De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Ar fi interesat cineva sa faca comanda comuna cu mine in primavara pentru trandafiri de la Rosafruct? Au impus o comanda minima de 140 lei si nu am cum sa ating aceasta limita minima. Daca cineva este interesat, preferabil din Bucuresti (ca sa nu mai implice si costuri postale, doarte ei au costurile postale incluse), insa nu este obligatoriu, eu astept.

Visez la:  Foc de Tabără, Lavaglut,  Leonardo da Vinci, Augusta Louisa (aici ce o iesi ca sint mai multe variante),  Grafin von Hardenberg, The Fairy,  Harlekin si  New Down (pe care credam ca il am si am constat ca m-am inselat). Deoarece fondurile le-am investit intr-o comanda in Olanda, nu cred sa imi permit sa-i comand pe toti, insa pe acestia i-as dori.

Mihai

Daca ma lasi sa studiez oferta lor ,cred ca vei avea un companion........ ;)

anasstasia


einsteinitza

Daca aveti timp zilele astea am gasit un articol scris cu suflet de Petrovick, cel cu trandafirii vechi. Un om pasionat care scrie frumos
http://www.heritagerosefoundation.org/4resources/Rosa%20Mundi/4/RM4_Petrovic.pdf
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu mi-l imaginam batrin adus de  sale cu barba alba cind colo tipul e de -o semeama cu noi ... uite domnule eu cred ca afacearea o are din mos stramosi cind colo .. bravo lui

einsteinitza

Ce mi-a placut mult e cand povesteste peripetiile cu vama, cat de inchisi la minte erau si aia, cam ca vamesii nostri. :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anna

anastasia...cred ca pe toti care vrei sa ii comanzi eu ii am ,o parte din ei sunt  in primul an in gradina ,unii din toamna...pe harlekin nu il am,pe the fairy il voi primi de la es in primvara...eu iti pot trimite la vara lastarei sa ii prinzi la sticla,in functie de cum cresc.
foc de tabara il am chiar marisor si am de unde trimite lastarei....

anasstasia

Multumesc, toata lumea este draguta si imi ofera lastari, insa eu NU sint capabila sa prind lastari. Daca nu sint inradacinati, nu ma descurc. De aceea trebuie sa comand. Iti multumesc pentru oferta.

geodezia

asa ziceam si eu . acum ma pus 50 de peturi cu creci in ele .primele au deja lastari de 4-5 cm asa ca daca iti da lastari vara se vor prinde mult mai rapid ..
eu am pus prima serie in 20 oct a doua serie pe 10 dec si a treia serie pe 15 dec ..
uite-i aici
http://geodezia.sunphoto.ro/Craciun_2011/56305792
am plina sala de peturi vreau sa vad citi ies din iarna  prinsi ca inca nu se vad radacini  prin peturi

anasstasia

I-am vazut Geodezia la tine. Vad ca se tin bine.
Ideea e ca si eu am pus la prins si au putrezit toti. E adevarat ca i-am pus in luna iulie, ca asami-a spus cineva atunci  :P
Decit sa ajung sa deranjez pe cineva sa-mi trimita, iar eu ca o nepriceputa sa-i omor.....mai bine cumpar.

anna

eu stiu ca din luna august se pot pune cu pet in gradina, la sfarsitul celei de a doua infloriri...
multumesc geodezia ptr idee, de ai pune in sticla in casa,chiar nu mi-a trecut prin cap...deabia astept sa fac si eu experienta asta.

flordel

Quote from: geodezia on December 30, 2011, 09:47:14 AM
asa ziceam si eu . acum ma pus 50 de peturi cu creci in ele .primele au deja lastari de 4-5 cm asa ca daca iti da lastari vara se vor prinde mult mai rapid ..
eu am pus prima serie in 20 oct a doua serie pe 10 dec si a treia serie pe 15 dec ..
uite-i aici
http://geodezia.sunphoto.ro/Craciun_2011/56305792
am plina sala de peturi vreau sa vad citi ies din iarna  prinsi ca inca nu se vad radacini  prin peturi
Geo, esti tare de tot cu cracile tale! :yrk
Si Anna, asa stiu si eu de la bunica, august...Se pare ca este cea mai potrivita perioada, dar am prins si in alte luni ale anului, trebuie sa alegi un lastar nici crud nici complet lemnificat.

anasstasia

Pai aia e, sa ai ochiul sa sti sa-i alegi, sa sti de unde pina unde sa tai, cit sa-l in introduci in pamint. Poate mai fac o incercare cu ce am eu prin gradina.... Ziceti ca in august se prind....Imi puteti spune exact si ziua??? =)) =)) =))
Acum serios: prima parte a lunii, mijlocul ei sau la sfirsitul lui august? Cred ca trebuie un topic pentru neinitiati in ale prinsului cu PET-ul.

Mihai

Nu vrei sa-ţi fac un proiect,o schema,ceva?
Bineinteles cu data!

anasstasia

O harta este perfect. Data este musai sa fie trecuta.  :P

flordel

Pai daca esti la capitolul harti, fa-mi si mie una cum ajung la Antike 89... =))

Mihai

Pe harta mea sunt doua direcţii:
1.Butaş in vara
2.Cumparat pentru tine, din sursa de incredere,un trandafir"de firma" ;)

anna

in luna august urmaresti trandafirul care te intereseaza sa il inmultesti ...apoi astepti sa treaca floarea bine , dupa care numeri 5-6 ochiuri mai jos ,unde poti taia ...apoi cureti lastarul de frunzulite si lasi pe ultimele doua de sus...groapa sa fie adinca mai mult un pic ca  lastarul si lata un pic mai mult ca sticla de plastic si sa lasi  2-3 centimetri varful lastarului afara...apoi pui petul ...si din cand in cand pui apa pana vin ploile de toamna si daca nu ploua toamna tot mai pui apa...
se mai pot pune lastari si in celelalte luni incepand cu luna august pana la sf anului in functie de vreme...aaa si inceraca sa destelinesti pamantutul in zona care vei pune lastarul...
...aceasta e experienta mea...nu am prea multa experienta dar sper sa incerci anasstasia ...  ;;)

anasstasia

Partea proasta este ca eu nu stau la tara, deci nu are cine sa ude butasii acolo. De aceea trebuie sa-i pun la PET in ghiveci si mi-e teama ca sansele sint mai mici, insa teoretic am inteles cum trebuie procedat asa ca de incercat sigur voi incerca. Doar 1-2 cm las virful lastarului afara si restul ingropat? Eu stiam ca 2 noduri in pamint si 3 afara...

geodezia

Dintre toti trandafirii inmultiti cu petul in gradina a mers ala roz care l-am facut si liana si pomisor si tufa .. si a mai mers focul de tabara .la astia 2 am avut succes cu prinsul sub pet in gradina .. daca dau chix cu experianta asta la pet am sa starui cu peturi in august ca am petul am pamintul doar pun crecile .. ar fi pacat mai ales seria 2si 3 ca am alergat dupa ei prin toata baza de aprovizionare cu forfecuta de unghi in mina si prin tot centrul Ticleniului de ziceau aia ca sunt la intrecere sportiva

anna

anasstasia ...  3 cm ar fi deajuns daca este in afara lastarul ,incearca si mai mult si mai putin...si eu tot la tara m-am dus sa ii pun la pet... nu am posibilitate decat la 2 saptamani sa ii ud....dar m-am orientat sa pun la prins in portiunea unde curge apa  la streasina  ,se mentine umezeala mai mult timp locul fiind si putin umbros cu soare de la 2 dupa amiaza,s-a prins tot ce a fost pus ......Doamne Doamne are grija.
varianta lui geodeza , pus la sticla  intr-un balcon la mine acasa  mi se pare si mie favorabila sa ii pot ingriji o perioada...dar totusi cred eu ca nu pot fi  tinuti mult timp ,in martie trebuiesc plantati in gradina...si trebuiesc udati....  +ham

einsteinitza

La 1001 islans roses, au reduceri la unii trandafiri. Chiar si unii englezesti au preturi atractive. Au si trandafiri pe care nu-i aveau, cum ar fi
http://www.1000islands.nl/shop/shopexd.asp?id=773&bc=no
care in pozele de pe HMF arata asa
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.149694
Frumos, nu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Sint frumoasi dar sint scumpi  +ham Gata, nu ma mai uit ca ma ia cu ameteala. 2 comenzi in primavara asta in afara sint deajuns. Nu mai aduceti tentatia in ochii mei, ca nu stiu cit pot rezista  ;D

einsteinitza

Sumpi? De la 5 Euro in sus, nu mi se par asa scumpi.....ma refer la site-urile din afara. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Comparativ cu Petrovic sau cei de la Lottum sint mai scumpi.