Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Multumim, sigur ca avem, cum nu, despre taieri, stropiri, ingrijiri, etc.

Cam asa se intampla, daca vrei ceva anume, dar de unde esti? Nu ai o statiune pomicola, ceva, pe langa tine?
Eu mai am undeva notata o firma, care avea oferta bogata si am luat eu ceva de la ei,mi-au adus acasa si erau pomi sanatori si foarte grosi, dar i-am pierdut, poate in weekend sa-i gasesc, firma era a fostului dir de la Statiunea Baneasa, tare amabili.
La Rosafruct poti vorbi cu ei la telefon, nu se stie daca nu reusesc ei sa-ti faca rost , de la Statiunea din Cluj.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai da Oana, doar nu vrei sa pleci? >:(
Stai pe aici cu noi la o vorba, ba de pomi, ba de flori, ba de buruieni, ba de papa bun... ;D

Oana

Sunt din Iasi.
Nu am decat o gradina proprie si alte multe ale altora... Ca-s peisagist.
Si am un fix cu perii de vara! Desigur, sunt statiunile Sarca si Baltati Iasi, dar prin zona noastra au avut probleme cu  Agrobacterium, si sunt "putine pere"...

penelopa

Uite, Oana, ai putea să ne lămureşti cum e cu stropirile astea la pomi şi cât de importante sau nu, sunt ele  :)

Oana

Ah!...Ai atins un punct sensibil...Sunt ecologista, si...sunt impotriva lor desi sunt necesare. Dar, pt. gradinile private, tratamentele pot fi reduse simtitor.
Acuma, fiecare specie are tratamentele ei. Desigur sunt si comune, iar cel din perioada asta este cel de "imbaiere" cu ulei horticol. Si zeama bordeleza ajuta. Oricum, cel mai bun tratament e paza buna!
Si tot ca o remarca, cu cat soiurile sunt mai noi, mai "intensive" - cu talie mica, cu fructe mai mari, etc...sunt si mai pretentioase.
Fitopatologia si microbiologia nu sunt chiar specializarile mele, dar, desigur, am tabele, pe specii si soiuri, in caz ca va intereseaza, cu scheme de tratament. Dar, repet, acestea sunt necesare doar in livezile intensive, pt. productie, comercializare...iar pe voi va vad doar pasionati de o gradina frumoasa cu fructe sanatoase...

penelopa

Aşa e, dar tare mă mai oftic când fructele pomilor mei sunt  pline de găuri şi viermi  :-\
Şi noi, aici, contăm pe tratamente naturiste, dar nu sunt eficiente 100%.
Am înţeles că un rol important îl are stropitul din timpul înfloriri pentru a împiedica dezvoltarea larvelor în fruct.
Aş vrea să mănânc şi eu un măr întreg, nevătămat, din pomii mei! ::)

Oana

Ok,
Maine postez schema pt meri...

penelopa

Mulţumesc, Oana!
Mă bucur mult că ai venit la noi! +hug

Oana

Am reusit sa fac schema, desi, repet, este prea mult pt. gradini private cu cativa pomi:
1. La dezmugurit, martie – Oleoekalux sau Oleocarbetox
2. Infoierea mugurilor florali – Pt rapan si fainare, afide, oua de acarieni – Zeama bordeleza, Sulf muiabil, Apollo
3. La butonul roz – pt rapan, fainare si insecte minatoare – Dithane, fungicide sistemice, Sulf muiabil, Decis(numai daca in anul precedent a fost atac)
4. Inceputul scuturarii petalelor – idem ca la 3
5. Fruct de aprox 1cm diametru – pt rapan si fainare –fungicide
6. Fruct de aprox 2-3cm diametru – pt rapan si fainare – fungicide
7. Fruct de ½ din marimea normala – pt rapan si fainare – fungicide, si pt viermele merelor – Fastac
8. Fruct de 3/4 din marimea normala – pt rapan si fainare – fungicide, si pt paduchi – cu Ekalux si Pyrinex, si pt acarieni – cu Neoron sau Kelthane
9. Apoi, din 2 in 2 saptamani, tratament pt rapan,  fainare si monilioza ( Dithane pt monilioza), iar pt paduchele din San Jose - Decis
10. Dupa caderea frunzelor, pt bolile scoartie, cu zeama bordeleza sau Turdacupral


Pentru cantitati si mod de aplicare, cautati produsele pe net, deoarece au concentratii diferite...oricum, trebuie sa specifice la "mod de aplicare" sau asa ceva.


