De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Daca mai e cum stiam, e casa particulara, deci poti suna oricand in limitele normale. Nu te astepta la cine stie ce magazin fitos, cu depozit si personal mult!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Rosafructul are maganin (cu depozit) in loc. Unirea. Acolo tin toate plantele, in spate au teren unde le stratifica peste iarna. Cand am fost la ei la inceputul lunii, mi-a scos trandafirii de la stratificat, practic erau legati in snopuri de 10 buc, si plantati asa si musuroiti.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Quote from: maryam0990 on March 21, 2013, 12:09:39 AM
Multumesc pentru raspunsuri!
Aveti idee care este programul de lucru la depozitul de la Rosafruct?

Daca ajungi la ei crezi ca te-ai putea deranja si pentru 1-2 trandafiri pentru mine?? Mie imi este absolut imposibil sa ajung la ei si m-ai ajuta nespus avind in vedere ca ei nu mai livreaza in tara.... :-\

geodezia

http://dianadia.sunphoto.ro/
eu de aici am mai luat ceva rose nu multe vreo 5-6 ca are si hocu pucus ala cu toate ca mai am 2 da sunt mici mici .. si vreau sa ii indesesc .. spor la cumparaturi
eu  am mai luat cite ceva mai multe nu numai rose

Anca73

Buna . Vreau sa comand trandafiri Gertrude Gekyll . Mme Isaac de perreire, rosa de recht, souvrnire de Malmaison .stiti cand se mai fac comenzi?  De la eutopia am vazut ca trebuie sa faci comenzi mai mari iar la gradina bijoux sunt foarte scumpe

Anca73

Am comandat in final rosa de rescht laparadis verde. Quatre saisons nu mai aveau. Arecineva o lista cutrandafirii care sunt si pentrudulceatadarsuntsiornamentali?

claude

Poate e mai bine ca nu mai aveau Quatre saisons, ca daca vand trandafirul care e in poza, ala clar nu e Quatre Saisons  ;D
Pentru dulceata sunt buni trandafirii din grupa Damascena, sau alti trandafiri cu petale subtiri si care pastreaza parfumul si dupa ce s-a ofilit floarea.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Anca73

Atunci sper ca macar sa fie rosa de rescht! A mai fost ceva asemanator, am inteles de pe forum cu sachengruss, care se pare ca era mme isaac perreira daca am inteles eu bine,!

einsteinitza

Eu nu inteleg ce e pe forum cu rose de rescht saxengruss si isaac pereire.....
Ce intelegi prin si ornamentali  si de dulceata?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Anca73

Adica sa aiba o perioada de inflorire cat mai mare dar sa fie si de dulceata, sa aib acel parfum specific trandafirilor vechi si sa infloreasca o perioada cat mai mare
Cat despre sachengruss a fost postat, daca m inteles bine, de o firma care comercializa trandafiri, un trandafir care era de fapt mme isaac de pereirre

einsteinitza

Caracteristicq principala a trandafirului de dulceata, cum ti-a explicat si Claude, e sa PASTREZE PARFUMUL SI DUPA CULES. Sunt multe persoane care fac dulceata din tot felul de trandafiri, se bucura de ea, insaa e o diferenta de la cer la pamant intre dulceatea facuta dint-un trandafir cu parfumul unui trandafir vechi si dulceata din TRANDAFIR DE DULCEATA. in momentul in car gusti ceva facut din adevaratul trandafir, chiar si dupa o iarna, e o nebunie de miros, ti se umple gura de parfum!
Acesta trandafir nu este nici cu inflorire lunga si nici nu are o tufa prea ordonata. Se scutura la ploaie si  trebuie ules in alea doua saptamani cand e in plina floare. Deci nu avem nici o lista pur si simplu fiindca nu exista! :D
E spectaculos in prima saptamana de inflorit, e batut de flori, e minunat ca o tufa de maces roz, dar in rest.....
Pana la urma poti face dulceata si din Chrysler Imperial, ca are nostalgia unei dulceti de trandafiri, e dulce, are si ceva parfum, dar nu se compara, dulceata facuta din trandafiri speciali de dulceata este o nebunie, la fel si siropul! Parfum pe paine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Anca73

