Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Georgette Caerulea e cea mai parfumata si rezista si mai bine afara. Si cea mov are un parfum ,dar nu asa de intens ca prima. Pot sa-ti trimit lastari din amandoua daca vrei.Eu am 3 feluri dar una a crescut dar n-a inflorit inca.

popgeo

Sicamin, cind  au inceput passiflorele sa infloreasca la tine si pina cind in toamna tin florile ? Ai  reusit sa le treci peste iarna afara ?

sicamin

Popgeo prima mea pasi (caerulea) am obtinut-o din seminte. Am pus in toamna cateva ,dar numai 1 am crescut in interior pana prin martie,cand am plantat-o in gradina. Avea deja vreun metru si prin august a si inflorit. Daca are soare creste foarte mult,dar la radacina sa aiba umbra. In primul an am protejat-o(am pus ceva scoarta de copaci la radacina) dar lastari care au fost de vreo 7 m.au inghetat. A dat in primavara lastari noi si vigurosi.Acum am 3 ,toate sub acelasi pom(par)si 2 infloresc mereu,una e mai mica si nu-i prea merge(ii pusa de vreo 2 luni).Eu le voi scoate in toamna sa le mut in alta locatie ,dar tot afara am sa le las,protejate sa nu risc.

penelopa

Am lăsat şi eu una afară peste iarnă (sub prun  ;D ) anul trecut  pe care, doar, am muşuroit-o. N-a rezistat!
Poate ar trebui să schimb pomu', Sica?  ;D
Oricum, la tine e mai cald  decât la noi şi nici eu n-am protejat-o cum trebuie (şi-aşa mă enerva că nu înflorise niciodată şi voiam să scap de ea).
Dar, de la primăvară, am să pun una în pământ, într-un loc mai adăpostit, o voi proteja cu ceva coceni şi poate voi avea norocul tău.  ;)

Fleurf

Nici a mea nu vrea sa faca flori!  >:( Deci asta e solutia Pene, s-o las afara sa se invete minte  :D :D

gabi_gabriella

Nici a mea nu face flori, a crescut pana in varful nucului (e in ghivci langa nuc ) dar flori deloc . >:(Cred ca pana la urma renunt la ea !!!

georgette

La umbra nucului nu creste nimic..sau chiar daca reuseste sa creasca nu infloreste!
A mea este intr-o galetusa ,tot zic sa i schimb si ei "casa"..este pusa linga gutuiul japonez si intr-adevar, radacina este umbrita de el..dar varfurile se desfata in soare ...a inflorit in fiecare an! Toamna (pina sa inceapa bruma sa cada) o tund "garcon" si o pun in pivnita...cand mi aduc aminte in febra sarbatorilor,si daca temperaturile permit,ii mai picur putina apa..asta e tot ce primeste pina primavara cand o scot  afara!(tot cand mi aduc aminte si ceva ingrasamaint lichid..)

georgette

Quote from: sicamin on September 02, 2009, 11:15:10 PM
Georgette Caerulea e cea mai parfumata si rezista si mai bine afara. Si cea mov are un parfum ,dar nu asa de intens ca prima. Pot sa-ti trimit lastari din amandoua daca vrei.Eu am 3 feluri dar una a crescut dar n-a inflorit inca.
Da Sica,vreau...mi ar placea sa am si parfumata(a mea  nu are parfum deloc..). :-* :-* :-*

Codruta

In concluzie, daca nu aveti cumparati un par (pom) si puneti passi sub el ;D
Pentru cei care nu au vazut-o sau cei care au uitat ;) asa arata pasii care venea de la vecina http://codruta.sunphoto.ro/cataratoare/PIEABGPXUEHWDUFIZFO M-am bucurat de ea 2 ani la rand dar anul acesta nu. Se pare ca a renuntat vecina la planta. La ea acoperea o portiune si mai mare si tot nu-i ajungea, trebuia sa se intinda si pe gardul meu ;D Avea radacinile umbrite dar in rest era in plin soare, aproape toata ziua. Nu stiu cand o tundea dar stiu ca primavara indepartam crengile uscate de pe gardul meu. Avantajul este ca aici sigur poate sta Caerulea afara si peste iarna.

