Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Uite ce minune de clematita a inflorit la mine. Myo, poate ma ajuti sa o identific, please, e nemtoaica cumparata anul trecut.



Poza asta e pentru detaliu floare. La inceput, sunt vernil  :D


myky

Quote from: cara on April 30, 2009, 08:22:33 PM
poate stiti voi ce-s alea... ::)

iaca si verbinele atarnate in prun:



ee, io le am in cais :D :D

cara

Quote from: myky on April 30, 2009, 08:29:04 PM
:D :D :D
am postat in acelsi timp.
minima hibernala este de -20grade ( cel putin eu asa am luat de pe net)

si daca la brasov sunt des sub - 20 de grade, o acopar cu ceva?

myky

cu frunze, daca nu e zapada. dar eu am vazut d-astea la vidraru, pe stanci, crezi ca acolo e mai cald?

cara

apoi sa stii ca ma duc sa-i cumpar la colegu' un ghiveci ca lumea si le plantez acolo forever. (si daca mor, cica ai tu sa-mi dai  :D )

myky

am, si chiar am vrut sa-ti propun sa pui pe pietrele unde ai graptopetalumul, dar a trecut timpul, am uitat,  e batranetile, maica!

vernil

Si o singura floare, deocamdata, la clematita Piilu. La inceput, florile ei sunt involte, apoi devin simple. Nu inteleg de ce  ...


dorinas

Vernil e minunata clematita ta alba asteptam poze si cu cea cu mofturi, fite,etc.
Cara eu am vazut Sempervivum in Brasov intr-un cimitir ;D prin februarie dar era terenul mai pietros, e o planta rezistenta.  Asa ca daca moare ne descurcam ;).

cara

Quote from: myky on April 30, 2009, 08:57:09 PM
am, si chiar am vrut sa-ti propun sa pui pe pietrele unde ai graptopetalumul, dar a trecut timpul, am uitat,  e batranetile, maica!

azi colegul mi-a rupt graptopetalumul cu furtunul de apa, udand gradina  >:(  >:(

Quote from: dorinas on April 30, 2009, 09:29:41 PM
Cara eu am vazut Sempervivum in Brasov intr-un cimitir ;D prin februarie dar era terenul mai pietros, e o planta rezistenta.  Asa ca daca moare ne descurcam ;).

ok, dorina! deci chiar daca n-am reusit sa ne sincronizam saptamana asta cu vizita la Hornbach, la furat de plante din cimitir imi ajustez sigur programul dupa al tau! :D :D :D

dorinas

Asa sa faci mai ales ca stau prost cu timpul liber asa cum ai vazut. :D :D :D

myky

Quote from: cara on April 30, 2009, 09:41:27 PM
Quote from: myky on April 30, 2009, 08:57:09 PM
am, si chiar am vrut sa-ti propun sa pui pe pietrele unde ai graptopetalumul, dar a trecut timpul, am uitat,  e batranetile, maica!

azi colegul mi-a rupt graptopetalumul cu furtunul de apa, udand gradina  >:(  >:(

Quote from: dorinas on April 30, 2009, 09:29:41 PM
Cara eu am vazut Sempervivum in Brasov intr-un cimitir ;D prin februarie dar era terenul mai pietros, e o planta rezistenta.  Asa ca daca moare ne descurcam ;).

ok, dorina! deci chiar daca n-am reusit sa ne sincronizam saptamana asta cu vizita la Hornbach, la furat de plante din cimitir imi ajustez sigur programul dupa al tau! :D :D :D

aaa, mi-am adus aminte, eu am vazut prima data sempervivum, inainte de 89, in cimintirul din sacele, era pe toate mormintele.


presupun ca stii, dar imi fac datoria, infige lastarii de graptopetalum in pamant , se prind foarte usor, inclusiv frunzele fac pui.

