CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Nu-mi plac cele sub forma de clopotei. Zici ca sint florile ofilite. Acuma na, omoara si tu omu' ca nu-i place ceva  =))

penelopa

Claude, pai cand am vazut site-ul ala in poloneza  ;D ... ce era sa zic  =)) (stii tu proverbu' cu vulpea si strugurii acri  =))).
Oricum, tot e bine ca am putut afla de Davidia si clematitele grozave ale polonezului  ;)

Dalia, sa stii ca ma uit si eu la Beautiful  Bride, dar fara sa renunt la Albina  ;)

Dalia

Nu prea cunosc grupa asta de clematite, dar daca zice Claude ca are deja in gradina si ca Lagoon a inflorit minunat, nu-mi ramane decat sa spun ca abia astept poze cu ele. Parca vad ca se face loc, pe viitor, si la mine in gradina pentru asa ceva.  :D invatam si noi de la unii la altii.  :)

claude

Pene, deschide site-ul polonez cu Google Chrome, are optiunea e traducere a paginii...o sa-fi fie mai usor, si eu asa am facut ca altfel cascam ochii ca proasta la limba aia  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Polonezi au fost si la Bucuresti cu niste clematite grozave
Nu-mi mai aduc aminte daca in primavara sau in toamna
Eu nu mai am unde sa pun si nici sanse sa conving familia sa dea vita jos de pe casa n-am

claude

Da, au fost la Indagra  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

La Indagra, au avut si arborii aia fantastici  (Davidia, Fagus sylvatica etc.) ??

anasstasia

Ce ma sfatuiti sa pun la baza clematitelor? Nu am idee ce as putea planta.

penelopa

Depinde de zona in care ai clematita! Daca e o clematita mai de semiumbra, poti planta la baza ei hosta si heuchera, care si ele  iubesc semiumbra si cresc suficient cat sa umbreasca radacina clematitei.
Daca e vorba de o clematita plantata la soare, neaparat trebuie umbrita radacina cu diverse tufe perene care cresc ceva mai inalte (30-40 cm). Eu am ales sa pun priboi (geranium), flox , diverse varietati de campanula. 

vernil

Sa nu va asteptati la multe flori in primii 2 ani.  Sfatul meu prietenesc este ca atunci cand plantati o clematita, sapati ceva mai adanc (30-40 cm) puneti pamant foare hranitor si batatoriti bine zona. Aveti grija, clematitele nu se sapa niciodata. Si se uda constant.
Ma bucur tare mult ca indragiti aceste plante. Eu acum sunt la faza de inmultire prin  marcotaj. Am cateva exemplare care imi incanta sufletul.

anasstasia

Foarte interesat. Dar de ce? Eu nu am depasit faza copilului de 5 ani cind la orice vede intreaba si "de ce".
Plantele pe care le aveti ni le puteti arata la gradinile mushului, acolo unde va puteti creea propria gradina. Abea astept sa vad toate clematitele, iar daca aveti si trandafiri, din punctul meu de vedere e perfect.

penelopa

 =)) Anasstasia draga, Vernil este o veche userita a TM-ului  si-i poti vedea gradina ei de la bloc la "Gradinile Mushului"  ;D

anasstasia

Pai daca am vazut ca are 8 postari, eu de unde sa stiu??? :P
Stiam ca activeaza pe un alt site, nu cunosc tot istoricul de aici  ;;)

claude

Ca o completare la ce a spus Vernil, adaug faptul ca in primii 2 ani de la plantare se recomanda sa fie taiate scurt , intre 30-50 cm, indiferent de grupa de taiere din care fac parte  Aceasta va stimula atat ramificarea cat si lastarirea din mugurii aflati sub pamant, pentru a avea o planta echilibrata, nu 2 lastari inalti si amarati care infloresc slab. Aceasta taiere de formare este importanta in special pentru clematitele din grupa B, care de obicei lastaresc mai putin de la baza.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Spune-mi Claude, ca tot sper sa cumparam clematitele acelea. De cind le le primesc sa bag foarfeca in ele?