gabi_gabriella

Doar ghiveciul e sub nuc (la periferie ) , ca passi  s-a catarat in nuc si e la soare
si apoi ..le begonii le merge excelent sub nuc  ;)

georgette

Quote from: gabi_gabriella on September 04, 2009, 01:39:34 PM

..le begonii le merge excelent sub nuc  ;)
Gabi...nu vorbesc de"lucrurile sfinte" ci..de cele pamintene   ;):D

penelopa

Gabi, s-ar putea ca la tine nucul să fie de vină. Ştii că nu rezistă prea multe plante sub nuc!
După "dispariţia"  ;D   "caraulei" aia nefertilă (am lăsat-o iarna afară), am mai rămas cu 2  passi  albe şi una mov cu frunze mai late, toate în ghiveci scoase afară din primăvară.  Anul ăsta au înflorit toate 3 .. nu cine ştie ce, dar au înflorit.  :)  Una albă intenţionez, Fleur, s-o învăţ minte  şi s-o plantez la primăvară în pământ afară.
Poate se face şi a mea ca la vecina Codruţei!  ;)

gabi_gabriella

Quote from: georgette on September 04, 2009, 02:03:07 PM
Quote from: gabi_gabriella on September 04, 2009, 01:39:34 PM

..le begonii le merge excelent sub nuc  ;)
Gabi...nu vorbesc de"lucrurile sfinte" ci..de cele pamintene   ;):D

Chiar m-ai facut sa rad :)
La mine "sfinte " sunt altele ..iar begoniile pamantene :)

In acest caz, ii mai dau la passi o sansa ..daca la anu nu infloreste ..n-o mai tin  >:(

gomez99

tufa de caesalpinia in plina productie
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

miha

Ce frumoasa e...ar fi minunata in gradina daca ar rezista peste iarna afara...  ;)

GetaV

Nu lasati passiflora sa cresca in voia ei .Daca lastarii nu au flori in tundeti ,vor inflori pe lastarii noi.

gabriela jalba

Quote from: georgette on September 04, 2009, 10:00:59 AM
La umbra nucului nu creste nimic..sau chiar daca reuseste sa creasca nu infloreste!
A mea este intr-o galetusa ,tot zic sa i schimb si ei "casa"..este pusa linga gutuiul japonez si intr-adevar, radacina este umbrita de el..dar varfurile se desfata in soare ...a inflorit in fiecare an! Toamna (pina sa inceapa bruma sa cada) o tund "garcon" si o pun in pivnita...cand mi aduc aminte in febra sarbatorilor,si daca temperaturile permit,ii mai picur putina apa..asta e tot ce primeste pina primavara cand o scot  afara!(tot cand mi aduc aminte si ceva ingrasamaint lichid..)

Sa stii ca eu am plantate flori de primavara(cit nu-i frunzisul des), si am si crizanteme. Si merg,infloresc. Anul asta sub nuc si-au gasit refugiul si leandri si hibi. De "caligulele"  sdin iulie,el i-a ocrotit, si copaceii acolo au inceput sa infloreasca
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Tot denuc fiind vorba, eu sub nuc am plantata hosta luleaua turcului si le merge bine si infloresc . Anul asta m pus si o clematita din aia clasica mov. Deocamdata e ok .  Mai am si un fir de caprifoi .De begonii ..nu mai zic  ;)

gabriela jalba

Imi pare rau ca nu m-am gindit sa pun begoniile sub nuc......am pierdut tare multe.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


gabriela jalba

Vai!!, nu ma mai amanri...Sa-ti traiasca si la anu,iti urmez exemplul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


popgeo

Astea nu sint in gradina mea (ai mei sint din semintze si nu e sigur ca sint aceeasi culoare).   Este hibiscusul de gradina numit Lord Baltimore.  Florile sint uriase si au o forma foarte eleganta.


opiadc

           Eu nu ma dau in vand dupa hibiscusii de gradina, dar acesta e deosebit;imi place foarte mult! Imi spui si mie ,te rog, de unde ai luat seminte si in cat timp crezi ca vei avea flori de la ei?
          Mie mi-au crescut foarte repede din seminte puii de hibi Acetosella, dar de inflorit nu stiu cand vor inflori! ::)

popgeo

Quote from: opiadc on September 13, 2009, 12:33:46 PM
           Eu nu ma dau in vand dupa hibiscusii de gradina, dar acesta e deosebit;imi place foarte mult! Imi spui si mie ,te rog, de unde ai luat seminte si in cat timp crezi ca vei avea flori de la ei?
          Mie mi-au crescut foarte repede din seminte puii de hibi Acetosella, dar de inflorit nu stiu cand vor inflori! ::)

Semintzele le-am luat de pe ebay, dar asa cum spuneam nu exista garantzii ca iese din ele aceeasi varietate.  Acest hibiscus are o frunza foarte crestata, mi-au iesit si mie  2 cu frunza foarte crestata  dar nu mi-au inflorit cu toate ca au 4 ani. Toti ceilalt au inflorit in al doilea an de la semanare dar acesta nu.

Cred ca va trebui pina la urma luat din radacina ca sa iasa aceeasi culoare.