Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: 1 2 3 4 [5]   Go Down

Author Topic: Trandafirul Reginei  (Read 10466 times)

Schnuppe

• Guest
Re: Trandafirul Reginei
« Reply #100 on: November 23, 2010, 08:46:40 PM »

Este mai complicat decat cum procedati voi , si ma gandesc ca poate acesta o fi motivul pentru care dl. Wagner nu a adus nimic , este posibila si varianta aceasta . Este greu , trebuie stiuta descrierea originara , gasite cam toate sursele despre acel soi ( probabil nu prea mai sant surse , sau au disparut ) . Poate exista mici amanunte care ar putea face identificarea mai sigura , adica sa cam stii cum ar trebui sa fie soiul cautat . Dar nici asa nu este foarte sigur , s-ar putea ca acolo sa fie un soi din cele cateva zeci de mii care sa fie asemanator . Nu santeti profesionisti cu o viata dedicata studierii trandafirilor Muhle , stiti cateva chestii despre ei si va place mai mult imaginea romantica a perioadei in care au fost creati . 

Apoi, ar trebui cercetata sursa din care provin , chiar daca la rosariul Sangerhausen scrie ca ei provin de la cineva care ii are de la altcineva ce faceti ? Ii credeti pe cuvant si cu asta s-a incheiat ?   Trebuie cautate dovezi daca  acel rosariu chiar l-a primit din acea sursa si tot asa . Nu poti avea o certitudine in asemenea cazuri , nu exista o semnatura genetica , sant doar niste descrieri sumare . Nu sant nici soiuri cu succes de masa , aici este adevarata problema . S-au intamplat confuzii la soiuri mult mai comerciale , ce sa mai vorbim despre soiuri unicat ?

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #101 on: November 23, 2010, 08:48:53 PM »

Asta merge vazand si facand. Ei ne spun de unde il au si ce e cu el, incercam sa gasim si alte informatii, poze, si o alta sursa concurenta.

Schnuppe

• Guest
« Reply #102 on: November 23, 2010, 08:59:25 PM »

Asta spun si eu . Nu as cumpara din prima , hai da-mi banii ca am eu ceva Muhle . Trebuie cercetat ce e cu ei si daca sant chiar ei .

Ionela

• Moderator
  • "Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"
« Reply #103 on: November 25, 2010, 07:31:29 AM »

Pai da, ca cineva trebuie sa ne aduca cu picioarele pe pamant :D :D :D  Dar vin si va intreb o prostie: cine va impiedica sa credeti cu strasnicie ca ati gasit trandafirul cautat?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

• Moderator
« Reply #104 on: November 25, 2010, 08:34:31 AM »

Am apelat si la Hannes de pe forumul strain,austriacul cu care am palavragit putin pe tema asta.El este un adevarat pasionat, si Prieten cu Eva K S asa ca ii scrie el sa o roage sa ii trimita poze din interiorul catalogului, daca exista.Sau alte informatii de la ea. Are si un amic la angerhauser, si mi-a spus ca incearca sa obtina butasi pentru altoit.Ne altoieste el si ni-i da,pentru comparatie. Oricum, la S. sunt doua din soiuri, nu unul :)

einsteinitza

• Moderator
« Reply #105 on: February 09, 2011, 04:51:43 PM »

In sfarsit, am vesti. Austriacul de care va vorbeam este intr-adevar un om de onoare. Areusit sa vorbeasca in toate partile si a optinut PDF-uri cu cateva din cataloagele Muhle.Care de fapt, pe cataloage, este scris Muehle.
Ce e interesant e ca sunt si trandafiri pe trunchi, deci acestia nu sunt chiar o noutate.Vorbim de un catalog din 1926!
In catalogul din 1908, este o descriere amanuntita a soiurilor,este foarte frumos aranjat si prezentat.Din pacate copiile scanate sunt destul de slabe, fiind la a cincea mana. +hypno
Pages: 1 2 3 4 [5]   Go Up