Ok. Aminteles. Deci rosa mea derescht este un surogat :-\

einsteinitza

El este un damask deci nu e surogat, poti face dulceata. Nu este insa asa de florifer cum este de ex kazanlik. E oarecum remontant si din acest motiv nu are un val de flori in care sa nu mai vezi frunzele de atatea petale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Anca73

Ok! M-am linistit! Sa sti ca am citit aproape totblogul tau referitor la trandafiri. Ma relaxeaza extraordinar!

einsteinitza

Din cate imi aduc aminte am mai avut odata o discutie pe aici despre Quatre Saison ala care e un rugosa dupa frunze si boboci!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on March 31, 2013, 06:43:26 PM
Quatre Saison ala care e un rugosa dupa frunze si boboci!

Eu ma tot intreb daca fac asta din ignoranta si prostie sau din nesimtire si dezinteres fata de ce baga pe gat clientului  :-\   Ca pana la urma ma gandesc ca n-ar da naibii faliment pepiniera aia daca ar cumpara de afara 2 Quatre Saison de la care sa poata recolta material pentru altoit
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Eu cred ca este dezinteres. S-au invatat ca ce scot pe piata romanul va cumpara fara sa-si puna prea multe intrebari si se gindesc ca merge si asa....In timp eu cred ca lucrurile se vor schimba, pe masura ce clientii vor fi din ce in ce mai selectivi cu firmele de unde cumpara.

claude

Se vor schimba daca (,) clientii reactioneaza. Asa ca eu maine o sa le dau telefon sa-i intreb despre trandafiri, dezinteres si nesimtire  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Anca73

Buna! Am renuntat la comanda de la paradis verde pt ca era scump transportul .eu doream doar rosa de rescht  dar am intele s ca cei de la rosafruct vor sa reia expedierea prin curierat din noiembrie. Daca mai sunt comenzi la petrovici sunt intersata.

geodezia

Draga Anca uite de aici am luat rose sanatoase in toamna si primavra asta nu am avut nici o pierdere
http://clematite.sunphoto.ro/TRANDAFIRI_DE_VANZARE-POULSEN
daca te inereseaza imi scrii pm si iti dau telefonul doamnei
eu nu am avut nici o pirdere rosele au lastarit toate cu multi lastari
uite stiu ca trandafir de dulceata are si aici
http://cornelia79.sunphoto.ro/
vroiam eu sa cumpar dar momentan sunt falimentata  =)) =))

Anca73

Gertrude gekyll rezista in zona noastra? Eu louiesc in jud olt adica in sud. Trebuie protejat iarna?

Gxgeorge

Quote from: Anca73 on April 03, 2013, 06:14:37 PM
Gertrude gekyll rezista in zona noastra? Eu louiesc in jud olt adica in sud. Trebuie protejat iarna?

Rezista sigur, e un trandafir pentru zona climatica 5.

Anca73


einsteinitza

Oricum merita sa le faci un mic musuroi cu pamantul din jur toamna tarziu, sa protejezi un mugure doi in caz de vreme aiurea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Ati cumparat trandafiri de pe www.parcuri.ro? Cum s-au comportat? Sfatuiti si pe altii sa cumpere?
Ma intereseaza in momentul asta 2 Iceberg-uri, care nu au trecut de seceta si de iarna asta. Au fost de la rosafruct dar au fost cam plapanzi. Nu stiu de ce in primavara lui 2012 toate floribundele de la rosafruct au fost cam plapande. Pana atunci nu am avut treaba cu produsele rosafruct, rata de prindere a fost 100 la suta. Dar poate inghetul si seceta le-a luat din vigoare.
Deci, cum e cu parcuri.ro? Ce ma sfatuiti?