Decoratiuni de iarna si de Craciun

Started by flordel, November 03, 2010, 10:37:38 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

La cite pisi are,chiar ca poate impodobi un brad cu ele. =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Numai asta mic e atras de brad, si mereu fura cate un glob!

Rux, ce ochi ai!
Da, sunt doua jilturi primite acum de la o matusa, unul deja a fost restaurat, celalalt asteapta randul. Sunt tare frumoase, dupa gustul meu.imediat le-ai ochit!

Uite, cel care e aproape gata!

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Superb ! Absolut superb !
Immm ce imi place ...

fdana


Opal

Quote from: claude on January 03, 2013, 03:27:30 PM
Arata foarte fain, asa, in straturi, e de efect! La anu' poti sa-l faci decorat cu...matze, ca vad ca sunt amatoare  :D
Tu ca e obicei esti cu pusul gazului pe foc
Imi ajungeau lighioanele pe care le aveam
Copii mei s-au gandit ca din primavara se apuca de adunat pisoi pt decorat bradul la anul
De parca n-am fi avute destule
Cred ca pun forumul pe site-uri interzise
O sa ajung sa intru numai la ore cand copii dorm ca altfel numai prostii invatza pe aici
Au ochit ceva mancaruri si vor sa ma puna sa le fac

claude

 =))  Pai cine te pune sa lasi copiii sa citeasca elucubratiile mele

Cu mancarurile si eu as vrea sa fie cineva care sa mi le faca...eu sunt prea lenesa cand e vorba de cratita  ;D  Da' tot m-a facut sa salivez ultima reteta a lui Es, crantz-ul  +hypno si, cum nu m-am putut opri din salivat acum tocmai mesteresc la o prajitura cu afine, reteta de pe net, ca e mai simplu de facut decat bunatatea lui Es  ;D  Si daca iese buna va dau si voua reteta  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Asteptamreteta, am niste coacaze in congelator! Dar si krantzul se face usor sinrepede, sa il faci odata si ai sa vezi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Retetele ca retetele ,dar mie mi-au ramas ochii si gandul la jilturile alea. Superbe. Si am si unde sa le pun. +dns  =))

einsteinitza

 =))
Si eu am! Dar mai dureaza pana vor ajunge sa arate cum trebuie, deocamdata bine ca sunt. Si bine ca e iarna, si am  timp mai mult de curatat,, ceruit, etc.
Totusi am asa o senzatie ca s-a scurtat timpul...parca mai demult faceam sute de lucruri pe zi, acum, mult mai putine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Quote from: claude on January 05, 2013, 06:07:20 PM
=))  Pai cine te pune sa lasi copiii sa citeasca elucubratiile mele

Cu mancarurile si eu as vrea sa fie cineva care sa mi le faca...eu sunt prea lenesa cand e vorba de cratita  ;D  Da' tot m-a facut sa salivez ultima reteta a lui Es, crantz-ul  +hypno si, cum nu m-am putut opri din salivat acum tocmai mesteresc la o prajitura cu afine, reteta de pe net, ca e mai simplu de facut decat bunatatea lui Es  ;D  Si daca iese buna va dau si voua reteta  ;)
Pai na cine poate sa-i cenzureze cand vin si se pisicesc pe langa mine
In materie de prajitguri sunt tufa asa ca sunt linistita
De gatit gateste barbatul meu,da rprajituri nu face nici daca il jupui(nici  daca-l roaga odraslele )
In ultima vreme cum ma asez  sa citesc pe forum cum am in bratze sau in cap copii ,catei si pisicile
Si sora-mea imi face zilnic aproape program de forum

einsteinitza

Si ce, ti-e rau asa? ;D
Tot familionul fericit, gradina umpluta intr-o toamna cu plante bulbi si alte cele, de gatit gatesc altii, nu ai decat sa citesti ca toata lumea e fericita cand faci asta se pare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

La mine decoratiunile de Craciun incep somnul. De Boboteaza strig,in fiecare an. Is doua zile la rind sarbatoare si pot s-o fac lent,fara a imi incurca celelalte treburi. Mi-a luat vreo 7 ore de strins si pus la loc fiecare flecustet.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Opal

