De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Mie mi se pare foarte complicat, si ca o intrebare, ce faceti cu butasii? Adica de cand ii taiati si pana ajung in pamant la prins? Nu e rata de succes mai mica? Eu n-am prins decat taiat si pus in pamant, maxim vreo 15 minute.

Schnuppe

Da' de ceai de salcie n-ai auzit ?

einsteinitza

Nu inteleg, aici m-ai pierdut, ce e complicat.Sa iei butasii sa-i bagi in pamant?

Deci pe HMF, sistemul e asa.Eu am la numele meu doua liste, una de oferte si una de cereri.Cand cineva posteaza pe lista lui un trandafir la cereri, care e deja pe lista mea la oferte, sistemul imi trimite o atentionare, vezi ca cutarica are cerere de acel trandafir.,In acelasi timp, ii trimite si lui atentionare, vezi ca pe lista lui cutarica este cel pe care il ceri.Fiecare e liber sa-l contacteze pe celalalt, cand vrea,daca vrea, si sa perfecteze intelegerea.Eu iti trimit, tu trmiti, ii bagam in pamant.Daca ii pui in ziar si  plic cu bule ajung proaspeti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Eu zic sa incercam si este imposibil sa nu iasa ceva bun din asta.
E posibil ca unele persoane sa nu fie multumite,dar sper sa fie intr -un procent cat mai mic ;)

flordel

Ma gandeam ca daca butasii stau mult, nu se mai prind asa bine, daca voi ziceti ca da, OK.

flordel

Ati vazut ce au prietenii si vecinii nostri sarbi?http://www.petrovicroses.rs/english/collection/index.htm
M-am gandit la identificarea lui Es la Saxengruss, au o multime de din astia vechi.

einsteinitza

Ai intrebat de preturi? Au o mare varietate de trandafiri, inclusiv englezesti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

N-am intrebat, doar m-am uitat si eu, dar mi s-a parut interesant ca au multi trandafiri pe care nu-i gasesti peste tot. Du-te in What's new si acolo au o oferta in weeping standards la 20 Euro...

flordel

Sa stii ca la tine m-am gandit Es, cu trandafirul acela, poate dai peste el. Eu nu pot sa-mi dau seama, cea mai buna incercare a mea a fost Mme Isaac Pereire care s-a dovedit ca nu-i buna...

einsteinitza

Fac o poza cu Madame langa Saxengruss, sa se vada difereneta, daca Madame mai are flori, ca e jos la pensiuni si nu m-am uitat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

M-am tot uitat la pozele cu Saxengruss si a ajuns sa-mi placa mult indiferent de denumirea pe care o fi avand-o, dar, din pacate, nu mai apare in nicio oferta anul acesta, de parca i-ar fi inghitit pamantul. :(
Comanda am facut si la Rosafruct si la Coral, ca sa-mi ajunga  :D , dar dintre urcatori nu l-am ales decat pe Rosarium Uetersen.

einsteinitza

Ika, zi repede si-ti trimit un sac de butasi de Sax.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Sigur ca vreau, zic si saru'mana.  +hug  Poate am noroc si se prinde macar unul.  :)
Dar nu stiu ce as putea sa-ti trimit la schimb, doar, daca mai vrei, phlox alb cu ochisori mov, ca stiu ca ti-a placut.

einsteinitza

Deocamdata nimic, trimite adresa, ca am fost sa ma uit si am unul alaturi iesit langa tufa, deci iti trimit cu radacina.Te rog insa trage-ma de maneca, fiindca nu se poate acum, cam peste o luna, sa cada frunzele, ca sa se prinda.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf



flordel

Pe mine m-ar fi tentat Julia Child.

einsteinitza

Uita-te la el pe HMF, ca nu e chiar ca pe site-ul asta ciudat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

OK, site-ul poate este o panarama, dar Julia Child de acolo chiar seamana cu pozele de pe HMF...

einsteinitza

Incearca daca iti place asa mult, nu e chiar un capat de tara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ok, asa am de gand sa fac, nu ca-mi place din cale afara, dar lumea tot il lauda pe Julia Child asta (si mie imi plac astia galbeni), dar mai interesant au (sau asa pare) Kolkwitzia si Salvie albastra, ambele le caut de ceva vreme. Acum nu stiu, mai bine in cazul asta comand la primavara. Am totusi retineri, n-au denumirile stiintifice trecute la toate soiurile.

Schnuppe

Si Julia asta pare un Austin wannabe . Mai bine iei un Molineux , The Pilgrim , Charles Darwin sau un Grahm Thomas si ai originalele .  :)

flordel

Care-i mai galben? Sau Candlelight ca poate il mai au langa mine...Ce ai alege?

Mihai

Ce dragut"Gradinarul din Austria",dar cu livrare din Ungaria............. :D

Schnuppe

Sa aleg intre Julia Child si Candlelight ? Candlelight , si as mai lasa si bani in plus pentru el !

Dar daca ar fi sa aleg intre englezestii aia pe care i-am mentionat si restul atunci as alege oricare dintre englezesti , cu ochii inchisi . Dar au nevoie de spatiu mult , nu merg cu craite .