Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

 :D :D
Geo, ma bucur sa-ti descopar povestile si anul asta, deci va fi bine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Geodezia ,filodendronunul,de fapt Monstera e superb
Am o singura intrebare,de ce dumnezeu nu vad si eu floare?
Am avut si eu un filo,de la ai mei,avea vreo 30-40 de ani,dar s-au ocupat pisicile de el si a decedat
Aveam si 2 pui marisori de la el si "mobilau" biroul  lu' taica-meu,dar cineva i-a ucis
Cu greu am obtinut (prin cerseala) un pui de la niste neni de pe un santier,dar nu-i soi cu frunzele asa uriase ca ale Geodeziei
O planta superbe care arata minunat intr-o casa

penelopa

Daaa,  arată minunat în casă dacă renunţi la cateva plante în locul ei. :(

gentiana

Daca esti smechera si il legi pe sarme  si la baza ii pui 3-4 plantute mai mici si umpli hardau  arata super
Imi plac plantele mari care atrag atentia si dau senzatia de jungla(sa marturisesc ca imi plac cainii  si barbatii mari? ;D)
Iaca mi se manifesta tacaneala si la plante

geodezia

Draga Gentiana am un puisor daca vrei este al tau fara probleme . am unul pentru inmultiri . adica in fiecare an tai din el cite o bucata si prepun radacina cu frunza respectiva intr-un buduroi .anul urmator apare cite un pui mic plus frunza din bucata ramasa in pamint si se regenereaza in fiecare an . de asta am facut vreo 9 plante de diferite marimi pina acum . asa ca imi dai adresa si  daca vrei ti-l trimit dar prin februarie sau martie ca m-ie mila de el sa il separ acum . are deja 2 frunze . stiu ca e cam chinuit acolo unde il am eu ca e si cu planta mama si cu niste crini de aia nici nu prea il bag in seama da vad ca vrea sa traiasca asa ca ti-l dau cu placere .asa cum vedeti ocupa spatiu mult in casa dar eu vara ma chinui si ii scot pe toti  afara . problema este soarele care ii cam arde frunzele si trebuie sa ii pun in locuri adapostite . Floarea la mostrera asta nu este cine stie ce este la fel ca si la colocasia inexpresiva frumusetea plantei este marimea ei si a frunzelor . mi-a inflorit o camelie si ma cert cu Ronzti sa mi-o pozeze si sa mi-o puna aici .sper sa am sorti de izbinda

gentiana

SARUT MANA!
Il vreau,dar poti sa mi-l tii pana se incalzeste?
Ca sa fiu sigura ca ma bucur de el si nu pateste ceva?
Io-s mai closca cand e vorba de plantele mele sau de animalurile mele
Atunci eu ma interesez de justicia si vorbim la vremea aia,e bine?

geodezia

d-apoi nu cere de mincare sta acolo ca nu cere de faleala . oricum pina facea 2 sau 3 ani acolo intepenea ca si asa am destui acum  . il tin fara probleme .si multam . pentru justitia . a avut niste flori superbe asta vara si cite 2 pe planta da acum a crescut bat de 1 m inaltime  si e pacat . vad ca au incepu asa niste lastari sa dea la fiecare segment al plantei asa ca voi sta in dubii de unde sa o tai .
Povestea ca povestea da va dati seama ce otarita eram cind am gasit monstrul facut praf . erau numai bucati si alea mocioflaite de porci . nici nu va imaginati ce a fost la gura mea la adresa babei saraca . adevarul ca nu mai credeam ca voi reusi sa obtin planta din acele bucati . da cu rabdare a iesit . ca anu asta cu colocasia . aveam niste colocasii care  crescuse morcovu inalt si frunze urite in virf.mama ce sa ma fac eu care aveam colocasii inalte de 3 m si cu frunze enorme . m-au apucat asa niste draci am luat cutitu si am taiat morcovii din rasu pamintului si morcovii la rindul lor i-am toiat in bucati mai mici si i-am plantat in gradina .pur si simplu i-am aruncat acolo in pamint si le-am zis daca vreti sa traiti faceti frunze . asta se intimpla in primavara prin mai. nici nu m-am mai uitat la ei pina in toamna ca ii napadise niste plante din astea mari de am prin gradina . si cind m-am uitat in toamna se facusera o multime   de puisori din morcovii pusi .i-am luat i-am pus prin vase da sa stiti ca nu prea le merge  asa bine ca afara . de-abia astept sa ii pun iar in gradina la primavara . plantele ramase in buduroi au mers bine s-au regenerat

gentiana

Eu am taiat-o pe una ,pt ca o scapase tata cu apa si dupa taiere s-a facut superba si a inflorit
Cica le prinde bine
Am vazut intr-o sera ca le tineau  taiate scurt si tot ce taiau puneau la inmultit
Taiatele imediau lastareau si infloreau,daca le tii mari se degarnisesc de frunze la baza si arata urat,in pluns consuma hrana pt frunze nu pt flori(asta era parerea tantilor de la sera)

geodezia

Aha inseamna sa o scutez mai de jos si sa las si plantutele iesite din radacina .

gentiana

Geodezia asta nu mai stiu
As zice sa le lasi si sa vezi cum le poti salva si pe ele
Daca sunt din radacina se pot oare separa faras probleme?
S-ar putea sa trebuiasca marcotate(sa vezi ce ma bombane iar Pene)
Eu recunosc ca nu-mi place sa am o singura planta dintr-un anumit soi(mereu mi-e frica ca daca o pierd,o pierd definitiv si de aia am grija sa am mereu 2;motiv pt care ma dau plantele afara de prin case)
O sa ma uit si prin carte sa vad cand e vremea de taieri si iti zic precis

geodezia

plantele mari la mine nu inseamna ocupare de spatiu. eu sufar  un pic de claustrofobie . nu din cea acuta adica transpiratii ghemuire etc . dar in spatii mici imi transpira palmele miinilor . asa ca eu am camere mari in casa  . am fost nevoiti sa mutam dormitorul de mai multe ori deoarece mi se parea ca nu am aer si ma sufoc . asa ca am renuntat la niste ziduri si am facut o camera mare 7 m pe 4.5 si acolo am pus patul biblioteca si fotoliile . nu pun multa mobila  ca ma incurc in ea  . asa ca la mine in casa e foarte mult spatiu . imi plac plantele ca ai impresia ca esti undeva afara in jungla si nu mai am senzatia de apasare . la mine in casa mobila nu este multa dar plante da sunt multe in toate camerele inclusiv bucataria si camera sculelor de bucatarie si a alimentelor . nici in camerele fetelor nu este multa mobila decit strictul necesar adica pat dulap pentru haine si birou pentru calculatoare imprimanta etc  . eu daca merg la cineva in vizita nu apreciez starea sau averea cuiva dupa ce are in casa ca mobila ci daca are o planta mai deosebita sau pur si simplu daca are plante . pentru mine atunci omul acela are valoare . nu stiu de ce dar asta e .o casa fara flori mi se pare ceva artificial fara viata . poate gresesc poate nu am dreptate dar oamenii care nu aveau flori erau strerili sufleteste pentru mine . puteti sa imi ziceti orice . asa cum zice Schnuppe fiecare vedem altfel lumea . mie nu mi se pare ceva daca ai banii doldora dar nu esti in stare sa cresti o planta sau un animal cit de cit acolo un pisoi un catel . este mai greu sa ai o viata in jurul tau care sa iti ofere dragoste neconditionata si fara interes decit sa tii o mie de oameni care in sufletul lor sa te urasca

gentiana

Perfect de acord cu tine!
Si eu sunt caustrofoba,dar nu ma pot abtine sa nu inghesui o caruta de plante in fiecare coltisor,de animaluri sa nu mai vorbim ca la peste 25 de pisici si 6 caqtei as zice ca incep s-o concurez pe BB

geodezia

maxim 8 pisici si 3 catei am avut ca ma mincau de bani cu hrana . acum am pe fritzi, pe spirache cel alergic la brugmansii si crini si urmasii 2 ai lu georgica facut cirnati . nu ma mai lasa pozinaru sa mai tin multe fiinte pe batatura ca ma jupoaie fetele de banii . dar astia care ii am se simt bine cu mine si cind le e foame ma sorb din ochi .eu as creste mai multi ca ei trag la mine si v-am povestit  cum ii lasa lumea la mine in poarta dar ce pot face . asta e situatia

flordel

Ei, eu n-am decat un catel, care cel mai tare ne baga in seama cand vrea sa se joace (e inca pui). Ne pune cate o jucarie pe picioare, se uita in ochii nostri si daca vede ca n-are nici o reactie latra scurt, asa ca si cum ar zice: tu vezi ca sunt aici?

geodezia

sic am pus poza cu camelia in sfirsit dupa rugi indelungate si mi-a mai inflorit o schlumbergeria roz (sau cum i-o zice ca are nume nemtesc )

sicamin

Frumoasa camelia ta Geodezia ! sa-ti traiascasi sa infloreasca mereu! La mine nu au vru sa traiasca .Am cumparat si eu de vreo cateva ori ,dar mai mult de un an ,nu au rezistat la mine. Acum am cateva gardenii ,care au fost pline cu boboci si le mergea asa bine ,dar brusc ,au inceput sa se maroneasca la frunzele din varf si sa le cada bobocii. A ramas doar un boboc ,care sper sa infloreasca.

gentiana

Sica ,pune-le intr-o groapa cu pamant de rodo ,la umbra unui copac(spre nord)  pt vara
Toamna pune-le in jardiniere mai mari sau in ghivece ,sa vezi ce bine le merge
Si eu m-am chinuit ani de zile cu azaleele,le-am carat la bunica-mea in gradinala 400 km,le-am adus pamant de conifere din padure si tot mureau sau numai infloreau
Ani de zile m-am chinuit si ma mai boscorodea si bunica-mea ca-i ocup locul in gradina si ca vine lumea sa-i ceara din plantele mele
Acum  sunt la mine in curte si am unele care au deja 5 ani

sicamin

Eu am avut gardeniile afara la umbra in gradina ,dar in ghivece.Au inflorit cateva si afara ,dar toamna cand le-am adus inauntru ,nu lea mai placut chiar asa mult ,desi au dat lastari noi cu boboci.Sant mai firavi lastarii ,iar frunzele parca sant transparente.

gentiana

Am incercat si eu si n-a mers
Drept care le pun in gradina cam in mai si le scot cam in octombrie
In caz ca da vreun frig mai devreme le acopar cu folie
Anul asta am reusit si le-am scos cam prin noiembrie,tocmai la timp
Acum ai vazut cum m-a rasplatit cea alba
Azaleele stau la rand sa infloreasca si am si la o gardenie ceva bobocei(eu am vazut vreo 5-6 maricei)
Cealalta (minigardenia) are deocamdata doar frunze

geodezia

Lasa Sica ca nici eu nu am fost mai breaza cu cameliile mi-au murit cu duiumul alb batuta, rosie mama mama si la un moment dat imi luasem adio si de la asta roza . da am pus o fuchsie cu ea si vad ca vrea sa traiasca  deja are 4 ani de cind e la mine si este a 2 a oara cind imi infloreste . anul trecut nu  a vrut sa infloreasca . si ii inegrisera frunzale la un momet dat de imi venea sa o iau de creci sa o arunc . da am lasat-o si anul asta daca nu sunt fetele acasa nu mai e asa cald aici la ele si cred ca asta i-a priit temperaturile mai scazute cam 10 - 15 grade . sunt asa de bucuroasa ca o vad inflorita 

einsteinitza

Bravo Geodezia, camelia arunca imediat bobocii daca e cald.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Asa este am patit-o anul trecut ca avea niste boboci formati in vara ( am observat ca umfla boboci din vara da de inflorit tot in iarna infloreste ) asa frumosi si cum am bagat-o in casa la caldura s-au innegrit toti si au picat . nu am stiut de ce dar acum in urma ezperientei astea cu caldura minima stu de ce si cum

popgeo

La mine au inflorit ghioceii, mai urmeaza si alte poze...



Codruta

La mine ghioceii dorm inca dar la mine vine vara, nu primavara ;)
O anemona ar mai avea putin pana sa se deschida floarea   http://codruta.sunphoto.ro/anemone/29126271  Nu cred ca va ajunge inflorita deoarece a inceput sa se raceasca. Zilelele trecute au fost intre 8-10 grade iar noaptea peste 0.
http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse_2011  Aceasta e de la vecini dar se intinde si la mine. Nu reusesc sa-mi amintesc numele ei asa ca ii rog pe cei care o recunosc sa-mi spuna cum o cheama.

popgeo