si sa reziste

lordu

Quote from: Opal on September 09, 2012, 10:07:48 PM
Eu am un singur comentariul ,in pamantul ala nu cresc decat  buruieni(in cel mai bun caz)
Eu as aduce intai  un buldozer sa ia vreo 20cm de pamant si apoi l-as inlocui cu vreo 2-3 camion de pamant de padure si as sapa sau ara tot locul
Poate e gresit,dar asa mi s-a sugerat de catre arhitecti dupa ce s-a terminat  o constructie si abia apoi inceputa gradina
Daca stiu eu bine,trandafirii si lianele ai nervoie sa fie plantate in pamant bogat in substante,ca sa se prinda si sa reziste

Absolut, dupa ce termin de turnat aleile (preconizat 1 octombrie) excavez si fac reumplutura de pamint fertil + gunoi de grajd, 40 cm
Pergola pare mare, dar nu este chiar asa. Are 12 - 14 metrii patrati, inalta la 3 m
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Opal

N-ar trebui sa alegi trandafirii in functie de culorile casei?
Sau sa alegi o combinatie?
Cred ca ti-ar fi mai simplu sa te hotarasti apoi ce doresti
Eu nu am pergola la intrare in casa,dar am un calcan la terasa unde a fost fixat unpanou de acela de gard,cu scandurile batute la 45 de grade,impletite cum s-ar spune(imi scapa denumirea) pe care s-a intins un trandafir alb(nu-i stiu numele ,dar e un trandafir vechi de cateva zeci de ani in gradina casei)
Westerland-ul l-am primit cadou si a crescut mult,a acoperit 2 din laturile chioscului si are spre 3m inaltime
Daca imi aduc bine aminte are cam 2 ani la mine in gradina si l-am primit in ghiveci
Prietena care mi l-a facut cadou l-a pus la prins acu vreo 4 ani cred
Deci il poti folosi si pe el(doar vezi ca sunt 2 variante,una liana si unul mai copacel)
Scuze de amestec al topicurilor

claude

Opal, ce spui tu, ca n-am inteles? Cine e in doua variante, unul liana si unul mai copacel?  ???  Westerland??????  N-as prea crede  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce liana? Un trandafir liana? Adica?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Super,ăsta e trecut pe lista de dorinţe!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

anasstasia

Cred ca se refera la glicina cind spune de liana.

einsteinitza

Da probabil, ai dreptate, probabil ca se referea la glicina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Cand am spus liana m-am referit la trandafir,in speta Westerland
Eu am 2 variante,unul care creste cam pana la 1,5m si se face ca un tufis si unul care care se urca-SPORT
Si am gasit pe HMF ambele variante si nu numai acolo
Cine i-a plantat se pricepe la trandafiri si i-a ales special

einsteinitza

Westerland nu are un sport urcator ci poate fi condus ca urcator.Depinde si de clima, la mine poti sa il legi si de o racheta si nu va merge urecator, lemnifica destul de repede. Si eu am avut nelamuriri cu privire la vdariantele urcatoare, insa e clar ca, fiind un arbust mare si cu tendinte de a emite lastari lungi destul de moi in regiunile mai calde, poate merge si catarat.
Dar nu exista varianta de urcator, nici sport nici nesport.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

pronet

Revin si eu in legatura cu acest trandafir.
Asa cum spuneam intr-un topic mai vechi, m-au cucerit in niste poze vazute pe net, iar astazi am incercat sa le regasesc. Este vorba de:
http://jurnaldegradina.blogspot.ro/2012/05/ghislaine-de-feligonde.html

Toamna trecuta pe langa alti trandafiri am comandat si plantat si 2 doi GF, la o distanta de 2.5 - 3 m unul de altul.
Sunt nedumerit in privinta suportului pt ei, pt ca vreau sa se dezvolte oarecum cilindric, cu un diametru maxim de 1-1.5 m.
Unde gasesc astefel de suporti si cum sa ii "ghidez" pe el ? Ma puteti ajuta ?