RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Banuiesc eu ca se numeste........Corylus avellana Fuscorubra......

Radu

Am doi, Mihai. Mulţumesc.
Rux a avut grijă.  +hug
Sper să meargă, sunt încă abia prinşi.

Rux

Mihai ,habar nu am ,tie nu ti-am trimis doi?
Nu stiu daca este nevoie de doi ...  dar ,iti trimit in toamna ca mai am de trimis la doua  colege .

Radu ,ma bucur mult ca va bucurati    tu  si fetele tale . Spor sa ai  in toate !

Radu

Multumesc, Rux.
Eu sunt cam primitiv în domeniu..... dar nu las să moară nimic.  Alunii tăi merg bine şi vor merge bine.  :-bd :-bd :-bd

Mihai

Rux,ţin sa-ţi multumesc şi aici pentru bunatatea ta +hug
Nu,am primit numai unul dar am avut grija sa-l plantez langa ceilalti doi pe care ii aveam deja.

Rux

 Cu mult drag !
Mihai ,daca crezi ca trebuie completam in toamna !
  Sa va bucurati  de ei !
Sa vedeti ce frumosi vor fi !!!!!!  +hug +hug

anasstasia

Eu ma abonez la unul nou, pentru ca al meu a sucombat prin deces. Daca vei mai avea. :x

Mihai

Quote from: anasstasia on May 21, 2012, 09:56:25 PM
Eu ma abonez la unul nou, pentru ca al meu a sucombat prin deces. Daca vei mai avea. :x
Pai daca e vorba de abonament ,Anasstasia,atunci am in vizor cativa trandafiri de la tine ;)

anasstasia

Cu drag. Doar sa supravietuiasca si sa creasca.

Radu

Ei, na............ să vă spun, o să fiu oleacă bunic. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Să nu vă supi pe mine dacă o iau niţel razna. La 43 de ani e cam ciudat să ai urmase de gradul 3. Va fi o fetită. :-bd

claude

Sa traiesti, buniculeeeee!  :D :D :D :D :D :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Mai sa fie!  +hug
Sa fie frumoasa, sanatoasa si cu mult noroc nepoata, iar tataie sa aiba energie, dispozitie si viata lunga sa aiba grija de ea.  :-bd
Cam tanar tataie, o sa zica lumea ca-i a ta cand o s-o plimbi prin parc! ;D

Rux

Radule ,ce fericire !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Super !!!!!!!!
Sa va traiasa si sa va bucurati de ea!
Buniculeeeeee +apl

Radu

Multumesc!  +hug Poate era mai bine să spun "străunchi" sau cam aşa ceva, e copilul nepoatei mele dar atâta m-a înnebunit nepoată-mea cu "bunicule" că nu mai ies din vorba ei.  ;;)
Oricum, suntem foarte happy.  :D :D :D


einsteinitza

Esti bunic! Esti bunic!
Ce frumos, maama, ce bucuros cred ca esti!
Sa va traiasca, sa fie totul usor pana atunci si vezi sa n-o rasfeti exagerat, asa, ca bunicii doar ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Şi mai am şi primele gura-leului înflorite...  :x


adrianam

Si mai este si rosie pe deasupra!   ;)
La mine la gradina vad ca nu prea le merge la gura-leului. Poate nu le-m gasit eu locul potrivit

Radu

Quote from: adrianam on May 25, 2012, 09:02:51 AM
Si mai este si rosie pe deasupra!   ;)
La mine la gradina vad ca nu prea le merge la gura-leului. Poate nu le-m gasit eu locul potrivit

Nu ştiu ce condiţii trebuiesc asigurate pentru ele. La mine merg bine cu 1/2 de zi soare. Nu le cultiv special, doar le protejez pe unde le văd că răsar. Au apărut nu ştiu de unde, acum 2 ani. M-am bucurat, pentru că sunt flori pe care le ştiu de când am făcut ochişori.  Am două focare, ambele în zone cu aproximativ 7 ore expunere la soare direct

claude

Mie-mi place foarte mult gura leului, am semanat acum cativa ani o multime, aveamtoate culorile imaginabile, erau minunate. Doar ca daca iarna e aspra le mai omoara iar pe urma la mine 2 ani la rand s-au imbolnavit de rugina si orice tratament le-am facut nu au scapat de ea asa ca le-am smuls toate cele care ramasesera de teama sa nu mi se extinda ciuperca la trandafiri sau alte plante  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Eu nu am decât roşii, Claude. Nu le-am cultivat, au apărut pur şi simplu ( ;;)). Dar par să fie rezistente, le-am săpat, le-am lăsat în ger....n-au habar. Sunt efectiv încăpăţânate să crească la mine în grădină.
Acum e târziu, cred, să trimit răsaduri. Dar dă-mi, te rog, o adresă pe PM şi îţi trimit seminţe la toamnă. Evident, free of charge.  :) :) :) :)

Radu

azi...





Ăsta-i mai bătrân ca mine. Nu am idee ce soi e, nu mă pricep.

Radu

... Şi o parte din gardul din spate: zmeură, iederă şi trandafiri.


claude

Ce sunt frunzele alea verzi legate snop in primele 2 poze?

Are parfum frumuselul ala rosu?
Dar cel roz de pe gard cum e? Nu poti sa pui si niste poze mai de aproape?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Snopii sunt frunze de narcise. Le leg aşa sau le împletesc până se usucă.
Mirosul e foarte slab, abia îl simt dacă bag nasul între petale.

Încerc poze mai de aproape.