claude

Pai n-o sa ai in ce sa bagi foarfeca, presupun, ca daca vin la 40 cm inaltime, le lasi asa, tunzi doar primavara viitoare. Ca sa nu ma injuri dupa aceea, te avertizez ca la unele, mai ales la cele de grupa A asta inseamna sa nu vezi flori o vreme  ;D Cele de grupa B o sa infloreasca pe cresterile noi, deci si la acelea ratezi prima inflorire, cea pe lemnul vechi si o prinzi doar pe a 2-a, spre toamna   Acuma, alegerea e a ta  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Am doar din grupul 2 si 3. Asta e, 2 ani voi vedea flori doar in toamna.

claude

Cu cele de grupa 3 n-ai treaba, ele oricum se taie scurt in fiecare an, deasupra la prima pereche de muguri grasuni de la fiecare lastar  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Anastassia, , nu ai gresit cu nimic cu Vernil, nu aveai de unde sa stii si nici nu are importanta vechimea mebrilor.Fiecare este la fel aici.Si daca e venit doar de o zi.
Cat despre clematite, eu cred ca nu le inteleg. Sa nu radeti, dar am cumparat multe, mi-au cam murit, mai am una alba cu flori mari, habar n-am cum se cheama, iarna arata ca un amestec urat de uscaturi iar vara face cate o floare sporadic. Ajutor, trebuie sa ma ajutati si pe mine, ca vreau si eu clematite frumoase. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

De 4 ani am plantat Clematis alpina  Kathleen Dunford, care inflorea abundent si cu flori f mari. Anul trecut n-a mai facut florile asa mari, desi au fost destule.Nu am taiat-o niciodata. De 2 am am plantat si o montana - Marjorie si doua alpina- Rubens. Toata vara trecuta s-au intins pe pergola pe o singura tulpina, n-au inflorit nici macar sa vad cum arata floarea si anul acesta nu stiu ce sa le fac. Normal, cum scrie la carte, n-ar trebui sa le tai.Aveti asemenea clematite?

anasstasia

Clematitele montana infloresc primavara devreme.Nu se tund, decit pentru a-i da o forma dorita. Din cite am inteles, clematitele in general pot face destul de putine flori in primii 2 ani. Este de preferat sa fie tunse scurt in primii 2 ani pentru a stimula lastarirea si indesarea tufei, chiar daca ratam inflorirea lor.
Eu am o jakmanii care in primul an abea daca a in florit, in al doilea an a foacut multe flori, insa nu s-a prea ridicat, a ramas mititica. Nu am tuns-o, insa in acest an intru bine cu foarfeca in ea.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Mai Es, cred ca glumesti. Arata foarte bine. Cum adica face cite o floare, vad ca este plina de flori. Este superba!

einsteinitza

Nuu, nu e aia cu floare mare, asta e una care inflorest e primavara, Apple Blossom.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, cele mai sclifosite sunt hibrizii cu flori mari. In general le trebuie mult timp sa se stabilizeze si sunt mai usor atacate de boli. Intre ele exista unele mai prietenoase, mai rezistente, cum este, de exemplu, Miss Bateman.

Ce am citit interesant despre clematite - si nu mai gasesc site-ul  ::)  - este faptul ca nu le plac fertilizantii cu procent mare de azot care se elibereaza brusc, unde am citit se spunea ca mranita nu e recomandata, si era recomandata folosirea bone meal, care zice-se ca elibereaza mai lent substantele

Daca vreti o clematita care sa produca din primul an, va recomand Clematis jouiniana 'Mrs Robert Brydon', care pe mine m-a socat vara trecuta, a crescut ca o nebuna, la 2 m si a fost acoperita cu flori. Doar ca e o varietate cu flori mici si, cand e vorba e clematite, toata lumea isi lungeste gatul dupa florile mari  ;D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot