Ghimbir

Started by Loredana06, May 09, 2007, 01:21:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

In Ianuarie am pus doua rădăcini de ghimbir in ghiveci. Rămăseseră prin frigider si dăduseră muguri. Acum am patru tije la ghiveci. Oare sa ii mut mai încolo in grădina? Sau sa nu risc si sa ii cresc la ghiveci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Am pus si eu in ghiveci dupa ce au dat mugurii dar nu au mai rasaritdin pamint.Am avut pusi in apa ,si cind mugurele avea cam 3-4 cm ,l-am plantat in pamint.A avut ceva tije ca la gladiole  peste vara ,dar s-a topit planta cu totul,nici urma de radacina,in pamint.Eu am facut asta din lipsa de ocupatie ,sau de dragul dea ingriji ceva,ca mai bine imi cumpar de la magazin  radacina ,cind imi trebuie.Baietii mei sunt nebuni dupa mincarea asiatica.Incearca cu 2 tije in ghiveci si 2 in gradina ,ca ,experiment

einsteinitza

 ;DDA, eu folosesc mult si la ceai când se arată o răceala!
Iar prin localitate nu prea am sursa, asa ca poate iese cu asta, măcar sa ma scape când nu am chef sa merg 30 km pentru o rădăcina!
Dar tu ma dezamăgești, eram foarte mândra de "Gladiolele" astea! Sper sa nu se topească!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Coina, nbu ai de ce sa se topeasca..... aia e o exceptie.. de obicei se descurca  bine in gradina daca ii scoti in fiecare toamna si ii  tzii  la loc racoros  peste iarna.

einsteinitza

Ce bine! Hai ca poate are șanse. Arată foarte frumos, parca e bambus!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro