ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

sau oare florile de rosii nu contin aceiasi substanta toxica ca si cele de cartofi ... +ham

einsteinitza

 =)) =))
Dar cum recoltezi cartodii, numai cand moare rosia?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Danero, oricum, rosiile au ca si cartofii solanina...
Interesanta planta; mi-ar place asa, ca sa iau ochii lumii.
Anass, daca ai strins seminte de la cel negre....La mine n-au mai ajuns la copt, si am ramas fara.
Incepins de la sfirsitul lui august am avut si eu ceva rosii : de o salata pe zi si muuulte pentru murat. S-au facut mari ca harbujeii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Iti trimit cu drag, am 2 soiuri: unele negre mari si cherry negre (preferatele mele). Trimite-mi adresa in privat.

Nu e nimeni interesat de schimb de seminte?

anasstasia

Gabi draga, 5 seminte din cea mare ai avea? Ca ma tenteaza maxim. Eventual numele il sti?

gabriela jalba

Am precis. Toate trei au fost uriase,restul cam pina in 600gr. Nu le stiu soiul.Acuma..asa or fi de la mama lor, sau le-o fi priit locul si timpul si s-au dezvoltat.... Iti trimit cind o sa umblu la seminte. Imi notez acum in agenda si pina cind o fi de pus rasduri, sigur iti trimit.
Negre de amindoua, dar tot asa, citeva seminte. Ca daca am doua -trei plante e suficient.Doar pentru culoare. M-am axat pe astea mari, carnoase si fara seminte multe. Am mai avut anul trecut o varietate lungi groase, cu un pic de virf,foarte carnoase si foarte putine seminte; l-am pierdut  +ham
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Pacat ca le-ai pierdut. Si eu la fel, o sa pun cate 5 seminte la germinat / soi. Oricum voi cumpara destul de multe soiuri si astept si un pliculet de seminte din Bulgaria. La anul sper sa am ce imparti  :)

claude

Anas, ce iei din Bulgaria? Tot aud povestindu-se despre soiurile de la bulgari, as incerca si eu ceva  ;D   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pana acum am cumparat de la firma florian si am fost multumita. Activez insa si pe un topic de gradinarit bulgaresc (am ajuns acolo cautand detalii legate de trandafiri de la dimov si florov) si un membru a fost dragut si mi-a trimis seminte de rosii dupa ce am spus ca sunt interesata de seminte de rosii marita. Acum...ce mi-o fi trimis nu stiu. Astept plicul!

gabriela jalba

Iar eu astept recolta ta d anul viitor !!! Doamne-ajuta !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Un topic interesant p un forum de pasionati de rosii! Tot forumul e bun de frunzarit, muulte informatii, dar e ineresant cat de nepasatoare sunt rosiile plantate foarte aglomerat ca rasaduri, din lipsa de spatiu.
http://www.tomatoville.com/showthread.php?t=437
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

ANAF, cum au fost roșiile de la Forumistul bulgar, cum au rodit pana la urma?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Am primit un soi si un hibrid de la prietenul bulgar. Nu stiu cum vor performa anul acesta, nici nu le-am semanat. Abea astept!

einsteinitza

Si ce aștepți? La câte ai pus, nu te tentează si astea?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Inca nu am semnata rosiile. Le pun saptamana viitoare. Am decis sa mai astept un pic, e inca destul de urat afara, e prea mare nebulozitatea si nu vreau sa devina balerine.

einsteinitza

Da, ai dreptate, si peste încă o săptămana vine iar rece si urat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Rosie cumparata intr-un supermarket din Iasi!





einsteinitza

Da, nu e surprinzător, eu nici nu mai pot sa cumpăr de când le cresc pe ale mele. Am încercat, am mâncat jumătate si apoi la gunoi. Deocamdată nu a sosit timpul in care comerciantul sa aducă si lucruri de calitate, se cere masiv ieftin si atât!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Fantastic! Nu am mai vazut asa ceva! Ar trebui sa postezi peste tot, inclusiv pe FB sa vada toata lumea ce mancam. Nu inteleg cum au germinat semintele in rosie.

geodezia

Faceai experiment le punei in paharute sa vezi ce muma de rosii aveai mulllt mai devreme
normal ca sunt porcarii
cine stie de cind sunt in galantare de au crescut atit dar rosia pe dinafara este tare bine mersi
va dati seama cu ce substante sunt tratate ?

gabriela jalba

Am citiva ani buni de cind nu mai iau rosii de cind mininc numai cind se fac ale mele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=