Rosa Kazanlik

Started by einsteinitza, October 20, 2010, 09:45:38 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Eu cred ca se impun niste informatii de la crescatorii de Kazanlik. Poate confirma si Claude ce spun eu aici.
Kazanlik NU E UN TRANDAFIR DE GRADINA.
Adica, la ce ma refer. E extrem de spinos, are niste ghimpi mici si mai mari dar e plin de ei, e ca o razatoare =)), nu te poti atinge de el, taiatul e un chin. Are ramuri cam moi, care nu stiu cum fac dar lastaresc in toate directiile, si se imbarliga cu restul tufei, cand incerci sa le elimini sau cat de cwt sa le ordonezi e jale, fiindca se agata definitiv intre ele si rupi tot cand vrei sa le scoti. Ele de fapt nu cresc foarte liber daca sunt mai lungi se aseaza pe celelalte si totul devine o masa de pericol. In perioada de vara, cand nu are flori, tufa pare mai mult dezordonata, are un aer de neingrijit, si poate degarnisi usor in partea de jos, care se lemnifica asa cum face de ex macesul de pe dealuri. Am patit-o eu in timp cand am lasat tufa mai mare. ;D
Perioada de inflorire este scurta, cam de doua sapamani, brusca si destul de periclitata. Avand petale subtiri- unul din motivele pentru care e Trandafirul de dulceata- daca da o ploaie, sau un vant mai puternic, e deja varza. Florile se strica, petalele cad imediat, sunt foarte usor de desprins de tufa, jos apare o masa mare de petale maro, ude si macerate, extqrem de urat. Daca e pe iarba sau pe o zona verde, trebuie neaparat stranse bine fiindca uratesc iarba, se transforma intr-o masa de frunze muiate si urate. Nu e un trandafir de pus pe gazon sau langa casa "sa faca frumos"! Trebuie pus undeva unde nu dai de el, undpe nu te agata zilnic, unde nu vezi decat frunzisul mai de departe si nu vezi dezordinea tufei, dar de unde poate parfuma o amera, sau o zona de terasa, sau un balansoar, fara sa incurce vizual sau fizic!
Fiindca are o calitate, una singura! Parfumul! E ceva de vis! Dar un vis care, comparat cu un th superparfumat, pare kitch! Parfumul e cumva greu si invaluitor, e acolo, zace in zona, spre deosebire de cel de la alti trandafiri care e adus de miscarea aerului. El e acolo, sta la metri de tufa, umple zona, e ca o aura uriasa greoaie, mereu am impresia ca, daca era un pic mai mult, cadeai pe jos de la el! :D
E un parfum ca esentele alea bulgaresti de pe vremuri, e imbatator! Dar numai doua saptamani! E trandafirul gospodinelor! Fiindca sunt alti trandafiri cu care poti ocupa locul in gradina, extrem de parfumati si de decorativi. Asta e strict de cules repede florile, pandit fereastra aia cand e in floare, cand sunt cateva zile umede dar fara ploi, si cules. Daca ai o saptamana ploioasa, l-ai ratat. Adica ai ratat valul prinipal. Sigur ca infloreste si el treptat, d ar are o parte scurta principala de inflorit. Sigur ca si duoa saptamaiamai clegi flori, dar nu ca in valul principal.
Poate ca am exagerat putin, dar daca il puneti in gradina, sa stiti la ce sa va asteptati. Scoateti putin poezia pozelor, ca nu e chiar asa. Da, si eu i-am facut poze frumoase, normal, eu iuubesc toate vechiturile,  +ham, dar nu toata lumea e ca mine. Iar dulceata din el nu are egal. De fapt, cel mai bun, dupa mine, e siropul. Siropul e genial, perfect, parca iei o gura fix din trandafir cand i bei. Parca in dulceata u se mai simte chiar asa, dar e cea mai rafinata, fiindca, dupa mine, petalele au marimea si textura perfecta, nu le simti pe acolo ca pe nste carpe. Stiau ei ce stiau, cei ce faceau dulceturile astea.......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Multumim Es, pentru pretioasele informatii. E bine de stiut unde sa-l pui Eu il vreau pentru dulceta

lordu

Toata lumea il vrea pentru dulceata  :)
Eu il pun la tzara, ca am loc berechet prin fundul gradinii.
Sau il pun linga fintina, mai bine...
Cit de mare creste, se catara cit de cit ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Trebuie tuns ca sa nu imbatranessca tufa. Nu merge urcator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marcelpodelean

Si al meu e iubit de albine.

geodezia


Ligia

Doresc sa cumpar ROSA DAMASCENA TRIGINTIPETALA (KAZANLIK) .
Unde gasesc butasi de Kazanlik?
Va multumesc!

gabriela jalba

Poate apar in Dedeman.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=