Quote from: einsteinitza on January 07, 2013, 07:45:21 AM
Si ce, ti-e rau asa? ;D
Tot familionul fericit, gradina umpluta intr-o toamna cu plante bulbi si alte cele, de gatit gatesc altii, nu ai decat sa citesti ca toata lumea e fericita cand faci asta se pare!
Gresit ,gradina altora am umplut-o cu bulbi nu pe a mea
Daca puneam cateva mii de bulbi cum pune prietena mea
trebuia sa demolez casa pt spatiu
Gatesc altii,dar eu trebuie sa fac aprovizionare si sa spal vase si sa deretic in bucatarie
In plus cica mai trebuie sa si muncesc pt bani

einsteinitza

Ma refeream la stocul de trandafiri. Din cate am intels, ai primit deja in toamna peste o suta, plus bulbi, si probabil nu s-au oprit aici, au mai fost cumparaturi. Ai si din anii trecuti, ce ai mai povestit ici colo, la astea ma refeream. E frumos ca in doi trei ani sa ai toate puse in gradina!
Cu asa familie mare, nu imi imaginam ca stai, dar eu de zece ani lucrez si nu sunt gata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Cand ai scris 100 de trandafiri era sa protestez,dar daca ma gandesc bine cred ca ma apropii de cifra
Din numaratoarea mea sunt vreo 70 cumparati anul asta
Doar ca-s pusi in 2 gradini ,una la mine si una la sora-mea desi sunt apropiate
Am mai dat cadou cativa dintre trandafiri ,dar in jur de 60 tot am pus
Trebuie sa ma apuc sa fac o lista cu trandafirii din gradini
Gradina mea are mai bine de 50 de ani,in ultimi aproape 20 a suferit  diverse procese de intinerire si reintinerire
De vreo 3 ani cred l-a palit pe barbata-miu  boala trandafirilor,pe sora-mea o palise mai de mult da ea are nevoie sa cloceasca orice idee pana se apuca de cumparat
Daca ma gandesc bine nu cred ca am sa termin gradina in viata asta ca mereu apar idei noi
Ar trebui sa scot ornamentele din gradina,dar parca nu ma indur
De brad n-am sanse sa ma ating inca cel putin 2 saptamani
Dar as putea spune ca 2 din pisici au hotarat sa-l reorneze si abia daca reusesc sa dau jos
In plus eu am o gradina mica,terenul pt gradinarit e sub 500mp,nu se compara cu suprafata ta
Din ce am citit ai o suprafata cam de 10 ori mai mare

gabriela jalba

Opal,deci fetele-s multumite acum de pisicute !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Opal

In general sunt multumite de ce au,acum pisoi sunt la mare pret
Ieri am fost la magazin dupa pamant si bureti
Au inceput sa-mi decoreze casa cu paharele si ghivecele cu seminte sau cu aranjamente facute in bureti
Abia apuc sa zic eu ceva ca ele sunt cu 3 pasi inaintea mea
Pt primavara ar vrea boboci de rata si gasca si niste pui
Abia am reusit sa reduc din animale si o iau de la capat
Macar au strans din coronitele de Craciun ca se uscasera
Uneori ma gandesc ca le-a dona si pe fete macar asa cate 2 saptamani din cand in cand,dar mi-e ca nu mai am loc in casa la intoarcere

sicamin

Maine voi strange si eu pomul ca au trecut sarbatorile. La mine s-a mai prelungit Sf. Ion  :D



flordel

Imi pare rau ca n-am pozat bradul, l-am facut de Craciun, am uitat sa-i fac poza si cand am venit dupa anul nou am constatat ca se uscase destul de rau.
Se scutura si i s-au indoit crengile, l-am scos aseara... :(

einsteinitza

Sica, bradul tau e asa delicat si natural, parca vezi piticii strecurandu-sew pe langa el.

Da, da ne-ai lasat cu ochii in soare, cine stie ce culoare de luminite o sa vrei anul viitor, si nu cautam ca nu ne-ai aratat ce a iesit! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sica,sa-ti tyraiasca Ion !!! Iac-asa mai tii bradul. Ce fainut e !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

  Duminica e primul Advent !!!
Cum va pregatiti? Gata decoratiunea cu luminarele ? Dar cu micile cadouri cum stati cum stati ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

A fost imposibil s-o opresc pe fiicamea sa decoreze casa pentru Craciun...asta pe la inceputul lui noiembrie. Bradul l-a facut si desfacut de doua ori. Anul trecut am tinut bradutul pana aproape de Paste  :D E sarbatoarea ei preferata. Poate pentru ca atunci oamenii isi fac cadouri ( ii place foarte mult sa daruiasca ). E o nazdravana  :x
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika