Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Pai chiar ca le stie.  +apl +apl +apl La topicul cu pomi fructiferi nu ma asteptam sa imi raspunzi tot tu. Esti oracolul nostru  +hug

einsteinitza

Mama Omida, asta sunt mai nou =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu am 2 gutui mari si batrani in curte, dar n-a dat apoplexia peste nicuin pom fructifer din gradina  >:( ... si, tocmai am transplantat acum 2 ani un pui de gutui in gradina din spate  :(
Oricum, gutuii sunt rari si pe aici, iar cand se coc fructele, vin toti copii din sat sa le dau  :)

Mihai

Daca ii cureti bine şi ii stropeşti, e normal sa nu apara vreo boala.

penelopa

Doar anul acesta am sarit peste lucrari si tare imi pare rau!!! :(
Pentru anul care vine sunt pregatita sa nu-mi scape nimic: nicio stropire, dar mai ales, taierea de primavara. Pe aici sunt multi neni care se pricep la asta. ;)
Iar la primavara, sper sa nu-mi scape nici varuirea trunchiurilor pomilor fructiferi. Promit!!!! ;D

hapylica

Cum Pene nu ai stropit pomii cu substanta cuprica 3%? ??? Pai cum vrei sa ai pomi sanatosi?Asta este prima toamna cand stropesc cu zeama bordeleza si toamna,de obicei stropesc spre primavara subst. cuprica 1% si dupa 2 saptyamani subst. uleioasa! :)

anasstasia

Cind se face stropirea primavara? Se stropeste inainte de a taia ce e bolnav sau dupa?

hapylica

Stropirea se face primavara inainte de inmugurire si nu conteaza daca sunt curatati pomii sau nu.Sa fie soare afara si peste 5 grade!Poate fi in februarie sau martie.Eu de obicei ii curat de toamna sa am primavara timp pt. alte lucrari.Acum am deja curatiti 75% din pomii fructiferi!

penelopa

Sa stii, Happy, ca nu exagerez cu stropirile. :)
De regula, fac stropirea de iarna cu ceva uleios (asta am apucat s-o fac anul trecut, cu Confidor Oil), apoi una inainte de inflorire, alta in timpul infloririi si.... cam atat!!! Doar, daca apar ceva omizi stropesc cu Fastac.
Aaa, si varuiesc tulpinile pomilor  :)

anasstasia

Mereu m-am intrebat de ce se vopsesc tulpinilor pomilor. Sint sigura ca nu de frumusete.

hapylica

Daca ai probleme cu mijlocul te sfatuiesc sa nu varuiesti pomii,cheama pe cineva cu o pompa si ii varuiesti :)

anasstasia

De varuit nu ii voi  varui eu. Are cine sa se ocupe de acest chin. Ma intrebam insa de ce trebuiesc varuiti.


anasstasia

Multumesc. Interesant si instructiv.

dancoman

...eu stiu ca vopsitul trunchiului(pe langa efectul fungicid)are rolul de a intarzia plecarea in vegetatie ,asta pentru a preintampina distrugerea bobocilor florali de catre brumele tarzii(albul ,,respinge,, razele solare)...si ca o curiozitate...eu vopsesc in ultimul timp cu...lavabila(caci am avut de unde ,,procura,,gratis....si se intinde si mai usor(plus ca rezista mult mai bine)....mai ramane sa,,ma ingrijesc de fungi si insecte... :D

claude

cu lavabil?  :o    Eu am acasa o reteta pe baza de caolin...cel care o folosea, un agricultor neamt, dadea trunchiul copacilor cu peria de sarma, in timp devenea neted si varuia cu pasta asta de caolin in care nu-mi amintesc ce punea, cartea o am acasa  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Quote from: claude on January 02, 2012, 11:48:25 PM
cu lavabil?  :o    Eu am acasa o reteta pe baza de caolin...cel care o folosea, un agricultor neamt, dadea trunchiul copacilor cu peria de sarma, in timp devenea neted si varuia cu pasta asta de caolin in care nu-mi amintesc ce punea, cartea o am acasa  ???
...eu am dat cu lavabil doar pentru ca am avut si rezista foarte mult timp,recunosc ca am dat cu teama in primii ani,dar apoi am vazut ca nu-i ataca(m-am interesat intre timp si de toxicitatea ei...dar se pare ca este ok....pe mine ma interesa sa plece in vegetatie cat mai tarziu...de stropit iarna ii stropesc cu zeama bordoleza

dancoman


einsteinitza

Dane, nu mai da cu lavabil. Este o vopsea care nu are legatura in nici un fel cu varul, care se foloseste de obicei. Varul este un foarte bun dezinfectant, de aceea se dadea cu var sa dezinfecteze scoarta si sa distruga lichenii de pe el.
Lavabilul nu are decat efecte negative. Impiedica respiratia, este pe baza de acril si nu e deloc benefica, din contra.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mai gasiti sulfat de cupru pentru zeama bordeleza??? In toamna asta greu am facut rost.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Nici eu nu am dat cu lavabil,cu var dau mereu dar mi-a atras atentia si am zis sa dicutam putin pe tema asta! :)

penelopa

Este o mare prostie sa dai pomii cu lavabil, Dane1 :(
Varul cumparat bulgari si stins acasa (nu cel de constructii) este cel care se da pe trunchiul pomilor... si nu pentru "decorare" ,ci pentru dezinfectare (asa cum a zis si Es) si pentru indepartarea unor daunatori.

anasstasia

Am citit ca se variuesc pomii iarna. Este in regula daca fac asta la primavara? Ma gindesc ca nu poate dauna...

penelopa

Nu, Anastasia, dintotdeauna, taranii nostri au dat cu var pe pomi primavara!  Am citit undeva ca e bine sa dai si toamna spre iarna. Noi, insa,m macar de-am apuca sa varuim primavara  :)

einsteinitza

Daca faci o stropire de iarna cu zeama bordeleza sau o stropire uleioasa, atunci nu ai de ce sa dai cu var. Stropirea respectiva se face prin siroire, asa incat substanta sa curga pe copac cand o dai.
Asta are acelasi efect ca si varul.
Daca insa nu faci stropiri, asa cum nu faceau nici pe vremuri, varul asigura o oarecare dezinfectare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro