Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Şi tot la pomi fructiferi:
am avut un piersic cumpărat de la un magazin (nu mai ştiu care dar, în orice caz, nu de pe marginea drumului) pe care l-am plantat acum 2 toamne. Se prinsese şi chiar a rodit în primul an. Anul acesta, n-a mai vrut să se trezească, în schimb, de sub altoi, au ieşit nişte crenguţe care, par să fie de salcie. :o Oare se altoiesc pomi fructiferi pe salcie  ???
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/17775143

einsteinitza

Nu e salcie, si nu se pot altoi chiar asa aiurea.Frunzele seamana cu cele de Persica davidii, dar sunt verzi, la pd sunt rosii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Oricum voiam să las  lăstarii să crească ............. orice ar fi! ;) (Mă mănâncă curiozitatea  ;D).

einsteinitza

Cred ca pe site-ul Statiunii Baneasa vezi pe ce se altoiesc soiurile. Apoi,cauti numele pe internet, si vezi cu care portaltoi seamana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es sa inteleg ca soiurile Napoca sunt extrem de roditoare . de unde le-ati luat de la statiunea BAneasa asta deoarece in toamna trebe sa fac livada

einsteinitza

Multe soiuri sunt foarte roditoare, conteaza ce rezistenta au, perioada de coacere, de inflorit, etc, pentru zona fiecaruia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

Anul acesta am reusit  >:( sa pierd caisul. In ciuda stropelilor mele s-a incapatanat si a decedat.Nu am stiut de ce boala suferea si tratamentele nu au facut fata.Dar am reusit sa salvez un piersic si nectarinul care are si el 5 nectarine  ;D numarate.

einsteinitza

Edita, ceva nu e in regula la tine, de au toate probleme mari.In general, bolile nu ataca pomii in asa hal incat ii dau gata, sa trebuiasca sa te chinui sa-i salvezi.
Nu mai tin minte, in ce zona stai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Marul Romus 2

Un soi de mar timpuriu de vara, facand parte dintr-un quartet cu coacere unul dupa altul, Romus 1,2,3,4.
Pomul este de vigoare mica, coroana deschisa.Fructele se coc la sfarsitul lunii iulie, sunt mijlocii, galbene cu partea insorita colorata in rosu, gust foarte placut ,foarte suculente. Au avantajul de a fi rezistent la rapan si partial rezistent la fainare, deci se reduc foarte mult stropirile necesare.
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nectarin-Nectared

Soi de nectarin rezistent, foarte productiv, cu inflorire ceva mai tarzie ceea ce il face bun pentru zona mea, fructe medii spre mari care se coloreaza aproape total in rosu aprins.Pulpa este fara fibre, usor acidulata. Desi trebuie urmarit primavara si stropit  impotriva basicarii, produce mult si de calitate
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

In Valcea,dar pana anul acesta nu am avut nici o problema cu pomii fructiferi.Au fost foarte frumosi si roditori. Anul acesta parca a plouat cu boli  >:(,singurii care au mers bine sunt perii.

penelopa

Cu siguranţă, acest an mi s-a părut cel mai anapoda pentru natură!  :(  De 7 ani de când urmăresc pomii din curtea asta a mea, niciodată nu s-au comportat aşa ciudat. Toţi prunii pe care i-am găsit aici când m-am mutat (în diferite stadi de dezvoltare), deşi anul acesta n-am reuşit să le fac decât stropirea de iarnă, nici tăierile de primăvară nu le-am mai făcut, au rodit excesiv de mult (jumătate din fructe sunt atacate), încât crengile ajumg la pământ, unele chiar rupându-se. :(
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/18415045
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/18415049
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/18415016

einsteinitza

Tocmai de asta au rosit excesiv, ca nu ai taiat.Oricum arata superb
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

faci tuica anul asta multa

einsteinitza

Sau Magiun ecologic de Topoloveni ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu magiun,
Soţul ........ treaba lui! ;)

sicamin

Prunii mei (doar 2 am) ,au fost plini cu fructe dar nu au ajuns la coacere decat cateva.Au cazut una cate una,asa ca m-au scutit si de facut magiun ,dar si de tuica  +ham.Acum vad ca si merele au inceput sa cada ,desi le-am aplicat vreo 3 stropiri. ???

einsteinitza

Parul Napoca
Un par foarte productiv care intra repede pe rod,cu fructe mijlocii, galben verzui, cu putin rosu pe partea insorita, extrem de zemoase si parfumate. La mine in zona se coc la inceputul lunii septembrie.
 

Desi am tot rarit cu mana fructele, tot a trebuit sa sprijin cateva ramuri, sa nu le rupa furtunile din ultima vreme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Parul  din gradina mea  :D ,este singurul care a facut mai multe fructe.Merii din vreo 10 pomi ,doar 3 au fructe si alea putine,dar prune ,caise ,piersici ,nectarine ,am doar cateva fructe in pom. Nu stiu care a fost cauza .

penelopa

Am un singur măr productiv ........... de fapt, 1/2 de pom fiindcă soţul nu şi-a găsit alt loc de garaj decât lângă mărul ăsta.  :(  Şi , evident, i-a tăiat jumătate de coroană. După câţiva ani de suferinţă, anul acesta a fructificat enorm.
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/18415030

einsteinitza

Ar fi trebuit rarite fructele, ca anul viitor iar vei avea un an fara mere, saracul se epuizeaza cu asa rod.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

in zona gradinii noastre nu sunt fructe deloc, am vazut la un vecin un mar,batran,se coc f. tarziu, nu au nici-o savoare

einsteinitza

Poate ca au cazut cu furtunile astea ??? Eu nu mai am borcane disponibile, am umplut tot, am cerut si de pe la prieteni. Toate sunt pline de rod, nu conteaza ce sunt. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Prun Anna Spath
Prune foarte mari, putin mai groase la partea de jos, se desfac usor de pe sambure, pulpa este galben verzuie, parfumata. La mine se coace la inceputul lunii septembrie. Are avantajul ca este autofertil.
Rodeste bogat , rezistent la boli, trebuie taiat cu atentie altfel devine prea incarcat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Mar Generos
Un soi romanesc de mar, viguros, foarte productiv, fructifica devreme, rezistent șa rapan, mediu rezistent la fainare.Fructe foarte mari si zemoase, dulci, foarte crocante, galben verzui cu partea insorita rosu aprins, fructifica pe ramurele scurte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro