Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Myky, au fost anii trecuti prin supermarket-uri (fritillaria imperialis) dar anul asta nu am vazut. Mai gasesti pe la expozitii (Indagra, Pitesti, ..) Am avut si eu dar nu stiu de ce, au putrezit de la un an la altul. Sunt bune impotriva cartitelor.

lovetulip

Quote from: cara on April 12, 2008, 11:38:38 PM
vio, ce planta e aia cu boboci portocaliu? e crin?  ::)
La noi se zice ''Sfantul Gheorghe'' pentru ca infloreste in preajma acelei sarbatori.Anul asta a inflorit prematur.

sicamin

Am si eu in gradina aceasta floare. In toamna am pus bulbii(vreo 10 ) . De crescut au crescut fumos ,dar flori nu a facut decat 1. Oare vor inflori in al doilea an ?

myky

din cate am observat eu, infloresc in functie de dimensiunea bulbului(sper ca nu spun o prostie, dar eu am avut 3, unul mai mare si doi mai mici, cei mai mici au inflorit dupa 2 ani). si se inmulteu destul de repede, cresteau alte plante tinere pe langa tija matura(nu infloreau)
sica de unde i-ai cumparat?
multumesc myo, nu-mi dau seama de ce au putrezit( daca i-a mancat ceva?)

sicamin

Myky si eu i-am primit ,dar in toamna iti dau si tie daca doresti. Eu trebuie sa-i scot sa-i mut in alta parte. Bulbii mei au fost destul de mari si totusi nu au inflorit.

myky

multumesc! daca nu gasesc pana atunci, si nu uitam :-*

Fleurf

  Eu am un soi de fritilaria pitica.

[attachment deleted by admin]




penelopa

Uite, Mada, aici  magnolie adevarata!!!!
A mea este inca mica si putin cam .......  rasfirata . Are crengi rare si, c a urmare, flori mai putine  >:(

Turturico, ma bucur ca, macar pentru Papusica ne onorezi cu prezenta ta.  ;)
Spune-i Papusicii  ca si ea si gradina ei sunt minunate. Numai, sa-si faca curaj sa  comunice direct cu noi.
Sper ca, de data asta, o vom vedea la Simfonia Lalelelor! :-*

vernil


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Abia astept sa vin la Slanic sa le vad in realitate. Nu am ruesit sa pozez inca clematisul Rubens, este inflorit pana la ultimul bobocel!

einsteinitza

Te astept cu mult drag.Visinul are luminite in el si il apridem la sarbatoare.Acum insa,inflorit cu lumini era un vis.Pacat a in poza nu se vede tot.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Magnolia e superba!Am cumparat si eu o magnolie susan,dar inca nu pot sa o pun langa casa si am pus-o intr-un ghiveci mare,crezi ca am sanse cu ea?Adica pot s-o tin,pana la toamna,in ghiveci si apoi sa o mut iar?

einsteinitza

Da,si eu o iubesc,si creste foarte repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

...... deci, la toamna, Es.
Am si eu de mutat o mica magnolie (nu stiu de care este dar colega care mi-a dat puiutul acum 2 ani spunea ca infloreste de 2 ori pe an) si voiam sa fac treaba asta la primavara urmatoare.
Daca tu spui ca e mai bine la toamna...... eu te ascult ...orbeste  ;)

Mai am o magnolie alba (Kobus, cred ca se numeste)  luata de la Institutul Agronomic acum 4 ani. E un veritabil copacel si nu vrea sa faca flori.
Mi-au zis fetele atunci cand am cumparat-o ca infloreste dupa 3-4 ani. Este al 4-lea an! De ce nu vrea  ???

lala

Multumesc es, ff importanta informatia,sunt fascinata de magnolii!

vernil

Magnolia iubeste soarele si spatiul. Asa ca lipsa lor poate fi un motiv, Pene!

penelopa

Are tot ce-ai zis, Vernil, De fapt, are locatia cea mai insorita din gradina si mult spatiu ....... aerian.  Arata ca un pom fructifer in mijlocul gradinii.

Codruta


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Nu eu, ei fac asta. Cu primii doi nu am prea avut noroc ca a tot inghetat si au pierdut florile repede. Cel rosu ma incanta de cateva zile cu florile mari si minunate. Sper sa mai tina inca.

Nicol Caloian

Ma omori Codruta!  De dragul  rododendronilor  mi-am luat inima-n  dinti si desi ma doare spatele de mor,  m-am dus in parc sa-i pot vedea. Am pus poze la alea "de impresionat poporul". Se uitau gardienii la mine ca la o aratare ca intram pe iarba ca sa pot face pozele dar nu mi-au zis nimic.