Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

ELA

la mine a mai inflorit si clematita'multi blue'( nu i-am mai facut poze) care continua sa ma uimesca cu longevitatea florilor( pe langa marimea si culoarea splendida:albastru spre mov): prima floare s-a deschis inainte de Paste!

vernil

Cand ai timp, fa-i totusi o fotografie, Ela, las-o sa fie vedeta, mai ales ca a fost asa harnicuta. Achiztionez clematite de vreo 3 ani, abia acum incep sa ma bucur cu adevarat de ele, chiar daca le-am plantat acum 2 ani ... Cred ca le-a trebuit ceva timp sa se acomodeze.

ELA


gabriela jalba

Quote from: mihail on May 01, 2009, 07:23:45 PM
la mois a inflorit in sfirsit urmatoarele:

-Syringa vulgaris "Michel Buchener"
-Syringa vulgaris "Mme Lemoine".

...hai ca v-am dat de lucru vreo doua-trei minute.
pune poze ca sa ne scutesti de cautari . Uite la prima denumire,prima pag de google da mai multe modele....cum e al tau?? Fa-l vedeta!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta


ELA


Codruta


GetaV

Codruta sa aduni seminte si eu voi face acelasi lucru cu cea mov ,astept sa infloreasca bine si-i fac poze.                          

GetaV

Ma enervati stam in acelasi oras {cu exceptia Sicai )si la mine n-au inflorit inca!

Codruta

Cred ca mai bine iti trimit o planta ca totul ca la adun seminte sunt anti-talent :D Promit sa-mi dau silinta :) La caldaruse se poate intampla sa iasa pui la baza plantei sau in apropiere. Anu trecut nici o caldarusa nu a avut flori dar acum vad prin gradina ceva plantute mici la care frunzele seamana cu cele de la caldaruse. Sau exista buruini car seamana? ???

GetaV

Nu cred ca sunt buruieni stii ca rasar pe unde nu te astepti.Daca apar pui mi-ar place.

Codruta

Stiind ca nu au inflorit nu imi dau seama cum pot sa apara pui ??? Oricum nu smulg cea ce nu stiu sigur ca e buruiana. Asa mi-e plina gradina de buruieni :D
Geta, daca sunt pui iti trimit in toamna, imi dau silinta sa adun si seminte si daca nu iti trimit in toamna una din cele doua plante pe care le am.


Codruta

Ce de culori ai pe acolo :o Frumos.
Cat timp tin florile la caldaruse?

myky

codruta, ale mele sunt inflorite de o saptamana, dar nu stiu cat tin floarea.

gabriela jalba

frumoase foc!!!! Eu am primit seminte de galbene, si asa le-am strins de bine,ca nu le-am gasit nici acum!!! Am o ciudaaaa
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

si eu am o ciuda.
cat au fost seminte in magazine, nu am luat, acum, ca m-am hotarat sa mai pun un pachet, nu mai gasesc seminte.

Codruta

Uitati aici cate feluri are respectivul si sunt si ieftine, cred, 60centi/pachet. Scrie ca in pachet sunt minim 20seminte (daca nu scrie cantitatea in tabel)
http://www.annekestuintje.nl/zadenlijst1ab.htm  Aquilegia este numele in latina, pentru cei care nu stiu.
Si aici au caldaruse interesante http://www.tabernal-zaden.nl/frame2.htm  Trebuie sa mergeti la Bloemzaden, apoi la litera A si sa cautati in pagina Aquilegia. Sunt mai multe seminte in plic asa ca si pretul pe plic e mai mare. Din ce am vazut unele seminte se pot pun tot anul iar altele la inceput de an.

mirelush

Kerria japonica picta, desi micuta, e plina de flori :


vernil

Quote from: myky on May 02, 2009, 02:57:09 PM
si eu am o ciuda.
cat au fost seminte in magazine, nu am luat, acum, ca m-am hotarat sa mai pun un pachet, nu mai gasesc seminte.

uite aici, au si gladiole pitice

http://www.seminte.de/index.php

popgeo

Foarte interesanta si aspectuoasa kerria ta, flori simple dar frunze vargate...

Quote from: mirela_ on May 02, 2009, 05:38:59 PM
Kerria japonica picta, desi micuta, e plina de flori :



Solariana

Quote from: myky on May 02, 2009, 12:05:50 PM
codruta, ale mele sunt inflorite de o saptamana, dar nu stiu cat tin floarea.

Myky, draga, dar tu in ce tari calde traiesti? La mine abia au inceput sa rasara si nu au mai mult de 5 cm. Ce-i drept, le-am lasat peste iarna afara, in gradina, unde erau. Tu cum ai procedat? Ai dezgropat rizomii?

vernil

Am descoperit caldaruse intr-o gradina din apropiere. Dupa discutia purtata de persoana care le ingrijeste, am aflat ca practic, nu le face nimic special fata de alte plante. Florile au aparut cam de o saptamana. Se inmultesc mult, devin invazive. Asa ca am primit cate o tulpina din fiecare culoare ce o avea  :D.
Solariana, sigur stau iarna in gradina.

Codruta

Si ale mele au stat afara peste iarna, atat in gradina cat si in ghiveci fara nici o protectie. Ok, pe aici nu a coborat sub -10grade.

myky

Quote from: Solariana on May 02, 2009, 06:42:58 PM
Quote from: myky on May 02, 2009, 12:05:50 PM
codruta, ale mele sunt inflorite de o saptamana, dar nu stiu cat tin floarea.

Myky, draga, dar tu in ce tari calde traiesti? La mine abia au inceput sa rasara si nu au mai mult de 5 cm. Ce-i drept, le-am lasat peste iarna afara, in gradina, unde erau. Tu cum ai procedat? Ai dezgropat rizomii?

in mijlocul bucurestiului.
nu am dezgropat si ingropat nimic, iarna chiar au frunze(cateva si micute, dar au)