cara


ati

Ei vedeti ce bine ar fii cateva bucati de bambus  :D :D :D :D
Eu din acele bambusuri taiate am facut pentru clematite Suport si ce faine
La mine Clematitele inca nimic poate au adormit

Vernil
sati traiasca  eu nu am alb dar voi cumpara numaio loc sa gasesc
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

myosotis

Vernil, florile sunt minunate. Pe eticheta ta, sigur era scris "Crystal Fountain". Problema e ca parca pe eticheta era bleu deschis.  ??? O sa caut in "arhiva de etichete" ca le pastrez pe toate (nu radeti, fiecare cu ticneala lui). Am luat si eu un "Crystal Fountain" , dar inca nu are flori.

gabriela jalba

a inflorit la altu',dar va sta la mine intr-o jardeniera micuta:
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GetaV

Clematita lui Vernil seamana cu montana ,daca mai crestesi abundent .

vernil

Quote from: myosotis on May 01, 2009, 11:18:58 AM
Vernil, florile sunt minunate. Pe eticheta ta, sigur era scris "Crystal Fountain". Problema e ca parca pe eticheta era bleu deschis.  ??? O sa caut in "arhiva de etichete" ca le pastrez pe toate (nu radeti, fiecare cu ticneala lui). Am luat si eu un "Crystal Fountain" , dar inca nu are flori.

Stai linistita, si eu pastrez etichetele. De la tine si de la Es am retinut asta  :D  Am o cutie speciala pentru ele, adica o cutie de pantofi imbracata in hartie vernil  :D
Cand am vazut florile avand o tenta vernil, mi-am zis ca tu si Hertha mi-ati facut o gluma super-buna  :D. Si eu imi amintesc ca trebuia sa am flori bleu ... dar nu-i nimic, va incepe sezonul reducerilor la clematis cat de curand ... si mai incerc cu altele. Sunt minunate in gradina!

vernil

Quote from: gabriela jalba on May 01, 2009, 12:18:59 PM
a inflorit la altu',dar va sta la mine intr-o jardeniera micuta:


Doamne, ce mult imi plac garofitele, dar nu am deloc bafta la ele  >:( Fiindca nu am soare ...

Quote from: GetaV on May 01, 2009, 01:30:23 PM
Clematita lui Vernil seamana cu montana ,daca mai crestesi abundent .

Draga Geta, sigur nu e montana, ca alea au un alt loc. Stiu sigur ca acolo am pus "nemtoaica" (ii zic asa fiindca am cumparat-o din Germania) si i-am ales acel loc fiindca e mai insorit.

La fiecare grup de clematis am pus cate o scarita, sa aibe loc sa se dezvolte. Cat am muncit anul trecut, in primul rand sa le cumpar, apoi sa le vopsesc ... am sapat cam 1/2 metru adancime ... adica tipau piticii in capul meu ... topaiau ... dar uite de splendid se aranjeaza totul


einsteinitza

Sica, bujorii tai sunt minunati. Splendid.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

ce-nseamna sa stai in tarile calde!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: sicamin on May 01, 2009, 03:27:11 PM
Vernil ,si la mine a inflorit clematita alba prima. Este al doilea an de cand o am (in gradina) si are o multime de flori.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/gradina%20mea%202009/?action=view&current=P5010139.jpg


Sica, ai idee ce tip de clematita este ? Cumva montana ?

mihail

la mois a inflorit in sfirsit urmatoarele:

-Syringa vulgaris "Michel Buchener"
-Syringa vulgaris "Mme Lemoine".

...hai ca v-am dat de lucru vreo doua-trei minute.

myky


vernil

Myo, am cautat in toate etichetele plantelor cumparate. In mod sigur nu e Crystal Fountain, dar am cumparat de la Hornbach  Guernsey Cream. Am comparat-o si cu poza de aici, corespunde perfect. Este foarte harnica, are o multime de flori

https://www.gardencrossings.com/plant/Clematis__Guernsey%20Cream