einsteinitza

Eu sunt anti stropiri , in general, fiindca nu ma chinui sa cresc niste fructe la fel de chimizate ca si cele din comert. Plus ca incerc sa refac un echilibru, nu sa perpetuez slabirea echilibrului.
Daca stropesc, atunci va trebui sa stropesc mereu.
Am ales soiuri rezistente, in general, dar tot mai am probleme, uneori fiindca am ales gresit, alteori fiindca depind si de gradinile din jur. De trei ani nu mai stropesc, deocamdata, in lini mari, merge. Am ales trandafiri rezistenti, majoritatea, doar cativa la care nu renunt sunt mai sensibili la patare neagra, incerc sa ii fac mai rezistenti.
Oana, un peisagist ecologist, jos palaria tare mi-ar place si fiul meu sa o ia pe linia asta, deocamdata are vise... ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Draga Oana, stiam ca schema oficiala este foarte complicata, dar eu o adaptez la nivelul gradinii mele.
Stropiri chimice nu fac decat 2 : una de iarna cu solutie uleioasa, urmata de o stropire cu zeama bordeleza si una la inceputul scuturarii petalelor cu Dithane si un insecticid.  In rest, dau cu zeama de urzici si, numai ocazional (daca este cazul) cu ceva impotriva omizilor.
Eu nu comercializez fructele din ograda mea, asa ca le mananc doar pe riscul meu  ;D
Nu ma tem de chimicale, fiindca nu exagerez cu ele si vreau sa-mi creez o imunitate organismului. E ca atunci cand nu vrei sa mori otravit, consumand zilnic putina otrava  =))
Nici mie nu-mi place sa influentez natura, da nici s-o las sa-si faca de cap  ;D

Oana

Eh...grea peisagistica. Pt. mine este o pasiune si multa ambitie. Si ceva talent...Dar nu-i usoara deloc - 6 ani de scoala batuti pe muchie.

flordel

Inteleg c-ai facut Peisagistica la Mincu, nu sectia de la Agronomie. Ti-ai dat si masterul? Ca sunt 5 ani scoala si unul master.
Chiar ma intrebam daca la Arhitectura ii invata mai in detaliu despre plante, acolo se pune mai mult accent pe imaginea de ansamblu.

Oana

Intelegi gresit. La USAMV Iasi am facut si sunt 4+2 ani. Nu fac despre plante la Mincu...otel si betoane fac acolo...

flordel

OK! Scuze!
Dar este sectie de Arhitectura peisagistica.

Oana

Din cate stiu, este un master incepand de anul trecut...Peisagistica in cadrul facultatii fac un semestru, ca orice materie. http://www.uauim.ro/facultati/
Am o colega care s-a dus acolo la master, dupa 4 ani de peisagistica, si da, e interesant, dar fac urbanism de peisaj...partea cu plantele se coloreaza in verde, ca sa fie...eco.

einsteinitza

Oana ,fiul meu e in anul doi la Bucuresti, asa ca am un sentiment placut cand te vad pe aici.  :-bd
Din cate vad, fac scoala serioasa, chiar imi place cat de stricti sunt, nu ma asteptam.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana


flordel

Si fata mea e la Mincu, au sectie de Arhitectura Peisagistica + Master. ;D
Mult succes iti doresc si tie! :-bd

einsteinitza

Bafta la amandoi. ;D ;D ;D ;D
Mai ales ca eu trag mereu cu ochiul ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Ha ha...sa vezi cat de stricti is la Iasi...Pt mine peisagistica nu era prima facultate, si nu ma asteptam sa ma stresez deloc! Da' bucuria n-a tinut decat vreo 2 saptamani, cand am fost informata cat ma costa absentele, programul de recuperari ( munca bruta in ferma) si cum sansele mele sa MA POT PREZENTA in examen scadeau simtitor "daca mai faceam"...Ca sa nu mai zic de "oprobiul public"...

Oana

Oricum va felicit ca ati transmis si "generatiei viitoare" pasiunea voastra... +rsp

einsteinitza

Da, cata dreptate ai, Alex a avut in anul intai un proiect, din ziua trei de scoala! Trei saptamani termen, s-a apucat in ultima. Normal, cap de baiat, aerian! Si cine suspina noptile ca nu mai poate, ca astia sunt nebuni, ca e enorm...... =)) =)) ca alte facultati nu sunt asa,etc.
Iar la vara face iar  pe baiatul de mingi la o amenajare, ca si-a dat seama ca e groasa treaba! =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu zic că nu-i aşa important să faci o facultate de specialitate dacă nu eşti talentat şi nu te pasionează ceea ce urmează să faci după facultate!  :)
Am cunoscut persoane care strigau pe toate drumurile că au făcut peisagistică la facultate, dar când trebuia să dea un sfat, o informaţie, dădeau din colţ în colţ  ;D... sau, îşi motivau nepriceperea, pe considerentul că "informaţia se plăteşte"!! ::)

einsteinitza

Foarte adevarat, dar banuiesc ca cine nu are tragere spre o anume facultate nu o alege, normal. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro