CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

O parte e urcata pe un cires amar si cealalta se duce pe o tufa de buxus.
Bun, deci de abia dupa ce infloreste o disciplinez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Fiindca nu tin minte exact carui grup apartin clematitelor mele, mi-am facut obiceiul sa le tai, odata la 2 ani, stiind ca ele infloresc pe tije noi. Dar, cele care infloresc de 2/an, le tai mai putin, cele care infloresc vara, tarziu, le tai drastic, las doar 2 noduri. Pana acum, vad ca totul e ok. Este posibil sa gresesc, dar de anul asta ma voi documenta mai mult in privinta taierilor.

einsteinitza

A, deci nu numai eu uit chestiile astea. Ma bucur Vernil, ca mi-ai spus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Clematita taraneasca a mamei mele, foarte bogata si inalta, mege pe doua etaje.
Scuzati poza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Cred ca aceasta e clasica Jackmanii. Asta infloreste de 2/an, deci ar putea fi ajustata dupa prima inflorire. Sau o poti marcota, stiind ca este rezistenta si s-a adaptat zonei Slanicului.
Eu as pune de partea celalata a boltii o clematita alba sau rosie. Ar fi un contrast splendid.

einsteinitza

Acolo este un rambler. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: einsteinitza on February 26, 2012, 06:37:47 PM
Anastassia, si mama are o clematita albastra, care a venit odata cu casa, e uriasa. Uitasem de ea, mi-ai adus acum aminte.

Quote from: anasstasia on February 26, 2012, 06:45:13 PM
Si clematita pe care o are mamaia este un un albastru-violet intens si face niste flori maaaaaari. O taie cam pe la 1 m si infloreste toata vara.

Quote from: anasstasia on February 26, 2012, 07:05:55 PM
Nu cred ca este! Florile sint mari mov-albastrii si nu sint atit de multe flori, sint mai rare. Sau eu asa-mi amintesc. Daca merg in vara ii fac o poza, ce credeti!

Quote from: claude on February 26, 2012, 07:03:53 PM
Nu cumva e jackmanii clematita mamaiei tale, Anasstasia?

Quote from: BoboROM on February 27, 2012, 01:04:46 PM

Ca veni vorba de clematite, am fost anul trecut la manastire la Tiganesti si cand am trecut prin sat aproape in toate curtile vedeai niste clematite albastre-mov spectaculoase, pline de flori si inalte de 2 metri. Poate obtineti niste butasi.

Mi-a fost rusine sa cer butasi de la maicute (ca aveau si dansele) dar cand ma mai duc fac o incercare...

Quote from: flordel on February 27, 2012, 02:08:23 PM
Cred ca era un singur model raspandit peste tot. Bunica mea avea asa cum zici tu.

Quote from: BoboROM on February 27, 2012, 02:17:07 PM

Asa cred si eu, era aceeasi peste tot. Ma gandesc ca era una fara fite, rezistenta si totusi foarte frumoasa cu flori mari si "floare langa floare".

Quote from: claude on February 27, 2012, 02:34:13 PM
Cea mai raspandita pe la noi, prin gospodariile de tara, e Clematis jackmanii  ???

Quote from: BoboROM on February 27, 2012, 02:39:03 PM

Asta pare mai mult mova. Imi amintesc de alea mai mult spre albastru...

Quote from: flordel on February 27, 2012, 03:08:01 PM
Se deschid mov dar cand se decoloreaza par mai albastre. Eu asa tin minte. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: penelopa on February 27, 2012, 04:46:52 PM
Quote from: BoboROM on February 27, 2012, 01:04:46 PM

Ca veni vorba de clematite, am fost anul trecut la manastire la Tiganesti si cand am trecut prin sat aproape in toate curtile vedeai niste clematite albastre-mov spectaculoase, pline de flori si inalte de 2 metri. Poate obtineti niste butasi.

Mi-a fost rusine sa cer butasi de la maicute (ca aveau si dansele) dar cand ma mai duc fac o incercare...
Mai bine, ca ai fi murit degeaba de rusine  =)) Clematitele nu se prea inmultesc prin butasi  ;)  Trebuia sa convingi o maicuta sa-ti marcoteze clematita! ;)

Quote from: claude on February 27, 2012, 04:54:12 PM
Ba se inmultesc si prin butasi, nu foarte usor, dar daca insisti pana la urma iti iese  ;) 

Quote from: flordel on February 27, 2012, 05:04:54 PM
Lui Bobo sigur ii iese! :D

Quote from: claude on February 27, 2012, 05:08:54 PM
Precis!  :D  Mi-a iesit si mie cu o Miss Bateman, pana acum, anul asta mai incerc  ;)

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 05:25:09 PM
Mai Claude, tu sti ce destinatie are Miss Bateman. Vad ca nu mai zici nimic, dar eu nu uit  :P

Quote from: BoboROM on February 27, 2012, 05:27:45 PM

Prin marcotare nu are haz.  ;D

O sa incerc prin butasi, asa ai emotii mai mari.  ;D

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 05:28:58 PM
Bobo traieste periculos!  :o

Quote from: claude on February 27, 2012, 05:44:04 PM
draga mea, nici eu nu uit ca mi-a scapat porumbelul  :D  dar trebuie intai sa ma asigur ca mama butasului a supravietuit, pentru ca in toamna atat a circulat cartitza prin radacinile ei ca de-abia mai avea cateva firicele scurte de radacina  >:(

Quote from: anasstasia on February 27, 2012, 05:47:08 PM
Stiu  +hug +hug +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es,eu nu am habar de clematite ( parca numai de ele...!! ). Daca lpina ta e din aceaasi grupa cu tangutica mea,sa stii ca eu o zmocai toamna,si ii mai dau o ciufuleala si primavara. Din partea asta,sa stii ca tangutica mea,se face din ce in ce mai stufoasa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Nu-i din aceeasi grupa, tangutica se taie scurt in fiecare an iar alpina nu se taie decat pentru formare.
Asta daca Es e sigura ca a ei e alpina  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Eu am avut o montana alba, era putin parfumata, dar dupa 2 ani a decedat ... Cred ca din cauza caldurilor din timpul verii.
Parerea mea este ca fiecare descopera ce anume are nevoie planta,  cum trebuie ingrijita. Noi aici, doar impartasim din experienta. Eu nu prea m-am indurat sa tai clematitele asa cum ar trebui, asteptam mereu flori  :D Anul asta voi fi severa, ca anul trecut am sarit capitolul taiere.
Claude, se pare ca ai avut dreptate in privinta ingrasamantului ce se aplica clematitelor. Yurta vinde unul special pentru ele, pe baza de granule. Iar pamamntul lor trebuie sa aibe PH neutru.

einsteinitza

E alpina sigur.

Vernil, eu am pierdut o montana care mi-a murit, dupa ce era destul de mare. Cautand am aflat ca ii crapa cateodata coaja chiar pe tulpina de baza si face o boala.Asta a avut, dar e specific montanelor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am gasit informatii bune, cu poze, despre bolile clematitelor si agentii patogeni care le provoaca si metode de control, inclusiv chimice, se precizeaza substanta care trebuie folosita, nu numele comercial al unui produs. Macar sa stim cu ce ne confruntam, cand e cazul  ;)

http://www.clematis.hull.ac.uk/new-disease-toc.cfm
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Mi-am verificat azi clematitele, si am topait de bucurie pentru ca vara trecuta am marcotat cate un lastar la alpina Lagoon si la koreana Duski si se pare ca au inradacinat, pentru ca au mugurei  +dns 
Inca e cu semnul intrebarii Miss Bateman, pe care au nenorocit-o cartitele anul trecut, ramane de vazut daca va da ceva din radacina  ???  In schimb, puisorul de Miss Bateman e bine sanatos  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce frumos! Te-a scolit Bobo? :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Devi guru al clematitelor, Claude  +apl

claude

Pai fur si eu meserie de unde pot  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Si eu as fura de la tine. As incepe cu niste clematite  =)) =)) =))

claude

Haha, n-ai avea ce fura prea mult, ca stau slab la capitolul asta  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

ale

am vazut ieri clematite (diverse soiuri) in praktiker, am retinut niobe, miss bateman.....

anasstasia

Eu dupa Niobe am mers in Prakiker marti, insa nu am gasit...

ale

ieri cand am trecut eu pe acolo atunci aranjau pe raft (posibil ca ieri sa le fi primit). mi-am cumparat  azi niobe, marie boisselot si jan pawel II.

anasstasia

Ah si nu mai am drum prin zona. Ce rau imi pare........imi vine sa mor de ciuda  :'( :'( :'(

einsteinitza

Vine weekendul, fa-ti drum! ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu cred sa am timp. Pina la praktiker fac o ora si jumatate doar dus....