Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Au mai inflorit..

Irisi si maci ..




myky

Quote from: cara on May 12, 2009, 05:47:53 PM
am unde sa-l pun la umbra, nu asta e baiul. baiul e pamantul si cum il iernez la frigurile de pe-aici  ::)
ti-am gasit materiale pentru studiu:
http://www.youtube.com/watch?v=chwuJY6AyTU

http://www.rhodoland.nl/planting_en.htm

acum, eu iti spun din experienta mea de crescatoare de 'rodondrenas' :D:
groapa facuta: largime- cat diametrul coroanei, adancime- 10cm mai mult decat balotul plantei, semiumbra,pamant de conifere,  cu udarea am o problema, ca-l cam neglijez, si o sa citesti ca nu-i place 'uscaciunea'.
hai bafta!

daca te apuci sa prepari pamantul ca 'nenea ala', sa-ti faci o poza pt. deliciul publicului :D

cara

amu plec la banca, da' cand vin studiez. multzam tare!  :-*


mihail

S-ar putea sa fie tirziu....infine,daca ai pamintul naspa in gradina,e bine sa faci groapa de plantare ceva mai mare,mai adinca,ca sa se poata dezvolta in voie radacinile.
Dar cum,tu ai adus,parca20 de basculante,e posibil ca recomandarea mea sa fie superflu.

penelopa

Quote from: myky on May 12, 2009, 06:39:05 PM
Quote from: cara on May 12, 2009, 06:28:34 PM
tu femeie, l-am primit cadou de ziua mea, nu l-am cumparat eu!  >:( >:(

baai, si pe-asta?
nu cumva ai instaurat si tu legea aia cu 'nu primesc flori taiate" :D :D

Deci, Myky, nu te lega de Legea mea, daa?  ;D

Cara, îţi doresc să ai succesuri cu rodo...ăla!!! Vă mai amintiţi câţi mi-am plantat eu anul trecut??? ....... toţi au dat ortu'popii (jur, că nu mie  :D).
Secretul principal este ... pământul.  Chiar dacă îi faci o groapă mai mare în care pui pământ special , în timp,  când mai creşte, tot nu e suficient.
Rododendronii nu merg în orice zonă. 

myosotis

Cara, parerea mea este sa-l cazezi intr-un vas mare, frumos, cu pamant special pentru azalee, din care sigur gasesti in Brico sau Praktiker. Il cresti asa pana la anul, timp in care te poti documenta in legatura cu denumirea/varietatea plantei pe care o ai tu. Daca rezista si e de gradina, il pui unde crezi de cuviinta.
In alta ordine de idei, nu cred ca pamantul de conifere il inlocuieste cu prea mare succes pe cel de azalee/rhododendroni. ( myky, nu da cu pietre )

mirelush

Cara, toate ca toate dar gazonul tau arata impecabil. M-a cucerit, pur si simplu ::)

myky


Quote from: myosotis on May 13, 2009, 01:07:05 PM
Cara, parerea mea este sa-l cazezi intr-un vas mare, frumos, cu pamant special pentru azalee, din care sigur gasesti in Brico sau Praktiker. Il cresti asa pana la anul, timp in care te poti documenta in legatura cu denumirea/varietatea plantei pe care o ai tu. Daca rezista si e de gradina, il pui unde crezi de cuviinta.
In alta ordine de idei, nu cred ca pamantul de conifere il inlocuieste cu prea mare succes pe cel de azalee/rhododendroni. ( myky, nu da cu pietre )
eu doar am spus ce am facut eu. in linkurile alea, e specificat ce si cum cu pamantul.
myo, sa stii ca prefer sa fiu corectata atunci cand gresesc, mai ales de oameni cu experienta ta, de aia am si specificat mai sus ca te astept cu informatii :).

myky

acum, myo, mai am o nelamurire, daca ghiveciul e plin - plin cu radacini, ce face, il lasa asa sau il schimba.?

cara

Quote from: myky on May 13, 2009, 01:45:40 PM
acum, myo, mai am o nelamurire, daca ghiveciul e plin - plin cu radacini, ce face, il lasa asa sau il schimba.?

chiar asa! pun unul mai mare?  ::) ::)

Fleurf

Parerea mea e ca ar trebui sa-l pui intr-un ghiveci mai mare cu pamant adecvat pe care sa-l ingropi cu totul in pamant. La toamna il scoti si-l pui la adapost.

georgette

mi ar place asa simtiti parfumul ei....


Mihai



miha

E al treilea an de cand o am si infloreste la mine... Bineinteles ca pana acum a facut doar cateva floricele... anul asta insa imi vine sa ma invart mai tot timpul pe langa ea... asa imi e de draga... :)


Fleurf

   :o Chiar e o "miss" si e minunata.

mirelush



miha

Deocamdata pe un fier-beton obisnuit...  :-X nu i-am facut vreun suport special...inca nu e foarte mare...
Aici se vede in comparatie cu Rouge Cardinal, care e in cealalata parte a portii si care inca nu a inflorit...

mirelush

Miha,
Miss Bateman  infloreste devreme  si e de felul ei, mai pitica - nu depaseste 2 m.  E adevarat, mai infloreste inca odata, prin august - setembrie ?
Rouge Cardinal infloreste mai tarziu, prin iulie.

miha

Da, Mirela...am vazut ca mai face cateva floricele si prin septembrie, insa mai mici si mai pale...parca mai chinuite... Bine... la mine este si foarte cald vara si probabil le afecteaza...